Skocz do zawartości
Amnor

[250l] Oceanarium - dzień po dniu, krok po kroku...

Rekomendowane odpowiedzi

Stare pokloce najprawdopodobniej ja zajezdza, chyba ze wykorzystasz patent z lustrem lub wpuscisz nowego do "klatki" na pare dni zanim banda się przyzwyczai.


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mufti

ARM działa i jestem z niego całkiem zadowolony. :reading Oczywiście czekam na update, który pozwoli na bezproblemowy pomiar zasolenia.

Obecnie wykorzystuję mój egzemplarz do pomiaru temperatury, ORP i pH, a także do sterowania pompą cyrkulacyjną TUNZE 6025 (którą włączam na kilka godzin dziennie żeby rybom nie było za nudno) oraz wiatrakami do chłodzenia wody.

Ale skoro już pytasz, to i ja o coś zapytam, bo nie bardzo mogę sobie poradzić z kilkoma kwestiami.

Pierwsza to kalibracja temperatury. Wypożyczyłem solidny termometr laboratoryjny żeby mieć dobry punkt wyjścia, włączyłem kalibrację, ustawiłem temperaturę, zatwierdziłem, na wyświetlaczu pojawiło się ok i... ARM wciąż pokazywał temperaturę jak sprzed kalibracji. Powtórzyłem to parę razy, ale bez zmian. Co mam zrobić żeby zapisać kalibrację? Trzeba zrestartować ARM? Odłączyć elektrody?

Druga to problem z ustawieniem parametrów gniazda, do którego są podpięte wiatraki. Chciałbym żeby się włączały jak temperatura wody przekroczy 25,5st. Jak ustawiam w pierwszym menu 00:00-23:59, a w drugim T:on->25,5 to gniazdo jest cały czas wyłączone (jak wprowadzałem ustawienia to temperatura wody wynosiła 26,6st). Z kolei jak ustawiam 0:00-23:59 i T:off->25,5 to wiatraki cały czas działają (nawet jak rano temperatura spadła do 25,2st). Podobnie jak w poprzednim pytaniu - co zrobić, żeby gniazdo działało jak należy? Restart? Wprowadzenie innych parametrów?

Taku

Fioła mam, to fakt bo właśnie dziś zamówiłem kolejne krewetki - 2szt. Lysmata boghesi do walki z apitasią oraz 1szt. Thor amboinensis (bo jedną przez przypadek zmiażdżyłem jak wyciskałem watę z filtra - nie wiem co tam robiła :().

A o Sexy Shrimps możesz być spokojny - są bardzo grzeczne. U mnie zamieszkały Euphyllię na samym środku baniaka i ruszają się poza nią tylko wieczorami, na sprzątanie okolicy z resztek.

Artur160

No właśnie myślę o jakimś patencie. Nie wiem czy lustro się na dłuższą metę sprawdzi, ale 'klatka' brzmi ciekawie. Co konkretnie masz na myśli? Jakiś kotnik?


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W am mozesz dostać fish trape, czy jakoś tak(pulapka na ryby), tam możesz ja wpuścić na ok tydzień. Może być tez jakiś kotnik z tym ze chyba najlepiej przezroczysty co by miały dobry i stały kontakt wzrokowy. I wtedy podwieszasz pulapke/kotnik tak żeby był tuż pod powierzchnia wpuszczasz rybę i to wsio. Mam nadzieje ze w miarę jasno wytlumaczylem:)


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Amnor

Superowo! Ładny baniak :(

U mnie cholerka niestety Catalaphyllia zeszła całkiem...Nie mogłem jej znaleźć miejsca nigdzie. Reszta się trzyma :(

Co do pytań sprawie technicznej ARM:

1. Powiedz mi, którą wersję softu w ARM masz wgraną? Jeśli starszą niż V2.14, to istnieje możliwość, że zapisana temperatura po kalibracji będzie właściwie odczytana po restarcie kontrolera (restart -> przytrzymać przycisk SET, albo wyłączyć i właczyć zasilanie kontrolera).

Jeśli jednak masz wersję V2.14, to zerknę co i jak w programie i się odezwę niezwłocznie...

2. ARM działa jak najbardziej prawidłowo w stosunku do tego, co ustawiłeś. Poprostu ustawiłeś odwrotnie :reading. Aby włączane było chłodzenie po przekroczeniu Temp 25,5 oC, należy w 2 menu ustawić T:off->25.5 :) Bowiem zasada opisana w instrukcji jest taka, że ARM włącza (On) lub wyłącza (Off)w zakresie parametru 0..Param. Widzisz różnicę ? :)

Zrób najpierw z tą kalibracją resetując ARM po skalibrowaniu Temperatury, a następnie przestaw "On" na "Off"w ustawieniach chłodzenia (czyli T:Off->25.5):)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artur160

Dzięki. :) Jeśli Scopasy będą jeszcze w sklepie, kiedy pojadę odebrać Pseudanthiasa, to podejmę próbę powiększenia stadka Zebrasom i wypróbuje któryś z tych sposobów.

mufti

Mam oprogramowanie w wersji 2.11. Zrestartowałem ARM'a i sterowanie wiatrakami zdaje się działać jak należy. :waving Co do temperatury, to będę musiał ponownie wypożyczyć dokładny termometr żeby spróbować.


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytając twoją wypowiedź Amnor postanowiłem że kupię 2 szt Thorów + euphylię ;]

Wstaw aktualizację zwierzów ;]


225l

90x50x50 + sump 57l.

You will never walk alone...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

I o akwarium pytam, bo tak dobrze się czyta Twój dziennik, że od rana czekam na newsy :waving w końcu samczyk Pseudanthias squamipinnis miał dotrzeć w poniedziałek :) no i możliwe, że Zebrasoma...daj znać co i jak :)

Pozdrowiam

ps. Zacząłem kompletować sprzęt do mojej solniczki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taku

Z aktualizacją jeszcze trochę poczekam. Wstawię listę zwierzaków, kiedy już uznam, ze obsada jest mniej-więcej docelowa.

KG5

Gratulacje! W takim razie czekam na twój dziennik. Mam nadzieję, że start nastąpi wkrótce. :waving

Dzień 132 - 15.06.2010

Odbiór zwierzaków opóźnił się o jeden dzień z bardzo ważnego powodu - przyjacielowi urodziła się córeczka i zamiast do AM pojechałem na pępkowe. :)

W każdym razie popołudniu doszedłem do siebie na tyle, żeby wsiąść do samochodu i udać się po zamówione ryby. Po kilkudniowym namyśle i dodatkowych konsultacjach z lokalnymi 'guru', zdecydowałem się jednak podjąć próbę zwiększenia populacji Pokolców i oprócz wyczekiwanego samczyka Pseudanthias squamipinnis do baniaka trafiła również Zebrasoma scopas. :)

Wpuściłem je pół godziny po zgaszeniu lampy i jak dotąd jest spokój... oby nie zaczęło się rano. Mam jednak nadzieję, że się uda, bo ryby pływały przez 6 godzin w workach zanurzonych w akwarium i przez ten czas żółto-niebieski tandem kompletnie ignorował nowego Pokolca.

Oprócz ryb pojawiły się też 2 krewetki Lysmata boggessi - mam nadzieję że spełnia pokładane w nich nadzieje i szybko uporają się z początkami plagi aiptasji - oraz jeszcze jedna Thor amboinensis (teraz stadko liczy 5 szt.).

Zdjęcia nowych mieszkańców wstawię jak tylko uda mi się je zrobić. Za to w końcu udało mi się uchwycić kolejnego niezidentyfikowanego pasażera na gapę - kraba (chyba z gatunku Chlorodiella nigra).

4406-tn_259.jpg

Kupiłem też dziś klips do pokarmów żelowych żeby uniknąć konieczności codziennego rozgniatania kostek przed podaniem. Szczerze mówiąc jak na razie mam o nim raczej kiepskie zdanie. :) W dodatku ryby go całkowicie ignorują - w przeciwieństwie do ślimaków, które po zgaśnięciu lampy zrobiły sobie do niego pielgrzymkę. Przy okazji odkryłem że Buccinulum corneum gdzieś w muszli chowa trąbę, która jest jakieś pięć razy dłuższa od całego ślimaka.

4406-tn_260.jpg


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kraba łap bo najprawdopodobniej będzie polował jak podrośnie i przestawiał skały (mojego ojca nad morzem identyczny może nieco inny pod względem podgatunku ale wyglądający bardzo podobnie uszczypnął w palec. rozpruł prawie d kości a był naprawdę niewielki)


225l

90x50x50 + sump 57l.

You will never walk alone...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taku

Będę go obserwował. Na razie jest bardzo grzeczny - je tylko glony, nie zaczepia innych zwierzaków, a wręcz przed nimi ucieka, ani niczego nie przewraca (zresztą i tak wszystko pokleiłem ze względu na Mithraxa giganta).

Dzień 132 - 15.06.2010

Pierwszy dzień od wpuszczenia nowego Pokolca upłynął bardzo spokojnie. Szczerze mówiąc znacznie spokojniej niż się spodziewałem. Żółtek i Niebieski całkowicie zignorowały nowe ryby. Pływają obok siebie jakby zamieszkiwały baniak od urodzenia. Mam teorię, że im więcej ryb, tym spokojniejsza reakcja na kolejnych lokatorów.

Scopas jest jeszcze trochę nieśmiała i raczej trzyma się tylnych partii akwarium, ale bardziej z powodu stresu po przeprowadzce, niż dlatego że inne ryby jej nie pozwalają wypływać. Skubie sobie skały i poznaje otoczenie. Podczas wieczornego karmienia przyjęła nawet trochę mrożonek, więc jestem dobrej myśli. :waving

4406-tn_263.jpg

Jedyne co mnie martwi, to fakt że ma jakieś zmiany na skórze i na płetwach. W sklepie tego nie widziałem, bo światło było kiepskie. Mam nadzieję, że to wynik stresu po podróży i że szybko dojdzie do siebie. Na razie będę dobrze karmił i obserwował.

4406-tn_264.jpg

Samczyk Pseudanthias też jest trochę poszarpany - nie ma nawet wyrostka na górnej płetwie (mam nadzieję że mu odrośnie) - ale mimo to wygląda pięknie i na oko jest zdrowy. Pływa w toni, żeruje jakby przez kilka tygodni nic nie jadł (bo i pewnie tak było) i przywołuje samiczki do porządku, kiedy próbują się między sobą przepychać. :)

4406-tn_261.jpg

Wreszcie powstało coś na kształt stadka. :)

4406-tn_262.jpg

Krewetki Lysmata boggessi też dobrze zniosły aklimatyzację i chyba nawet się sprawdzają, bo rano po jednej aiptasji nie było już śladu, a druga przelazła w mniej dostępną część skały.

4406-tn_265.jpg

Po wpuszczeniu nowych ryb w końcu uznałem, że akwarium osiągnęło optymalny poziom zarybienia (przynajmniej na jakiś czas), bo już nie wygląda na puste. :) W przyszłości być może zdecyduję się jeszcze na parkę symbiotyczną krewetki z babką Cryptocentrus cinctus oraz na Mandaryna - Pterosynchiropus splendidus. Ale to na razie bardzo odległe plany.

4406-tn_266.jpg


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jak dla mnie super !! Chociaż do ostatniej chwili myślałem że Ci przejdzie pomysł z wpuszczeniem Scopaski ale jak widać moje obawy były na zapas :waving

Teraz sam zastanawiam się nad wpuszczeniem drugiej zebrasomy do mojego akwarium. Tylko nie mogę się zdecydować czy drugiego żółtka czy właśnie Scopaskę.

Jeżeli zbierasz głosy w sprawie kraba to również jestem za usunięciem go z akwarium - w sumpie mu będzie dobrze i będziesz mógł obserwować jego kolejne wylinki. Mitrax gigant jest mega - też poluję na takiego.

Życzę dalszych sukcesów !!

Pozdrawiam

Łukasz Leżuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy 3 pokolce w 250 l to nie za dużo?


Akwarium 120 * 40 * 50 h

Oświetlenie BP EX+ 120 W

Cyrkulacjia Hydor - Koralia 4 (2 szt.) 4600 l/h

Odpieniacz Deltec AP 600

Obieg AM OR 3500 l/h

Start niedługo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To są tylko teorie, nawet dwa czasem to za dużo. Amnor ma bardzo fajne wymiary zbiornika - dużo miejsca do pływania. Teoria głosi również że xanthurus powinien zatłuc żółtka - widać jak się to ma w zderzeniu z praktyką.

Przynajmniej wiadomo że Amnor teraz nie dokupi sobie veliferum :waving

Jeżeli tylko ryby się zaakceptują do końca - wspólne spożywanie posiłków - to sądzę że będzie miał ładne stadko pokolców :)

Pozdrawiam

Łukasz Leżuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam nic przeciwko, tylko pytam


Akwarium 120 * 40 * 50 h

Oświetlenie BP EX+ 120 W

Cyrkulacjia Hydor - Koralia 4 (2 szt.) 4600 l/h

Odpieniacz Deltec AP 600

Obieg AM OR 3500 l/h

Start niedługo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Co słychać u Zebrasomek ?? Jak się zaaklimatyzował Scopas ?? Może jakaś aktualizacja ??

Pozdrawiam

Łukasz Leżuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lukiblack & krotki

Też się trochę obawiałem, że trzy Pokolce to trochę za dużo, ale okazało się, że dzięki wymiarom mojego zbiornika i ułożeniu skał mają bardzo dużo miejsca do pływania i to we wszystkich kierunkach. Do tego po wpuszczeniu Scopas w zbiorniku w końcu zapanował pokój. Wygląda na to że wpuszczenie trzeciej Zebrasomy w jakiś sposób rozładowało napięcie pomiędzy Żółtkiem i Niebieskim. Teraz wszystkie ryby pływają spokojnie obok siebie i nie ma już praktycznie żadnych spięć. :) Mam nadzieję że tak już zostanie.

KG5

Dzięki i pozdrawiam. :)

Dzień 151 - 04.07.2010

Chwilę mnie nie było (wakacje) i w akwarium zaszło trochę zmian. Niestety większość na gorsze. :)

Zaczęło się od tego, że na niecałe dwa dni przed wyjazdem zapchał się filtr z BIO Pellets. Rano wszystko działało normalnie, a po pracy kulki już stały. Oczywiście zaraz rozebrałem urządzenie, przeczyściłem i uruchomiłem ponownie, ale było już za późno - system filtracji się załamał i następnego dnia rano przywitały mnie pierwsze zwiastuny plag akwarystycznych. :) Parametry w dzień po wypadku wyglądały następująco:

PH - 7,93

KH - 7,7

NO3 - 50

PO4 - 0,25

Ca - 390

Mg - 1230

ORP - 252

Niestety przed wyjazdem nie miałem już możliwości żeby przygotować wodę na podmiankę, więc uznałem że ograniczenie karmienia będzie musiało czasowo wystarczyć.

Podczas mojej nieobecności akwarium doglądali moi rodzice i ponieważ poradzili sobie znakomicie, uznałem że mogę wyjeżdżać częściej. :)

W każdym razie, pomimo załamania systemu filtracji, ryby i bezkręgowce przetrwały ten okres bezproblemowo, a nawet można powiedzieć, że ich kondycja się poprawiła, bo pasożyty i choroby zniknęły z ryb, a bezkręgowce przeszły swoje zwyczajowe wylinki i ładnie urosły. Niestety w przypadku koralowców, jak łatwo się domyślić, sytuacja nie wyglądała już tak różowo. :) Padła Seriatopora hystrix i Caulastrea curvata (choć ta już od dłuższego czasu obumierała), a Euphyllia paradivisa wyglądała tak kiepsko, że postanowiłem ją usunąć zanim jeszcze bardziej zabrudzi wodę. Kilka innych korali również wykazuje oznaki lekkiego pogorszenia kondycji, ale mam nadzieję, że odżyją po ponownym zastartowaniu BIO Pellets i ustabilizowaniu systemu. Choć trzeba przyznać, że kilka gatunków w 'nowych' warunkach wręcz kwitnie - wszystkie grzybki (Zoa, Ricordea), pseudogorgonie, a nawet Scolymia australis. Rurówki też mają się świetnie, a ukwiał - pomimo cieńszych polipów - również nie wykazuje żadnych oznak obumierania.

W każdym razie zaraz po powrocie przygotowałem solidną podmianę, utrzymałem ograniczone porcje pokarmu, przedmuchałem skały i wyczyściłem całe akwarium. Parametry z dzisiaj to:

PH - 7,96

KH - 7,4

NO3 - 25

PO4 - 0,03-0,1

Ca - 390

Mg - 1260

ORP - 222

Jak widać szału jeszcze nie ma, ale przynajmniej widać jakiś postęp. Kulki chyba jeszcze do końca nie zastartowały, bo na piasku wciąż pojawiają się brązowe gluty (chyba dino), dokładnie takie jak podczas ich pierwszego rozruchu.

A jakby pecha nie było dość, to na dokładkę popsuł się zawór w filtrze Delcec FR509 i zaczął przepuszczać wodę (akurat pech chciał, że zawór nie był nad SUMPem). Na szczęście skończyło się tylko na jakichś 2-3 litrach na podłodze i lekko napuchniętej szafce, ale gdyby dłużej nie było mnie w domu, to dopóki pompa obiegowa by się nie zapowietrzyła mogłoby wykapać nawet jakieś 20-30 litrów.

Zdjęcie całości z dzisiaj.

4406-tn_267.jpg

A to niezniszczalna Scolymia australis - jedyny koralowiec LPS, który rośnie u mnie jak na drożdżach.

4406-tn_268.jpg


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam jestem nowy na forum , na razie się przygotowuje do morskiego ale twoje akwa biorę sobie na wzór.

Akwa po prostu boskie a jak jeszcze trochę podrośnie to będzie igła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Już kilka razy powtarzałem że mam podobny litraż do Twojego, ale u siebie nie mógłbym sobie pozwolić na 3 pokolce - mój jeden i tak wygląda tu dziwnie :) Siłą Twojego zbiornika są wymiary które zostały dobrane idealnie do pływania dla pokolców. Jak Premnas ?? Rządzi bardzo ??

Szkoda korali, wiadomo przynajmniej jakie są wady systemu BIO Pellets. Pewnie cenna nauczka dla wszystkich którzy chcą założyć ale i dla tych którzy już mają magiczne kulki.

Co do glutów na piasku - po kolorze wygląda na cyjano i powód też by pasował - za wysokie NO3.

Życze poprawy warunków i powrotu zbiornika do formy

Pozdrawiam

Łukasz Leżuch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może rozwiniesz kwestię zapchanego filterka, jaki powód???mam taki sam i zaczynam się bac,,, cieknący zawór to chyba ich urok bo u mnie też leci:(.

a tak po za tym to akwarium KOZAK.


330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sznapi

W takim razie witaj na forum. :)

Mam nadzieję, że przygotowania pójdą sprawnie i już wkrótce powstanie nowy kawałek morza. :)

lukiblack

Przy dobieraniu wymiarów bardziej kierowałem się dostępną powierzchnią w pokoju. :) Ale faktycznie Pokolce jak dotąd się nie skarżą.

Premnas sporo urósł ale o dziwo również jest bardzo grzeczny. Od czasu do czasu pogoni tylko Doktorka, kiedy ten podpłynie za blisko do ukwiału - na szczęście jest od niego o połowę wolniejszy, więc niczym to nie grozi. Resztę ryb całkowicie ignoruje - nawet jak któraś kauderni albo squamipinnis wciska się pomiędzy ukwiał a skałę.

Co do BIO Pellets, to jest to system filtracji jak każdy inny - pod wieloma względami bardzo dobry, jednak posiada też kilka istotnych wad. Niestety nie jest aż tak 'magiczny' jak na początku się wydawało.

A gluty z piasku na szczęście powoli schodzą. Myślę że jeszcze tydzień, dwa i zbiornik wróci do normy. Wtedy przyjdzie czas na wprowadzenie nowych koralowców.

adamus_23_as

Zawór już wywaliłem. Do niczego się nie przydawał i tylko kłopotów narobił.

Co do samego filtra, to moim zdaniem nie jest on idealnym rozwiązaniem do kulek, ale jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma.

Mój do zapewnienia prawidłowej cyrkulacji złoża wymaga gąbki na dole. Bez tej gąbki kulki przewracają się tylko z jednej strony i nie pomaga potrząsanie, obracanie, zmienianie ciśnienia wody. Dołożyłem też gąbkę na górze, żeby ograniczyć wypływ farfocli do obiegu. I to był niestety błąd. O tyle o ile dolna gąbka, pomimo że zmieniła kolor na 'detrytusowy', przepuszcza wodę bez problemów, o tyle górna - wciąż niebieska - zapchała się glutami wydzielanymi przez kulki.

Najdziwniejsze jest to, że przez ponad miesiąc filtr działał bez żadnych problemów. Po tym okresie postanowiłem przeczyścić gąbki (a w zasadzie je wymienić na nowe) i w jakieś 4 dni po czyszczeniu filtr się zapchał. :) Mogłem go nie ruszać... ehhh


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amnor, nie wiem czy wiesz, ale dla mnie rewelacyjnie przygotowałeś się do założenia zbiornika i tu wielkie brawa !!!

Bardzo dobra lektura idealna wręcz dla nowicjuszy takich jak ja bo też po trochę się do tego przygotowuję. Wzór konspekt i nauka na błędach.

Przy okazji jakie masz średnice śrubunków ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

not_kr

Trochę pracy w baniak włożyłem, to fakt - warto było! :)

Średnice zrzutu i rewizji to 32mm, a powrotu 25mm. Nie pamiętam już jakie były średnice samych śrubunków, ale jak wrzucisz w wyszukiwarkę to na pewno znajdziesz. Sam tak dobrałem - na podstawie danych ze strony jakiegoś sklepu internetowego.

Dzień 156 - 19.07.2010

Trochę ciężko w wakacje zmobilizować się do aktualizacji dziennika. :)

W każdym razie w baniaku trwa powolny proces przywracania parametrów do normy. Większość korali już zaczyna wyglądać lepiej, ale listę strat powiększyły Scolymia vitiensis oraz Favites paraflexuosa - głównie dlatego, że redox stał w miejscu i podejrzewałem, że te korale są w tak złym stanie, że systematycznie brudzą wodę. Okazało się, że miałem rację, bo po ich usunięciu z dnia na dzień jest coraz lepiej.

Parametry zmierzone dzisiaj wyglądają już dosyć przyzwoicie:

PH - 8,27

KH - 6,7

NO3 - 25

PO4 - 0,04 (Hanna)

Ca - 390

Mg - 1230

ORP - 252

Poziom NO3 niestety nie chcę dalej spadać i w związku z tym wciąż mam nieciekawy, brązowy nalot na dnie. W tym tygodniu mam zamiar podwoić ilość BIO Pellets w filtrze, a jak to nie pomoże, to dołożę 250ml PURIGENU.

Z dobrych wiadomości rozmnożył mi się ukwiał Entacmaea quadricolor i Błazenek ma teraz dwa domy więc uwija się jak w ukropie, żeby żaden z nich nie czół się samotny.

4406-tn_269.jpg

4406-tn_270.jpg

Chciałem odłowić i sprzedać jedną główkę, żeby Premnas nie musiał się rozdwajać, ale obie siedzą w takich miejscach, że musiałbym rozbierać w tym celu skałę. Ponieważ nie mam na to ochoty, więc pewnie zostaną obie - przynajmniej dopóki nie zaczną wędrować.

Poza tym chyba nie tylko ukwiał nabrał ochoty na rozmnażanie. Ostatnio obserwowałem ciekawe zachowania parki Pterapogon kauderni - coś jakby gody - a teraz samczyk wygląda jak chomik i nie przyjmuje pokarmu, a samiczka nie odstępuje go praktycznie na długość płetwy. Podejrzewam że nosi w paszczy ikrę. :)

4406-tn_271.jpg

4406-tn_272.jpg

Teraz tylko czekam kiedy stadko Pseudanthias'ów zacznie się rozmnażać. Samiczki są chyba chętne...

4406-tn_273.jpg

... ale samczyk na razie większość energii poświęca na odganianie ich od siebie i puszenie się przed szybą.

4406-tn_274.jpg


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem pterapogon ma ikre, gratuluje:) Ale gdzie fotka całości...?:D


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

*Amnor ...

bedziesz tatusiem !!!!

jak by co to moge byc chrzestnym - wtedy sie ponoc cos tam opija .. :D


" Świadomość piękna podwodnego świata jest dla dziecka pasją całego życia..."

Aktualnie pielęgnowane akwarium 1000 L

Poprzednie akwaria 500 L , 1200 L , 400 L (TOTM 02.2013 )

-----------------------------------

gallery_7726_2489_32720.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.