Skocz do zawartości
KIDULT

TEMPERATURA - przemilczany temat

Rekomendowane odpowiedzi

witam Wszystkich,

chcialbym zaczac dyskusje na temat temperatury wody w akwarium.

dlaczego powszechnie uwaza sie ze temperatura powinna miec ok 25 stopni C?

w Morzu Czerwonym woda ma temperature od 22 stopni w styczniu do 28 stopni w sierpniu, czy ktokolwiek probowal odwzorowac roczny cykl temperatury w akwarium?

moze stale 25 stopni non stop jest jedna z przyczyn tego, ze korale sie nie chcia rozmnazac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja mam ustawioną temperaturę dzienną i nocną różnica to 1.5 stopnia w lato i 1 w zimę. W lato temperatura optymalna u mnie to 26,5 w zimę 25 stopni. Steruje tym Profilux, w skrajnych przypadkach kiedy temperatura jest za wysoka w lato i chłodziarka nie daje rady wyłącza również część oświetlenia ale nie zdarzyło się to jeszcze.

U mnie w akwa zauważyłem płciowe rozmnażanie kilku miękkich i pocillopry.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie wahania +- jeden stopien to masz na rafie non stop. mialem na mysli roczny cykl temperatury:

http://www.sharm-el-sheikh-egypt.co.uk/img_files/sharm-el-sheikh-egypt-weather-red-sea-temperature-graph.jpg

dlaczego nie trzyma sie takich temperatur w akwariach? wydaje mi sie, ze jest to BARDZO istotna cecha biotopu, ktora moze miec ogromny wplyw na funkcjonowanie korali i ryb. a przeciez tak latwo o to zadbac! czy ktokolwiek probowal?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio sam zastanawiałem się jaką na prawdę mam temperaturę w baniaku w dzień, profilux pokazuje 25,5; chłodziarka 23,5-24 w końcu wrzuciłem normalny termometr i pokazał 26,5 :) Dobowy skok temperatury mam podobny czyli 1-1,5.

U mnie w akwa zauważyłem płciowe rozmnażanie kilku miękkich i pocillopry.

Guliwer777 czy robiłeś może wtedy jakieś fotki?


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatura w zbiorniku a w oceanie to dwa różne tematy.

Natura rzadzi się innymi prawami i wieksze skoki sa dopuszczalne .

Z zbiorniku trzymam temp 24.8 - 25.2 C . Temperatura 26 C w zbiorniku powoduje obnizenie zawartości tlenu o 7% , a taki spadek telnu ogranicza metabolizm koralowców znacznie nawet o 20%.

Jesli chodzi o samą dokładnośc pomiarów to inna sprawa , kazdy przyrząd inne wskazania. Z moich doświadczeń wiem że wuarygodnie pokazuje Hanna i AM ( takie same wartości) , Profilux oczywiscie zawyza jak pozostałe pomiary.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
KIDULT :

takie wahania +- jeden stopien to masz na rafie non stop. mialem na mysli roczny cykl temperatury:

http://www.sharm-el-sheikh-egypt.co.uk/img_files/sharm-el-sheikh-egypt-weather-red-sea-temperature-graph.jpg

dlaczego nie trzyma sie takich temperatur w akwariach? wydaje mi sie, ze jest to BARDZO istotna cecha biotopu, ktora moze miec ogromny wplyw na funkcjonowanie korali i ryb. a przeciez tak latwo o to zadbac! czy ktokolwiek probowal?

Witam

22 stopnie są tylko w marcu a max to 27 a nie 28.


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KIDULT, a czy masz wszystkie zwierzęta wyłącznie z Morza Czerwonego? Jeśli tak to dążenie do takiego rozkładu temperatur, jak podałeś byłoby pewnie korzystne, ale pewny nie jestem. Pewnie trzeba by jeszcze odtworzyć warunki oświetlenia, jakbyś chciał być dokładny. Wtedy z kolei najnowsza propozycja Przemka z lampami LED o możliwości kompletnego zaprojektowania świecenia zmiennie przez cały rok byłaby niezbędna. Dodatkowo przez komputer tej lampy zaprogramować zmiany temperatur w zbiorniku i jest cacy :)

Według mnie większość ma kompletną mieszankę zwierząt z różnych stron świata i każde z tych zwierząt żyje w środowisku o innej charakterystyce zmian temperatury i światła. Jakie temperatury i oświetlenie ustawić dla takiego miksu i znaleźć zależności, co jaki ma wpływ na zwierzęta to chyba praca dla jakiegoś instytutu badawczego z kilkudziesięcioma zbiornikami o różnych kombinacjach wszystkich parametrów w tym obasady zwierząt.

Wysnuwanie wniosków na podstawie kilku różnie prowadzonych zbiorników przez każdego z nas obarczone byłoby błędami uniemożliwiającymi miarodajną interpretację.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby się znaleźli ochotnicy i na swoich zbiornikach z opisem obsady i obecnych parametrów zastosowali się do jakiegoś programu, prowadzili zbiornik przez 2-3 lata według niego i dokumentowali zachodzące zmiany. Ale, czy jest wielu akwarystów, którzy przez 2-3 lata nie robią w zbiorniku żadnych zmian? Zmiany, bądź uzupełnienia obsady, zmiana stosowanych dodatków do wody, bakterii, żywności dla koralowców itp itd? Chyba raczej mało.

Posiadając jednak sprzęt do tego typu atrakcji, jak np. nowa lampa LED ze sterowaniem komputerowym od Przemka to czemu nie? Pokusiłbym się o takie ciekawostki, spróbował coś uśrednić w kwestii światła i temperatur. Poczekam na jeszcze trochę uwag użytkowników nowych lamp opartych na LEDach i może się skuszę.

Heh w miarę pisania powiem szczerze, że temat mnie coraz bardziej wciąga i przyznam KIDULT, że "w morde" :) zaraziłeś mnie tym tematem. A już się cieszyłem, że w kwestii oświetlenia będę tylko dobierał sobie żarniki, a tu mi teraz zaczyna świtać pomysł na sterowane komputerowo lampy LED :yes i kombinowanie z symulacją zmian pór roku, dnia i nocy a wszystko w połączeniu z kontrolą temperatury :)


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja utrzymuje ok 24 a jak hqi to ma w ciągu dnia ok 25 myślę że to jest OK

ale mam akwa otwarte


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

generalnie temat bardzo ciekawy.

z jednej strony jest wiele dyskusji na temat maksymalnego odtworzenia warunkow naturalnych w akwarium lacznie z symulacja oswietleniem nocnym, faz ksiezyca, widzialem gdzies na youtubie filmik z modulem LED ktory pozwalal symulowac burze z piorunami. a z drugiej strony zapomina sie o czyms takim jak zmiana temperatur w ciagu dnia czy na przestrzeni roku. wykres temperatur pod linkiem wyzej pochodzi z jakiejs strony dla turystow i rozni sie znacznie od tego ktory mam w ksiazce o morzu czerwonym (coral reef guide red sea), a wynika z niej , ze zmiany temperatur sa znacznie wieksze na przestrzeni roku. w styczniu izoterma łączaca polwysep synaj z zachodnim brzegiem morza ma 21stC na zachodnim brzegu i 22stC na polwyspie synaj. izoterma z sierpnia biegnaca kilkadziesiat kilometrow ponizej polwyspu synaj pokazuje rowne 27stC na zachodnim i wschodnim brzegu morza. nie mowiac juz o tym, ze na samym poludniu w ciesninie pomiedzy etiopia i yemenem temperatura wody w sierpniu ma 30stC (sic!). pytanie oczywiscie jakie koralowce i na jakiej glebokosci sa w stanie przezyc i czy w ogoe sa jakies.

do tego dochodza w tekscie ciekawe informacje o zmianach zasolenia na powierzchni od 35ppt do 46ppt (!?) podobno w wyniku gwaltownego parowania wody, ktora przy bardzo slabych opadach jest uzupelniana glownie woda naplywajaca z oceanu indyjskiego - nie wiem jak to dziala, ale przez analogie do akwarium powinno tej soli w morzu czerwonym tylko przybywac z czasem ... ?

mam tez swoje wlasne obserwacje, mialem okazje w ostatnich dwoch/trzech latach spedzic urlop na trzech roznych wyspach na malediwach. wszedzie spotykalem sie ze zjawiskiem pradow wodnych powstajacych przy brzegach wysp, mialy one znaczaco rozna temperature od reszty otoczenia, prady byly zwiazane wyraznie z przyplywem/odplywem i trwaly dosc dlugo, mimo tego , ze sie pojawialy i znikaly w miejscach gdzie to mialo miejsce bylo wiele koralowcow - ryby, wiadomo, mobilne, wiec jak cos nie odpowiada to sobie odplyna. ale koralowce, przydacznie i inne zyjace w jednym miejscu zwierzeta do dzis mnie zastanawiaja. oczywiscie nie plywalem w wodzie z termometrem, ale na skorze czuc bylo wyrazne zmiany temperatur.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w morzu czerwonm tez czuc wod zimna i goraca jak sie plywa przy rafie, wiec roznice sa na pewno 1-2 stopnie. ale nie o tym mowa. nie mialem na mysli rowniez idealnego skopiowania rozkladu temperatur morza czerwonego w akwarium. zmierzam do tego, ze po prostu zima woda w akwarium powinna byc chlodniejsza a latem cieplejsza niz 25 stopni, bo trzymajac 25 stopni caly rok, "korale mysla" ze jest maj i na tym etapie fizjologii zostaja.

czytalem kiedys co nieco o hodowli marihuany w domu i tam to juz ludzie mieli zbadane bardzo szczegolowo, jaki jest wplyw cyklu temperatury/ czasu swiecenia na rozwoj i fizjologie maryski. podejrzewam ze z koralami moze byc analogicznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tan przysłowiowy MAJ to trzymamy CELOWO :) bo w maju wszystko budzi się do życia i zaczyna ładnie rosnąć, więc my też chcemy by nasze korale rosły jak w "maju" :)

Żarty na bok, ale ja widzę tu nawet aspekt EKOOGICZNY, oczywiście nie namawiam nikogo do "schładzania" akwarium zima za pomocą chłodziarki, ale można by tak grzałek nie włączać, a to jednak na dużą skalę dałoby niezłe korzyści dla środowiska, a koralom mogłoby też to wyjść na zdrowie.

Jednak z drugiej strony patrząc, to KTO celowo zrobi "zimę" swoim koralom na których "majowe" przyrosty z takim utęsknieniem czeka.

U mnie wyszło tak jakoś, że mam różnicę temperatur między wieczorem i ranem około 1,5' czyli coś między 24,5 a 26 a teraz liczę tak po cichu, że na LEDach zejdę zimą poniżej tych wartości co najmniej o 1 stopień czyli 23,5-25,0.

Reasumujac, nie byłoby chyba źle by latem trzymać temperaturę między 25,5 a 27,0 a zima 24 a 25,5 tak sobie myślę tylko :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że natury oszukać się nie da. Skoro w naturze takie cykliczne wahania długoterminowe występują to ich odwzorowanie powinno wyjść jedynie na dobre. Per analogia do zbiorników słodkich - światło dla roślin jest niezbędne, bez światła nie rosną, no to można by pomyśleć że świecąc cały czas będzie więcej przyrostu a tu właśnie nie - niezbędny jest czas wytchnienia czyli noc i jej skracanie przynosi odwrotne od zamierzonych efekty.

Tak samo może być z koralowcami - maj 12/12 w roku - idźcie i rozmnażajcie się - a tu zonk. Może lepsze efekty osiągniemy jeśli ten maj będzie tylko w maju ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem krotko i na temat, lato dalo w pupe mojej rafie, w duzej mierze z powodu zbyt duzych temperatur, o ktorych czytalem setki wypowiedzi (chocby na reefcentral), ze nie ma sie czym przejmowac, kazdy ma tyle i czy tyle, i jest ok. Otoz u mnie nie jest i nie bylo ok, pozamykala mi sie czesc zoasow, bubble coral sie zmnieszyl, i IMO w duzej mierze z powodu zbyt wysokiej temp. Teraz staram sie trzymac temperaturke jak najnizsza, zoasy sie otwieraja do stanu z poprzedniej zimy, bubble coral szuka aktywnie pokarmu a nie jest plaski jak... wiadomo co.

Na dodatek ja u siebie trzymam tylko lps i zoasy (nie liczac 3 montipor), strach sie bac co by sie stalo z sps.

W koncu wpadla mi w rece ksiazka "The Reef Aquarium: Science, Art, and Technology, Vol. 3" Juliana Sprunga i... tylko potwierdzil moje przypuszczenia o trzymaniu zbiornik i korali w zbyt duzych temperaturach, o ile ryby i zbiorniki fowlr latwiej utrzymac w wyzszych temperaturach o tyle nasze mini rafy sa duzo wrazliwsze na wysokie temperatury.

To oczywiscie tylko moje obserwacje, mojego zbiornika, ja teraz robie co sie by bylo nizej niz wyzej na termometrze, wlacznie z wychlodzeniem do granic mozliwosci mojego pokoju. Trzeba jednak pomyslec o przyszlosc i przyszlym lecie...

Strasznie ciekawy temat, chyba troche niedoceniany.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak @danp, jesli temperatura skoczyla Ci do poziomu 30stC lub wyzej to generalnie nie jest zaskoczeniem, ze zwierzeta to zleodczuly. tym bardziej, ze dokladnosc akwarystycznych termometrow jest taka sobie. ja w jednym z innych watkow pisalem, ze jak rozlozylem na ladzie w sklepie 5-6 termometrow to roznica miedzy skrajnymi wartosciami byla prawie 2stC - termometry od jednego producenta, z jednej polki. wiec jesli masz na termometrze 28st rownie dobrze w rzeczywistosci mozesz miec juz 30, a jak 29 notojuz po ptokach. dlatego oczywisty wniosek jest taki, ze trzymanie sie wartosci nizszych jest bezpieczne, tylko aby nie przegiac w dol - nie chce mi sie teraz sprawdzac, ale jesli dobrze pamietam to bodajze przy 21stC koralowce wstrzymuja proces kalcyfikacji...


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wracamy do tematu. czy ktokolwiek widzial/slyszal aby byly robione proby zroznicowania temperatur w ciagu roku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie powiem, aby, tym jakos celowo sterowal, ale u mnie latem dochodzi do 27-28stC jesli jest goraco, a w tej chwili kiedy sie juz ochlodzilo na dworze wachniecia dobowe mam od ok24,5 do 26 stC. wiec mozna powiedziec kilkustopniowe roznicowanie mam w skali roku mam :)


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kaziko, mialem na mysli jakis roczny CYKL temperatury, a nie ze w lecie cieplej

@andrniew czy to co napisales dziala w dwie strony? jak obnizymy temperature to wiecej tlenu sie rozpuszcza w wodzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im nizsza temperatura tym wiecej tlenu moze sie w niej rozpuscic. Zawartość tlenu zalezy tez od zasolenia wody im wyzsze tym zawartosc tlenu maleje.


130x64x60, ReefOctopus RO-PS3000Int, 2x150, 4x54, BP, OR3500, 21000 l/h, SPS, LPS, Zoa, Tubi.

czerwiec 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zawartości tlenu w wodzie to tu jest ciekawy artykuł http://www.akwarium.net.pl/adv/tlen.htm


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak, ale nie ze caly rok 25 a w lecie 26 stopni, tylko jakos szerzej, np od 22 w lutym do 28 w marcu i jakis stopniowy przebieg. czyli jesli w lecie bedzie przyducha na 28 stopniach, to w zimie bedzie szał na 22 stopniach i zbieranie sił do wiosny. tyle czasu ma akwarystyka morska i nikt o tym nie pomyslal?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kidult podoba mi sie Twoj temat i tok myslenia nad ktorym warto sie szerzej zastanowic.

Ma to wwszystko racje bytu ale np troche ciezko majac HQI zejsc z temperatura do 22'C Poza tym w chlodniejszej wodzie ryby bardziej poddatne sa na choroby i infekcje. Rybom ktore przezyly transport, przeszly kwarantanne przy 25'C czy 26'C i w koncy trafily do zbiornika gdzie wlasnie robisz pore zimowa napewno to nie wyjdzie na dobre. Napewno ktos pomyslal, w wiekszosci baniakow takie wahania sa ze wzgledu na upalne lato. Mysle tylko to troche ryzykowne i trudne trzymanie sie skrajnych temperatur tworzenie cyklow bez odpowiedzniego sprzetu.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
KIDULT :

no tak, ale nie ze caly rok 25 a w lecie 26 stopni, tylko jakos szerzej, np od 22 w lutym do 28 w marcu i jakis stopniowy przebieg. czyli jesli w lecie bedzie przyducha na 28 stopniach, to w zimie bedzie szał na 22 stopniach i zbieranie sił do wiosny. tyle czasu ma akwarystyka morska i nikt o tym nie pomyslal?

no wlasne o tym pisze.

nie jest to moze idelnie plynne przejscie, ale tez nie jest takie skokowe. dopoki nie wlacze centralmego ogrzewania to temperatura w mieszkaniu ma wplyw na to jak sie ksztaltuje temperatura w akwarium, zaklocam to dopiero pozna jesienia wlaczajac kaloryfer, i w srodku lata kiedy ustawiam wiatrak aby nie przekroczyc 29st.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to faktycznie jest trudne, co mówił Grzegorz Dyzma bo nawet ja myślałem, że latem u mnie dało rady przepękać bez jakichkolwiek wspomagających zabiegów przy temperaturze nie przekraczającej 28' to zimą będzie już w ogóle szał, a tu niestety D...PA okazało się, że rury przebiegające przez piwnicę są pod sufitem w pralni, gdzie jak ruszyłem z ogrzewaniem na próbę było małe "piekiełko" jest, więc będzie problem z utrzymaniem niższej temperatury. Jednak ja sobie z tym poradzę, mam duuuuże pole do manewrów ale co inni? gdzie nie bardzo można sobie pozwolić na demolki w domu, żeby koralom czy rybkom "zimę" zrobić.

Sama idea bardzo mi się podoba, i nawet fakt, że będzie mniej grzałek chodziło, czy agregatów chłodniczych już jest godny polecenia. 23 zimą, 29 latem jestem ZA! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaziko latem temperatura moze raz przekroczyla 28stC, a tak utrzymywala sie w tych granicach 27.5-28, w tej chwili trzymam ja w okolicach 24-25stC i moje zwierzaki wygladaja duzo lepiej. O 30stC nie ma mowy.

edit:

Az musialem sie cofnac do moich zapiskow bo nie chcialbym wyjsc na klamce. W nocy temp ok 24stC-regularnie noc po nocy, w dzien waha sie od 25 do 26, w tej chwili na sam koniec dnia i swiecenia po tym jak swiatlo troche ja podgrzalo jest 25.5stC. Te 28 w lato to bylo pare miesiecy z rzedu, IMO za wysoko w dluzszym okresie czasu.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.