Skocz do zawartości
Lizard

[52] Moja nano-rafa

Rekomendowane odpowiedzi

dsc01595a.jpg

Powoli wystawia polipy i daje sie karmić :) z każdym dniem jest coraz lepiej, a już myślałem, że nigdy nie zgłodnieje :) aktualnie dostaje kryl, ale musze zapolowac na artemie, moze bardziej jej przypadnie do gustu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja tubastrea zajada artemię, choc przyznam, że nie karmię jej zabójczo i pare polipów straciła przez ponad rok. No ale wogóle nie była duża.

95-tubastrea1a.jpg

Pozdr

Darek S


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie wyglądać dużo lepiej bo moja jest mała, tylko fotka jest zrobiona makro. U mnie jest doslownie kilkanaście polipów. Fotka zrobiona w nocy - wtedy się otwiera.


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne akwa, gratuluje:)Ta tuba stanowi fajny kontrast, bo stosunkowo mało jest korali w tym kolorze. A tak na marginesie jak masz dużo wężowideł to ja chętnie parę odkupie albo się wymienie na coś innego, bo u mnie tego nie uświadczysz. Tylko raz widziałem małe wężowidło, ale wkrótce mandaryn chciał się przekonać jak smakuje:) Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie wezowidel sa tysiace, jutro zrobie zdjecie, jak wylaczam pompy i wlewam pokarm, setki macek wychodzi wtedy ze skaly i lapia pokarm :D komicznie to wyglada :D

dla tuby kupilem artemie, mam nadzieje, ze jej zasmakuje :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę być pesymistą ale widzę tu kilka potencjalnie groźnych połączeń. Po pierwsze karmienie korala słonecznego w tak małym akwarium może poważnie nadwyrężyć system. Czy w akwarium jest wydajny odpieniacz, bo jakoś nie doczytałem tej informacji (chyba, że ten tunze reefpack)? Dodatkowo krewetka czyszcąca jak tylko się zaaklimatyzuje będzie wyjadała żarcie Tubastreii - bedzie trzeba karmic pod słoikiem (a patrząc na tego korala to nawet pod miską :D ) Bardzo bym radził uważać na przekarmienie tego koralowca.

Druga sprawa: SPS pod takim światłem to głębokie nieporozumienie. Pamietajmy, że przelicznik W/litr jest absolutnie niemiarodajny. Po prostu za mało lumenów i dramatycznie mały PUR/PAR :D a seriatopora światło lubi.. Być może będzie jakoś żyć. Jednak nigdy nie zaprezentuje piękna charakterystycznego dla tego typu SPS. Ponadto jak już wspomniałem Tubastrea = karmienie mrożonką. -> Mrożonka = N + P. -> N + P = nieszczęśliwa/martwa seriatopora.I na koniec cyrkulacja. Czy oprócz tunze reefpak coś wspomaga obieg wody? Jeżeli nie to seriatopora szybko się "udusi".

Co do artemii to paradoksalnie jest to zły pokarm. Zwłaszcza dla ryb morskich (błazenki) o czym często pisze sie na serwisach zagranicznych.. Osobiście zauważyłem dobre rezultaty z krylem, kawałkami małży, mysis i innymi pokarmami typowo morskimi.

Nie chce by moja wypowiedź została źle odebrana. Akwarium zapowiada się nawet ładnie, jednak zwróciłbym uwage by nie porywać się od razu z motyką na słońce (lub korala słonecznego - nawet gdy jest tak piękny jak ten). Może warto zacząć od miękkich/LPS ?

Życzę powodzenia i mam nadzieję, że moje obawy są błędne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do seriatopory, to masz racje, u mnie nie wyzyje, poszla juz do innego zbiornika.

co do odpieniacza, jest ten z reefpacka, spokojnie daje rade, krewetka i miliony wezowidel zjadaja resztki, wiec o skokach wielkich tez nie ma mowy.

co do samego doswiadczenia, to z akwarystyka mam do czynienia od ponad roku i na forum rowniez, wiec wszystko bylo robione pod okiem specjalistow :D

wiele szalec w tym zbiorniku juz nie mam zamiaru, jeszcze tylko jakis gobiodon okinawae w przyszlosci i jakies zoa, xenia, grzybki. na nic innego nie mam zamiaru sie porywac:waving

co do jedzenia nie wiem dlaczego artemia nie jest wskazana, w lodowce mam jaja krabow, kryl i artemie wlasnie, jaja sa za drobne dla tuby a kryl jej srednio podchodzil i poki co jest za duzy dla blaznow, chyba, ze zaczne go drobic, ale to co pisales o artemii jest ciekawe, moglbys rozpisac dokladnie dlaczego?

nigdy nie odczytuje zle porad, kazda prawde przyjmuje do wiadomosci i wielce jestem rad za nie, bo przeciez jak cos robic to prawidlowo :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o artemie to ma ona zarówno swoich gorących zwolenników jak i przeciwników. Oczywiście większość ryb chętnie przyjmuje artemię i w niektórych przypadkach utrudnione jest podawanie innego pokarmu (mandaryn, chelmon). Jednak spotkałem się z opiniami niektorych akwarystów (zwłaszcza na serwisach zagranicznych), którzy nie polecają tego pokarmu, zwłaszcza dla ryb morskich. Czytałem też kiedyś o tym artykuł w pewnym popularnym magazynie on-line. Nie mogłem jednak jakoś teraz tego odszukać :D W każdym razie ciągłe podawanie artemii może wpłynąć na układ pokarmowy ryb. Może to wpłynąć na ich żywotność. Drugi argument jaki się pojawia dotyczy szybkiego zanieczyszczenia wody. Artemia ze względu na swój skład dość szybko ulega rozkładowi przez co wpływa na zwiększenie stężeń biogenów w wodzie morskiej. Nawet wydajana ekipa czyszcząca może okazać się tu zbyt mało skuteczna. Kolejna sprawa to substancje dodatkowe, które podobno występują w artemii jeżeli jest hodowana w niewłaściwych warunkach. Jeżeli jednak chodzi jedynie o karmienie tubastreii i błazenków to raczej nie widzę przeciwskazań. Moja uwaga dotyczyła raczej ogólnego stosowania tego pokarmu w akwarystyce morskiej. Pozostaje jednak kwestia czystości wody. Osobiście mam złe doświadczenia z artemią. Rozdrobniony kryl to dobry pomysł. Polecam to rozwiązanie.

Myślę, że w takim akwarium można pomyśleć nad urozmaicona obsadą i nie ma co się ograniczać. W końcu jeżeli jest ten reefpack z odpieniaczem to filtracja jest w miare dobra. Kilka LPS nie zawadzi. W końcu niektóre nawet lubią takie warunki świetlne. Co do xenii to potrafi truć wodę ale to rzeczywiście ładny koral i mi osobiście się podoba. Mimo, że mam w akwarium twarde (w tym sps) to jest też xenia w dużej ilości. Naprawdę fajny koral. Wielka szkoda, że tak szybko rośnie przez co regularnie ląduje w klozecie :D Grzybowieńce to bardzo dobry pomysł pod takim światłem. Na forum można czasem dostać ładne grzyby w dobrej cenie (wiem bo mam swoje właśnie z forum :D ). Można tez pomyśleć o sarco lub innych koralach tego typu. Trzeba jednak wtedy używać węgla. Jednak opakowanie rowy 0,5l (30-40zl) starczy w takim akwarium na rok. :D

Pozdrawiam i po raz kolejny życzę powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja jeszcze w starym roku.

euphylia wsrod rhodymenii - ladnie sie rozwija, dzieki Przemek za nia!:)

nie wiem co to jest, ale chyba jakas oslonica

dsc09408e.jpg

mała rurówka, jest ich pełno i różnego koloru

dsc09399.jpg

moja parka ocellaris'ów i tutaj niespodzianka, quadri sie podzielil, tak, sa teraz dwa:strutin

dsc09416.jpg

dsc09452.jpg

dsc09458s.jpg

sarco

za jakiś czas znów będą jakieś zdjęcia, a tymczasem życze wszystkim szczęśliwego Nowego Roku !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne fotki, super ! Fajna sprawa, że Ci się quadri podzielił :) Błazny bardzo fotogeniczne :kapelusz

Pozdrawiam i oby baniaczek wyglądał jeszcze lepiej w nowym roku, a zapewne tak będzie patrząc na to w jakim kierunku zmierza :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostatnio zauwazylem takie cos, pochodzi z tuby, ale nie wiem, czy sa to jej odchody, czy jakies jajeczka, nie wiem..

sama tuba w momencie wypuszczania czegos takiego, tak sie otwiera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewien nie jestem ale gdzieś czytałem, że jak Tubka wypuszcza takie kuleczki to są to jajeczka, z których wyrosną nowe małe tubki.

Pozdrawiam

Radek


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robi tak juz chyba z tydzien, dzien w dzien.. moze zaczne odlawiac i rozsylac? tylko nie mam pewnosci, ze to jajeczka, zauwazylem, ze w niektorych miejscach przyrasta to do skaly i tworzy poki co taka plamke pomaranczowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

juz niebawem zobaczysz nowe "mordki" tuby :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO3 dzis zmierze po 21, dawno tego nie robilem, ale mysle, ze jest ok.

co do Tubek to przyklejaja sie wszedzie hehe, naliczylem dzis rano na skalach, nawet na moim reefpacku sa chyba z 4, w sumie bedzie juz z 20 takich plamek w roznych miejscach, zastanawiam sie, czy nie odlawiac tych jajeczek i w kotniku nie trzymac ich z jakas skalka, zeby tam osiadly, pozniej mozna taka skalke komus podarowac itd. co wy na to? robil ktos z Was juz cos takiego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chętnie bym sie mogł pisać na partię jak będziesz rozsprzedawał heh - akurat moje akwa dojrzeje zanim one urosną :)


160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

już myślałem o akwarium ok 12 litrów z malutka kaskada z dnem wypełnionym jakimiś małymi kawałkami żywej skały... ale te tubki rosną strasznie powoli, w sumie szybciej niż 'tuba matka' no ale rekordów świata w przyrostach to one nie bija.

łatwiej będzie chyba po prostu odłupać kawałek skały na którym rosną, i wkleić go na ciut większy, co zamierzam zrobić z moimi 3 maluchami jak jeszcze troszkę podrosną.

ale ale, 'kotnik' tubkowy powstanie w przyszłości, tak tylko z czystej ciekawości jak to wyjdzie.

...

u mnie wczoraj tuba tez wypuściła "miot", który, chyba w całości, stał się pożywieniem dla gorgoni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natan, ja raczej myslalem o czyms podwieszanym z brzegu akwarium, w zacienionym miejscu, z otworkami u gory, cos jak grzebien przelewowy, co zapewnialoby przeplyw wody i tam wrzucalbym wylapane jajeczka na skalki jak to widzisz? chyba w wolnej chwili bede cos majstrowal :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o widzisz, prostsza konstrukcja, ale takie tuby trzeba by było karmić często (ze 2 razy dziennie) jakąś drobnica i żeby parametry wody nie poleciały :/

ale plan jest dobry, są takie małe kotniki, chyba zakupie w weekend, dno wysypać żwirem koralowym o dużej granulacji, bądź... kurcze jest taki wkład - takie porowate 'pałki' Eco albo KZ to produkuje tylko nie pamiętam jak się to nazywa :)

:::::

http://allegro.pl/item848909212_kotnik_fh_01.html

http://allegro.pl/item863250156_jbl_nbox_najlepszy_wieszany_kotnik.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.