Skocz do zawartości
goldi11

AKWARIA MORSKIE OLSZTYN

Rekomendowane odpowiedzi

Goldi nie wiem czy dotarłaś do poniższych postów, jak sobie je dokładnie przeczytasz ze 2 razy to kupowanie książek będzie zbędne, pooglądaj również zbiorniki jakie mają inni w dziale Nasze akwaria http://nano-reef.pl/forums.php?m=topics&s=30 tam też można dużo ciekawych informacji wyczytać, a oto podstawowe informacje:

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=6535

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=11263

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=4445

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=11252

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=10385

http://nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=11046

Pozdrawiam i życzę sukcesów

Tomek


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#234058 tomiooo :

Goldi nie wiem czy dotarłaś do poniższych postów, jak sobie je dokładnie przeczytasz ze 2 razy to kupowanie książek będzie zbędne

Potwierdzam - też zacząłem od dwóch książek ale naprawdę szkoda pieniędzy.

Przy odrobinie cierpliwości, "ogarnięciu" forum pod kątem technicznym i braku bojaźni przy zadawaniu pytań, dostaniesz dużo większą dawkę zróżnicowanej wiedzy praktycznej - doświadczenia są dużo ważniejsze niż teoria, a "zasolonych" (mimo że znam ich tylko z postów i PMów) oceniam jako ludzi wyjątkowo otwartych na dzielenie się wiedzą :goofy

Powodzenia

Marcin


250L + sump, start = 2010.06.29

Illumagic LEDs M-90S, BubbleMagus 180-CS, 2*JVP-201, NewJet 3000

BioPellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"... myślałam że to jest trochę prostsze tzn:

- pójdę do któregoś z olsztyńskich sklepów,

- wybiorę baniak, koralowce, rybki,

- Pan mi udzieli najważniejszych informacji,

- przywiedzie wszystko do domu,

- zainstaluje,

- na początku będzie się opiekował moim baniaczkiem.

..."

Tak też można zrobić i wielu ludzi na takiej włąśnie zasadzie ma akwaria, nie tylko morskie. Najcześciej są to zbiorniki w biurach, restauracjach itp. gdzie nie ma żadnej zorientowanej osoby i jakoś te zbiorniki żyją. Inna sprawa, że w dobrej kondycji żyją zwykle dość krótko. Problemy pojawiają się z różnych powodów - zaniedbanie serwisanta, nieuwaga właściciela albo wręcz jego nadgorliwość (np. zbyt obfite karmienie lub niewłaściwe dozowanie suplementów itd.) czy opóźnione reakcje na wypadki losowe. Oczywiście istnieje mnóstwo pięknych zbiorników działających na takich zaadach przez wiele lat i nie ma powodów by sądzić, że w twoim przypadku na pewno będzie źle ale... Bezpieczniej i z większą satysfakcją poprowadzisz akwarium samodzielnie. No i forsy trochę zostanie. Te dwa ostatnie zdania to punkt widzenia prawie wszystkich użytkowników tego forum. Baniak dla przyjemności. Od ciebie zależy, którą drogę wybierzesz.

Jeśli chodzi o sklepy to nic dziwnego, że są nastawione na zysk. Przecież to sklepy :goofy

Ważne żeby znaleźć taki sklep, który się przyłoży do swojej roboty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#234061 deepinside :

Potwierdzam - też zacząłem od dwóch książek ale naprawdę szkoda pieniędzy.

Przy odrobinie cierpliwości, "ogarnięciu" forum pod kątem technicznym i braku bojaźni przy zadawaniu pytań, dostaniesz dużo większą dawkę zróżnicowanej wiedzy praktycznej - doświadczenia są dużo ważniejsze niż teoria, ...

To prawda, książki dostępne w języku polskim nie powalają na kolana ale pisanie, że szkoda na nie pieniędzy... :goofy

Założyłem morskie nie mając pojęcia o istnieniu tego forum a do internetu miałem bardzo ograniczony dostęp a mimo to był to udało się. Ten sam zbiornik (z niewielkimi modyfikacjami) stoi do dzisiaj i ciągle coś tam w nim żyje:)

Opierałem się na wiedzy książkowej i tej zdobytej podczas rozmów z innymi akwarystami. IMHO warto przeczytać dostępne książki choćby po to by dowiedzieć się jak ewoluowała wiedza o morskim akwarium. Fakt, na pewno na początek lepsze będzie to forum i bezpośrednie rozmowy o konkretnych wątpliwościach ale nie przekreślałbym papieru. Tym bardziej, że mamy dobry kwartalnik "Koral".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dziękuję za porady. bardzo się przydały liznęłam trochę teorii o połaziłam trochę po sklepach. W piranii nawet zrobiłam fotkę.

Pozdrawiam Wszystkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy zrobienie fotki jest jakimś sukcesem?

Szczerze mówiąc, jestem bardzo ciekawy jak się potoczą losy tego akwarium. Czy w ogóle powstanie? Zwykle morskie akwarium jest kolejnym etapem w akwarystyce. Najczęściej najpierw jest słodkowodne akwarium wielogatunkowe, potem słodkie biotopowe a dopiero później słone. Wprawdzie mamy chyba na forum jakieś przypadki morskiego jako pierwszego zbiornika w ogóle ale na pewno nie jest to zbyt częste.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pragnę po raz kolejny zwrócić uwagę na nasze olsztyńskie sklepy. Naprawdę proszę traktować z dużym dystansem to co mówią sprzedający. Z całą pewnością stwierdzam, że nie ma możliwości by osoby te (bez pokazywania palcami) były w stanie profesjonalnie wykonać sztuczny ekosystem rafy koralowej. Równie dobrze profesjonalny olsztyński personel akwarystyczny mógłby wykonać reaktor jądrowy lub prom kosmiczny. Efekt finalny byłby zbliżony. Po raz kolejny bardzo proszę by najpierw zapoznać się z teorią w internecie lub innych sprawdzonych źródłach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#235623 rs :

Czy zrobienie fotki jest jakimś sukcesem?

Szczerze mówiąc, jestem bardzo ciekawy jak się potoczą losy tego akwarium. Czy w ogóle powstanie? Zwykle morskie akwarium jest kolejnym etapem w akwarystyce. Najczęściej najpierw jest słodkowodne akwarium wielogatunkowe, potem słodkie biotopowe a dopiero później słone. Wprawdzie mamy chyba na forum jakieś przypadki morskiego jako pierwszego zbiornika w ogóle ale na pewno nie jest to zbyt częste.

"Czy zrobienie fotki jest jakimś sukcesem?"

Chyba raczej nie wolno robić fotek.

"Szczerze mówiąc, jestem bardzo ciekawy jak się potoczą losy tego akwarium. Czy w ogóle powstanie?"

Pozatym właśnie dlatego pisze na forum, żeby być w pełni świadoma swojej decyzji i nie kierować się tylko samym pięknem.

Mam już jeden przykład akwarium słodkiego, gdzie wydano kupę kasy, a po roku się znudziło.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#235635 PanMandaryn :

Pragnę po raz kolejny zwrócić uwagę na nasze olsztyńskie sklepy. Naprawdę proszę traktować z dużym dystansem to co mówią sprzedający. Z całą pewnością stwierdzam, że nie ma możliwości by osoby te (bez pokazywania palcami) były w stanie profesjonalnie wykonać sztuczny ekosystem rafy koralowej. Równie dobrze profesjonalny olsztyński personel akwarystyczny mógłby wykonać reaktor jądrowy lub prom kosmiczny. Efekt finalny byłby zbliżony. Po raz kolejny bardzo proszę by najpierw zapoznać się z teorią w internecie lub innych sprawdzonych źródłach.

Oczywiście pamiętam o cennych uwagach. Oczywiście zrobiłam wstępny rekonesans w necie. Korzystając z linków podanych przez forumowiczów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo się cieszę, że jesteś osobą poważnie podchodzącą do tego tematu. W sumie byłoby bardzo miło gdyby w Olsztynie pojawiło sie kolejne akwarium morskie (a jest ich niewiele). Zawsze istnieje wtedy możliwość wymiany doświadczenia, szczepek korali etc. Generalnie rady osób wypowiadających się w tym temacie mają na celu ostrzeżenie przed poważnym błędem jakim jest poleganie na specjalistycznej wiedzy "profesjonalistów". Jeżeli naprawde podobają Ci się akwaria rafowe to zdobycie odpowiedniej wiedzy przyjdzie dość łatwo. Akwarium morskie raczej się nie "znudzi" bo napawdę zawsze można coś zmienić, a możliwości nigdy się nie kończą.

Życzę powodzenia i mam nadzieję, że sprawa zakończy się sukcesem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze zaczac mozna od podania, jak duze akwarium Cie zaspokoi. Reszta juz sie sama potoczy. :)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie dobrym posunięciem była wizyta na tym forum przed podjęciem jakichkolwiek decyzji o akwarium. Tak jak pisali wcześniej Koledzy, tu znajdziesz potrzebne, podstawowe informacje na temat tego wspaniałego hobby. Dużo możesz się także dowiedzieć na forach anglojęzycznych, np. ReefCentral.

Bywam w sklepach z morszczyzną w Olsztynie i powiem szczerze - nie znajdziesz tam żadnych przydatnych wskazówek dotyczących zakładania i prowadzenia zbiornika morskiego. Szczególnie unikałbym sklepu, w którym robiłaś zdjęcia. Podejście do tematu oraz wiedza, którą dysponuje obsługa tegoż sklepu wręcz zatrważa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bardzo poproszę o adresy sklepów z morszczyzną w Olsztynie :) Byłem w kilku i zwierząt to ja nie widziałem...


Zobaczymy czy się uda.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle ciekawych rzeczy tu piszecie o sklepach w Olsztynie, że aż mam ochotę się tam wybrać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt Olsztyn jest ubogi pod tym względem.

rs wybierz się jak nie szkoda ci czasu :) O co byś się nie zapytał odpowiedź jest jedna: "Eeee, ale o co chodzi":)

goldi11 tutaj koledzy bardzo dobrze Ci radzą. Czytaj forum. Nie tylko działy dla nowicjuszy, ale też poczytaj o problemach, chorobach i innych szkodnikach, aby być przygotowaną na każdą ewentualność.

Jak się zdecydujesz zakładać zbiornik to po zwierzątka podejrzewam będzie Cię czekała wyprawa do Warszawy, Poznania lub innego miasta gdzie znajdują się sklepy z akwarystyką typowo morską.

Możesz pewnie tez liczyć na pomoc kolegów i koleżanek stąd. Zawsze jakąś szczepką poratują :)


Ja nie jeżdżę szybko, ja latam powoli ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lubię Olsztyn. Bywam tam dość rzadko ale chciałbym zaglądać częściej. Marzy mi się praca szatniarza w planetarium :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#235695 rs :

Lubię Olsztyn. Bywam tam dość rzadko ale chciałbym zaglądać częściej. Marzy mi się praca szatniarza w planetarium :)

Za posadkę wikarego na Jasnej Górze da się załatwić :)

Co do sklepów to Acropory czy AM nie ma w Olsztynie ale i popytu brak więc nie ma co się rozpisywać i urągać olsztyńskim sklepikarzom ,że na wsi nie ma salonu Infinity a no nie ma bo to wieś i tyle w temacie może troszkę większa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#235644 Stani :

Mysle, ze zaczac mozna od podania, jak duze akwarium Cie zaspokoi. Reszta juz sie sama potoczy. :)

Nie kazdy rozmiar zaspokoi kobiete:D


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@goldi11, co by nie powtarzać wypowiedzi poprzednich - forum to podstawa. trzeba poczytać, zacznie się klarować jakaś wizja i wtedy pytać :) w ten sposób unikniesz błedów i zaoszczędzisz pieniążki, które wydałabyś zupełnie niepotrzebnie/źle. uwierz, wiem co piszę :).

do mnie zawsze możesz wpaść na kawkę i naocznie zobaczyć co i jak działa. nie jest to może akwarium wzorcowe, ale niektóre rzeczy/elementy wyczytane w teorii można zobaczyć. myślę, że to Ci pomoże.

@rs, Rafał ja tylko będziesz w naszych (olsztyńskich) stronach, daj znać. Kawa będzie, no i spróbuję ustalić co tam w planetarium słychać :)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#235731 nika :

@goldi11, co by nie powtarzać wypowiedzi poprzednich - forum to podstawa. trzeba poczytać, zacznie się klarować jakaś wizja i wtedy pytać :) w ten sposób unikniesz błedów i zaoszczędzisz pieniążki, które wydałabyś zupełnie niepotrzebnie/źle. uwierz, wiem co piszę :).

A ja dodam tylko, że jak już Ci się będzie wydawało, że wiesz już wszystko to zakładaj zbiornik ale prowadząc go bierz poprawkę na to, że "wiesz już wszystko" i studiuj dalej forum. Po roku intensywnej opieki baniaczka, dowiesz się, że wiedziałaś wszystko tylko "delikatnie" inaczej , niektóre pojęcia nabiorą nowego znaczenia, zauważysz ,że pewne poglądy są skrajne a inne za mało brane pod uwagę. Ja dopiero po 11 m-cach prowadzenia zbiornika mogę powiedzieć , że coś już wiem ale i tak za mało by rafka była taka jaką wymarzyłem sobie przed startem :) Jedno jest pewne , samo czytanie nic Ci nie da, nawet wzbogacone obserwacją zbiorników znajomych. Po prostu musisz mieć swój własny poligon i na nim próbować prowadzić ataki ( np.na glony ) i manewry obronne .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#235731 nika :

@rs, Rafał ja tylko będziesz w naszych (olsztyńskich) stronach, daj znać. Kawa będzie, no i spróbuję ustalić co tam w planetarium słychać :)

@nika, jeśli tylko będzie okazja to wykorzystam twoją gościnność bezlitośnie. :)

Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#235676 HoH :

Zdecydowanie dobrym posunięciem była wizyta na tym forum przed podjęciem jakichkolwiek decyzji o akwarium. Tak jak pisali wcześniej Koledzy, tu znajdziesz potrzebne, podstawowe informacje na temat tego wspaniałego hobby. Dużo możesz się także dowiedzieć na forach anglojęzycznych, np. ReefCentral.

Bywam w sklepach z morszczyzną w Olsztynie i powiem szczerze - nie znajdziesz tam żadnych przydatnych wskazówek dotyczących zakładania i prowadzenia zbiornika morskiego. Szczególnie unikałbym sklepu, w którym robiłaś zdjęcia. Podejście do tematu oraz wiedza, którą dysponuje obsługa tegoż sklepu wręcz zatrważa...

Jeżeli chodzi o teorię to mogę skorzystać z internetu, ale jeżeli chodzi o całą resztę to mam jednak zamiar skorzystać ze sklepu. Jestem świeżakiem w temacie i powiem szczerze, że spodobało mi się akwarium w tym sklepie. Rozumiem, że sklepy są nastawione na zysk to jest przecież normalne trzeba dać ludziom zarobić.

Pozdrawiam serdecznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#235685 rs :

Tyle ciekawych rzeczy tu piszecie o sklepach w Olsztynie, że aż mam ochotę się tam wybrać :)

No ja trochę nie rozumiem negatywnego nastawienia do sklepów? To, że chcą zarobić lub sprzedawcy mają małą wiedzę? przecież każdy się uczy, zawsze można się wymienić wiedzą, a myślę że są ubogie , bo może nie ma takiego zapotrzebowania i nie chca sprzedawcy w dobie kryzysu zamrażać pieniędzy. No tak mi się wydaje. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#235750 Neno :
#235731 nika :

@goldi11, co by nie powtarzać wypowiedzi poprzednich - forum to podstawa. trzeba poczytać, zacznie się klarować jakaś wizja i wtedy pytać :) w ten sposób unikniesz błedów i zaoszczędzisz pieniążki, które wydałabyś zupełnie niepotrzebnie/źle. uwierz, wiem co piszę :).

A ja dodam tylko, że jak już Ci się będzie wydawało, że wiesz już wszystko to zakładaj zbiornik ale prowadząc go bierz poprawkę na to, że "wiesz już wszystko" i studiuj dalej forum. Po roku intensywnej opieki baniaczka, dowiesz się, że wiedziałaś wszystko tylko "delikatnie" inaczej , niektóre pojęcia nabiorą nowego znaczenia, zauważysz ,że pewne poglądy są skrajne a inne za mało brane pod uwagę. Ja dopiero po 11 m-cach prowadzenia zbiornika mogę powiedzieć , że coś już wiem ale i tak za mało by rafka była taka jaką wymarzyłem sobie przed startem :) Jedno jest pewne , samo czytanie nic Ci nie da, nawet wzbogacone obserwacją zbiorników znajomych. Po prostu musisz mieć swój własny poligon i na nim próbować prowadzić ataki ( np.na glony ) i manewry obronne .

Dziękuję za radę. Powiem szczerze, że trochę się zniechęciłam, myślałam, że to jest prostsze. No ale tak jak już wcześniej pisałam chcę dokładnie przeanalizować wszystko pod każdym względem, żeby to była świadoma decyzja. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że z wielką radością czytam wiadomości od Was. Widzę, że jesteście pasjonatami. Ja niestety do nich nie należę, ale mam nadzieję się zarazić. Lubię patrzeć się w akwarium, mogłabym siedzieć przed akwarium jak przed telewizorem i nie mogę oderwać oczu jak się tak zapatrzę.

Fajni ludzie jesteście, tacy pozytywni pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.