Skocz do zawartości
VITUL2

107l pierwsze morskie-zalane!

Rekomendowane odpowiedzi

Ruszam z projektem swojego akwa. Wczesniejszy start 300-tki troche mnie przerósł i spalił na panewce:( mam nadzieje ze teraz uda mi sie doprowadzic to do końca.

A wiec zacznijmy od tego co mam:

-Akwa - 84x32x40 cm (dł. x szer. x wys.)- 107 litrów.

-Oswietlenie DIY 4x36w kompakty Arcadii (2 aktyniki 2 białe)+ ledy na noc

-Odpieniacz Midiflotor + pompka Mistral Aquamedica

-Koralia 2

-Osmoza z Di oraz dolewka od Wita w drodze

-Hydraulika do sumpa

Początkowo mialo byc to akwa z panelem, ale z racji tego ze pojawila sie komoda, i akwa swietnie sie na niej komponuje, zapadła decyzja o budowie sumpa. Po wielu kombinacjach zdecydowalem sie na wiercenie otworów pod 2x25mm

splyw i rewizja, powrot bedzie za akwa 16mm.

Oto mój projekt:

1868-akwa1.jpg

1868-akwa3.jpg

Prosze o jakis komentarz dotyczacy sumpa, gdyż pierwszy raz sie do tego zabieram. Podejzalem u innych uzytkownikow jak zrobili przegrody i na tej podstawie zaprojektowałem swoj.Powiedzcie czy przegrody są ok.Planuje do tego pompe New-Jet ale nie wiem czy 1200 czy 1700.

Dzieki za wszelkie rady.


360l+120lsump,beast1200,TUNZE 6045+jvp102,NJ4500,LED CREE 4X12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ok... tylko ta glebokosc akwarium to zbrodnia!


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

komoda ma 40cm, a akwa i tak musi troche odstawac od sciany bo rury bedą szly za szafka wiec srubunek + kolanko...coż-ciasne ale własne;)

Jaką obiegowke byscie mi poradzili?


360l+120lsump,beast1200,TUNZE 6045+jvp102,NJ4500,LED CREE 4X12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że już masz to akwarium, to po zawodach. Jeśli nie, to serdecznie taką szerokość odradzam. Przy ilości pracy i środków jakie trzeba włożyć w akwarium, poszerzenie/wymiana komody to pestka. Mam jedno słodkie 35 cm (tyle że trochę wyższe) i obiecałem sobie, że już nigdy więcej takiego chudego. Nie można nic sensownie ułożyć, żeby nie zabierać rybom miejsca do pływania, albo żeby nie mieć ściany przed oczyma :banghead


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może warto dociąć trochę szerszy blat - choćby o 5cm - i przykręcić do komody od góry?

Zawsze to trochę więcej miejsca.


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa juz stoi i nie mam zamiaru zmieniac szkla albo komody;)Tym tropem mozna by stwierdzic ze dobrze bylo by postawic 240l bo takie najlatwiej utrzymac i zagospodarowac;)choć nie twierdze ze po dluzszym czasie uzytkowania nie przyznam wam racji.

Pomoże mi ktos z tą obiegówką?


360l+120lsump,beast1200,TUNZE 6045+jvp102,NJ4500,LED CREE 4X12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2000litrow na godzine obiegu w 100litrowym akwarium? troche niepotrzebne pompowanie wody z góry na dół a odpieniek i tak tego nie przerobi... pompa 1000litrow na godzine w zupelności wystarczy. Moim skromnym zdaniem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#238824 VITUL2 :

Akwa juz stoi i nie mam zamiaru zmieniac szkla albo komody;)Tym tropem mozna by stwierdzic ze dobrze bylo by postawic 240l bo takie najlatwiej utrzymac i zagospodarowac;)choć nie twierdze ze po dluzszym czasie uzytkowania nie przyznam wam racji.

Pomoże mi ktos z tą obiegówką?

Jaka wydajności jest poma w odpieniaczu ?


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacz to midiflotor z pompą mistral czyli na kostke-jest w opisie

odnosnie pompy-New Jet 1200 powinien wystarczyc?

Jeszcze mam pytanko odnosnie srubunkow/przelotow-uzywa moze ktos takich?

1868-large_tank_union.jpg


360l+120lsump,beast1200,TUNZE 6045+jvp102,NJ4500,LED CREE 4X12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy. Jeszcze jedna uwaga otwory masz nawiercone bo ten spływ 16 troszkę mały.


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vitul2 patrzac na te schematy i na stopke od razu widac jaki masz zawod:goofy Pojechales z tym projektem, nawet widac cien na otwartych drzwiczkach od komody, swiatlo w sampie co ty robisz na co dzien gry na XBOX-a?:waving

W kazdym akwarium da sie zrobic aranzacje o ile samp jest na tyle duzy zeby w nim zrobic filtracje i glownego nie zawalac skala. Ja np mam wymiary 80x36x45 i wszytsko da sie urzadzic pod warunkiem szczegolnej uwagi poswieconej obsadzie:tongues

Moja male przemyslenia sa takie:

Sump nawiekszy jaki mozesz. Finansowo nie wyjdzie to wiele wiecej bo wielkosc baniaka zostaja taka sama. Oswietlenie, cyrkulacja obsada i inne sprzety nie wiele sie zmienia. Ilosc skaly w akwa glownym zapewniajaca ryba kryjaowki, a reszta do sumpa. Mozna wiec kupic czesc zywej czesc martwej. Ryb wiecej nie wrzucisz przy wiekszym sumpie, ale w systemie moze byc nawet 200L co sparwi ze bedzie stabilniejszy, podmiany wody moga byc rzadsze a przy takm stosunku watow do litrarzu akwarium z biegiem czasu mozna bedzie pokusic sie o sps.

Obrocilbym sump i odpieniecz dalbym po prawej stronie a pompe obiegowa tuz pod kominem. Obsluga nadal bedzie latwa a znacznie ulatwi prace pompie obiegowej.

Nie wiem jaka masz wysokosc komody ale moim zdaniem NEWJET 1200 styknie zwlasza ze odpieniacz do rakiet nie nalezy a i otwoty w kominie maja mala srednice. Podaj wysokosc komody i wysokosc poziomu wody w sumpie a bedzie mozna okreslis ile pary da ten NJ1200. Podlaczajc ja w lini prostej pod kominem bez kolanek moim zdaniem popchnie z 600L/h co w zupelnosci wystarzczy jak na akwa ok 100L.

....takie tam moje przemyslenia:waving


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu niech robi jak chce i tak za rok wywali komodę i zrobi akwarium :waving


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wywali bo prawdopodobnie w dugiej czesci kobieta bedzie trzymac buciki i taki manewr nie przejdzie:clowning


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiyul2

Troszkę mało miejsca ale powoli sam dojdziesz do wniosku że czas inaczej to rozwiązać ale my wszyscy

tak zaczynaliśmy dlatego to nie są jakieś złośliwe uwagi. Pozdrawiam i czekamy na fotki. powodzenia :waving

Ps.zmień kolor ściany


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe dzieki za rady:

wiec tak:

slawomirdyl-splyw i rewizja 25mm, a 16 to powrot;) no a sciana na prawde jest czerwona:P

Grzesiu-dzieki za rade,chce wrzucic sump ok 54l, a co do ustawienia pompy pod kominem to nie widze bardzo sensu,gdyz powrot nie idzie kominem tylko bokiem.Komoda 87+40 akwa czyli 127cm do gory. Oczywiscie masz racje-drugie skrzydlo zajete przez ciuszki mojej kobiety(3 miesięcznej;)


360l+120lsump,beast1200,TUNZE 6045+jvp102,NJ4500,LED CREE 4X12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do konca 127cm bo podnoszenie zacznie sie od lustra wody w sumpie wiec NEWJET 1200 spkojnie styknie.

Skoro to komoda trzymiesiecznej kobiety przynajmniej masz pewnosc ze zona nie powie ze nalezy komode wywalic:waving


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra komoda nie jest zła;)

a co do sumpa to przegrody wporzo?Nie wiem jak to jest z zanurzeniem tego midiflotora,zakladając ze sump bedzie mial 35 cm to wody w przegrodzie odpieniacza bedzie ok 30cm.Czy bedzie ok?


360l+120lsump,beast1200,TUNZE 6045+jvp102,NJ4500,LED CREE 4X12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna rada, z tego co wywnioskowałem będziecie spać w tym pokoju z dzieckiem,

uważaj więc co wkładasz do akwarium szczególnie na zoa żółte/brązowawe potrafią

wydzielać bardzo szkodliwe substancje można się zatruć nie wkładając rąk do akwa.


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#238766 VITUL2 :

...

Prosze o jakis komentarz dotyczacy sumpa, gdyż pierwszy raz sie do tego zabieram. Podejzalem u innych uzytkownikow jak zrobili przegrody i na tej podstawie zaprojektowałem swoj.Powiedzcie czy przegrody są ok.Planuje do tego pompe New-Jet ale nie wiem czy 1200 czy 1700.

Dzieki za wszelkie rady.

radziłabym, by ostatnia przegroda przed pompą powrotną była z 3 cm od dna, by woda do pompy wpływała dołem.

:waving


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nika, wiesz (mam nadzieję), że lubię się z tobą zgadzać :waving ale tym razem to chyba nie. W takim układzie jak w projekcie fajne jest to, że wody ubywa tylko z ostatniej komory. Dolewki są mniejsze (częstsze) no i poziom wody w drugiej komorze stały. Oczywiście dla kogoś innego mogą to być wady :) ale ja taki układ mam od dawna i mnie się podoba. A muszę przyznać, że wiele kombinowałem.

A tak naprawdę to chyba to nie ma większego znaczenia.

Po drugie. Nie używałem nigdy Midiflotora więc nie wiem w jakim zanurzeniu pracuje najlepiej ale głębokość sumpa dopasowałbym do wymagań pienidła. Potrzebna jest pomoc jakiegoś użytkownika tego odpieniacza.

A tak w ogóle to nie jestem przekonany do tych potrójnych przegród. IMHO wystarczą pojedyncze.

Sump zrób jak największy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rs, Rafał ja też się lubię z Tobą zgadzać :waving ale ... u siebie z kolei mam odwrotnie (niż na projekcie) przegrody przed pompą powrotną, tzn. góra-dół-góra. pozim wody stały, czujnik dolewki w ostatniej komorze (z pompą powrotną), woda wpływa od dołu, więc brak plusku, no i powietrza nie łapie. w zasadzie nie mam porównania, bo innego sumpa nigdy nie miałam, ale jakoś takm mi się wydaje, ze lepiej jak woda dołem wpływa :)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i co my teraz zrobimy?

Dobra, masz rację.

Ale następnym razem ja będę miał, dobrze?

:waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#238927 rs :

No i co my teraz zrobimy?

Dobra, masz rację.

Ale następnym razem ja będę miał, dobrze?

:)

:waving jestesmy umówieni :)

edit:

co by nie było zupełnie OT tak to wygląda u mnie.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.