Skocz do zawartości
Mariusz L

Po jakim czasie żywa skała ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , bedę zakładał ponownie solniczkę. W związku z tym mam pytanie. Po pierwsze po jakim czasie od zalania akwa solanką mozna włozyć żywą skalę(czy to ma jakieś znaczenie) ? Po drugie ,czy 70 kg skały wystarczy do baniaka 530 litrów czy lepiej kupić wiecej. Po trzecie ,wiem że akwarium w czasie dojrzewania powinno być krócej oświetlane ,ale nie wiem przez ile godzin dziennie? Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Od razu jeżeli sól rozpuszczona i temp odpowiednia

2. wystarczy ale ja bym zaczoł od 50 kg kwestia arańżacji

3. kilka godzin dziennie

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skale mozesz wlozyc najszybciej po dokladnym wymieszaniu soli czyli minimum 24 godziny przy temperaturze 25'C i napowietrzanie. Ja jednak proponuje ze 2 dni. Jezeli chodzi ilosc skalu to duzo zalezy od jej jakosci 70-100 kilo bedzie OK i bedzie w czym wybierac. Nalezy miec na uwadze jaki odpieniacz i inne wspomagania jak DSB,refugia i inna metody oraz aranzacje wnetrza. Oswietlenia na strat od 7-10 godzin styknie

Milej reaktywacji, czekamy na fotki

Pozdro Grzegorz


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybkie odp. Jak wszystko dobrze pójdzie to w nastepnym tyg. bedzie skała w baniaczku :) ,fotki oczywiscie tez bedą :) .Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to kilka fotek. Narazie bałagan , woda jeszcze nie cała rozrobiona bo osmoza wolno mi leci. Kupiłem nowy filtr osmozy zalozyłem , mierzę na wyjściu tds-em ,a tu 50ppm :cursin . Dlatego zmuszony jestem lac przez stara membranę i dlatego tak wolno to idzie, ale brakuje mi juz tylko około 50 litrów :) . Ogólnie skały jest oko ło 70 kg , cyrkulacja 1x Resun + 1x tunze 6080 + tunze 6045 + wyjscie z obiegówki New jet 4500 ,odpieniacz Red sea Berlin , oświtlenie HQI 2x150 + 2x t5 54w. Sprzęt bedzie z czasem modernizowany:strutin Pozdr.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9c1842a1f3d7827c.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e645b79fb6e01305.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/76c580acf9a4558d.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e842eae3585be111.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/af8c13358047eb40.html

Wgrałem do fotosika bo tu coś nie ogarnia:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj kolego, piszesz, że ponownie zakładasz solniczkę, a nie miałeś czasu podstawowej wiedzy zaczerpnąć ?? :) Skała ładnie ułożona, ale widzę, że odpieniacz nie podłączony no i ogólnie część rzeczy w powijakach. Pośpiech jest nie najlepszy przy akwarium morskim.

W każdym razie pozdrawiam i życzę powodzenia.

Tomek


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem ,że troche nie taka kolejność ,ale to przez to że nie mogłem wcześniej wody nazbierać tak jak pisałem juz wczesniej(przez to nie mogłem uruchomić całego obiegu). Skała jest bez odpieniacza jeden dzień jak widac pod cyrkulacją tak , że mysle że nic jej nie bedzie. Cała reszta jest jak trzeba( oswietlenie ,cyrkulacja teraz dojdzie odpieniacz i obieg wody i narazie nic więcej nie potrzeba:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.Jest kilka szkół bo jedni wkładają skałę od razu inni czekają aż solanka się dokładnie wymiesza i przegryzie , która metoda jest lepsza ciężko powiedzieć.

2.Skały 70kg będzie w sam raz , no chyba że lubisz gruzowisko to możesz 100kg włożyć

3.zacznij ostrożnie od 6 godzin dziennie, po 10 godzin dziennie nie ma co świecić bo tylko stymulujesz rozwój glonów gdy baniak zaczyna dojrzewać.


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#228794 Mariusz L :

A to kilka fotek. Narazie bałagan , woda jeszcze nie cała rozrobiona bo osmoza wolno mi leci. Kupiłem nowy filtr osmozy zalozyłem , mierzę na wyjściu tds-em ,a tu 50ppm :cursin .

Jak będziesz miał chwile to podłącz tą nową osmoze raz jeszcze i puść przez nią wodę ale odepnij ogranicznik przepływu (na wylocie) niech sobie popracuje kilka minut. Następnie zapnij ogranicznik i spuść z 10l wody, sprawdź tds'em. Powinno się sporo poprawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

magu -spróbuje zrobić jak piszesz ,a jak się nie uda to ją odeślę ,bo już dzwoniłem do gościa ze sklepu i powiedział żeby przysłać. Jakie szczęście że mam ten tds bo jak sobie pomyslę co mogło by być jak bym nie miał...:cursin

azja-83-ad.3 ,dzięki za radę ,już skróciłem czas swiecenia:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz miał chwile to podłącz tą nową osmoze raz jeszcze i puść przez nią wodę ale odepnij ogranicznik przepływu (na wylocie) niech sobie popracuje kilka minut. Następnie zapnij ogranicznik i spuść z 10l wody, sprawdź tds'em. Powinno się sporo poprawić.

Ogranicznik to ten restryktor poprawnie nazywany ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#228962 inmar :

Ogranicznik to ten restryktor poprawnie nazywany ?

to jak najbardziej restryktor, jest wpięty na wężyku odprowadzającego ściek. bez niego nie ma ciśnienia na osmozie i praktycznie wody brak ...


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydatek 15-20zl i powinno się go wymienić z membraną


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#228995 ice4 :

wydatek 15-20zl i powinno się go wymienić z membraną

Tylko trzeba uważać bo ten ogranicznik (restryktor) jest różny w przypadku różnych membran.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Azia-83 powiedział: cyt.: "3.zacznij ostrożnie od 6 godzin dziennie, po 10 godzin dziennie nie ma co świecić bo tylko stymulujesz rozwój glonów gdy baniak zaczyna dojrzewać.",a wtedy szybko kupuj kosiarzy do glonów bo sobie nie poradzisz z tym świństwem. (wszędzie będzie trawsko.)


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzej glony wyjdą tak czy inaczej , ale zaczynając świecić od 6 godzin i stopniowo zwiększając czas oświetlenie baniaka nie będzie ich aż tyle w stosunku do oświetlania go zaraz po zalaniu prze 10 godzin.


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podepne sie pod temat :

czy jeżeli mineło ok 6h od zalania posolenia mojej kostki 27l - czy mogę włożyć skałę?

może zadam pytanie inaczej czy nic jej nie będzie w wiaderku obok? jest w wodzie ? pozdrawiam

ps. zasolenie ok, temperatura tez woda sie miesza-skała z działającego zbiornika, dodane bio bakt.

jakieś rady przed snem dla mnie?


160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sól całkowicie rozpuszczona to imho wrzucaj tam skałę...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja po włożeniu skały nie świecę przez 2-3 dni. Po kilkukrotnym opróżnieniu kolektora włączam światło na 4-5h począwszy od niebieskiego.Od razu badam PO4 i przy jakimkolwiek innym wyniku niż 0 wkładam rowe.

Z reguły udaje mi się pominąć wszelkie trawniki i kożuchy, ale może to przypadek.

Pozdr i powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, woda się powoli klaruje ,bo była trochę zmącona. Odpieniacz pracuje ładnie do tej pory wywalił ponad pół kubka mocno brązowego syfu. Na skałach jakiś delikatny nalot(meszek). W obecnej chwili wyglada to tak:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/60b76effb5c17879.html

Pzdr :shocking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.