Skocz do zawartości
Tofik

Nowy i nowe doświadcznie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Jestem tu nowy w tematyce morskiej też, chcę założyć sobie nano rafkę od tak dla nowych doświadczeń i nie szufladkowania się tylko w słodkowodnej. Nie mam za dużo pieniędzy więc będę kupować systematycznie i raczej używany sprzęt, a tam gdzie się da będę próbował sam majsterkować.

Planowany maksymalny budżet 1500-2000zl.

Zapoznałem się już z:

FAQ - czyli co powinienneś wiedzieć na pocztątku

Co robić a czego nie robić w akwarium morskim &

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A no powitac:)

Tofik FAQ to troche malo, ale wierze ze poczytasz wiecej.

Budzet na 100-120 litrow z panelem moze i starczy. Nie pakuj sie w calkiem male piko rafki bo na to trzeba doswiadczenia i gimnastyki.

Opcji jest wiele na wydanie tych pieniedzy ale za bardzo nie poszalejesz. Sa wdziale dla nowicjuszy podobne tematy wszystko tam znadziesz.

Wrzuc potem Twoje przemyslenia tutaj i napewno cos wiecej sie wtedy skrobnie.

Milej lektury


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Jestem tu nowy w tematyce morskiej też, chcę założyć sobie nano rafkę od tak dla nowych doświadczeń i nie szufladkowania się tylko w słodkowodnej. Nie mam za dużo pieniędzy więc będę kupować systematycznie i raczej używany sprzęt, a tam gdzie się da będę próbował sam majsterkować.

Planowany maksymalny budżet 1500-2000zl.

Ta kwota może braknąć. Tym bardziej z koralami. Nastawiasz się dobrze, używany sprzęt często jest tańszy, czasem trafić można na świetne okazje na zakup za grosze. A szczepki na końcu też pewnie uda się od kogoś dostać.

Jakie proponujecie wymiary.

Tak jak Grzegorz pisał i wg mnie minimum to 100 litrów. Większe to większe koszta, mniejsze to więcej pracy (podatniejsze na błędy akwarysty, ciężko ze stabilnością)

Zdecydować się na panel czy sump?

Zdecydowanie sump. Wygodniejszy w pracy. Ale każdy ma inne zdanie.

Oświetlenie to chyba 1,2W /L starczy?

Ja w 240l mam 4x54W czyli 216W/l. Podobno jest dobrze, więc 1,2W/l będzie też nieźle. Jak będziesz wiedział jakiej wielkości będzie akwarium to wtedy sprawdź u innych akwarystów z podobnymi akwariami jakie, ile i jakiej mocy te świetlówki mają.

Jakie korale na początek

jakie zwierzęta i ile na początek.

To już wszystko zależy od Ciebie. Najpierw proponuję zakup wszystkiego, zasolenia i zalania. Jak akwarium będzie już kończyć dojrzewać wtedy ekipa czyszcząca a potem reszta. Narazie się obsadą nie martw. Jak już akwarium będzie sie stabilizować wtedy będziesz miał te problemy/przyjemność.

Ja od siebie to proponuję jedną ważną rzecz (u mnie zdaje świetny egzamin). Mianowicie znalezienie w swojej okolicy kogoś z akwarystów bardziej doświadczonych, do których będziesz mógł zadzwonić, napisać smsa czy maila i będziesz wiedział, że coś doradzi. Akurat się tak złożyło że Grzegorz Dyzma u mnie jest takim "mentorem". Wiem, że mogę liczyć na jego pomoc. Dzięki bardzo Grzesiu ;)

No i nie zapominaj o forum. Czytanie i pytanie to ważna sprawa tutaj by to ruszyło.

Poza tym proponuje nie kupować czegoś tylko dlatego że jedna osoba na tym forum to ma u siebie. Ja się tak z odpieniaczem przejechałem. Taka uwaga.

Póki co czytaj, czytaj, czytaj i pisz co masz w głowie za plan (bardziej szczegółowy).


240l (120x40x50)

2 x Tunze Nanostream 6045 - 9000 l/h + Koralia 1 - 1500 l/h + Koralia 2 - 2300 l/h + Obiegowa AM Ocean Runner 3500 - 3500 l/h = 14950 l/h

4 x 54W T5 (2x Arcadia Marine Blue + 2x Arcadia Marine White),odpieniacz TMC V2 1000, autodolewka Niveaumat SP3000

Sump 72l

30kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sie juz zdecydujesz na jakas objetosc zbiornika to pamietaj, zeby dlugosc dostosowac do dlugosci lamp bedacych w sprzedazy. Jesli zdecydujesz sie na ok 100 l jak napisali poprzednicy to przy dlugosci ok 80 cm wchodza lampy/LEDy o dlugosci 60-62 cm.

Ja mam w tej chwili nad 98 l zbiornickiem 2 x 15W w LEDach i swiatla jest wystarczajaco.

Co do panela - napewno sump jest wygodniejszy, ale z panelem tez mozna i sa na to przyklady wsrod zbiornikow na tym forum


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CO do wielkości akwarium, to mam spore ograniczenia nie tylko budżetowe, mieszkam w małym mieszkaniu pokojowym, ledwo wcisnąłem tu 85L gdzieś na szafkę. Nie mam miejsca już praktycznie i biurko odpada bo blisko okna, drukarka laserowa, komputer, kuchnia mała, sypialnia pozbawiona szafki, stolika, całe mieszkanie ma z 36m a więc dla studenta w sam raz ale nie dla jego hobby. Zastanawiałem się na początku nad samą kostką 40*40*40 i do tego 10cm z tyłu na panel. cale nie wiem jak to będzie wyglądać, bo widzem 50*50*50 ale jakoś dziwnie to wyglądało - w sklepie. Zatem potrzebuję małego akwarium.

Nie wiem czy sumpa zrobię, bo nie mam miejsca na akwarium a co dopiero na sumpa. Chciałym się ograniczyć do jak najmniejszych rozmiarów, zdaje sobie sprawę z możliwości małej stabilności akwarium, ale nie bardzo rozumiem czym się różnic będzie 100 od 60L te 40L to nie jest dużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o wielkość to poradzę Ci żeby kostkę zrobił wyższą niż szerokość ścianek bocznych np. 40/40/43. Będzie wtedy wyglądać proporcjonalniej jak nasypiesz piachu. poza tym zawsze możesz powiesić kaskadę z odpieniaczem DIY w niej - spojrzyj na mój wątek jak jesteś zainteresowany:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=22999&d=45

pozdr,

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#231807 Tofik :mieszkanie ma z 36m

Dla chcącego nic trudnego ;) Mieszkałem w kawalerce mającej 23m ;) z żoną i upchnąłem w nim 250l akwarium słodkowodne... Jak pokombinujesz, to zmieścisz - trzymam kciuki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla chcącego nic trudnego ;) ja pozbyłem się komody i już było miejsce na 180l z sump'em ;)


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra, raczej opada przemeblowanie, zakup komody itp. Zatem szukam czegoś na biurko, tylko nie wiem czy kostkę czy zwykłe. W sumie mam miejsce na biurku, zaciemnione, wymiary jaki mogę przeznaczyć na akwarium to max 70, max 40 i wysokość to chyba też 40, z ty,że akwarium w tedy będzie po prawej stronie osoby która siedzi przy biurko, i to dłuższym bokiem do prawej ściany a więc oglądanie akwarium nie będzie fajne,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postanowione:

70*50*50 175.

W tym wbudowany panel.

Tylko teraz:

Jaka szerokość panelu? - słyszałem, że mam tam zmieścić odpieniacz, który zajmuje około 10cm - potwierdzacie?

Ile ma być w nim komór?

Jaki jaka powinna być wydajność pompki cyrkulacyjnej?

Jakie wkłady powinien tam umieścić?

I ostanie pytanie: po co właściwie odpieniacz? NO wiem, że tworzy pianę która wyłapuje bród i to wpada do kubeczka, ale czy nie będzie to to samo, jeśli umieszczę tam gąbkę i watę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz nie wyłapuje tak po prostu "brudu" :p Do pęchrzyków powietrza przyklejają się częsteczki białek i aminokwasów będących produktami przemiany materii. Trzeba je regularnie usuwać. Gdy użyjesz gąbki i waty, zamiast usuwać, będziesz to "kisił" w akwarium. Oczywiście - jeśli nie planujesz życia w postaci ryb czy skorupiaków, odpieniacz dla samych korali jest w zasadzie zbędny...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brudem jest ta wlasnie piana z wytraconych bialek w czasie pracy odpieniacza.


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha nie na razie będe bez ryb potem je dokupię, jak już ustabilizuję zbiornik,

no ale skoro będzie od pieniacz to muszę jeszcze inne wkłady dawać? Czy od pieniacz wszystko wyzbiera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję odpowiedzieć chociaż panela nigdy nie miałem. Komór musi być ilość wystarczająca ale z drugiej strony nie powinno być ich za dużo. A dokładnie ile sztuk to ustalić możesz sam na podstawie analizy własnych potrzeb. Ja bym zrobił dwie przegrody (trzy komory). Chyba nie napisałeś, wzdłuż którego boku będzie panel - to też ma znaczenie. W każdym razie wydaje mi się, że nie skorzystałeś z wyszukiwarki. Wpisz "akwarium z panelem" lub coś podobnego i po przeczytaniu zniknie większość wątpliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaję ci przykład zbiornika 81 ltr z panelem, jaki kiedyś zrobił Przemek. Wkleję tu cały artykuł z poprawionymi linkami do zdjęć, bo coś się pokrzaczyło z fotografiami po ostatnich zmianach serwera.

Widok ogólny na akwarium(zaraz po założeniu - listopad 2001)

rafa81z0.jpg

Akwarium zostało założone w listopadzie 2001 roku. Wymiary akwarium 60x40x45cm, (wewnątrz akwarium znajduje się komora filtracyjna o szerokości 10 cm , więc pojemność akwarium została pomniejszona o 10cm na całej długości). Do filtracji biologicznej zostało użyte 5 litrów Ehfisubstratu Eheim\'a.

Zdjęcia z budowy akwarium:

rafa81z1.jpg

rafa81z2.jpg

Akwarium ma wewnątrz wklejone na silikon tło (z rolki).

Jako oświetlenie użyte zostały 2 świetlówki 15Watt Marine Glo oraz żarnik 150 Watt HQI Sylvania Aquastar 10000K(oświetlenie HQI własnej roboty - do żarnika dokupione jeszcze zostały zapłonnik i dławik)

rafa81z3.jpg

Jak widać na zdjęciu, w pokrywie, w przeciwległych rogach, umieszczone są dwa wentylatory od komputera, zasilane 12V. Jeden z nich zasysa powietrze, jeden \"pompuje\" do wewnątrz. Rozwiązanie to sprawdziło się całkowicie w lato 2002 roku, gdzie temperatury na dworze sięgały nawet do trzydziestu kilku stopni.

Żarnik znajduje się mniej więcej w odległości 20-25 cm nad lustrem wody.

rafa81z4.jpg

Jako pompa powrotna pracuje Powerhead 802 - posiada wydajność około 1500l/h co spokojnie wystarcza do akwarium o tej pojemności.

Widok z góry na komorę filtracyjną z widocznym refugium

rafa81z5.jpg

W akwarium pracuje odpieniacz AquaMedic Miniflotor. Dzięku umieszczeniu go w komorze przepływowej jego wydajność w znaczny sposób zwiększyła się. Do napędzania odpieniacza użyta jest pompka Elite 802 Hagena. Na zdjęciu widoczny jest również 2 wentylator - lewy dół zdjęcia. Można również zauważyć , iż główna część zbiornika przykryta jest specjalną pleksi - jest to tzw. szkło potasowe, którego zadaniem jest odfiltrowanie szkodliwych promieni emitowanych przez żarnik HQI(oryginalne lampy posiadają wbudowane specjalne filtry).

rafa81z6.jpg

Nie kopiuj jedynie projektu oświetlenia z gołym żarnikiem HQI, bo aż mnie ciarki przechodzą :p. Najlepiej zrobić na świetlówkach PC, bo krótkie i ładnie zmieścisz. Ktoś na forum się właśnie pozbywa ciekawej samoróbki (w dziale targowisko).

I jeszcze projekt Filavandrela http://www.nano-reef.pl/page.php?id=202 60 ltr główny z sumpem wykonany od A do Z przez tegoż uzdolnionego "osobnika" :p

Jeśli masz smykałkę to jak widzisz da się zrobić coś zgrabnego.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popatrz tu http://www.magu.pl/content/view/29/49/ kiedyś miałem taki baniaczek. Jak będziesz robił projekt to weź pod uwagę że raczeej HQI ani wiszącej lampy nie zastosujesz bo będzie swiecić po oczach. Pwenie światełko będzie w pokrywie a to wiąże się ze sporą temperaturą, co nie jest korzystne dla korali, dla ryb zresztą też, tutaj warto faktycznie zainwestować w ledy i może jedną małą aktyniczną świetlówkę. Druga sprawa jak wsadzisz odpieniacz do panelu filtracyjnego to w obudowie trzeba wyciąć dziurę na kubek, albo zrobić odpowiednio wysoką obudowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.