Skocz do zawartości
Engell1

Zebrosoma Xanthurus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od poczatku zalozenia akwa ta ryba byla dla mnie celem ale cena troche odstraszala az tu w koncu w sobote kupiem ja.

Problem w tym ze żółtek strasynie go przegania . . . Xanthurus od wczoraj siedzi schowany miedzy skalami i jak tylko probuje wyplynac to zoltek go zaraz atakuje . . .

Czytalem ze to wlasnie Xanthurus jest ryba dominujaca a tu jakos na odwrot jest.

Wiem ze jest nowy dlatego inni a w sumie tylko zoltek go atakuja

Czy to minie po kilku dniach? Bo nawet do jedzenia nie moze wyplynac i boje sie ze moze sie zaglodzic . . .

pozdr.


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze minie a moze i nie, za male akwarium na dwa pokolce... Pokolce jak wiadomo, najlepiej wpuszczac wszystkie na jeden raz a nie na raty... Naprawde trudno powiedziec, na dwoje babka wrozyla...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm.. w moim zbiorniku pływaja 3 pokolce w tym Xanthurus i zółtek na początku trochę się przeganiały a dzisiaj żyja obok siebie i wszystko jest ok...moze trzeba dać troszkę czasu....

pozdrawiam

Piotr


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem kiedyś o metodzie podstawinia lustra koło szyby, wtedy żółtek powinien się trochę zając swoim odbiciem:)


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe zaraz sie zmieni i xanturum bedzie lać żółtka .ja mam hepatusa,olivaceusa,nigrcansa,naso,scopas i i xanturum goni wszystkie królowa akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aquamaniac jak wyliczyc "odpowiednie" akwarium dla pokolca? z punktu widzenia rafy koralowej to dla kazdego pokolca 10000 litrow bedzie karcerem dla doroslej ryby. nie wiem skad sie biera liczby typu - xanthurum to 300 litrow, zoltek 250, bialobrody 500, a naso 700. np naso elegans ma taki sam tryb zycia jak xanthurum, czyli skubie skaly non stop a nie jak ktos tu kiedys pisal "plywa w toni wodnej". skolei spotkalem sie z opinia, ze najwazniejsze jak ryba wyglada, i ze jak zadbana to bedzie gruba w "malym" akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pokolce sa bardzo wrażliwe na skoki nh3 w akwarium-jeśli dany zbiornik zapewnia bezpieczna rezerwę w przypadku katastrofy np padnięcia jakiegoś zwierza który rozklada sie gdzies w kacie[lub dłuzszej przerwie w dost.pradu]-to bedzie ok a katastrofy się zdarzają mi na przykład padł kiedys hepatus z flavensis a błazenki przeżyły[nh3 tylo nieznacznie wzrosło] zbiornik mial 100 litrow rybki żyły w nim ok 2 lata wszystko dobrze do czasu braku pradu przez 5 godzin w nocy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kidult oczywiscie, KAZDE akwarium domowe bedzie w tym sensie za male dla pokolca, nie chce tutaj roztrzasac sprawy, niezliczone razy bylo to dyskutowane na tym i na innych forach. Mi chodzilo raczej o praktyczna strone, to jest przy jakiej wielkosci akwarium nie dojdzie do agresji miedzy pokolcami. Z doswiadczenia wiem, ze w akwarium o dlugosci 100cm. bedzie to bardzo trudne do osiagniecia, nawet jesli poczatkowo pokolce "rozumieja sie" to z czasem niemal w 100% dochodzi do agresji miedzy nimi, to moze potrwac krocej albo dluzej ale zdarza sie prawie zawsze. Pokolce to agresywne ryby, w ostatnim "Der Meerwasseraquarianer" jest artykul o trzymaniu A. leucosternon w parach - nawet w stosunkowo dyzych zbiornikachfuncjonuje to z reguly tylko wtedy, jesli ryby sa stosunkowo mlode i niewielkie.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Engell1 może spróbuj odłowić żółtka na dwa, trzy dni żeby Xanturum mogła się oswoić. Było kiedyś o tym na forum żeby w takich sytuacjach odseparować agresora. U mnie taka agresja wobec Veliferum minęła po paru godzinach, choć żółtek i hepatus mocno się stawiały do niej. Tak czy owak musisz coś myśleć bo jak agresja nie minie to marnie to widzę :)

Pozdrawiam i życzę aby jednak się rybcie pogodziły

Radek


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@aquamaniac zmierzalem tez do tego, ze moj naso elegans (7cm) zaczal wyraznie przybierac na wadze dopiero gdy zaczalem go karmic wiecej niz 3 razy dziennie algami nori. wczesniej gdy jadl ze wszystkimi raz dziennie byl suchy jak patyk, a przeciez naso elegans z natury to kaban. i mozna by wtedy powiedziec, ze "pewnie taki chudy bo za maly zbiornik" bo plywa aktualnie w 250 litrach. podejrzewam ze taka opinia sie utarla wlasnie z takiego powodu, ze wiekszosc ludzi nie ma czasu karmic tej ryby wiecej niz lub 3 razy dziennie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwie zebrasomy w tak malym zbiorniku to dobry pomysl na katastrofe, odpusc sobie jedna z nich albo zamiast frajdy i relaksu bedziesz mial stres i problem.

@Kidult wyliczenia ile miejsca powinien miec pokolec w zbiorniku to przede wszystkim jego agresywnosc, wielkosc do jakiej dorasta i ruchliwosc, moj zoltek i purple glownie skubia skaly i piasek i plywaja duzo spokojniej niz chocby przedstawiony przez ciebie bialobrody ktory porusza sie z duza szybkoscia po calym zbiorniku jaki ma, a naso dorasta do ogromnych rozmiarow wiec 250l to na pewno za malo dla niego w dluzszej perspektywie czasu. Temat rzeka...


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wczoraj po poludniu Xanthuru zaczal sie troche stawiac ale jak na razie bez skutku. Nawet wypłynął ale żołtek tak go napastwował że aż żal patrzeć . . .:-(

Jak dziś po pracy nie będę widział poprawy to żółtek ląduje w sklepie - nie mam innego akwa aby go odseparować.

Jeżeli chodzi o wielkośc akwa to każdy ma swoje zdanie na ten temat . . . pamiętam że w malawi też wszyscy trąbili że to X litrów na tą rybę a Y litrów na tamtą no i w sumie staram się trzymać takich reguł

pozdr.


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj około tygodnia a sytuaja na pewno sie zmieni, u mnie xanturum była wpuszczona do akwa przy 6 dość dużych pływających pokalcach (m.in. flavescens, veliferum, sohal, hepatus, a do tego błazny broniące swojego terytorium wokół ukwiału), uwierz mi ustawiał ją każdy. Obecnie wypracowała sobie 3 pozycję po imperatorze, który jest niekwestionowanym władcą i sohalu. Ryba jest jeszcze zestresowana podróżą oraz mowym miejscem zamieszkania i podejrzewam, że nawet imperator byłby pierwsze kilka dni zagubiony. Nie ma znaczenia czy zbiornik ma 250 l czy 650 l, ryby muszą ustalić hierarchię, a żółtek czuje się zagrożony, wszystkim zależy na władzy.


Akwarium 185x65x60

Sump 225 l

170 kg żywej skały i 90 kg piachu

Zalane 1.04.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grafit, mówisz tydzień ? Boję się, że Xanthuru może nie przetrwać choć wczoraj już nieźle sie stawiał.

Kurde chciałbym zatrzymać obie ryby i mam nadzieję że sie "dogadają" :-)

pozdr.


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W międzyczasie byłem w domu i niestety sytuacja chyba sie pogarsza bo nawet Desjardini zaczął go napastować więc napisałem juz maila do sklepu czy przyjęli by Flavescens i Desjardini . . .

Z Xanthurusa nie rezygnuję.

pozdr.


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.