Skocz do zawartości
smoki

Dosypywanie piasku do dojrzałego zbiornika

Rekomendowane odpowiedzi

Zbiornik bedzie względnie dojrzały - 10 miesięcy od startu.

Chciałabym dosypać 9 kilogramowy worek żywego piachu. Doradźcie proszę jak to zrobić, żeby nie wywołać katastrofy ekologicznej?

Przepłukać go solanką i zlać ten syfek z wierzchu wiadra?

Ile mogę wsypać na jeden raz i jak często dostypywac?

Czy pozostałą ilość mogę trzymać w wiadrze z solanką i cyrkulacją? To wystarczy?


pozdrawiam

Aśka

____________

Start 4.06.2009

270l+100l sump,

OR 3500 AM,

turboflotor 1000 AM,

2 x Koralia 3 + Wavemaker,

dolewka AM,

Lajon 120,

LED-y 7*17 W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako że to LS to bez płukania odrazu wsyp wszystko

W poniedziałek dożuciłem 10kg z działajiącego baniaka oczywiście taki wypłukałem żeby pozbyć sie osadu i resztek glonów no i do dziś wszystko jest ok..

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam własnie jezeli chodzi o zadyme aby jej uniknac to rurka moze byc ja robiłem to butelka 2L z odcientym dnem poza akwa ładowoałem pisakiem trzymajac przy gwincie i w akwa przy dnie puszczamy mozna dowolnie dozowac gdzie sie chce;] Pozdrawiam


120x40x40 260L z sumpem,37kgLR,swiatło 4x39wAti 2x17w LED withe 1x17w Led blue,obieg OR3500,odpieniacz Blau,...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asia

A po co Ci więcej piasku ????? DSB robisz ?


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smoczku i zatrzymaj wszystkie pompy wtedy nie zasypie Ci korali i skały.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#237555 slawomirdyl :

Asia

A po co Ci więcej piasku ????? DSB robisz ?

Ja prawie nie mam piasku. Był 1 worek a spora cześć poszła do kosza jak walczyłam z cyjano.


pozdrawiam

Aśka

____________

Start 4.06.2009

270l+100l sump,

OR 3500 AM,

turboflotor 1000 AM,

2 x Koralia 3 + Wavemaker,

dolewka AM,

Lajon 120,

LED-y 7*17 W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Wam za rady.

Trochę piasku muszę dosypać bo biedna babka wali głową w dno z rozpędu a rozgwiazda siedzi jak przyklejona na jedynej piaskowej górce :)


pozdrawiam

Aśka

____________

Start 4.06.2009

270l+100l sump,

OR 3500 AM,

turboflotor 1000 AM,

2 x Koralia 3 + Wavemaker,

dolewka AM,

Lajon 120,

LED-y 7*17 W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja byłbym ostrożny z tym dosypywaniem... Pytanie jak warstwa w centymetrach przybędzie po dosypaniu? Na Twoim miejscu rozłożylbym to mocno w czasie, na tydzień na przyklad, w przeciwnym razie przysypiesz swój piasek i to co w jego wierzchniej warstwie, czyli nie tylko zwierzaki które bez problemu wyjdą sobie do gory, ale również syfek na powierzchni i minimalnie pod nią, zasypując to, odetniesz na jakiś czas dopływ tlenu i zaczną zachodzić procesy gnilne, syf kiła i mogiła, skąd wiem? Sam taki bląd kiedyś popełniłem:strutin

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb, Będzie jakiejś 5-6 cm piasku więcej.

Jak przetrzymywać piasek, którego nie wsypię za pierwszym razem? Wiadro, solanka + cyrkulacja to dobry pomysł?

A może dodatkowo pomieszać ręką stary z nowym po dosypaniu?


pozdrawiam

Aśka

____________

Start 4.06.2009

270l+100l sump,

OR 3500 AM,

turboflotor 1000 AM,

2 x Koralia 3 + Wavemaker,

dolewka AM,

Lajon 120,

LED-y 7*17 W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5-6cm nie jest dobrym rozwiązaniem.Albo robisz dsb czyli 10-12cm,albo warstwę dekoracyjną 2-3cm.

Seb Ty dosypywałeś piasek do istniejącego dsb,a Smok ma śladowe ilości piasku w baniaku :).


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To bez znaczenia, syf zbiera sią na powierzchni jakiejkolwiek warstwy. Smoki, sposób na przechowanie piasku wymyśliłaś dobry, ja to bym nawet tą cyrkulację sobie odpuścił, w worku też jej nie ma.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy dobrze ustawionej cyrkulacji,na powierzchni nie ma prawa zbierać się syf...na chyba ,że bezprawnie :)


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bigwalker jak prawdlowo ustawic cyrkulacje aby nei zbieral sie syf i zeby piasek nie byl przestawiany przez przeplywajaca wode?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie się nie zbiera:)a ruch wody przesuwa tylko milimetrową warstwę piasku.Jak syf Ci się gdzieś odkłada,znaczy ,że masz zasłabą cyrkulację.


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam podobne pytanie nie mam piasku i chciałbym wsypać dekoracyjnie 2 lub 3 cm, akwarium od maja funkcjonuje, dużo spsów ,jak wsypać aby nie zaszkodzić akwarium ??


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja wam powiem tak - ten piasek strasznie pyli i wcześniej bym go choć trochę przepłukał w solance z podmiany i dopiero wsypywał do baniaka, bo korale to na pewno podrażni, jeśli moje tuby były podrażnione po wsypaniu piachu to acry tym bardziej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja juz to przerabiałem ...az mnie mndli jak sobie przypomne tą całą dosype tego cudownego piasku..Moja rada ..wpierw tamten out...i swieży .I pamietaj, Strasznie pyli ten (żywy piach) u mnie własnie z tej racji wysiedliłem Corisa ..woda non -stop jak mleko ryba miała fajną zabawe i ja mam nie ciekawą skałe bo sie strasznie zapyliła .O żadnym przedmuchaniu skały nie ma mowy ..Może troszke chaotycznie odpisałem ale chciałem ci zobrazować (minusy ) tego piachu ..pewnie są i plusy ale wpierw rozmawiajmy o minusach ..pozd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłącze się pod temat choć do dojrzałego zbiornika mi jeszcze brakuje to postanowiłem o to tu zapytać, mianowicie mam wsypane do akwarium 9kg piasku i trochę teraz mi się nie podoba bo błazny lubią u mnie spać na piachu i widać szkiełko co mnie irytuje , czy mogę sobie pozwolić na dosypanie kolejnego 9kg tak by było z 2-3 cm bo teraz to niema nawet 1 cm w nie których miejscach, tylko czy lepiej było by kupić w sklepie żywego piachu czy może z działającego zbiornika bo z tym pyleniem skały po wsypaniu piasku miałem już przejście, akwarium ma nie całe 3 miechy korale miękkie same, kilka rybek i krewetki.

Masz plus za odświeżenie tematu, nie powielając go bezmyślnie.

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłącze się pod temat choć do dojrzałego zbiornika mi jeszcze brakuje to postanowiłem o to tu zapytać, mianowicie mam wsypane do akwarium 9kg piasku i trochę teraz mi się nie podoba bo błazny lubią u mnie spać na piachu i widać szkiełko co mnie irytuje , czy mogę sobie pozwolić na dosypanie kolejnego 9kg tak by było z 2-3 cm bo teraz to niema nawet 1 cm w nie których miejscach, tylko czy lepiej było by kupić w sklepie żywego piachu czy może z działającego zbiornika bo z tym pyleniem skały po wsypaniu piasku miałem już przejście, akwarium ma nie całe 3 miechy korale miękkie same, kilka rybek i krewetki.

na tyle masz swiezy baniak, że im szybciej dosypiesz tym lepiej(lepiej o tyle ze dojrzewanie ktore Cie nie nawiedziło na dobra sprawe jeszcze, mozesz przejsc podwojnie jesli pozniej piach dosypiesz), tyle ile Ci trzeba i to takiego sklepowego, albo dobrze wyplykanego! uzywanego, na koniec mozesz przelać go woda z podmianki.

Są rózne metody dosypywania piasku bez pylenia wielkiego. Sam zrobiłem sobie rynnę z poklejonych butelek 1,5 L po wodzie i przez to szedł piasek na dno. A jakbym miał cały wór nowego piasku i było miejsce w baniaku to bym cały po wczesniejszym umyciu wsadził pionowo i w rogu u dołu zrobił dziurke i sobie sypał wg potrzeb.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli jak będę chciał sypać piach to im szybciej tym lepiej powiadasz, a czy np. wymieszanie piasku po wsypaniu do akwa nie spowoduje nie chcianych następstw????

Edytowane przez nika
pkt. 8 Regulaminu (wyświetl historię edycji)

b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli jak będę chciał sypać piach to im szybciej tym lepiej powiadasz, a czy np. wymieszanie piasku po wsypaniu do akwa nie spowoduje nie chcianych następstw????

po kilku tygodniach od odpalenia baniaka, przy obecnej obsadzie nie wiadomo czym nie ryzykujesz :) Syp śmiało, tylko pomysl powoli o czyms do przekopywania takiej warstwy piachu!


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dosypywałem jakieś 3 kg Aragonite Natural White po 8 miesiącach od startu gdzie było już 18 kg takiego samego, piasek odkupiłem z działającego zbiornika, ale i tak wypłukałem go bardzo dokładnie wodą z podmiany dolewając i płucząc kilkakrotnie wypłukało sporo syfu. Tak wyczyszczony piasek nabierałem po brzegi do szklanki i wsypywałem przechylając szklankę blisko dna, metoda o tyle fajna że wody nie zmąci i nie miałem później w związku z tym żadnych problemów w akwa.. Dodać 9 kg piasku to dużo jak na jeden raz, warto rozłożyć to na 3 podmianki, będziesz miał możliwość dokładnego wypłukania wodą z akwa, mowa oczywiście o piasku z działającego zbiornika. Kupnego żywego piasku się nie płucze ze względu na obecność bakterii ale to bardziej tyczy się nowo założonych zbiorników, do już działającego zbiornika można się pokusić o wypłukanie wodą akwariową. Do przesiewania piasku polecam Valenciennea puellaris, gatunek który nie roznosi piasku po skałach.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może nie na temat ale się podepnę. Dosypywałem nie piasek, ale piasek z muszelkami do akwarium - Nature's Ocean Bio-Activ Live Substrate. 9kg rozłozyłem na 3 razy w odstępach 2-3dniowych) Po podaniu 3 dawki, gwałtownie skoczyło NO3 do ponad 50 i PO4 do 0,5-0,6. Wszystkie spsy padły, podobnie jak bardziej wrażliwe LPSy. Z w/w parametrami nie mogę dojść do ładu od końca maja. Mam warstwę 1-3 cm, kilku kopaczy, sam poruszam dno kilka razy w tygodniu.

Myślałem o likwidacji zbiornika ale na razie zostaje - mam nadzieje, że nic mi więcej nie padnie.

Teraz to leje bakterie, robię podmiany i czekam.. Żal patrzeć na zbiornik.

A wszystko to przez 9 kg...


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to współczuję. Pewnie nieraz rozmyslałeś jak inaczej mozna było wprowadzic ten piasek jesli w ogóle. A teraz jaką masz obsadę w baniaku jesli chodzi o korale i jakie parametry?


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.