Skocz do zawartości
Cetus

Hałas - problem nieprzewidziany

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie stanąłem przed pierwszym poważnym problemem - hałas pracujących urządzeń. Nie przewidziałem tego, jak pewnie kolejnych innych rzeczy, które mnie zaskoczą w przyszłości. U mnie wszyscy domownicy lubią ciszę. Tymczasem warkot tylko dwóch moich pomp cyrkulacyjnych jest nie do zniesienia. Szczególnie w nocy. Mój blok jest bardzo akustyczny. Obawiam się, że po jakimś czasie pewnie przyjdzie do mnie sąsiad z narzekaniem że coś mu buczy za ścianą lub nad głową. Jak ten hałas przedstawia się u Was? Czy akwarium jest słyszalne tylko w pokoju, w którym się znajduje czy także w całym mieszkaniu? W kilku postach było napisane że macie je w sypialni. Jak to możliwe? Ja aktualnie jestem zdania, że nie mogę mieć akwarium w mieszkaniu bo hałas jest zbyt uciążliwy. Zaczynam już myśleć o czymś malutkim z jedną cichą pompką na co będzie z przyjemnością popatrzeć w CISZY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 2 Koralie.

Ich nie słychać więc mogę polecić.

Pompę obiegową i odpieniacz też da się wyciszyć.

Jedyne co słyszę to wściekle warczące wentylatory jak nie daj boże się włączą i koszmarny chlupot wody w kominie jak jest jakiś spadek napięcia i poziom się podstępnie obniży w środku nocy.


pozdrawiam

Aśka

____________

Start 4.06.2009

270l+100l sump,

OR 3500 AM,

turboflotor 1000 AM,

2 x Koralia 3 + Wavemaker,

dolewka AM,

Lajon 120,

LED-y 7*17 W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest tak samo najgłosniej chodzi pompka od odpieniacza,akwa mam 1,5m od lózka ;) 1 dzien wkladalem wate do uszu bo dotychczas lubiałem grobowa cisze,ale teraz wystarcza juz radio dla zagłuszenia:) zawsze lepiej wslychac muzyki niz warkot pompki:]no ale da sie przyzwyczaic:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cetus a co to za sprzet tak klekocze. Jakie pompynie nie daja Ci spac? jak nowe to sie dotra, ale przy odrobinie wysilku monza naprawde wyciszyc akwa. Napisz cos wiecej

PS. u mnie najglosniejszy jest zrzut.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak wyciszyć pompke do odpieńka>;) chciale do pudła ze styropianu ale jak by cos sie tak zwarło to pójde z dymem:shocking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi dzisiaj udało się pozbyć jednego buczenia które się przenosiło na rurki powrotu z pompy zastosowałem gumowy wąż ogrodowy do połączenia pompa-rurki i nastała błoga cisza choć byłem sceptycznie nastawiony ponieważ wąż był sztywny to jednak guma robi swoje i świetnie wytłumiła drgania ;) Generalnie, żeby uzyskać ciszę trzeba dosyć dobrze dobrać sprzęt (ciche modele) i troszkę przy tym pogrzebać... U mnie aktualnie najgłośniejsza jest pompka napowietrzająca do odpieniacza na kostkę dlatego poluję na Eheima. Ogólnie z cyrkulacyjnych to chyba Koralie na ceramicznych ośkach są najcichsze w praktyce (ja mam na metalowej ośce i też jest b. cicha, ale minimalne dźwięki z siebie wydaje, jedynie jest głośna jeśli wypadnie gumowa podkładka, która jest pod wirnikiem i w moim przypadku się okazało, że jej nie mam i pompa warczała na szczęście kolega Grzegorz pomógł i już jest cisza :kapelusz ) Dlatego proponuję nie poddawać się i walczyć gdyż da się wyciszyć baniak, a wentylatory to już w ogóle nie powinien być żaden problem w tych czasach ! Jest ogromny wybór porządnych cichych wentylatorów komputerowych 80-120mm które przy zasilaniu 6V będą praktycznie bezgłośne ;)

Także nie poddawaj się i ew. wymieniaj sprzęt i walcz, ale najpierw zlokalizuj co hałasuje najbardziej i skonsultuj na forum co z tym można zrobić ;) Tak zaczynając od najgłośniejszych rzeczy będziesz stopniowo wyciszał aż dojdziesz do pułapu dźwięku który stanie się znośny, a co do Twojego pytania to dźwięk mojego akwa nie wykracza poza granice mojego pokoju więc wątpię, żeby sąsiedzi coś słyszeli ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#223278 krzysiek26 :

a jak wyciszyć pompke do odpieńka>;) chciale do pudła ze styropianu ale jak by cos sie tak zwarło to pójde z dymem:shocking

U mnie stoi na takich silikonowych stożkach od skiby.


pozdrawiam

Aśka

____________

Start 4.06.2009

270l+100l sump,

OR 3500 AM,

turboflotor 1000 AM,

2 x Koralia 3 + Wavemaker,

dolewka AM,

Lajon 120,

LED-y 7*17 W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smoki daj namiar gdzie taki stożki można kupić ?


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja widziałem w leroy merlin takie ruchome obrazy z rubkami koralami itp, na prawde bardzo kolorowe. Moze pomysl o takim rozwiązaniu, cicho, i na noc mozna wylaczyc;)


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#223276 Grzegorz Dyzma :

Cetus a co to za sprzet tak klekocze. Jakie pompynie nie daja Ci spac? jak nowe to sie dotra, ale przy odrobinie wysilku monza naprawde wyciszyc akwa. Napisz cos wiecej

PS. u mnie najglosniejszy jest zrzut.

Warczą dwie Tunze 6025 i 6045. To są chyba jakieś odpady z produkcji bo w pierwszej spada śmigło a drugą udało mi się włączyć w ten sposób, że dmuchała w przeciwną stronę niż trzeba.

Na razie walczę z tymi dwoma pompami. Reszty nie włączam bo te dwie już wystarczająco hałasują. Nie chce mi się wierzyć w jakieś dodarcie bo warkot jest nie do zniesienia. W środę będę je chciał wymienić. Stożki pod odpieniacz od skiby już mam przygotowane. Na razie sprawdzę bez stożków. W piwnicy już czekają cztery płyty styropianu na obłożenie wnętrza szafki. Tylko tak mnie trochę niepokoi ten styropian. W razie małej iskry to.... lepiej nie mówić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie martw się, jak pęknie akwarium to ugasi pożar ;) Moje 6045 też warczą, zastanawiam się gdzie ta legendarna jakość :|


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz od wewnątrz jeszcze ten styropian czymś obudować/osłonić jak masz obawy i nie przejmuj się pompami Tunze zmienisz na Koralie albo dostaniesz nowe sprawne Tunze i pompy cyrkulacyjne będą chyba jedną z najcichszych rzeczy w setupie sprzętowym ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestey, u mnie jedna z dwóch tunze 6105 działa ze 2-3x głośniej od drugiej, masakra, obie pompy chodzą już ponad pół roku ...te nowe tunze to jakiś niewypał jeżeli chodzi o kulture pracy, czyżby "made in china"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tunze to chyba taka ogólna tendencja, mam trzy a używam tylko jednej (4500). Dwóch pozostałych (2500) używam od czasu do czasu żeby skałę przedmuchać. Nie nadają się nawet do mieszania solanki bo warczą straszliwie. Polecam natomiast koralie 4, ceramiczna oś i cichutka aż miło posłuchać. Koralia można znacznie "stuningować" za pomocą gumki z zapalniczki, sam tak zrobiłem z racji tego że dwa metry od zbiornika jest sypialnia mojego synka i musi być cicho (z tego też powodu wyleciały tunze). Pompa powrotu na gumach i z gumowym przyłączem do hydrauliki, pompa odpieniacza dużo ciszej pracuje jeżeli jest cała zanurzona w wodzie (na przykładzie APF-600, trzeba jednak pamiętać że każda pompa w wodzie to dodatkowe celsiusze), sump postaw na styropianie, nie powinien dotykać żadnej ze ścian szafki/stelaża. To samo tyczy się do zastosowanych urządzeń jeśli np. odpieniacz dotyka do ściany sumpa i nic się z tym nie da zrobić to warto na rant szyby naciągnąć przecięty wężyk (eheim 16mm jest idealny ;)). Jeżeli chodzi o pompy to jeżeli się uprzesz to je wyciszysz. Po pierwsze muszą się dotrzeć po drugie pokombinuj z ustawieniem ich pod różnymi kontami i spróbuj zminić ich pozycje względem uchwytu (tego w kształcie litery C) nawet w bardzo "skrajne" pozycje. Jeżeli pompę wyjmiesz z uchwytu i w ręce nie hałasuje to możesz na bezczelnego ściągnąć obie części kuli za pomocą opaski zaciskowej (tej elektrycznej) tylko tak żeby wirnik się obracał ;) minus jest taki że jak się wirnik ułoży z tą opaską to potem jak ją zdejmiesz to masz mały traktorek. Tunze da się wyciszyć na dwa sposoby, albo poczekać albo być bardzo upartym. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem ten sam problem z odpieniaczem ,nie moglem spac jak on szumial wiec na noc caly obieg sie wylacza.

Jak wiadomo odpieniacz tez natlenia wode ,to zaraz po jego wylaczeniu wlacza sie zwykly najprosztszy natleniacz akwariowy (brzeczek) , jest oszczedny i bezglosny.Z racji ze mam wiekszy odpieniacz na moj litraz niz norma przewiduje to za dnia sobie nadrabia stracony czas ;).Co do pompek obiegowych to uzywam 3 koralie a one sa bezglosne.pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zraziłem się totalnie do tych Tunze. Chyba pójdę w stronę Koralii. Tylko jak rozpoznać przed zakupem że mają ośkę ceramiczną. Jakiś typ? Wszędzie jest tylko numerek i tyle.

Koralia 4 ma aż 11W. Trochę dużo. Myślałem o 2 i 3. Czy jednak nie będą za słabe na metrowej długości zbiornik?

Jako odpieniacz mam AP600, więc mam nadzieję że zrobi co swoje pracując tylko w dzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#223314 slawomirdyl :

smoki daj namiar gdzie taki stożki można kupić ?

Nie wiem czy tu można likować ale wysyłam Ci priv


pozdrawiam

Aśka

____________

Start 4.06.2009

270l+100l sump,

OR 3500 AM,

turboflotor 1000 AM,

2 x Koralia 3 + Wavemaker,

dolewka AM,

Lajon 120,

LED-y 7*17 W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#223414 Cetus :

Zraziłem się totalnie do tych Tunze. Chyba pójdę w stronę Koralii. Tylko jak rozpoznać przed zakupem że mają ośkę ceramiczną. Jakiś typ? Wszędzie jest tylko numerek i tyle.

Koralia 4 ma aż 11W. Trochę dużo. Myślałem o 2 i 3. Czy jednak nie będą za słabe na metrowej długości zbiornik?

Jako odpieniacz mam AP600, więc mam nadzieję że zrobi co swoje pracując tylko w dzień.

Ja mam 2 Koralie 3 na mój zbiornik i absolutna burzę w środku


pozdrawiam

Aśka

____________

Start 4.06.2009

270l+100l sump,

OR 3500 AM,

turboflotor 1000 AM,

2 x Koralia 3 + Wavemaker,

dolewka AM,

Lajon 120,

LED-y 7*17 W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,dziwie sie ze macie problemy z tunze,mysle ze to jakies buble,ktore dostaly sie na rynek (moze nielegalnie) bo tunze po to zostal zrobiony by byc nieslyszalny.Nie wierze tez w zadne docieranie sie pomp,po prostu wyciagam z opakowania ,wkladam do akwa i ma byc cisza,jezeli by nie bylo to odsylam.By sprawdzic czy moja 6045 pracuje,musze spojrzec na lustro wody,jezeli jest wzburzone to pracuje.Odpieniacz zawsze jest mniej lub bardziej glosny ale ja kocham ten dzwiek i pomaga mnie to zasnac.Teraz naprawde mam problem gdy spie poza domem,gdyz nie slysze tego slodkiego monotonnego dzwieku...mysle ze sobie nagram na MP3 i bede zakladal sluchawki na noc...Piekny jest tez dzwiek spadajacej wody z powrotu odpieniacza,zawsze te rure ustawialem wyzej coby dzwiek byl silny i by mnie sie wydawalo ze spie gdzies nad strumieniem,ale od kiedy zakladam filtr na koncowke rury ,plusku juz nie slychac..;szkoda ale taka skarpeta wiele wyciagnie...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem tunze powili schodzi na psy - jedzie na marce. Mnie pierwsza pompa padła po 48 godzinach, a po wymianie gwarancyjnej warczy i prycha - więcej nie kupie tunze - wole chińszczyzne z honkongu, lub aquamedica - przynajmniej cena ma się do jakości


Start 03.08.2009 - Zbiornik 600 l, sump 200 i prawie wszystkie potrzebne rzeczy ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosze o pomoc kupiłem pompę new-jet 6000 i sąsiedzi sie skarżą ,że im buczy w domu. Jak wyciszyć tą pompę bo wprawia w drgania hydraulikę i buczy


450l+sump160l +odpieniacz Acti Power Cone 200.Lampa 2*150HQI 4*T5-54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polacz pompe z hydraulika wezem silikonowym,a sama pompe postaw na gąbce.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dięki Peniek jutro pojadę do takiej hurtowni węży. Mam nadzieję że to zadziała . Bo teraz mam dość sztywną rurę i przenosi drgania nawet na akwarium 450l . Ale chyba takie pompy nie powinny tak drgać. Może kupiłem badziewie


450l+sump160l +odpieniacz Acti Power Cone 200.Lampa 2*150HQI 4*T5-54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast gąbki pod pompę proponuję wstawić stopki silikonowe a miękki wąż silikonowy znajdziesz w Acroporze, 10 cm odcinek wystarczy.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.