Skocz do zawartości
Olek

Twarde?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam- trochę mnie nie było- skuterek:D(bziuum), poważnie zastanawiam się nad wpusczeniem pierwszych LPS'ów...

Parametry ok+

Ca ok. 450

Mg 1300

kH 9

ocyzwiście reszta też w normie, zbiornik działa już 10 miesięcy, jedynie trochę makroglonów które mnie strasznie wkurzają... Myślicie że mogę zacząć z jakąś euphylią?

P.S Do startu reaktora brakuje mi jedynie butli Co2, reszta(reaktor i pH kontroller)jest.

Pozdr Olek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

parametry które podałeś są owszem w normie, ale to te które można stosunkowo łatwo i szybko doprowadzić do wymaganego poziomu. Ważniejsze są więc NO2 i NO3 oraz oczywiście fosforany. Jeśli w normie to próbuj. Najlepiej zaczni od bąbla.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie spokojnie możesz wrzucać twardziela (oczywiście pod warunkiem że tak jak napisał tomasz inne parametry masz ok - czyli najlepiej zero). Ja po 6 miesiącach miałem już pierwszego SPS'a i go nie usmierciłem.


120/60/60 - 430l, 2x400W 20KK BLV, Wavebox + 6100 + 6060 + 6045 + 6025

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzucaj, ja mam w swoim sloiku Montipore SP. a to przeciez SPS,od stycznia ja mam i wbrew wszelkim zasadom rosnie (dosc powoli) a nawet zaczyna sie ladnie wybarwiac na zielono, polipy ma non-stop wyciagniete, pokazuje stozki wzrostu.

Tak wiec smialo probuj, powinno byc dobrze.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Tomaszu i Pawle za odp., nie pisałem poziomu NO2, NO3, Po4 i NH3 bo wydawało mi się, że jest to oczywiste:), wszystko w granicach zera, oczywiście wg. testów:)

Pozdr Olek Szwarc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie znacie więc na pewno was nie zdziwi że powiem - "Olek wrzucaj tylko czemu tak późno" :Satisfied

Jak masz dobre parametry i stabilny zbiornik to nie ma się czego bać - na forach w USA nawet zalecają zasiedlanie zbiornika od prostych LPSów a dopiero potem miękaski. I to nie jakieś amerykańskie ćwoki ale podobno tęgie głowy.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ktora to tega glowa tak zaleca?

tez mam u siebie montiporke mala i o dziwo zyje


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 mc i dopoiero 1 twardziel boze zyjecie jeszcze w epoce kamienia lupanego teraz postawilismy 700 l i po 5 tyg od zalania juz byly acropory u mnie tak samo i nic mi nie wypadlo. Odpal reaktor i dawaj a moja rada nie zaczynaj od babelkowych szczegolnie zielonych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jasne, najlepiej od acropor...

a tak poza tym, to reaktor też nie jest zadnym warunkiem utrzymania twardych w dobrym zdrowiu


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rs4 "zyjecie jeszcze w epoce kamienia lupanego" - a Ty gdzie zyjesz, ze taki postep u was, w Warszawie? :Satisfied


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olek odpalaj twardziele, bo to co piszą niektórzy ludzie (nie mam na myśli nikogo od nas z forum:)).Zupełnie mija się z prawdą,gdyż jedyna wiedza jaką posiadają, to teoria. Prawda jest taka, że jak masz dobre parametry i co najwazniejsze stabilne, to możesz tam wrzucić co uważasz za stosowne.


Szykuje powrot do morszczyzny w wielkim stylu :)

TYLKO WIDZEW

''Su ludia,ktorich mam proste v pici:-)))''

Aurel Hatala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to widzę, że muszę się wtrącić w temat.

@Paweł piszesz, że jak ma dobre i co ważniejsze stabilne parametry to może wkładać twardzielki. I tu bym się zgodził w większości z tobą. Jest drobne ale, jak wczoraj z Olkiem rozmawiałem i pytałem czy ma parametry stabilne, czy nic się niedzieje (znaczy się czy nie skaczą), jak sie zachowuje ph, jakie ma wartości jodu, magnezu etc. to na większą część pytań dostawałem odpowiedź w normie, więcej grzechów niepamiętam, było w normie ipt, itd, albo badałem miesiąc temu i było dobrze. Jak ktoś zrobi test wyjdą mu parametry jako takie i je podbije sztucznie do żądanej wartości, posprawdza testami, że jest wszystko oki to wcale nieznaczy, że jest oki. Takie pomiary muszą być prowadzone systematycznie a wyniki porównywane. Zresztą komu jak komu ale tobie nie muszę tego tłumaczyć:Satisfied

Tak że moja rada Olku, rób pomiary systematycznie, dokładnie, zapisuj je sobie bo pamięć jest zawodna i dopiero pisz, że woda wszystkie parametry w normie.


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pawel_jaw - prawda sama prawda :Satisfied

Marx - czytałem o tym w kilku miejscach (chyba na reefcentral, advanced aquarist i wetwebmedia - nie tylko na forum ale cały artykuł też tam jakiś był na ten temat). Okazuje się że początkowo w lepszej kondycji jest trudniej w sumie utrzymać miękaski niż prostsze LPSy. Podobno tak dowodzą badania więc nie ja sobie to wymyśliłem chłopaki.

Nie mówie żeby tu od akropor zaczynać ale przy obecnym stanie techniki, gdzie od samego początku stawiając akwarium mamy już odpowiednie oświetlenie i sprzęt do utrzymywania parametrów wody to po zakonczeniu cyklu i ustabilizowaniu parametrów w akwarium nie widze żadnego powodu żeby nie wsatwić od razu prostszych zwierzaków (wyłączając te które mają jakieś specjalne wymagania co do biotopu).


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ok, powoli zacznę się rozglądać za jakas euphylką.

Pozdr Olek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smk- no coments:D- ile już twoja solniczka działa??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
smk :

Marx - czytałem o tym w kilku miejscach (chyba na reefcentral, advanced aquarist i wetwebmedia - nie tylko na forum ale cały artykuł też tam jakiś był na ten temat). Okazuje się że początkowo w lepszej kondycji jest trudniej w sumie utrzymać miękaski niż prostsze LPSy. Podobno tak dowodzą badania więc nie ja sobie to wymyśliłem chłopaki.

TO SA BZDURY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

olek - pięć pieknych miesięcy i praktycznie bezproblemowo a przecież wiecie jak szybko zasiedlałem akwa. Więc widać chyba że moj eksperyment szybkiego zakładania rafki się udał (no 5 miechów to za krotko zeby to powiedziec ale na to wygląda jak na razie). Pozostaje pytanie czy to kwestia szczęścia czy też tego że praktycznie cały czas się nad akwa trzęsę i dbam żeby wszystko było na tip top. Jedyne niepowodzenie to hepatus ale już winowajca czyli moja centropyge znalazła innego właściciela i jest znowu spokoj i cisza.

mariusz - zeby nie było że wymyślam to poszperam w necie i wrzuce wam linki


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do aqumaniaca dla twojej wiadomosci mamy dostep do dobrego sprzetu a poza tym tak jak napisalem po 4 tyg zbiornik zasiedlony acroporami nic nie wylecialo osobiscie jeszcze nie badalem u siebie wody od 24 mc wcale poza zasoleniem jak podmieniam wode podchodzicie do tego za bardzo ksiazkowo moze za duzo czytacie a za malo robicie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No powiem ci ze ja w Niemczech tez mam dostep do dobrego sprzetu, z pewnoscia nie takiego jak w Wawie ale jednak.

Na pewno duzo czytamy bo pewnie wiekszosc z nas ma taki odruch. Wole poczytac zanim cos zrobie w akwarium, boje sie stracic zwierzeta. Mozliwe, ze wiekszosc z nas jest zbyt ostrozna ale chyba ostroznosci nigdy za wiele?

Twoj zbiornik urzadziles po twojemu, dziala i jest ok ale zwroc uwage, ile osob mialo klopoty i tracilo zwierzeta bo zostaly wpuszczone za wczesnie?

Zreszta w akwarystyce morskiej nie ma reguly, zbiorniki wyposazone w super drogi sprzet i prowadzone ksiazkowo przez doswiadczonych akwarystow wywracaja sie czasami i nikt nie wie dlaczego. Z drugiej strony widzialem np. zbiornik oswietlony samymi palnikami 6500K o cyrkulacji zaledwie 3 objetosci zbiornika na godz. ktory ma 8 lat i wyglada kwitnaco. A wlascicielem jesz niejaki p. Knop.

Tak wiec moj drogi rs4 masz racje ale i racje maja ci, ktorzy zalecaja ostroznosc.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dwa słowa na szybko

olekszawrc - o euphyli zapomnij - baaardzo trudny koralowiec- wedłgu mnie dużo trudniejszy niż jakiekolwiek SPSy. Zacznik od fungii, helifungii - anie plerogyry ani physogyry nie są dobrym korlaowcem na początek - przy ewentualnych drobnych problemach z wodą jak zacznie gubić tkankę - w 90% poleci cały - jak nie teraz to za 2 miesiące - a przez ten czas będzi epo prostu wegetował.

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i przy okazji parzyl wszystko dookola :Satisfied


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz na smierc koralowca sklada sie bardzo wiele rzeczy a co do euphyli to znowu gadacie bzdury bzdury i jeszcze raz bzdury u mnie stoi przepiekna fioletowa acropora w odleglosci od polipow 1 cm i ma ja w d*pie a mam najwiekszego okaza w Polsce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przemek ty chyba nie wiesz co mowisz o heliofungiach :Satisfied:D:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
rs4 :

przemek ty chyba nie wiesz co mowisz o heliofungiach :Satisfied:D:)

Zgadzam sie. Heliofungia bardzo wymagajacy koral. Euphyllia znacznie latwiejsza niz fungia. Male uszkodzenie tkanki powoduje powolne, nieodwracalne obumieranie koralowca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.