Skocz do zawartości
BIGBLUE

1000 litrów - Historia pewnego zbiornika morskiego

Rekomendowane odpowiedzi

Jak obiecałem tak czynie:)

Moja fascynacja podwodnym światem zaczęła się dawno, dawno temu. W moim domu zawsze stało akwarium. Co prawda na początku słodkowodne. Moja wiedza była czerpana od ojca i z biegiem czasu zacząłem przejmować władzę nad tym małym wodnym światem i tak trwało do 21 roku życia. Wtedy to postanowiłem opuścić dom rodzinny i założyć własną rodzinę. Akwarium pozostawiłem młodszemu bratu, a mój nowy status rodzinny nie pozwolił mi na kontynuacje mojego hobby. W wieku 23 lat zrobiłem kurs nurkowy i poznałem podwodny świat Adriatyku, potem było M. Czerwone, Karaibskie, Ocena Atlantycki idt. Pomyślałem wtedy jak fajnie było by mieć taki podwodny świat u siebie. Jednak w latach 90 akwarystyka morska była niemal nie osiągalna. Przez następne lata moja kontynuacja poszerzania wiedzy na temat podwodnego świata polegała no oglądaniu filmów min. Jacques-Yves Cousteau oraz nadal nurkowanie w następnych akwenach wodnych. I tak przetrwałem do 2005 roku. Kiedy dorwałem pierwszą książkę o akwarystyce morskiej, potem była następna. Obudziła się moja nadzieja, że mogę zrealizować swoje marzenia. Pierwsza informacja o kosztach inwestycji usadziła mnie na ziemi. Ale jak każdy z Was wie nasze hobby jest jak narkotyk. Masz 60 lirów chciałbyś 100, potem 200 itd. Zacząłem urabiać moją kochaną małżonkę pod kontem przyszłościowej inwestycji. Miałem już nawet upatrzone miejsce w domu gdzie mógłby stanąć baniaczek upiększający i tu uwaga: Jej miejsce pracy &


IMG 20130325 101320


Akwarium: 1000 l + sump 220 l
Oświetlenie: ATI PowerModule 8x80W
Pompa główna: RedDragon 6500
Odpieniacz: BubleKinge 300
Cyrkulacja: TUNZE 4x6105
Filtracja: BP + PO4x4 + Węgiel aktywny
Light Balling Fauna Marine dozownie Grotech III
Sterowanie IKS Aquaristik Computer
140 kg skały żywej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) = super że zdecydowałeś się zacząć swoja powieść...

Czekam na więcej!! :kapelusz


250L + sump, start = 2010.06.29

Illumagic LEDs M-90S, BubbleMagus 180-CS, 2*JVP-201, NewJet 3000

BioPellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada sie fajna historia :D

Ciekawe ile szczegółów nazbierało Ci się przez te dwa lata. Dokumentację foto też masz chyba pełną :)

Swoją drogą - odpieniacz w słodkiej wodzie raczej pienić nie będzie... ale przynajmniej się przekonałeś czy "kręci"

czekam na ciąg daszy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetnie się czyta. :) Aż szkoda, że na dalszy ciąg trzeba czekać.


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opowieści ciąg dalszy

Akwarium i setup

Akwarium akrylowe: wymiary dł. 180cm szer. 70 cm wys. 78 cm grubość ścianki 2 cm.

Ponieważ akwarium w swoim założeniu miało być akwarium przeźernym całą krótszą ścianę wykorzystano jako komin przelewowy. W założeniu w kominie poprowadzone zostały: zrzut, przelew awaryjny, zasysanie do pompy falownika i trzy powroty z falownika. (do tematu falownika jeszcze wrócę)

System filtracyjny, hydraulika, cyrkulacja i uzdatnianie wody:

Odpieniacz Bubble King 300

Pompa główna Red Dragon 6,5 m3

Sump z akrylu dł. 120 cm, szer. 45, wys. 40 cm, grubość ścianki 0,5 cm

Hydraulika: zrobiona na budmechu

Uzdatnianie wody: filtr RO300, filtr DI

Osmolator Tunze z elektrozaworem z automatycznym dolewaniem wody odparowanej

Sterylizator UV 30W - firmy HW

Filtr antyfosforanowy Deltek FR509

Pompa falownika Red Dragon 14 m3

Falownik Ocean Motions 4-drożny

Oświetlenie:

Powermodule ATI 8x80W

Chłodzenie:

Sigifolli - SuperFlite

Streowanie:

IKS aquastar baza + wyświetlacz zewnętrzny

IKS listwa sterująca na 4 gniazda

IKS Moduł kontroli PH

IKS Moduł kontroli Redox

IKS Moduł kontroli temperatury

IKS Moduł ciśnienia

Grotech pompy dozujące TEC III NG (11 kanałów)

To wszystko zostało zamontowane i na przestrzeni czasu uległo przeróbce. Ale po kolei:

Akwarium akryl - cóż zdając się na specjalistów miałem nadzieję, że pójdzie wszystko gładko. Ale po tygodniu okazało się, że akwarium się lekko rozszerzyło.

3714-akryl 1.jpg

3714-akryl 2.jpg

Akcja przyjazd zciąganie akwarium pasami nawiercanie i zakładanie wzmocnienia, z punktu widzenia estetyki i funkcjonalności troszkę się pogorszyło. Ale ewentualna tragedia w przyszłości uniknięta.

3714-tn_falownik.jpg

3714-tn_falownik 1.jpg

3714-tn_rury.jpg

Falownik - bardzo fajna rzecz znajdująca szerokie zastosowanie w USA. Ale przy akwariach przeźernych wg mnie traci sens. Może on służyć jako cyrkulacja wspomagająca a w moim przypadku jak widać na zdjęciu zastosowano wypływ wody w narożnikach i po środku. W związku z tym z jednego wyjścia z falownika wypływało chwilowo około 12 m3/h wody cyrkulacyjnej dzielonej na dwa wypływy o wąskim strumieniu wypływu po około 6 m3/h. Co po czasie okazało się zbyt małą cyrkulacja i doprowadzało do powstawania martwych stref. Stosując to rozwiązanie komin był na całej ścianie gdyż przechodził przez niego gąszcz rur zwiększając ryzyku przecieku w otworach w kominie a jest ich 7 co z kolei powodowało utrudnienie przy skręcaniu śrubunków przelotowych z uwagi na bardzo mało miejsca. Na dzień dzisiejszy zlikwidowałem falownik z pompą a w to miejsce wstawiłem 4 Tunze z Multikontrolerem. (dodatkowe koszty)

Dzisiaj zrobiłbym komin na 1/3 szerokości akwarium a po prawej i lewej stronie komina umieściłbym pompy cyrkulacyjne, które chowałby się we wnękach.

Cdn


IMG 20130325 101320


Akwarium: 1000 l + sump 220 l
Oświetlenie: ATI PowerModule 8x80W
Pompa główna: RedDragon 6500
Odpieniacz: BubleKinge 300
Cyrkulacja: TUNZE 4x6105
Filtracja: BP + PO4x4 + Węgiel aktywny
Light Balling Fauna Marine dozownie Grotech III
Sterowanie IKS Aquaristik Computer
140 kg skały żywej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jedziemy dalej:)

Sump

Trzykomorowy. W pierwszej komorze przy zrzucie wstawiony jest odpieniacz, na zrzucie chcę jeszcze zamontować skarpetę. W drugiej komorze umieszczony jest filtr zeolitowy firmy KZ o poj 1 l z ustawionym przepływem przez złoże 700l. Również w tej komorze znajduje się żywa skała, którą na wiosnę chcę usunąć. Chcę utworzyć sump "czysty" wyposażony tylko i wyłącznie w sprzęt techniczny. W trzeciej komorze ustawiona jest pompa główna. Z elementów zmodernizowanych jakim podłegła "maszynownia" usunąłem filtr UV, z uwagi że przeszedłem na Zeovit. Na wiosnę chcę zwiększyć pompę główną wstawiając w to miejsce pompę, którą odzyskam z falownika. Za sumpem znajduje się jeszcze filtr Deltek FR509 w którym umieszczone jest złoże węgla aktywnego. Do sampa dozuję Ballinga poprzez dozownik grotecha. Chłodziarka jest umieszczona piętro niżej w części podpiwniczonej.

3714-tn_odpieniacz.jpg

3714-tn_teciii.jpg

Pod akwarium umieszczone jest również uzdatnianie wody wraz z miernikiem TDS oraz IKS. Docelowo całość spod akwarium chcę przenieść piętro niżej . Ale będzie możliwe to pewnie dopiero za 2 lata. IKS znajduje się również pod akwarium ale z uwagi na to, że jest to środowisko wodne chcę całą elektronikę przenieść poza akwarium.

Tak więc z tego etapu inwestycji przepłaciłem za UV oraz ozonator, który znalazł się w kosztorysie jako element niezbędny. Dokupiłem filtr Zeolitowy. Ale to już była moja dezycja o zmianie systemu, z której jestem bardzo zadowolony. W tym miejscu dzięki za wskazówki od Andrzeja.

3714-tn_suw.jpg

3714-tn_iks.jpg

No to tyle by było na temat sprzętu. W następnym odcinku przejdziemy już do życia, plag, problemów itd.

Jeżeli, ktoś będzie miał pytania co do tego etapu chętnie odpowiem.


IMG 20130325 101320


Akwarium: 1000 l + sump 220 l
Oświetlenie: ATI PowerModule 8x80W
Pompa główna: RedDragon 6500
Odpieniacz: BubleKinge 300
Cyrkulacja: TUNZE 4x6105
Filtracja: BP + PO4x4 + Węgiel aktywny
Light Balling Fauna Marine dozownie Grotech III
Sterowanie IKS Aquaristik Computer
140 kg skały żywej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę Ci coś doradzić na tym etapie to daruj sobie skarpetę na spływie. W praktyce to gadżet nie sprawdzający się (chyba, że będziesz to traktował jako jednorazówkę, często sprawdzając w jakim jest stanie itd.). Napisałeś, że Grotechem dozujesz Ballinga, ale z fotek wynika też, że przeinwestowałeś w drugi korpus dozownika ? :) Życzę dużo satysfakcji i mam nadzieję, że niedługo będziemy podziwiać kolejny las kolorowych SPS-ów. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem o akrylu projektując swoje nowe akwarium. Jego przejrzystości nie da się podrobić, ale tak, jak piszesz, ta łatwość zarysowań to jakaś masakra.

Po sprzęcie widzę, że setup robiła firma z Gdańska. Strach pomyśleć ile za to wszystko musiałeś zapłacić. Trzymam kciuki, żeby było warto.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyszku Grotech jest 11 kanałowy bo jak zaczynałem prawie 3 lata temu to moja wiedza była uboga. Zaufałem firmie która mi zakładała baniak z nadzieją, że mnie dalej poprowadzą i moja wiedza będzie rosła. Ale stało siętak jak z samochodem jak kupujesz to wkoło Ciebie biegają, jak już kupisz i masz problem to ... sam wiesz jak to jest:)

Miał być dozowany Grotech ABC.... i cała tabela Mendelejewa:) Dzisiaj stosuję Zeovit KZ i Ballinga. I jestem zadowolony. A propo skarpety wiem o czym mówisz daltego będzie siedmiomilowa:)


IMG 20130325 101320


Akwarium: 1000 l + sump 220 l
Oświetlenie: ATI PowerModule 8x80W
Pompa główna: RedDragon 6500
Odpieniacz: BubleKinge 300
Cyrkulacja: TUNZE 4x6105
Filtracja: BP + PO4x4 + Węgiel aktywny
Light Balling Fauna Marine dozownie Grotech III
Sterowanie IKS Aquaristik Computer
140 kg skały żywej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michał dobrze mówisz ... sam ich dobrze znasz:) rozmawialiśmy na tym na zjeździe. Ale teraz już musztarda po obiedzie i mądry Polak po szkodzie:) Jakoś muszę przeżyć. Mogłem mieć za to fajniejsze zwierzaki.


IMG 20130325 101320


Akwarium: 1000 l + sump 220 l
Oświetlenie: ATI PowerModule 8x80W
Pompa główna: RedDragon 6500
Odpieniacz: BubleKinge 300
Cyrkulacja: TUNZE 4x6105
Filtracja: BP + PO4x4 + Węgiel aktywny
Light Balling Fauna Marine dozownie Grotech III
Sterowanie IKS Aquaristik Computer
140 kg skały żywej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie sporo Cię to akwa kosztowało ale bedzie piękne już to widać

powodzenia :)


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#239584 dmt_dar :

Napisz jeszcze o uv. Czy ją w ogóle stosujesz?

Myślę że UV to raczej się nie przydaje chyba że w jakiś wyjątkowych wypadkach przy leczeniu rybek.

Ja osobiście mam ale nie używam leży w gratach


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dmt_dar, Sławku i Andrzeju UV oczywiście zlikwidowałem jak przeszedłem na ZEO. Poza tym UV HW ma fajny designe ale wymiana świetłówki UV aby nie uszkodzić obudowy szklanej graniczy z cudem. No i podobnie jak u Sławka leży w gratach. Poza tym od czasu Zeo ryb nie miałem w tak dobrej kondycji. Czosnek i wit. C co jakiś czas w zupełności starczają.


IMG 20130325 101320


Akwarium: 1000 l + sump 220 l
Oświetlenie: ATI PowerModule 8x80W
Pompa główna: RedDragon 6500
Odpieniacz: BubleKinge 300
Cyrkulacja: TUNZE 4x6105
Filtracja: BP + PO4x4 + Węgiel aktywny
Light Balling Fauna Marine dozownie Grotech III
Sterowanie IKS Aquaristik Computer
140 kg skały żywej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze parę słów na temat światła: Tak jak wyżej pisałem 8 x 80W

3 x ATI blue plus

3 x ATI blue special

1 x ATI actinic (chyba zamienię na blue plus)

1 x KZ Fuji purple

Oswietlenie nocne: dwie diody z refleksem jak przy HQI - fajny efekt świetlny.

Fotoperiod

9-12; 14-17; 19-22 - ATI actinic+KZ purple

12-19 - 3 x blue plus+ 3 x blue special

Nocne: 22-24 dwie diody z refleksem

22-9 dioda pojedyńcza od Tunze kontrolera

3714-tn_swiatlo 1.jpg

Diody z refleksem, o których wspominałem

3714-tn_swiatlo 2.jpg


IMG 20130325 101320


Akwarium: 1000 l + sump 220 l
Oświetlenie: ATI PowerModule 8x80W
Pompa główna: RedDragon 6500
Odpieniacz: BubleKinge 300
Cyrkulacja: TUNZE 4x6105
Filtracja: BP + PO4x4 + Węgiel aktywny
Light Balling Fauna Marine dozownie Grotech III
Sterowanie IKS Aquaristik Computer
140 kg skały żywej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak więc od 7.06.2007 zbiornik zaczął dojrzewać. Baniak został uruchomiony na grubym złożu, stąd wysokość baniaka, gdyż w założeniach firmy montującej było 12-15 cm złoża. Sump na tym etapie był pusty, znalazły się w nim jedynie pozostałości skały, która nie została włożona do zbiornika głównego. Pojawiły się pierwsze glony nitkowate, niechciane krabiki, wieloszczety, rurówki itd. Parę zdjęć z tego etapu.

3714-tn_dojrzewanie 1.jpg

3714-tn_dojrzewanie 2.jpg

3714-tn_dojrzewanie 3.jpg

3714-tn_dojrzewanie 4.jpg


IMG 20130325 101320


Akwarium: 1000 l + sump 220 l
Oświetlenie: ATI PowerModule 8x80W
Pompa główna: RedDragon 6500
Odpieniacz: BubleKinge 300
Cyrkulacja: TUNZE 4x6105
Filtracja: BP + PO4x4 + Węgiel aktywny
Light Balling Fauna Marine dozownie Grotech III
Sterowanie IKS Aquaristik Computer
140 kg skały żywej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22.06.2007 dojechały pierwsze zwierzaki. Firma która dobrała ekipę pokolców, ktorej zadaniem było uporządkowanie dojrzewającej skały z glonów nitkowatych. Do dzisiaj się zastanawiam czy nie było aby zbyt szybko.

W ekipie znalazły się:

6 Zebrasoma flavescens

1 naso lituratus

z turbo 20 ślimaków

5 krabów pustelników

3 rozgwiazdy niebieskie

Ekipa w dość krótkim czasie cały nitkowaty bałagan posprzatała.

3714-tn_mieszkancy 1.jpg

3714-tn_mieszkancy 2.jpg

3714-tn_mieszkancy 3.jpg

3714-tn_mieszkancy 4.jpg

3714-tn_mieszkancy 5.jpg

3714-tn_mieszkancy 6.jpg

3714-tn_mieszkancy 7.jpg

3714-tn_mieszkancy 8.jpg

3714-tn_mieszkancy 9.jpg

Po etapie Tym zaczyna następować już tylko katastrofa za katastrofa, która niemal mnie doprowadziła do decyzji o likwidacji akwarium. Ale to już opiszę w następnych odcinkach. Akwarium jak miało się rozwijać dozując różnego rodzaju płyny, wkładając błoto muracle zrobić sumpa itd. ..

Na kazdym etapie, ktory zapisany jest powyżej uwagi mile widziane. Zwłaszcza te, ktore wg. Was mogą jeszcze ulepszyć Baniak.

Baniak na dzień dzisiejszy wygląda tak, ale jeszcze przed nim długa historia nim do tego dojdziemy.

3714-tn_dzisiaj.jpg


IMG 20130325 101320


Akwarium: 1000 l + sump 220 l
Oświetlenie: ATI PowerModule 8x80W
Pompa główna: RedDragon 6500
Odpieniacz: BubleKinge 300
Cyrkulacja: TUNZE 4x6105
Filtracja: BP + PO4x4 + Węgiel aktywny
Light Balling Fauna Marine dozownie Grotech III
Sterowanie IKS Aquaristik Computer
140 kg skały żywej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać ża czytam z zainteresowaniem ten dziennik dawno tak nikt fajnie nie opisywał

walki ze swoim baniaczkiem a i widać że się namęczyłeś. Czekam na dalszą część :)


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekalem czekalem na ten opisik... i sie doczekalem, swietnie sie czyta, widze klopoty rowniez nie omijaly, coz taki juz nasz los :) Powodzenia w dalszym prowadzeniu baniaka.

ps-przy 78cm wysokosci i akrylu to musi byc naprawde bol w pupie czyszczenie tych "szyb", szczegolnie przy dnie, ale widze jakos dajesz rade

pozdrawiam


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

danp, czyszczenie strefy przy dnie to jest wyzwanie. Wisisz z wżynającym się akrylem pod pacha. Masakra. Tak więc raz na miesiąc lub dwa trzeba się lekko pociąć;) Ale za to jaki potem widok:)


IMG 20130325 101320


Akwarium: 1000 l + sump 220 l
Oświetlenie: ATI PowerModule 8x80W
Pompa główna: RedDragon 6500
Odpieniacz: BubleKinge 300
Cyrkulacja: TUNZE 4x6105
Filtracja: BP + PO4x4 + Węgiel aktywny
Light Balling Fauna Marine dozownie Grotech III
Sterowanie IKS Aquaristik Computer
140 kg skały żywej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co racja to racja, widoczek jest piekny. Moje planowane na daleka przyszlosc kolejne akwa chce zrobic tak jak ty, z widokiem z trzech stron, w tym oba dluzsze panale przezroczyste, a w jednej krotkiej stronie od sciany komin i te inne duperele. Dokladnie tak jak u ciebie, cos jakby przegrodzenie pokoju. Kiedys sie pewnie odezwe po jakies porady, pozdrawiam.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niebagatelne wymiary akwarium :) Czekam na dalszy opis wydarzeń z życia solniczki.

A teraz Cię pomęczę nieco :)

Masz jeszcze te niebieskie rozgwiazdy? Strasznie mi się podobają, a odradzano mi że nie do utrzymania. I kolejna kwestia: zadowolony jesteś ze światełka? Nie za mało tego dla SPSów? I jak się rozwijają te korale, które są przy dnie? Planowałam 8x80W do mojej 600-tki i zaczynam mieć wątpliwości, czy nie za dużo tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewaise, dzięki chyba mnie zmotywowałeś do dalszeko pisania chociaż ciągle jest brak czasu na literackie tworzenie.

Rozgwiazdki hulały u mnie ponad 2 lata - ponoć to dość długo. Co do świetlówek dałbym dzisiaj 10x80 zrobił o 5 cm niższe akwarium i wydłużył je do 4 m (marzenie:)) a tak na serio to skróciłbym je o 10cm bo końcówki są lekko niedoświetlone i tam koraliki mają problem. Co do SPS na dnie nie jest źle a pozatym zawsze można dać coś przy dnie mniej światło lubnego:)


IMG 20130325 101320


Akwarium: 1000 l + sump 220 l
Oświetlenie: ATI PowerModule 8x80W
Pompa główna: RedDragon 6500
Odpieniacz: BubleKinge 300
Cyrkulacja: TUNZE 4x6105
Filtracja: BP + PO4x4 + Węgiel aktywny
Light Balling Fauna Marine dozownie Grotech III
Sterowanie IKS Aquaristik Computer
140 kg skały żywej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.