Skocz do zawartości
rpp

[410l] rpp nowy baniak

Rekomendowane odpowiedzi

No to obudowa lampy skończona :-)

Pozostał tylko do podpięcia wiatrak ale to już kosmetyka.

Generalnie wygląda to tak (więcej zdjęć w moim wątku nt budowy lampy):

img2400nk.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo mi sie podoba calosc ja to przechodzilem 4 tygodnie temu tez wszystko nowe i naprawde cierpliwosc sie oplaca ,a co do lampy to zrobiles super robote bardzo mi sie podoba swiatlo


4788_4801.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rpp, muszę przyznać, że Twój baniak, pomimo tego że jeszcze nie zalany, od dłuższego czasu robi na mnie ogromne wrażenie. Wszystko co zrobiłeś jest po prostu ŻYLETA!!! Zdecydowanie jest to baniak o jakim można marzyć. Już nie mogę się doczekać, aż zaczniesz go zasiedlać.

Życzę Ci powodzenia, ale patrząc jak sobie poczynasz, nie będzie ci ono potrzebne :D

Mateusz

PS Z czego zrobiłeś obudowę lampy, PCV? Wygląda jak ta z Aqua Illumination :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe słowa - baniak w sumie już zalany i posolony :-)

W sobotę jadę po skałę.

Obudowa lampy zrobiona z białego 5mm pleksi. Diody chronione 4mm płytą z przezroczystego poliwęglanu.

Miałem bardziej ambitne plany jeśli chodzi o obudowę ale koszty były zbyt duże. Chciałem ją zrobić albo z giętej nierdzewki malowanej proszkowo albo też z giętego pleksi - ale przy 1 sztuce to się po prostu nie opłaca. Może jak ktoś ma dostęp/znajomości to wtedy ok.

W każdym razie sposób zabudowy wybrałem możliwie najprostszy a jednocześnie taki, żeby nie raził w oczy jako typowa samoróbka :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to po paru godzinach kombinowania z ustawieniem skały na ten moment zakończyłem układanie.

Miały być dwie niezależne wyspy i nawet tak wybierałem skałę. Oczywiście w sklepie fajnie to się poukładało ale jak dojechałem do domu to nijak nie wychodziła konstrukcja choćby zbliżona do pierwotnego zamysłu.

Za to pojawiła się koncepcja też w pewnym sensie dwóch wysp ale połączonych ze sobą "łącznikiem".

Widok od strony salonu (tu cały czas zastanawiam się czy po lewej stronie nie dodać jeszcze skały żeby wyszło tak z 5-8cm wyżej ale z drugiej strony podobają mi się akwaria z niedużą ilością skały więc ...)

gallery_7763_1765_33162.jpg

I widok od drugiej strony:

gallery_7763_1765_36998.jpg

Łącznie weszło praktycznie 30kg skały.

Generalnie starałem się tak układać skałę, żeby uzyskać stosunkowo dużo płaskich powierzchni na różnych wysokościach. Docelowo baniak będzie pod SPSy ale i jakieś LPSy pewnie też się pojawią więc dla nich będą te niższe partie skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rpp no ładnie :) powoli do przodu. Ale, nie lepiej zrobić coś trochę wyższego ? Głębia powinna być większa. Ja przechodziłem przez 4 końcowe ustawienia skały :D


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie wiem czy nie dorzucę z 10kg skały na tą większą kolumnę, żeby ją jednak podnieść trochę do góry.

Drugą stronę zostawiłbym wtedy bez zmian.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie wiem czy nie dorzucę z 10kg skały na tą większą kolumnę, żeby ją jednak podnieść trochę do góry.

Drugą stronę zostawiłbym wtedy bez zmian.

To dobry pomysł, będziesz miał wtedy ok 10% objętości akwa skały, a to takie minimum (książkowo :p ). Wydaje mi się że bardziej zadowolony będziesz, tym bardziej że na jednej płaszczyźnie korale zaczną szybko na siebie nachodzić, a na schodkach maja trochę przestrzeni :))


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koncepcja dwóch wysp połączonych mostkiem jest dość ciekawa... ja bym tu widział coś wyższego po obu stronach połączone mostkiem. Wyszło by coś al'a powdwodny tunel :) Tak jak teraz tylko podnieść to wszystko troszkę w górę.

Co prawda jako początkujący mogę się mylić ;)

Ale skałki bym dołożył... teraz wygląda trochę jak początek only fish.

Udanego konstruowania :thumbup:


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej rpp, ja bym ten mostek zlikwidowal... tez mialem koncepcje z dwoma wyspami i mialem mostek i przyszedl taki czas ze zaczal mnie draznic ;)

Looknij do mojego watku: http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

tam masz kilka etapow modyfikacji skaly -- bez mostka wyglada IMHO lepiej - choc estetyka to odczucie wzgledne :) Ale moze cos w moich konstrukcjach Cie natchnie... masz wiekszy baniak, wieksze mozliwosci :p


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to trochę pozmieniałem :-)

Zmniejszyłem szerokość konstrukcji i dzięki temu poszedłem trochę w górę.

Jutro jak się woda wyklaruje to wrzucę fotki.

W każdym razie chwilowo nadal pozostawiłem mostek łączący dwie wyspy :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to lekko zmodyfikowane ustawienie skały (chwilowo nie mam siły i koncepcji na dalsze kombinacje).

Widok od strony salonu:

gallery_7763_1765_29197.jpg

i od drugiej strony:

gallery_7763_1765_23297.jpg

Wyszło trochę wyżej niż poprzednio i zostało więcej miejsca po bokach co się przyda jak dosypany będzie piasek albo trzeba będzie postawić jakąś skałkę z koralami na dnie.

W rzeczywistości wygląda to lepiej niż na zdjęciach i raczej taki układ pozostanie. Co najwyżej przy okazji dokupię ze 2-3 skałki żeby lekko zmodyfikować tą część od strony komina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne ułożenie skały :) ( Ja bym tak ją zostawił ) :thumbup: .

Pozdrawiam


..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest moc po calosci. Jak widac pospiech nie szkodzi :thumbup:

Jak sprawuje Ci sie odpieniek?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek - odpieniacz chodzi super. Pompa trochę głośna ale mam nadzieję, że się dotrze.

Na razie nie ma za bardo co wywalać bo skałę brałem odgazowaną.

Wczoraj ustawiłem go bardziej na mokro i wywaliłem z pół kubka takiej kawy z dużą ilością mleka :-)

Generalnie co mnie mocno zdziwiło nie reaguje bardzo dramatycznie na wkładanie rąk do akwa. Owszem poziom piany trochę spada ale wraca do normy całkiem sprawnie.

Co do ułożenia skały - na razie zostawiam tak jak jest. Docelowo to i tak ma być porośnięte koralami więc starałem się tylko porobić jak najwięcej półek na w miarę różnych wysokościach.

Odpieniacz tak miesza wodę:

http://www.youtube.com/watch?v=wF6f5xYwYC8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parę dni temu doszedł piasek (Samoa Pink) i chwilowo trwa nierówna walka cyrkulacja<>piasek. Do tego momentu cyrkulacja górą. Ciągle przestawiam pompy tak żeby nie wygarniały piachu z dna.

Zastanawiam się czy nie zrobiłem błędu kupując stosunkowo mocne Tunze 6105 - teraz chodzą na 50% mocy a w środku robi się niezły sajgon.

Dojrzewanie przebiega na ten moment bardzo spokojnie.

NO2 = 0.02 ( TM )

NO3 = 10 ( TM)

PO4 = 0 ( mała Hanka )

kH = 6.5 ( TM ) - tu dodaję rozrobiony roztwór od Krzyśka Tryca żeby podbić kH do 7.5

Ca = 410

Mg = 1350

pH = 8.06 do 8.14

temp = 26

Po włożeniu skały przez 3 dni zgodnie z instrukcją lałem bakterie Hagen Cycle. Dzisiaj mam zamiar przejść na bakterie od Krzyśka Tryca (3 składnikowe).

W sumpie kręcą się peletki (200ml), w woreczku wsadzony jest węgiel Fauna Marin (też 200ml) i w filtrze dałem Ultra Phos też FM (150ml).

Świecę na razie 6h białymi LEDami (na 30% mocy) i 7h Royal Blue (na 40% mocy).

Dołożyłem 2 wiatraki nad baniakiem bo bez tego temperatura zaczęła mi rosnąć do jakiś 28st. Teraz sterowane są Profiluxem i temperatura pięknie się utrzymuje.

No i fotki z dzisiaj:

gallery_58_62_63824.jpg

gallery_58_62_80779.jpg

gallery_58_62_43432.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 18

Dzisiaj mija 18ty dzień od włożenia skały (tak przy okazji to się chwilę zastanawiałem czy liczyć od zasolenia czy może włożenia skały).

Parametry wody nad wyraz dobre:

NO2 = 0

NO3 = 5

pH = 8.1-8.2

kH = 7 (podbijam tak żeby osiągnąć 7.5)

Ca = 390 (chcę podbić do jakiś 420-430)

Mg = 1320 (też chcę podbić tak do 1350-1380)

PO4 = 0.01 (mała hanka)

Nie wiem jak traktować tak łagodne dojrzewanie. Czy wszystko dopiero przede mną? Czy może przez zastosowanie od razu węgla, absorberu na PO4 i wystartowania z peletkami + danie odgazowanej skały dało tak pozytywne rezultaty?

NO2 max. miałem na poziomie 0.05 (fakt, że mierzyłem raz w tygodniu więc może w którymś momencie było więcej), NO3 - max. 30 (mierzone razem z NO2).

Mam minimalny wysyp glonów nitkowatych ale nie ma dramatu. Okrzemki, które były na piasku po skróceniu oświetlenia zniknęły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Darkowi stałem się posiadaczem nowej zabawki :-)

gallery_7763_1765_78441.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pogratulować, u mnie ten wariat pieni, no cóż, dobry wybór :)


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 50

Od dwóch tygodni w akwa pływają 3 pokolce (Ctenochaetus strigosus, Zebrasoma flavescens i Paracanthurus hepatus). Do kompletu od razu 3 krewetki czyszczące (Lysmata amboinensis).

Pokolce w przeciągu niecałych dwóch dni wykosiły praktycznie całą populację glonów nitkowych.

Jakiś tydzień-dwa przed pokolcami do akwa trafił Apogon piżamka (Sphaeramia nematoptera). Męczyła się biedota w sumpie u jednego z forumowiczów i żal mi się jej zrobiło więc trafiła do mnie. Trochę się obawiałem, że to zdecydowanie za wcześnie ale rybka ma się bardzo dobrze.

Tydzień temu doszły dwie rozgwiazdy piaskowe i jakieś 2 ślimaki (trochę podobne do Strombusów ale podobno to nie są Strombusy).

Parametry wody:

- NO3 < 1

- PO4 = 0.02

- kH - tu mam problem bo test TM pokazuje niecałe 7 a mała Hanka ponad 10!!!

- pH = 8.05 - 8.2 (w tej chwili jest 8.13)

- Ca = 450

- Mg = 1350

- zasolenie = 1.026 wg refraktometru

I fotki sprzed chwili - przód akwa:

gallery_7763_1765_26638.jpg

i tył akwa:

gallery_7763_1765_56121.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wzorowe podejscie jak dla mnie. Bez pospiechu, smutku ze cos padlo. Jest czas na dojrzewanie, jest czas na wpuszcanie pierwszych ryb. Czysciutko, przemyslane, kolorki to tylko kwestia czasu :unworthy:


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.