Skocz do zawartości
MAQU22

Moje akwa 300l

Rekomendowane odpowiedzi

Jezeli masz mozliwosc i jakies puste wolne akwarium 60-80 litrow uruchom kwarantanne, cos w rodzaju ostrego dyzuru. Napelnij je woda z tego samego baniaka, grzalka, napowietrzanie jakas niezasilna cyrkulacja, lampa UV i lekarstwo. Rozwoj ospy jak i sama walka to obszerny temat.

Moim zdaniem latwiej bedzie leczyc ryby i wyprowadzac akwarium na prosta jezeli bedziesz trzymal je osobno. Napisz wiecej na temat Twojego akwarium. Kiedy zalozone, jak dojrzewanie, ilosc skaly, piachu, filtracja, oswietlenie, podmianki, sol, jakie dodatki, parametry wody itp

Mam nadzieje ze madrzejsi na tym forum tez sie wypowiedza. Szkoda tylko ze tak pozno tu zajrzales i sie odezwales. Czeka Cie duuuuzo czytania. Miejmy nadzieje ze obecny kataklizm Cie czegos nauczy. Szkoda tylko zwierzakow:-( Krata piwa i poszukaj jakiegos doswiadczonego akwarysty w Twojej okolicy, nie sklepow bo chaotyczne zakupy pogarszaja jeszcze sytuacje

Jezeli Hepatus przyjmuje pokarm mimo ze caly zesypany jest jeszcze szansa ze bedzie zdrow jak ryba


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryba je i chodzi elegancko ale obawiam się że to ich ostatnie kroki. Codziennie siedze do 3-4 rano na necie i czytam i h. z tego jest dopiero tu się coś od was dowiedziałem. Piwa od paru dni tyle wypiłem:) że ciężko myszką ruszyć bo tyle puszek a wczoraj wydawało mi się że sprzątnąłem:)))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piwo ma pić doświadczony akwarysta a nie TY :clowning Ty masz robić zakupy, słuchać dobrych rad i natychmiast wprowadzać je w życie.

Tamten filtr nie jest zły ale taniej w eksploatacji wyjdzie taki na 10 calowych korpusach : http://www.reefshop.pl/eshop/filtracja-i-cyrkulacja_filtry-ro_aqua-medic-filtr-ro-premium-wybierz-model.html

Opiszę Ci zdjęcie - na górze poziomo leży sobie membrana RO, kup zestaw o wydajności 50-75GPD, na zdjęciu są dwa pojemniki na dole ale lepiej byś kupił tzw. RO3 z 3 pojemnikami , różnica w kosztach nieznaczna a przedłużysz żywotność samej membrany , która kosztuje ponad połowę zestawu a jednocześnie jest "nerką" systemu. Te 3 pojemniki na dole powinny zawierać w sobie wkłady/prefiltry ( 5 mikronów, 1 mikron, filtr węglowy). Zanim uruchomisz zestaw poczytaj na forum bo spieprzysz membranę ! Na końcu dołóż kolejną 10 calową puszkę a w niej umieść ok.0,5L żywicy która oczyści Ci już dokładnie wodę z syfu lecącego z kranu.

Cały zestaw łącznie z wkładami i dodatkowym korpusem na filtr DI jak dobrze poszukasz znajdziesz poniżej 300zł. Być może znajdziesz na miejscu jeśli macie sklep typu "czysta woda"/"zdrowa woda" . Wymiana 3 prefiltrów to koszt ok 30-40zł a wymieniasz co 3-4 miesiące, żywicę pewnie co 2-3 miesiące ( 1L - ok 40-45zł z przesyłką), membrana za ok 120-200zł starczy Ci na 2 -3 lata jak bedziesz regularnie wymieniał prefiltry i odpowiednio je przepłukiwał tuz po instalacji.

Kup sobie http://www.reefshop.pl/eshop/advanced_search_result.php?search_in_keywords=1&plural=1&s=1&keywords=TD i zapoznaj się z jego działaniem i z tym co pokazuje i jakie z tego wyciągnąć wnioski . Jego wskazania to klucz do sukcesu.

To tyle co możesz ulepszyć dla samej tylko wody do solenia/uzupełniania odparowanej wody. Przed Tobą długa droga. Ale FAJNA ! :D

Możesz wyłączyć 2 świetlówki i tak nie masz dla kogo świecić aż tyle a glonom pewnie to na rękę.

Szykuj kasę na wydajniejszy odpieniacz, lub wspomagacz filtracji ( np. glony, DSB czy cokolwiek innego ale to tez ciężko bez sumpa) tylko jak nie masz sumpa to nie wiem gdzie go umieścisz...

Masz miejsce pod szafka ?

P.S. Mam nadzieję , że jeszcze siedzisz na forum i nadrabiasz zaległości :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takiej partyzantki to juz dawno tu nikt nie pokazwal.Posluchaj kolegow i przebrnij przez dzial dla nowicjuszy

h...pisze sie przez ch :clowning

pozdrawiam


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bigwalker :

h...pisze sie przez ch :D

pozdrawiam

uuuups :clowning zdarza sie, zwlaszcza w godzinach nocnych klikajac z telefonu.Bylem zdewastowany postem i zdjeciami.

Miejmy nadzieje ze nasz partyzant z Zakopca napisze dzisiaj jakies dobre wiesci o postepach w dzialaniach


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem troche porad dla nobów(do nich należe) i stwierdziłem że najlepszym rozwiązaniem będzie zmęczenie jakiegoś kolesia który ma to wszystko zamontowone bo muszę zobaczyć jak to wszystko funkcjonuje. A i ten filtr RO mogę kupić w normalnym sklepie hydraulicznym czy to musi być strikte ze sklepu akwarystycznego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musi byc akwarystyczny, poszukaj filtra Ro 10" z trzema przefiltrami, ja swoj kupilem z 250 pln bez DI.

Szukaj Wigo katowice np.


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak chciałbys na szybko zrobić cos to kup na razie jeden stopien z zywica ( na allegro ok.100zł) i bezposrednio lej przez nia. Tylko nie wiem ile po takim zabiegu wytrzyma zywica.. widziałem na ktoryms filmie ze tak robia..


zlikwidowane...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie patent jest ten sam, z tą jednak różnicą, że filtry sprzedawane w sklepach są raczej droższe, ponieważ muszą posiadać odpowiednie atesty i zezwolenia na kontakt z woda pitną. Jeśli w okolicy masz sklep z szerokim asortymentem tego rodzaju sprzętu na pewno dobierzesz coś dla siebie. Pamiętaj tylko o parametrach, które wcześniej podał Ci Rafał19 tzn. odpowiednia wydajność membrany(w galonach na dzień) oraz odpowiednich prefiltrach. Acha sercem zestawu, jak już wcześniej było wspomniane, jest membrana i jej obudowa, reszt tzn. prefiltry najczęściej wykonane są na standardowych obudowach od filtrów przepływowych(narurowych). Można takie kupić w większości sklepów wod-kan, za kilka złotych, ale z nich i tak filtra RO nie poskładasz. Piszę tak na wszelki wypadek, żeby ktoś w sklepie nie próbował Ci sprzedać kompletu filtrów narurowych np. zmiękczających wodę.

Edit: I jeszcze jedna ważna kwestia o której nikt z poprzedników nie wspomniał, a która mogła Ci umknąć w tym cłaym nawale informacji. Montaż filtra RO zwiększa miesieczne zużycie wody o jakieś 200 - 400% w porównaniu z podmianami wykonywanymi na zwykłej wodzie. Niektórym osobą przeszkadza to bardziej, innym mniej moim jednak zdaniem warto jest wiedzieć takie rzeczy wczesniej.


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę że 1m3 kosztuje ok.3zł to jak wykorzysta do akwa 1000L zamiast 200L to chyba nie zbankrutuje, to samo tyczy się kanalizacji. Chociaż może i niektórym to przeszkadza. :clowning


zlikwidowane...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

grafipl: ale nie posiadajac kanalizacji (czytaj szambo) i przy zimnej wodzie, jak wydajnosc osmozy jest sporo mniejsza, to moze byc juz problem - moze nie w kwesti samych kosztow, ale przy wiekszym akwa to trzeba liczyc akwa jako dodatkowo osobe w domu :clowning


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
aqua skalar :

Edit: I jeszcze jedna ważna kwestia o której nikt z poprzedników nie wspomniał, a która mogła Ci umknąć w tym cłaym nawale informacji. Montaż filtra RO zwiększa miesieczne zużycie wody o jakieś 200 - 400% w porównaniu z podmianami wykonywanymi na zwykłej wodzie. Niektórym osobą przeszkadza to bardziej, innym mniej moim jednak zdaniem warto jest wiedzieć takie rzeczy wczesniej.

Bardziej obrazowo - każdy litr wody po RO+DI będzie Cię kosztował ok. 0,3zł (liczona woda + eksploatacja ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no zgadza sie :clowning o szambie nie pomyślałem ;/ Moze ktoś mnie poprawić z tą żywica czy tak można?


zlikwidowane...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały problem polega na tym, że wiekszość osób, która decyduje się na samodzielne zakładanie zbiornika i prowadzenie akwarium zaczyna od dokładnej lektury dostepnych materiałów. W miom przypadku były to jakieś 4 miesiące, poprzedzone wcześniejszymi doswiadczeniami z akwarystyką słodkowodną. Nastepnie wszystko było dokładnie policzone i dopiero wtedy zapadła ostateczna decyzja. Kolega wybrał odmienną strategię i teraz pojawia się pytanie czy swiadomy jest wszystkich kosztów i obowiązków zwiazanych z utrzymaniem 300l zbiornika. Zainwestuje trochę kasy, rachunki za pewne nie zmaleją a efekt przynajmniej na poczatku będzie znacząco odbiegał od flagowych zbiorników galerii. Kolega bez wątpienia znalazł się nad przepascią i trochę głópio by było pomagać w zrobieniu ogromnego kroku do przodu :clowning. Dział targowisko zapewne zna już takie przypadki.


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorki za linki do allegro ale sytuacja wymaga szybkiej interwencji.... kup filtr na 10" obudowach z trzema wkładami wstępnymi http://www.allegro.pl/listing/search.php?string=osmoza&from_showcat=1&category=16012 jak juz będziesz miał filtr zadzwoń do jakiegoś hydraulika i niech Ci to podłączy, jeśli sam nie potrafisz - zajmie dla niego to max 30min.

http://www.allegro.pl/item773956806_super_osmoza_akwarystyczna_ro_4_75.html

http://www.allegro.pl/item778514763_osmoza_akwarystyczna_ro4_75_gpd_gratis_kurier_1zl.html

http://www.allegro.pl/item778789611_osmoza_akwarystyczna_ro_4_75_gpd_gratis.html

http://www.allegro.pl/item773769449_odwrocona_osmoza_akwarystyczna_75gpd_raty.html

PAMIETAJ O PRZEPŁUKANIU WKŁADÓW WSTĘPNYCH NIM PUŚCISZ WODE PRZEZ MEMBRANĘ

do tego dokup kubełek 10" z żywica jonowymienną mb20 który podłączasz po membranie filtra osmotycznego

coś takiego http://www.allegro.pl/item780377478_filtr_di_kompletny_z_zywica_mb_20.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli posiadasz baterię nowego typu tj. zasilaną za pomocą takich zbrojonych wężyków podłączanych pod zlewem np. w szafce, to będzie Ci potrzebny hydraulik albo:

- jedna mufa

- trójnik z gwintem zewnętrznym,

- Zaworek kulowy,

- taśma teflonowa, o ile nie będzie jej w zestawie RO

- syfon z odpływem do pralki,

- francuz i żabka

Całość można bardzo obrze ukryć np w łazience, albo kuchni. Nie szpeci i ryzyko zalania jest zdecydowanie mniejsze.

Edit: Trzeba tylko uważac, żeby króćców ze ściany nie wykrecić, bo wtedy może być niezłe zamieszanie. No i odciąć wodę na dany odbiornik przed przystąpieniem do prac.


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko narazie nic nie zdechło więc jeszcze nie jestem w plecy. Nadrabiam zaległości w miare możliwości:)

Filtr RO kupiłem prawdopodobnie sam dam rade go zamontować ale mam pytanie co dalej? powyciągać skały i oczyścić z tego fioletowo-czerwono-brązowego-bąbelkowego "gówna"??? ile wody podmienić z 50% czy całość czy mniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym spróbował szczotką tez przeczyścić skałki o ile za dużo życia tam nie ma, a pewnie nie ma bo większośc jak napisałeś martwa skała. Spróbuj może jednak część wody zostawić (ile czasu ma to akwa?)


zlikwidowane...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie szorowanie skały nic nie da, ja bym to wężem ściągnął, zrobił dużą podmianę (ze 40%-50%)na wodzie RO+DI, wyłączył 3 świetlówki, zwiększył cyrkulację, lał bakterie, no i jak koledzy wspominali wcześniej lampa UV,

ps. w podobny sposób pozbyłem się tego dziadostwa u mnie (nie miałem tylko lapmy UV), i do tego później następną podmianę wody zrobiłem po 4tygodniach (zauważyłem, że im dłużej nie podmieniam wody, tym jest tego mniej)


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oznak życia brak:) Cyrkulacje mam dobrą myśle że wystarczy a przy zakupie RO nakupiłem 0,5 l bakterii. Teraz czeka mnie walka z wiatrakami(ściąganie rurką tych glonów ze skał). Zaraz z ciekawości zrobie test na no3 pewnie będzie siła! Tylko podmianke zrobie chyba jutro bo narazie mam może z 2l oczyszczonej wody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem sprawdzić po 3min wynik ale już po minucie wyszło ponad 100:(

dokonałem pomiaru wody z ro idealnie wyszlo 0:)

Ryby lecze płatkami z czosnkiem + dolewam do artemii fishtami + zwiększyłem troche temp wody + zmnieszyłem zasolenie do 1022

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówiłem że będę walczył bo to moja pasja:) zarąbałęm tylko tym i aż tym że nie miałem tego ro no i też miałem dziadowskie testy no3 bo zmierzyłem u kolesia w zologicznym i miał podobnie teraz wziąłem testy saliferta i już nie było tak samo. A na tą wode z RO to sie nigdy nie doczekam!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przenoszę wątek tam gdzie znaleźć się powinien:waving

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie Dzięki za przeniesienie, teraz to już na pewno doświadczeni akwaryści nie zaglądną tu, a co za tym idzie nie rozwiąże w 100% mojego problemu! Nie będę się do Ciebie przyczepiał i ukryje swoje zdenerwowanie, ponieważ jest to jedno z niewielu tak ciekawych forów i posiadających wspaniałych ludzi, dlatego nie mam zamiaru dostać bana...

Również Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.