Skocz do zawartości
lukiblack

Projek 180l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Na początku chciałem zapytać tylko o konstrukcję i budowę sumpa, później uświadomiłem sobie że będę potrzebował od doświadczonych trochę wiecej pomocy i musiałbym zakładać kilka wątków - dlatego założyłem kolejny "Projek" dym razem mój.

Od początku.

Planuję akwarium o wymiarach 88x46x45h. Pierwsze schody zaczęły się przy wyborze odpieniacza i budowie sumpa. Akwarium będzie nie wiercone, z komorą przelewową. Zrobiłem dla zobrazowania szkic całości i osobno sumpa.

akwariumszafka.jpgw431.png

Na rysunku widać dwa zbiorniki pod akwarium - prawy to sump a lewy zbiornik na automatyczną dolewkę. Pomiędzy tymi zbiornikami jest listwa wzmacniająca regał.

sumpu.jpgw463.png

Projekt sumpa - to o co chciałem zapytać na początku. Wybrałem odpieniacz Weipro SA-2011. Wybur nie ze skąpstwa czy czynników finansowych. Tylko taki (z tych które przeglądałem) zmieści mi się pod akwarium.

Jak podzielić sumpa ?? Trzy komory ok. ale jak dzielone gdzie odpieniacz i co wrzucić w pozostałe dwie komory. Pompa pompująca wodę do akwarium - zdecydowałem się na AquaEl Aqua Jet PFN 2500.

Na sporo sprzętu już jestem zdecydowany - filtr odwróconej osmozy z DI mam, soli też się trochę znajdzie.

To narazie tyle,

Pozdrawiam

Łukasz Leżuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie dlaczego zamiast komina wybrałeś OFB. Akwarium o zaproponowanych przez Ciebie wymiarach i tak musisz zamówić, więc wywiercenie dwóch otworów w dnie nie powinno stanowić problemu. IMO akwaria z przelewem, w większości przypadków, tracą dużo na estetyce i cenowo wypadają także niekorzystnie.


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysl o innej pompie obiegowej,ta pompa ma niskie podnoszenie i strasznie dlugi kabel-10m,zajmie ci pol szafki,ostatnio widzalem w promocyjnej cenie AB UP2000/1,nawet chyba taniej niz ten aquael.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Za pewne wynika to z mojego niedoświadczenia ale co to jest OFB ?? Moim zdaniem akwarium z kominem traci wiele na estetyce. Nie chcę przypisywać tego zbiornika pod morskie na wieczność. Może kiedyś mi się odmieni i postawię 300l morskie a ten zbiornik będę chciał wykorzystać na słodkie ?? Co wtedy ?? Akwarium z kominem w słodkowodnym jest bezużyteczne i dopiero wtedy szpeci.

Długi kabel pompy to akurat w moim przypadku atut :waving Co do podnoszenia potrzebuję żeby podniosła na wysokość 90cm - a podnosi według opakowania na 2m - wiem że to tak jak filtrami wewnętrznymi do 300l ale na metr podniesie.

Jeżeli natomiast jest coś o klasę lepszego Aquabee i na dodatek tańszego to trzeba być idiotą żeby nie skorzystać :)

Pozdrawiam

Łukasz Leżuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego akwarium z kominem w słodkowodnej jest bezużyteczne? IMO sump w słodkim ma te same zalety a nawet więcej. 3 komory przy 56 cm. długości chyba będzie trudno upchnąć.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samo akwarium też będzie stało dość nisko. Wg mnie 49 cm przy 35 cm wysokości sumpa pozostawia niewiele miejsca na manewry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#219089 lukiblack :

Za pewne wynika to z mojego niedoświadczenia ale co to jest OFB ??

Wynika to bardziej z mojego lenistwa; overflow box jakoś dłużej się piszę :waving.

#219089 lukiblack :

Akwarium z kominem w słodkowodnym jest bezużyteczne i dopiero wtedy szpeci.

Znam wiele osób, które byłyby mocno zaskoczone słysząc taką opinię. IMO różnica polega na tym, iż w morskim sump to przede wszystkim dobry schowek na wszelkiego rodzaju niezbędne "graty", a w akwariach słodkowodnych to podstawa filtracji biologicznej. Postawię nawet dosyć odważną tezę, iż hodowcy niektórych gatunków ryb słodkowodnych bez sumpa nie wyobrażają sobie poprawnie skompletowanego setup'u.

Poprzednich tematów nie śledziłem, ale po ilości postów wnioskuję, że pewne przygotowanie już poczyniłeś. Jeśli masz jeszcze taką możliwości, i chcesz stosować przelew, to być może standardowe akwarium(100x40x50) byłoby lepszym rozwiązaniem. Ja sam miałem kiedyś podobny dylemat i jednak postawiłem na zbiornik o standardowych wymiarach.

I tak za zakończenie chciałbym zapytać czy przelew zamierzasz kupić, czy może będziesz składał sam. Niestety w tego typu konstrukcji wystapienie nieszczelności jest dosyć duże. A z komina i tak większość wody z ewentulanego wycieku spłynie do sumpa.


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na temat przelewow bylo juz wiele razy. Ja mam, Peniek ma i kilka innych osob. Bez zadnych pompek,kombinacji,zapoowietrzan. Nigdy nie slyszalem nie zwracalem uwagi jak halasuje komin,ale gwaratuje ze pudelko jest rowniez bardzo ciche. Spadki napiecia dla pomp obiegowych nie maja znaczenia nic nie ma prawa chlupac. 18 miesiecy bez zadnej ingerencji oprocz czyszczenia.

Absolutnie nie dyskredytuje komina,kazde rozwiaznie jest dobre jak tylko dziala.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

aqua skalar - może nie z lenistwa a z tego że stosujesz skróty których wcześniej nie miałem okazji oglądać.

Ja w słodkowodnych zbiornikach (a mam ich sporo) stosuję filtry kubełkowe i to w nich zachodzą procesy biologiczne jak i filtracja. Akwarium 100cm długości nie mogę postawić bo miejsce na zbiornik ma 89cm więc "misja niemożliwa".

Przelew zamierzałem najpierw kupić a później zrobić samemu - i chyba tak ostatecznie powstanie.

Ilość postów czasem ma sie nijak do poziomu posiadanej wiedzy.

78yanke - mam obecnie w tym miejscu zbiornik o takich wymiarach podzielony na dwie części. Sądzę że do morskiego się nie przyda ale manewrować można bez większych problemów.

Pozdrawiam

Łukasz Leżuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tanie przelewy, wielkie jak krowy i zdarzaja sie wady konstrukcyjne.

Dobre przelewy sa o wiele drozsze niz proces calego wiercrnia i srubunkow. Kupno nowego i robienie samemu jest dla mnie zupelnie niezrozumiale.

Jezeli nie chcesz wiercic co wcale nie jest skomplokowane, a przelew robisz tylko z pobudek z racji z mniejszego zajmowanego miejsca proponuje DIY


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wysokość którą podałe czerwonym wymiarem to 49 cm.

wysokość odpieniacza to 45 lub 47 cm bo znalazłem w necie dwa sprzeczne wyniki.

Nie znam dokładnie jego budowy i nie wiem jak wygląda zdejmowanie kubka ale 2 czy nawet 4 cm to chyba nie za dużo pamiętając że kubek też ma swoją wysokość. Tym bardziej że pewnie do komory odpieniacza zrobisz zrzut wody z baniaka głównego, a jak jeszcze będzie musiała tamtędy iść rura powrotna wtedy zaczną się schody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dlatego napisałem że sump może być 30-35cm jak dla mnie może być nawet 20 ale czy to nie za mało ??

Co do odpieniacza zebrany odpad zwykle odsysałem za pomocą strzykawki i wężyka - nie musiałem wyciągać całego kubła.

Jeżeli nie odpieniacz Weipro to mam jakąś alternatywę ??

Pozdrawiam

Łukasz Leżuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakbym miał wyciągać syfek z kubka strzykawką to chyba bym sie powiesił ale widze że lubisz utrudniać sobie życie ja na początku też kombinowałem najpierw stawiałem akwa z mini flotorem w środku (a co tam wiem lepiej)po 3 miechach doklejałem panel ale po co iść do szklaża miałem troche plexi (a co tam oszczędność i lenistwo)którejś nocy jak ta plexi jebła to sie mało nie zesrałem i zrobiłem wszystko porządnie jak powinno być teraz chodzi mi po głowie NORMALNE akwa z sumpem (z swobodnymi wymiarami szafki jak radzą ci koledzy)pisze to dlatego byś sie dobrze zastanowił bo szkoda kasy i czasu a wszystko co sie zaniedba bedzie sie mściło w niedługim czasie i wymagało poprawy lepiej raz a porządnie


New project 75×60×60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Oczywiście zgadzam się - wolę zrobić raz i porządnie żeby później uniknąć kłopotów.

Więc jakie rozwiązanie proponujesz ze swobodnym rozwiązaniem sprawy sump+odpieniacz. Mam miejsce o wymiarach 56x48x49h, jeszcze odpieniacza nie kupiłem więc mogę właściwie wstawić tam wszystko - co się zmieści.

Pozdrawiam

Łukasz Leżuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej wysokosci szafki to chyba tylko Tunze poziomy sie zmiesci albo DIY.Tylko z tym pierwszym bedzie ciezko bo juz nie produkuja,wiec musisz szukac uzywanego.

Znalazlem taki- Tunze DOC Skimmer 9410 ma tylko 415cm wysokosci.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja myśle że musisz wybrać odpieniacz bo to "serce" systemu i jak go będziesz miał będziesz wiedział jaką wysoką szfke zrobić ja też będe robił przeprowadzke i swoją "prowizoryczną" szfke zrobiłem z kartonu moge ją dowolnie modyfikować aby sprawdzić czy mi sie wszystko zmieści i jak to wszystko będzie wyglądało i przedewszystkim czy będzie praktycznie

życze powodzenia


New project 75×60×60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mogę sobie poradzić z odpieniaczem do 45cm a taki właśnie jest weipro lub Beast 400P - 43cm. Co do szafki i miejsca na sumpa - regał jest już gotowy i jest na nim 15 zbiorników nie mogę go rozbudować albo zmienić wymiarów. Co innego gdybym dopiero teraz stawiał regał, wtedy było by łatwiej i wiele bym zmienił. Wiadomo mądry polak po szkodzie.

Pozdrawiam

Łukasz Leżuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij o Beascie, szkoda kasy na to urzadzenie odpieniaczopodobne.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czyli Weipro jest lepszy ?? Jakim jeszcze odpieniaczem powiedzmy do 400zł mogę się interesować ??

Pozdrawiam

Łukasz Leżuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 400zl nic nowego nie kupisz,mozesz szukac tylko uzywanego odpieniacza.Albo pomysl o zrobieniu samemu.

A to przyklad http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23929


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Rozważam możliwość zrobienia odpieniacza samemu. Zastanawiam się również nad zakupem Weipro który wejdzie mi do szafki i przerobienie go z dodaniem wirnika igiełkowego. Znajomy również miał mi załatwić jakiś odpieniacz z igiełką.

Ogólnie macie rację - najpierw odpieniacz później sump i cała reszta.

Pozdrawiam

Łukasz Leżuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Zrobiłem projekt sumpa, chciałbym abyście ocenili czy to będzie śmigać. Chciałbym żebyście mi doradzili gdzie i jak mam umieścić przegrodę na media filtracyjne : biobale, zeolit, coś na zbicie fosforanów.

sump.jpg

Za wszelkie sugestie będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam

Łukasz Leżuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co Ci przegroda na zeolit i biobale?Biobale sa zbedne,a zeolit to sie umiaszcza w specjalnym filtrze umozliwiajacym potrzasanie zlozem zeolitu.A poza tym jako poczatkujacy metody zeovit i tak nie bedziesz stosowal bo to matoda dla mocno zaawansowanych w temacie hodowli sps,ow.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ok więc dziękuję za podpowiedz w sprawie mediów. Co myślisz o sumpie, da radę ?? Cały czas myślę nad odpieniaczem. Zadam teraz pytanie które raz było rozwiązane ale chciałbym usłyszeć konkrety, co i dlaczego. Czemu odpieniacze marek mniej profesjonalnych, wyglądające bardzo porządnie (oczywiście tylko na wirnikach igiełkowych) np. odpieniacz Sery nazywamy wyrobami odpieniaczo-podobnymi ??

Nie chcę tu wywoływać wielkiej dyskusji albo kolejnej bitwy o rację, stoję właśnie przed wyborem większego niż do tej pory odpieniacza, pierwszego na pompie z wirnikiem igiełkowym i chciałbym wiedzieć na co zwracać szczególną uwagę. Nie chciałbym zostać nabitym w butelkę i dostać sprzęt za który zapłacę 500zł do 180l a dostanę wart 150zł do max 60l.

Pozdrawiam

Łukasz Leżuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto odwrocic sump o 180° zeby pompa stala pod kominem. Nie bedzie musiala przepompowywac wody przez te wszystkie kolanka. Osobiscie, gdybym mial tylko dwa otwory w kominie, zrobilbym zrzut i rewizje a powrot wezem przez wierzch akwarium.

Lukasz, 500 zl za dobry odpieniacz do 180 l to nie jest duzo pieniedzy. Wydaje mi sie, ze lepiej posluchac kilku rad od forumowiczow niz kierowac sie cena. Bywaja odpieniacze, ktorych wad nie wykryjesz golym okiem. Moze np. przestawac pienic na dlugie godziny gdy dasz rybom jesc lub wlozysz rece do akwarium itp.

Pisales o jakims regale gdzie stoi 15 zbiornikow. Wywal jeden z nich razem z polka to bedziesz mial odpowiednia przestrzen na postawienie zbiornika z sumpem, do ktorego wszystko zmiescisz. Swoja droga to bym pomyslal czy nie zlikwidowac wiekszej ilosci zbiornikow i postawic wiekszy ten slonowodny, ale to oczywiscie Twoja sprawa.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.