Skocz do zawartości
goldi11

AKWARIA MORSKIE OLSZTYN

Rekomendowane odpowiedzi

Mieszkam w okolicach Olsztyna. Podoba mi się akwarium morskie i chciałabym takie akwarium mieć w domu. Jednak nie mam o tym pojęcia.Zaznaczam, że nigdy nie miałam żadnego akwarium.

Czy może jest jakiś sklep akwarystyczny w Olsztynie z fachową pomocą.

Proszę pomóżcie!!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj najpierw nasze forum bo w sklepie od razu Pan powie ci że morskie jest super i że dasz sobie radę i czasowo i finansowo.

Nasz klient - nasz Pan :p

Ale jak nigdy nie miałeś żadnego baniaka, to mocno się zastanów czy to dobry pomysł zaczynać od najwyższej ligi.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A witamy witamy:waving

I do dzialu dla nowicjuszy zapraszamy:)

Zachecam rowniez do zapoznania sie regulaminem forum jaki z dzilam tutaj sie witamy. Sklep raczej polacam jako mjejsce na zakupy a info na temat wszytskiego znadziesz na forach. Obiektywne opinie i naprawde dobre rady

Milego czytania

Dasz rade


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#232943 SkoczekPL :

Poczytaj najpierw nasze forum bo w sklepie od razu Pan powie ci że morskie jest super i że dasz sobie radę i czasowo i finansowo.

Nasz klient - nasz Pan :p

Ale jak nigdy nie miałeś żadnego baniaka, to mocno się zastanów czy to dobry pomysł zaczynać od najwyższej ligi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i za wysoko startuje, ale mi się takie akwarium bardzo podoba i jestem zdecydowana właśnie na akwarium morskie.

Ale dzięki za podpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to tym bardziej powitac kolejna Kobiete Morszczynke:kapelusz

Przez dzial dla nowicjuszy musisz przebrnac. Na start to takie niezbedne minimum po to zeby miec ogolna wiedze na temat podstawowych sprzetow, zasad dzialania, co z czym sie je. Ale ze damy nalezy prowadzic za reke na poczatek odpowiedz na pytania sobie, potem nam.

Ile masz miejsca w domu ktore moglabys poswiecic na akwarium? I tu nie ma juz miejsca na kobiece rozterki. Jak nie masz gdzie to wywal szafe na ciuszki albo komode na buty. Zastanow sie czy masz wystarczajaca ilosc czasu by poswiecic, no i ile w kieszeni bo niestety akwarystyka morska do tanich hobby nie nalezy

Od tego zaczniemy.

PS. Kobieca determinacja to cecha ktora przydaje sie w akwarystyce.

A no i bym zapomnial. Kolezanka Nika jest z Olsztyna, wiec masz doskonala przewodniczke praktycznie pod przyslowiowym nosem. A z wiekszych atrakcji to a co jakis czas w trojmiescie koledzy organizuja spotkania. Fakt ze pija troche piwa, ale gwarantuje ze z nimi nie zgniesz:bump1


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kobieca determinacja tak, ale na pewno również kobiece wyczucie estetyki. Bez konstruktywnych sugestii mojej Piekniejszej Polowy nasze akwa wyglądałoby baaaardzo blado :p


370l + 90l | 30kg LR + 45kg LS + ceramika | APF 600 | Mini Red Dragon 3500 | Tunze 6105, 6055x2 & Nano Wavebox | Metis XM 3x150W | ProfiLux Plus 3 eX | balling | Teco | glonowy, Rowa, wegiel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#232951 Grzegorz Dyzma :

No to tym bardziej powitac kolejna Kobiete Morszczynke:kapelusz

Przez dzial dla nowicjuszy musisz przebrnac. Na start to takie niezbedne minimum po to zeby miec ogolna wiedze na temat podstawowych sprzetow, zasad dzialania, co z czym sie je. Ale ze damy nalezy prowadzic za reke na poczatek odpowiedz na pytania sobie, potem nam.

Ile masz miejsca w domu ktore moglabys poswiecic na akwarium? I tu nie ma juz miejsca na kobiece rozterki. Jak nie masz gdzie to wywal szafe na ciuszki albo komode na buty. Zastanow sie czy masz wystarczajaca ilosc czasu by poswiecic, no i ile w kieszeni bo niestety akwarystyka morska do tanich hobby nie nalezy

Od tego zaczniemy.

PS. Kobieca determinacja to cecha ktora przydaje sie w akwarystyce.

A no i bym zapomnial. Kolezanka Nika jest z Olsztyna, wiec masz doskonala przewodniczke praktycznie pod przyslowiowym nosem. A z wiekszych atrakcji to a co jakis czas w trojmiescie koledzy organizuja spotkania. Fakt ze pija troche piwa, ale gwarantuje ze z nimi nie zgniesz:bump1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że akwaryści to fajni ludzie. miejsca na akwarium i czasu mam sporo, a co do finansów to chciałabym się narazie zorientować ile powinnam wydać.

Natomiast do znawców internetu nie nalezę. Nigdy nie korzystałam z takiej formy zapoznawania się z tematem, więc proszę o wyrozumiałość. :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz numer domowy to dla mie nie ma problemu:D


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#233003 goldi11 :

Widzę, że akwaryści to fajni ludzie. miejsca na akwarium i czasu mam sporo, a co do finansów to chciałabym się narazie zorientować ile powinnam wydać.

Natomiast do znawców internetu nie nalezę. Nigdy nie korzystałam z takiej formy zapoznawania się z tematem, więc proszę o wyrozumiałość. :p

Pewnie jak masz czas to dawaj........ale polecam lekturę forum unikniesz wielu błędów

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#233034 pietrucha :

Grzegorz,nie za szybko z tym numerem pojechales? A gdie zaloty,cieple slowka itp.:p

No jak szybko, a wogole po co te cale ceregiele zeby zalac baniak?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę nic mówić ale często damska ręka w morskim dużo lepsza niż męska np. Nika czy Merriq :p. Z tą najwyższą ligą też bym się spierał bo też nigdy nie miałem nawet gupików :p Goldi11 pytaj, czytaj i będzie dobrze.

p.s.

Grzegorz od tej strony to Cię nie znałem :p


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć goldi11.

Morskie (i nie tylko) akwarium można mieć z wielu powodów. Ty je traktujesz jako dekorację. Mój pierwszy zbiornik też taki miał być. Dość szybko jednak okazał się porażką. Zarówno estetyczną jak i pod względem zgotowanego rybom losu. Długo było mi wstyd. Teraz wiem, że trzeba zrozumieć zależności tego ekosystemu i próbować zagwarantować zwierzakom optymalne warunki. Trzeba dbać o akwarium jak o psa, chomika czy inną papugę i traktować je jak jeden organizm. Są dwie drogi: albo zlecisz komuś założenie i opiekę nad akwarium albo, tak jak koledzy radzą, zaczniesz czytać i pytać. Po jakimś czasie okaże się, że życie akwarium składa się z logicznie połączonych elementów i zaczniesz je rozumieć. A potem będziesz wiedzieć coraz mniej i mniej...

A jeśli chodzi o koszty to właściwie morskie można mieć za prawie dowolną kwotę. Wszystko zależeć będzie od wielkości i obsady.

Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Goldi, witaj!

Jesli szukasz fachowej pomocy, to raczej poszukaj jej nie w sklepie, tylko tu na forum. Bedzie przynajmniej bezinteresowna (chyba trzeba wylaczyc Grzesia :p).

Masz w Olsztynie to szczescie, ze mieszka tam forumowiczka "Nika" (w cywilu Monika). Z nia nie zginiesz a bedziesz miala napewno dopieszczone akwarium (z firankami itp).

Kilka tygodni warto poswiecic na czytanie forum. Z czasem przyswoisz sobie nowe slownictwo i rozne zaleznosci wystepujace w zbiorniku. Jesli Ci sie nie chce czytac, to mysle ze Grzesiu z Londynu chetnie wpadnie i "bezinteresownie" pomoze (jak im tam na lotniskach sniegi stopnieja):p

Powodzenia!


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stanislaw! zem siem kawa oblal. Pliss :p Ja zaoferowalem pomoc przez telefon a nie ogledziny dziewczyn w Olsztynie.

Ale z lotniskami w UK to racja, czyscikiem bym je szybciej osniezyl


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak szybko, a wogole po co te cale ceregiele zeby zalac baniak?

Tak to sie nazywa,zalac baniak?

Zalac baniak i wykorzystac,a po wszystkim ze to wodka metod byla:clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#233100 rs :

Cześć goldi11.

Morskie (i nie tylko) akwarium można mieć z wielu powodów. Ty je traktujesz jako dekorację. Mój pierwszy zbiornik też taki miał być. Dość szybko jednak okazał się porażką. Zarówno estetyczną jak i pod względem zgotowanego rybom losu. Długo było mi wstyd. Teraz wiem, że trzeba zrozumieć zależności tego ekosystemu i próbować zagwarantować zwierzakom optymalne warunki. Trzeba dbać o akwarium jak o psa, chomika czy inną papugę i traktować je jak jeden organizm. Są dwie drogi: albo zlecisz komuś założenie i opiekę nad akwarium albo, tak jak koledzy radzą, zaczniesz czytać i pytać. Po jakimś czasie okaże się, że życie akwarium składa się z logicznie połączonych elementów i zaczniesz je rozumieć. A potem będziesz wiedzieć coraz mniej i mniej...

A jeśli chodzi o koszty to właściwie morskie można mieć za prawie dowolną kwotę. Wszystko zależeć będzie od wielkości i obsady.

Powodzenia

Powiem szczerze, że będę potrzebowała pomocy (tzn. założenie i opieka), to jest nawet pewne. Myślę, że z czasem się nauczę. Niestety samo czytanie mi nie wystarcza. Chyba jednak trzeba będzie iść do sklepu i jak to się mówi "pomacać". Jestem osoba odpowiedzialną mój piesek ma lepiej w domu niż reszta domowników. Dla niej rezygnuje z wyjazdów itp. Koralowce a napewno rybki miały by u mnie dobrze tym bardziej, że jestem wegetarianką :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Cóż.. Bardzo mi przykro ale nie ma profesjonalnego sklepu z akwarystyka morską w Olsztynie. Dwa sklepy rzeczywiście coś starają się wprowadzić na nasz ubogi olsztyński rynek - jednak są to podstawowe sprawy.. Nie dostaniesz tutaj koralowców twardych, ryb, innych bezkręgowców, ani profesjonalnego sprzętu. Wybór miękkich jest ograniczony. Można dostać kilka przeciętnych korali w dośc wysokiej cenie. Oczywiście początkującemu akwaryście może to wystarczy. Generalnie nie polecam naszych lokalnych sklepów, gdyż po prostu brakuje tu jeszcze przygotowania teoretycznego. Też się staram propagować "morskie" i z tymi dwoma sklepami jestem w stałym kontakcie i raczej dobrych stosunkach. Mam zatem nadzieję, że za jakiś czas sytuacja ulegnie poprawie, na co wskazuja także pozytywne ambicje wspomnianych już sprzedawców tych dwóch sklepów.

Mimo młodego wieku zajmuje się akwarystyka morską od 7 lat i muszę powiedzieć, że od początku mojej "kariery" w Olsztynie niewiele się zmieniło. Polecam zatem internet i sprawdzone pozycje książkowe. Nie należy jednak zbytnio sugerować poglądami Kosteckiego [2002] ze względu na dość archaiczne podejście do akwarium morskiego (nie wkladać korali przez pół roku..). Baumeister [1998] mimo dużej wiedzy również okazuje się na chwilę obecną mocno przestarzały (rozwiązania sprzętowe). Przestrzegam także przed kupowaniem cudownych gotowych zestawów - jest to strata pieniędzy.

W chwili obecnej mam straszny nawał pracy związanej z zaliczeniem sesji, jednak w niedalekiej przyszłości zapraszam do siebie. Można zobaczyc akwarium, moge też dać jakieś podstawowe wskazówki.

Podsumowując: Najlepszym rozwiązaniem jest poszerzanie swojej wiedzy i samodzielne kompletowanie zespołu sprzętu i zwierząt.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@goldi, pomacać dobra rzecz ale nie ograniczaj się do sklepowego macania. I nie opieraj się za mocno na zdaniu jednej osoby. To co działa w jednym zbiorniku nie musi działać w innym. Tylko własne zaangażowanie pozwoli na kontrolowanie tego co będzie się działo z akwarium więc czytaj, nie wahaj się pytać i proś o możliwość "pomacania" również poza sklepem bo "jeden obraz więcej wart niż tysiąc słów".

Ciekawe czy masz jakąś wizję swojego akwarium :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak napisał kolega powyżej. Sklepy są nastawione głównie na zysk i cięzko trafić na bezinteresowną pomoc. Akwarystyka morska po prostu wymaga dużej wiedzy na ten temat, którą musisz zdobyć. Tak jak ktoś zauważył Nika jest z Olsztyna i choć nie znam jej osobiście to widziałem zdjęcia jej akwarium - profesjonalne. Sprawia wrażenie bardzo przyjaznej osoby i wierzę, że z jej strony również moższ liczyć na pomoc przy zakładaniu akwarium. Poczytaj w internecie, poprzeglądaj zdjęcia, pomyśl jakie to ma być akwarium. Czy dla ryb? czy bardziej dla bezkręgowców? Jeżeli chcesz mieć korale, to jakie (twarde czy miękkie)? Od docelowej obsady zależy bardzo wiele - zarówno sprzęt, życie jak i oczywiście koszt całego "projektu".

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#233486 PanMandaryn :

Witaj.

Cóż.. Bardzo mi przykro ale nie ma profesjonalnego sklepu z akwarystyka morską w Olsztynie. Dwa sklepy rzeczywiście coś starają się wprowadzić na nasz ubogi olsztyński rynek - jednak są to podstawowe sprawy.. Nie dostaniesz tutaj koralowców twardych, ryb, innych bezkręgowców, ani profesjonalnego sprzętu. Wybór miękkich jest ograniczony. Można dostać kilka przeciętnych korali w dośc wysokiej cenie. Oczywiście początkującemu akwaryście może to wystarczy. Generalnie nie polecam naszych lokalnych sklepów, gdyż po prostu brakuje tu jeszcze przygotowania teoretycznego. Też się staram propagować "morskie" i z tymi dwoma sklepami jestem w stałym kontakcie i raczej dobrych stosunkach. Mam zatem nadzieję, że za jakiś czas sytuacja ulegnie poprawie, na co wskazuja także pozytywne ambicje wspomnianych już sprzedawców tych dwóch sklepów.

Mimo młodego wieku zajmuje się akwarystyka morską od 7 lat i muszę powiedzieć, że od początku mojej "kariery" w Olsztynie niewiele się zmieniło. Polecam zatem internet i sprawdzone pozycje książkowe. Nie należy jednak zbytnio sugerować poglądami Kosteckiego [2002] ze względu na dość archaiczne podejście do akwarium morskiego (nie wkladać korali przez pół roku..). Baumeister [1998] mimo dużej wiedzy również okazuje się na chwilę obecną mocno przestarzały (rozwiązania sprzętowe). Przestrzegam także przed kupowaniem cudownych gotowych zestawów - jest to strata pieniędzy.

W chwili obecnej mam straszny nawał pracy związanej z zaliczeniem sesji, jednak w niedalekiej przyszłości zapraszam do siebie. Można zobaczyc akwarium, moge też dać jakieś podstawowe wskazówki.

Podsumowując: Najlepszym rozwiązaniem jest poszerzanie swojej wiedzy i samodzielne kompletowanie zespołu sprzętu i zwierząt.

Pozdrawiam.

Dzięki za cenne rady i tytuły książek. Rozumiem, że muszę najpierw przygotować się teoretycznie i od tego trzeba zacząć. Jednak nie rozumiem , jeżeli odradzane są sklepy olsztyńskie to gdzie w razie czego mam się zaopatrzyć w cały sprzęt, koralowce i rybki?:goofy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#233569 PanMandaryn :

Dokładnie tak jak napisał kolega powyżej. Sklepy są nastawione głównie na zysk i cięzko trafić na bezinteresowną pomoc. Akwarystyka morska po prostu wymaga dużej wiedzy na ten temat, którą musisz zdobyć. Tak jak ktoś zauważył Nika jest z Olsztyna i choć nie znam jej osobiście to widziałem zdjęcia jej akwarium - profesjonalne. Sprawia wrażenie bardzo przyjaznej osoby i wierzę, że z jej strony również moższ liczyć na pomoc przy zakładaniu akwarium. Poczytaj w internecie, poprzeglądaj zdjęcia, pomyśl jakie to ma być akwarium. Czy dla ryb? czy bardziej dla bezkręgowców? Jeżeli chcesz mieć korale, to jakie (twarde czy miękkie)? Od docelowej obsady zależy bardzo wiele - zarówno sprzęt, życie jak i oczywiście koszt całego "projektu".

Pozdrawiam

Dzięki wszystkim za naprawdę cenne rady. Powoli dojrzewam do tematu. Powiem szczerze, myślałam że to jest trochę prostsze tzn:

- pójdę do któregoś z olsztyńskich sklepów,

- wybiorę baniak, koralowce, rybki,

- Pan mi udzieli najważniejszych informacji,

- przywiedzie wszystko do domu,

- zainstaluje,

- na początku będzie się opiekował moim baniaczkiem.

Myślałam również, że podpowiecie mi jakiś sklep. Widzę jednak , że to jest wielka sztuka. Dobrze, że istnieje takie forum, gdzie mądrzy ludzie, pasjonaci potrafią uświadomić takiego nowicjusza jak ja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.