Skocz do zawartości
Ewaise

450l z SPS i LPS - wybór oświetlenia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w styczniu odpalam solniczkę 450l o wymiarach 150x60x50. O ile na większość już się zdecydowałam, to mam ciągle wątpliwości dot. oświetlenia. Początkowo miało być 8x54W T5. "Niestety" w Aquamedicu zobaczyłam HQI i przyznam, że bardzo mi się podobają te refleksy, za to obawiam się podnoszenia temperatury wody przez HQI. Podobno LEDy też powodują refleksy i odpadłyby problemy z grzaniem wody. Rozważam kombinację 2x150W HQI i 4x39W T5 lub 2x120W LED (wystarczy?).

W akwarium chciałabym mix LPS (tu na pewno chcę Euphylię) i SPS. Które rozwiązanie będzie lepsze dla tych zwierzaków? A może nie kombinować i brać typowe 8x54W T5...

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ledy dają zdecydowanie mniejsze refleksy niż hqi, ja mam dokładnie taki sam baniaczek jaki zakładasz więc dwa moduły 2*120W wystarczą.


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh szkoda, liczyłam na te refleksy :/ Muszę gdzieś te LEDy irl zobaczyć, póki co widziałam tylko testowe odpalenie i tyle... Chciałabym efekt taki jak w głównym zbiorniku warszawskiego Aquamedica. Póki co najładniej oświetlone akwarium, jakie widziałam na żywo. Z tym że oni tam mają 8 T5 i 2x HQI, facet by mnie z domu wyrzucił, jakbym kupiła tak prądożerną lampę :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do kosztów prądu można się przyzwyczaić gorzej sprawa się ma przy wymianie żarników i świetlówek. Jak chcesz mieć ładne korale, baniaczek bez cjano świetlówki musisz wymieniać średnio co pół roku, żarniki co 8-10 miesięcy. Oczywiście zgodzę się że refleksy hqi są nie do pobicia.


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie mimo wysokich kosztów utrzymania, najbliżej mi do HQI. Martwi mnie jeszcze kwestia nagrzewania wody. Przy T5 klimatyzacja prawdopodobnie załatwiła by problem, ale HQI podobno nagrzewa wodę mocniej. Czy tu da się obyć bez chłodziarki? Posiadacze HQI: czy poza okresem letnim, też musicie chłodzić wodę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam klimę w chacie i chłodziarkę też kupiłem. Chyba że dosyć mocno wychłodzisz pomieszczenie ale wiadomo że wtedy katar murowany. Bardzo dobrym sposobem chłodzenia są wiatraczki. Na początku stosowałem z bardzo dobrym rezultatem. Akwa generuje sporą wilgoć w pomieszczeniu więc jeżeli koło zbiornika będziesz miała lcd, plazmę, kino domowe, głośniki czy cóś podobnego to raczej warto zainwestować w chłodziarkę. Na początku radziłbym wystartować z wiatraczkami dają super rezultaty, są ciche i budżetu nie zrujnują. W upalne dni odpalisz klimę i powinno się sprawdzić. Jeżeli to nie wystarczy to wtedy można zainwestować. U mnie chłodzenie całego domu dla akwa też nie bardzo się kalkuluje, chłodziara daje też spokój bo wiesz że twoje zwierzaki są bezpieczne.

pozdro


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam nad baniakiem 2x150W HQI i 3X39W swietlówki.Mi woda w lato nie grzała się więcej niż o 2 stopnie.Przy zakładaniu kupiłem wiatraczki,ale nie było potrzeby ich montarzu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja mam nad baniakiem 2x150W HQI i 3X39W swietlówki.Mi woda w lato nie grzała się więcej niż o 2 stopnie.Przy zakładaniu kupiłem wiatraczki' date='ale nie było potrzeby ich montarzu.[/quote']

ale zbiornik masz odkryty? czyż nie?


reef max.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam 2x150w HQi i 2x54w T5 latem temperatura nigdy nie przekroczyła 27 stopni.Nie posiadam żadnych wiatraczków ani chłodziarki


380l+100lsump,HQI2x250W+T5 2x54W,cyrkulacja30000,ATI BM200,Eheim 1262,Reaktor wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, ja niestety miałem bardzo duży problem z temperaturą w zbiorniku, nawet w miesiącach jesienno-zimowych. Miałem lampę HQI 2x150 +2x54W T5 i temperatura po około 3 godzinach świecenia HQI podnosiła się o jakieś 2 stopnie. Sprawa jest bardzo indywidualna i uzależniona od formuły budowy "korony" nad awka. Ja mam zrobioną zabudowę zbiornika i temperatura była nie do opanowania, tym bardziej, że lampa musi wisieć około 15-20 cm nad lustrem wody. Sprawę rozwiązało oświetlenie ledowe, 2 x BT EX, umieszczone wzdłuż zbiornika 20cm nad lustrem wody, zbiornik jest doskonale oświetlony, bez żadnych cieni, zrobiłem zapobiegawczo odbłyśniki na T5 pod dodatkową aktynikę ale nie widzę potrzeby ich stosowania. W każdym razie nie będę w tym wątku rozstrzygał ustawicznego problemu ledów tj. za i przeciw, ale powtarzam, że problem temperatury znikł bezpowrotnie, temperatura wręcz spada podczas pracy led... Wiatraki GHL 5 sztuk, zostawiam sobie na letnie dni i jestem przekonany, że dadzą radę opanować temperaturę. Po wielu testach ustawień lamp ledowych, kluczowa wydaje mi się wysokość ich zamocowania, im wyżej tym lepszy efekt i choć nie będę przekonywał, że 2 moduły wystarczą to polecam zacząć od zakupu dwóch i eksperymentowaniu z ustawieniem.

Rozmawiałem dziś z Przemkiem min. ws nowych lamp z wbudowaną aktyniką i większą mocą ledów, wydaje się to ciekawe rozwiązanie, ale jednak wolę moduły, właśnie przez ich uniwersalność ustawienia, tj. dowolne rozstawienie, ustawienie oraz możliwość dołożenia aktyniki w razie potrzeby we własnym zakresie.

Pozdrawiam

Giersza


585 litrów, 150x60x65, POWER LED 3x50W + 4x10W, cyrkulacja 3 x Tunze 6105, obieg AM OR 3500, Bubble King Mini 200, Profilux Plus II EX, Ozonator Sander, 70 kg LR, 35 kg LS,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie porady. :)

Jednak stanie na HQI. :) Na wszelki wypadek zacznę już odkładać kasę na chłodziarkę :)

Teraz jeszcze zostaje wybrać rodzaj żarników (tu myślałam o 12000K), świetlówki (2x ATI blue plus i 2x KC fiji purple ?) i ułożenie świetlówek i żarników. Lampa będzie DIY. Poniżej zamieszczam poglądowe zdjęcia ułożenia świetlówek. W opcji pierwszej "zmieszczą się" 39W T5. Opcja druga to 80W. Druga wydaje się lepsza, ładniej się będzie światło mieszać... ale wtedy byłoby już 620W, troszkę za dużo. Póki co widziałam HQI w 2 wydaniach: same żarniki bez T5 i to z warszawskiego Aquamedica, gdzie jest 8 T5, więc z góry przepraszam za głupie pytania, ale ciężko mi sobie wyobrazić jak będzie wyglądała pierwsza opcja, która jednak ze względu na koszty jest przez nas preferowana.

4564-1.jpg

4564-2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magda, spróbujcie 2x250W Reeflux 12000k, na trzonku E39(wkręcane) i do tego 2xblueplus i 2xactinic, powinno Ci się spodobać, taka kombinacja daje prawdziwie "rafowy" klimat :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zamiana 250W na 150W dużo psuje? :) Te 500W z HQI będzie raczej nie do przeforsowania. Ja bym pewnie tyle dała, ale chłop się ledwo na 500W całości zgodził, nie mówiąc już o wielkości akwarium (miało być max 300l :) ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój baniak to 325 litrów brutto nie licząc sumpa, miałem 2x150 i powiem Ci że korale przy takim swietle żyją i to by było na tyle... 250 przebijają na głowę 150 skutecznością, wybor należy do Ciebie, jeśli myślisz o sps-ach, to ja bym się nie zastanawial :)

pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... a łudziłam się, że z 1W/l będzie dobrze. Jeszcze przeliczę miesięczne koszty takiego rozwiązania. Z tym że przy 200W więcej pewnie jednak chłodziarka okaże się konieczna.

Czy dla LPSów tego światła nie będzie już za dużo? Na pewno chcę mieć Euphylie, Plerogyra sinuosa, z miękkich clavularie, zoa i xenie. Z SPS mam upatrzonych kilka gatunków Actopor i Pocillporę. Jak widać mix spory...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lps-y postawisz sobie gdzieś na dole, z Plerogyrą i tak się nalatasz bo ma specyficzne wymagania co do przepływu wody, jak kobieta - ma być miło, ale nie za mocno:strutin co do chłodziarki to zależy od temperatury w pomieszczeniu, może się okazać że kilka wiatraczków zamontowanych w koronie załatwi sprawę.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie same t5ki,abo mix t5 i swietlowek LED?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję seb za pomoc. :)

Peniek - HQI daje piękne refleksy, przy T5 ich nie ma, przy LEDach podobno są ale słabsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#227816 seb :

Mój baniak to 325 litrów brutto nie licząc sumpa, miałem 2x150 i powiem Ci że korale przy takim swietle żyją i to by było na tyle... 250 przebijają na głowę 150 skutecznością, wybor należy do Ciebie, jeśli myślisz o sps-ach, to ja bym się nie zastanawial :)

pozdrawiam

seb

zdecydowanie popieram sam używam 250 x 2 to zupełnie inna bajka ............


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie jak dla mnie proponujecie oświetlenie pod baniak typowo spsowy Ewaise pisze o mieszanym. Moim zdaniem powinnaś celować lampką 1W/litr, hqi+aktynika. Hqi da refleksy które ci się podobają, z aktyniką będziesz mogła się bawić kolorami akwa. Jeżeli zdecydujesz się na baniak spsowy zawsze lampkę można wymienić. Pojawiają się często na targowisku fajne lampy, kupisz nową-używaną, sprzedasz starą i budżet trochę podratujesz :)

pozdro


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Peniek, do samych t5 trzeba "dojrzeć" :) Ozim, nie uważam żeby światelko które luźno zaproponowalem nadaje się wylącznie dla sps-ów, poza tym jeśli ktoś pisze że planuje sps-y i lps-y to w 99% przypadkow kończy się na sps-ach, z domieszką kilku lps-ów. A zakladanie słabszego światla i później wymienianie, cudowanie, kombinowanie to koszty i niepotrzebny stres dla zwierzaków, który może się bardzo źle skończyć.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za porady. Póki co strasznie mi się podobają Euphylie, chyba nawet bardziej niż SPSy :) Jestem coraz bliższa opcji z HQI 150W, zwłaszcza że ciężko by mi było przekonać partnera do 200W oświetlenia więcej. Ale mam jeszcze jakieś 2 tygodnie do namysłu. :]

seb - dlaczego trzeba dojrzeć do samych T5? Mógłbyś rozwinąć myśl?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewaise euphylli jest KILKA gatunkow, innych dlugopolipowych tez malo, mozgowcow jest sporo, ale acropor jest ponad 300 plus hybrydy.

@seb czy oswietlanie baniaka samymi t5 wplywa pozytywnie na ubarwienie korali, jesli chodzi o rownomierne rozchodzenie sie swiatla na koralach? bo w hqi wiadomo bedzie cien miejscami i w tym miejscu gorszy kolor. tylko ze lampa 10x80 przykrywa baniak i mala wygoda przy pchaniu lap do wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.