Skocz do zawartości
Ben_sage

Swietlowki stare

Rekomendowane odpowiedzi

Mam szybkie pytanko czy swietlowki ktore swieca rok czasu moga byc szkodliwe i powodować glony ?

Czy stare swietlowki swiecą po prostu slabiej ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szybko wywalaj bo glony będą górą


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Podepnę sie pod temat. A jak często powinny być wymieniane T5-tki


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co 6 miesięcy.


112l 80x35x40 12,5kg LR 6kg LS HQI 150W 1xJVP 101 + Koralia nano Stożkowy odpieniacz DIY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajność świetlówek po 4 msc świecenia spada bardzo szybko , rury mające 5 msc praktycznie nie nadają się do zbiorników sps , trzymanie ich aż dobija pół roku jest bezsensowne .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za chwile bedziemy trzymac swietlowki miesiac i bedzie trzeba wymianiac. Nieprzesadzajmy macie jakies testy pomiary itp?? jak tak to mile widziany linki


rafka:125x55x55h

oświetlenie: 4x54w

cyrkulacja Marea 6000l/h JVP 5500l/h

obieg New Jet 3000l/h,

Odpieniacz DIY igła AM PH 2500l/h

25kg żywej skaly

10kg martwej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@konrad mielismy okazje sie poznac u Tomka w sklepie. Faktycznie, jego biornik z sps'ami na samych t5 robi wrazenie. Ale wymiana co 3-4 miesiace to masakra :-) dla portfela przedewszystkim. Tez swiecisz samymi t5 i wymieniasz je z taka czestotliwoscia ?

pozdrowiam

lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Linka nie mam ale moge napisac ze po 5 miesiacach swiecenia swietlowkami, spadlo u mnie zuzycie wapnia,jak byly nowe lalem balinga 210ml na dobe a teraz tylko 190.Mysle ze innej przyczyny nie ma jak spadek ilosci swiatla.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak się sprawa ma do Power Compact? Z tego co mi mówiono to 7 miesięcy max.


Akwarium 120 * 40 * 50 h

Oświetlenie BP EX+ 120 W

Cyrkulacjia Hydor - Koralia 4 (2 szt.) 4600 l/h

Odpieniacz Deltec AP 600

Obieg AM OR 3500 l/h

Start niedługo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zdaje sie dokladnie taka sama technologia i materialy. Ksztalt inny. Wiec pewnie dokladnie tak samo :waving


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#219326 Peniek :

Linka nie mam ale moge napisac ze po 5 miesiacach swiecenia swietlowkami, spadlo u mnie zuzycie wapnia,jak byly nowe lalem balinga 210ml na dobe a teraz tylko 190.Mysle ze innej przyczyny nie ma jak spadek ilosci swiatla.

spadek o 10 %

czy to jest warte wymiany świetlówek ?

do czego my dążymy ?

do maksymalnych przyrostów , tylko po co ?

po to żeby można byłoby sprzedać .


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#219317 Konrad :

Wydajność świetlówek po 4 msc świecenia spada bardzo szybko , rury mające 5 msc praktycznie nie nadają się do zbiorników sps , trzymanie ich aż dobija pół roku jest bezsensowne .

Konrad a jak to wygląda przy miękkich i LPS-ach?


pierwsze 45 litrów - start 30.08.2009

trwają prace nad czymś większym :D

start czegoś większego 18.09.2011 (710 litrów)

akwa 530 litrów + sump 180 litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie troche wsyd jak na akwarystow wywalac swietlowki a na dodatek jeszcze co szesc miesiecy po ktorych pasuje wymienic. Gdzie troska co dalej.

Sa punkty co przyjmuja zuzyte swietlowki. Po szcesciu miesiacach swietlowka dalej swieci wiec mozna nadaj ja wykorzystywac.Garaz, pomieszczenia gospodarcze itd. Znajomy oswitla tym warsztat. . Myslac ile w samej w Polsce jest sprzedawanych switlowek...... kolejny plus dla LED-ow.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetlówki wymieniłem teraz po 5 msc świecenia , tu nie chodzi tylko o wzrost , a przede wszystkim moim zdaniem o barwę korali , miedzy czwartym a piątym msc świecenia to już tylko wegetacja krzaków i zauważalne osłabienie barwy i jasności korali czyli jest już za mało światła żeby redukować zookxantele .Jestem teraz miesiąc po wymianie świetlówek i dopiero teraz praktycznie koralowce odzyskują barwę , a poprzednie działały jak już wspomniałem równo 5 msc .@Ryzio widziałem gdzieś test w sieci , na których jasno było widać że 5 msc świetlówka ma chyba z 30-35 % mniej wydajności ,ja mówię o tym co się dzieje w baniaku i dla mnie najlepszym testerem w tym przypadku jest moje oko . Argument , że tanio w przypadku t5 nie jest , hmm ... a czy ktoś obiecywał , ze będzie tanio ? :waving Oczywiście można i świecić osiem miesięcy i korale będą żyły , tylko czy "oglądacz" będzie zadowolony z wyglądu swoich podopiecznych w to raczej wątpię , mówię rzecz jasna o spsach .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W baniakach które było mi dane oglądać :) a korale w nich poprostu du...e urywały,świetlówki są wymieniane co 3 m-ce.Fakt ekologiczne to nie jest:strutin ,ale efekt w akwa :waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zainwestowałem w t-5 firmy Ati .Nie wymieniałem 8-miesiecy rurek..zaczeło sie robic nie wesoło (glony i etc)Po wymianie wszystko dochodzi do normy.Co do korali np Sps ..kupiłem akropore w kolorze zielonym ,a przyrosty dostaje NIEBIESKIE..i jeszcze jedno mam sinularie taką bezową .a teraz jest zielona jak cholera :)CZyli reasumujac same plusy Wymieniać trzeba ! i to najlepiej raz na 4-miesiace Dodam jeszce ze moje montipory talerzowe też dostały kopa ..zakupiłem z 2-miesiace temu taką niebieską przykleiłem koło czerwonej (ZACHOWAŁEM ODSTEP) oczywiscie a na dzien dzisiejszy widze ze trzeba bedzie łamac bo juz wchodzą na siebie ..pozd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, jeśli można to i ja się podłącze właśnie mam pytanko o świetlówki ATI, a konkretnie Aquablue Special. Mam zamiar je włożyć zamiast 2óch 15K, ale nie wiem czy się nadają bo nigdzie nie mogę znaleźć ile one mają Kelwinów.


...jeszcze tu wróce...

Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma się oświetlenie podstawoawe HQI a świetlówki jako doświetlenie to do jakiego czasu można by wydłużuć ich pracę ?Opis jakie jest w stopce.Mają już ok 6 mies. i zastanawiam się przy zmienie czy nie dać innych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jask wymienilem swietlowki to mi tak je..lo w oczy ze myslalem ze oslepne :waving wlasnie kurier dowiozl i powiem ze po 2 latach lepiej dzialaja 2 x 39 nowe niz 4 x 39 ..................... swiatlo zupelnie inne aż miło popatrzec :)

zamowilem sylvanie aquastar i coralstar i rewelka :)

ps.zaczelo sie robic zielono w akwarium dalo mi to do myslenia ze przegiolem pale ale powinno byc zaraz ok :)

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#219528 inmar :

Jeśli ma się oświetlenie podstawoawe HQI a świetlówki jako doświetlenie to do jakiego czasu można by wydłużuć ich pracę ?Opis jakie jest w stopce.Mają już ok 6 mies. i zastanawiam się przy zmienie czy nie dać innych.

Jeśli kolory ci odpowiadają to kup te same. Po pół roku zmieniaj, najlepiej pojedynczo, raz na tydzień jedną.

Jeśli wolisz bardziej niebiesko to eksperymentuj. Ja do mojego oświetlenia 2x150WHQI refflux 12k i 2x80W T5 AM ReefBlue dołożyłem tydzień temu kolejne 2x80W T5 AM Reef Blue. Mega różnica. Na przyszłość myślę o czymś jeszcze bardziej niebieskim.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.