Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Polimery w morskim

Rekomendowane odpowiedzi

#262250 rafal19 :

Grzegorz skąd opinia że pelety będa sie wolno rozkręcać przy DSB ? czym to jest spowodowane ?

Grzegorz może mieć rację.

Mam DSB w sumpie o pow.30x40cm wysokie ok.10-12cm a kulki od 10 kwietnia w komorze za DSB powrót z filtra do komory odpieniacza,czyli przed DSB No3 cały czas takie same ok.2 do 5.

Wszystkie parametry w normie i tak sobie czekam a też zastanawiałem nad likwidacją DSB,ale po rozmowie z K.Trycem zostawiłem.

Pozdro.


400l,cyrkulacja 14000l/h,oświetlenie Led no i reszta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio przeczytalem pierwszy patent na te nasze

kuleczki(wracaja ponownie do sprzedarzy)

Okazalo sie ze one byly orginalnie urzywane

w piachu zeby tego rodzaju filtracji dac pomoc.

Skladniki sie troche roznily.Poprzez brak producenta

(masowke)I mala popularnosc.Zajelo pare ladnych

lat I znow sa na rynku tylko w zmnienionej formie

I sa urzywane inaczaej.Moze znowu bedzie szasa

wsypac jej do glebokiego piachu.Na marginesie

ja urzywacie Gp to trzeba go wymieniac co

pare lat.

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Przy dobrze dzialajacym DSB pelety beda sie bardzo powoli rozkrecac. Jakiej wielkosci

masz to DSB?

Ja bym podlaczyl filtr z polimerem i co tydzien przy podmiance oddysal troche piachu. Wszystko rozciagnal na dlugi okres 3mc-e.

Piach z DSB dodany do filtra z polimerami moglby znacznie przyspieszycz jego prace."

co to za herezja? przeciez pellety to pozywka dla bakterii. z tego co napisales by wynikalo, ze bakterie nie jedza pelletek, bo jedza odpadki w DSB, albo ze bakterie sa glodne, bo DSB pochlania (no i co dalej?) cale NO3 i PO4, wiec bakterie juz nie moga sie najesc i co dalej, patrza sie na pelletki i ich nie zjadaja? a co za tym idzie rozwoj flory bakteryjnej jest hamowany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kidult znowu sie wypowiadasz przed wypiciem

rannej kawy.

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kidult powiem Ci szczerze ze teoretyzuje bo nie mialem DSB, ale ale przy zerowych poziaomach lub bliskich zeru bakterie na samych peletach nie wyzyja. A jakie kolega ma wyniki nie wiem. Natomiast juz z doswiadczenia wiem ze u mnie pelety potrzebowaly ponad 2 miesiecy zeby spelniac swoje zadanie.

Przy Zeo bylo to troche prostrze bo po prostu wywalalo sie kamienie dalej lejac inne plyny. Parametry jechaly do gory po czym tygodniu, dwoch zaczeto notowac spadki.

Jezeli uwazasz inaczej znasz bezpieczniejszy sposob przejscia z DSB na polimer

(odlacz z obiegu DSB wywal caly piach za jednym razem,wsadz pelety) lub jestes w stanie lepiej doradzic koledze chetnie poczytam inny punkt widzenia.

Ja po prostu nie chcialem kolegi wsadzic na mine


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szczerze to nie wiem, nigdy w zyciu bym sobie nie zalozyl DSB w zbiorniku, bo nie znalazlem informacji, jak to na prawde dziala. wg moich podejrzen DSB to taka wielka gąbka chlonaca syf, rozpromowana przez dystrybutorow zywego piachu :clapping taki moze maly spisek:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#262280 Slawekkrzyzanowski :

Ostatnio przeczytalem pierwszy patent na te nasze

kuleczki(wracaja ponownie do sprzedarzy)

Okazalo sie ze one byly orginalnie urzywane

w piachu zeby tego rodzaju filtracji dac pomoc.

Coś jak Tetra Nitrate Minus, umieszcza się w podłożu. I zewnętrznie do pelletek podobne... :clapping


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spisek to moze nie ale PO4 kupe.

Ale jak go masz przed kulkami.To

one dostaja wiecej papu.

Przed jak zadNe tlumaczyc naszemu koledze

(Kidult aka 007).Z tego ca rozumie chodzi o te filtry z piaskiem

a nie sito w piasku.

Poprzez ze piasek obraca sie powstaje biologiczny

I mechaniczna filtracja.

Mechaniczna:

ruch piasku powoduje rozdrobnienie odpadow z baniaka

(jedzenie ,ubicacja ,zdechle zoo itp)

Poprzez to odpady rozpadaja (gnija) o wiele szybciej

I zostala w piachu nie Ida spowrotem do baniaka .

Przesto ze caly cykl biologiczny (bakteryjny)

odbywa sie w piachu koncowym produktem jest PO4

Teraz jak dasz kulki ktore pobieraja wode z Po4

jest bardzo wielka mozliwosc ze przez braku amoni itp

kakterie ktorze bedom dominowane na kulkach.

Bedom te ktore najbardziej lubia tego co jest do jedzenia

najwiecej.Ale oczywiscie inne tez bedom istniec Bo

wszystko piach nie wyczysci.

Jesli chodzi jak dzialaja kulki to juz cala inna dyskusja.

Jedni po noukowemu nastepni na chlopski no

I od czsu do czasu UFO sie odzywa.Na samym koncu

jak sobie zrobisz tak bedzi,na tym nasze hobby

chyba polega.jednemu jest dobze I innym nie

Fajnie jest posluchac karzdej strony wnioskow I spostrzezen.

Sk

#262316 zielony mintaj :
#262280 Slawekkrzyzanowski :

Ostatnio przeczytalem pierwszy patent na te nasze

kuleczki(wracaja ponownie do sprzedarzy)

Okazalo sie ze one byly orginalnie urzywane

w piachu zeby tego rodzaju filtracji dac pomoc.

Coś jak Tetra Nitrate Minus, umieszcza się w podłożu. I zewnętrznie do pelletek podobne... :clapping

Tak to o tych mowile.Z tego co Big Kachuna

pisal to chyba bedom dostepne Na RS

Ale to tylko spekulacja.

Link do Patentu

http://patft.uspto.gov/netacgi/nph-Parser?Sect1=PTO2&Sect2=HITOFF&p=1&u=%2Fnetahtml%2FPTO%2Fsearch-bool.html&r=1&f=G&l=50&co1=AND&d=PTXT&s1=7244358&OS=7244358&RS=7244358

Sk

ps dlatego sa ciesze zeby nie ganialy po baniaku.

Te nasze orginalne sa z innym materialem zmieszane.

Cos wyglada na kukurydze prasowana (pozostalosci

po produkcji alkocholu do samochodow )


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

minął kolejny 18 dzień polimerów, pierwsza strata to sarco normalnie rozpadł mi się w rękach, woda dalej mętna


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zrezygnowałem z peletek. Zaczęły mi lecieć korale od dołu, po odstawieniu pelet na razie spokój- mam nadzieję. Jakoś chyba na razie wolę mieć bardziej odkręcony odpienacz przy większym karmieniu niż pelety. Fakt spróbowałem, nie mam do niokogo pretensji, zawsze czegoś trzeba spróbować, ktoś musi to robić, ale ja na razie bastuję. :) Może kiedyś :)

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja 2,5 miesiaca :-) wszystko pienkie, nawet jeden miekas :_0


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedni mają z kulkami z górki a drudzy pod górkę.Czyli cuda w akwarystyce się nie zdarzają a regułę potwierdzają wyjątki ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem, nie mówię że to jest be, po prostu u mnie nie zazębiło się, czy jak :). Jedyna przesłanką jaka mnie do tego pchnęła był zielony nalot. Niestety nic nie dało dołożenie peletek, więc dałem chemiclean - i efekt po 48 godz. - zero nalotu. Ale jak już miałem te pelety to już trzymałem - błąd, poleciały korale, w zasadzie jeden. Trzymam kciuki za wszystkie osoby, które używają peletek, mam nadzieję, ze działają, ja po prostu mam albo za dobra filtrację, albo za mało życia w akwa.

pozdro :_0 - jak to smithpl napisał :):)


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie po dosypaniu 100ml kulek poleciały 2 acry i pół alveopory

zielony nalot tez jest... obecnie pozostałe korale powoli dochodza do siebie

mam nadzieje ze to tylko przejsciowe problemy - narazie brne dalej w kulki ;] cierpliwie... zobaczymy co z tego bedzie


120x40x50/Hailea 4x54W T5/2xTunze Nano Stream 6045/AM Turboflotor 1000 Multi SL + AB2000/1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mialem akcje z koralami, ale nic nie padlo. Polimer w walce z NO3 dziala super, PO4 troszeczke gorzej. Ale wina tez po mmojej stronie bo nie pamietam kiedy ostatnio raz wsadzilem jakis absorber a karmie duzo.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam postawić filtr z polimerami juz przy uruchomieniu nowego akwa. Mam pytanko odnosnie napowietrzenia.

Czy to fakt że woda do pelletów powinna byc wstępnie napowietrzona?

Czytałem że bakterie zużywają dużo tlenu a produkty przemiany ich materii powinny być wyrzucone przez odpieniacz i tu pojawia się mały problem.

Woda spływa do sumpa a z racji tego że jest juz na końcu obiegu, zawartość tlenu jest niska. Następnie trafia do komory z filtrem biopellets . W komorze reakcyjnej bakterie oczyszczając wodę zuzywają resztki tlenu i zależnie od objetości złoza tego tlenu wystarczy lub nie. Póżniej już z natlenieniem wody nie ma problemu, woda trafia do odpieniacza i tam zostaje natleniona.

Pytanie.'

W sumpie organizuje osobną przegrodę do której spływa woda z akwa, nastepnie woda trafia do komory reakcyjnej bio pellets, również ta sama przegroda w sumpie natleniania jest małą pompka powietrza.

Czy to ma sens?


250 full opti (80x80x45) / tunze 6045 / RO + DY / Sump 85 - czeka na zalanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie kula się już litr kulek a efektów nadal nie widać.Baniak ogólnie w porządku,ale NO3 nadal ok 20 a PO4-0,15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie kula się w tej chwili 1350ml kulek , PO4 - 0,04 , NO3 caly czas na bardzo niskim poziomie , minimalne zabarwienie na tescie saliferta.

Ogólnie jestem zadowolony ,myślę że doszedłem do optymalnej dawki w moim zbiorniku , nie chcę z PO4 zjechac do zera. Karmię 8 dużych kostek mrożonek artemii , do tego 6 kostek mrozonek dla korali i system jakos sobie z tym radzi.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak tak sobie czytam wasze posty ... to cos mnie dziwi u mnie ... mam 1200 l wody w obiegu i tylko 500 ml kulek i wszystko ok po4 - no3 niskie (opis dokladny w innym watku) ... wiec mysle ze nie tylko o ilosc chodzi


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@matejoz, ale u Ciebie już na starcie kulek parametry były niskie PO4 - 0,01 i NO3 - 10 , czyli wg. mnie o.k.

poza tym o działaniu i efektach możemy mówić po 4 - 6 tygodniach, tak ja zrozumiałam.

ale masz rację, nie tylko o kulki chodzi. piękne zbiorniki , które widujemy w necie na kulkach, wygladały równie pieknie i bez nich.

wg. mnie kulki nie są do wszystkich typów zbiorników - powinny być wsparciem tam, gdzie mamy wysokie NO3 wynikające np. z obfitego karmienia np. zbiorniki NPS. lub w zbiornikach mocno przerybionych, gdzie równiez trzeba silnie karmić.

w innych typach, gdzie nie ma obfitego karmienia, a NO3 jest wysokie, trzeba przyjrzeć sie filtracji, kulki same w sobie nie są chyba rozwiązaniem.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie Nika, naprawdę nie widzę sensu po co się pchać w kulki u ludzi u których w baniaku no3 cały czas utrzymuje się na poziomie 0-5, skoro nie wzrasta to znaczy ze filtracja jest ok więc po co cokolwiek zmieniać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli jest problem ze zbiciem NO3 i PO4 to proponuje zmniejszyć przepływ przez kulki.

U siebie w zbiorniku mam przepływ ustawiony na takim poziomie że kulki tylko się ocierają a nie są podrywane.

Karmie dosyc obficie co drugi dzień a poziomy NO3 i PO4 bliskie zera , czyli polimery działają idealnie dokładnie tak jak oczekiwaliśmy. Postaram sie wrzucic kilka nowych fotek w weekend jak znajdę czas.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w Acroporze widziałem świeżą dostawę pelletek.

Wygląda na to że jest zupełnie nowa formuła peletek - co jest równiez napisane na opakowaniu.

Peletki bardziej przypominają te które trzeba było wyrzucić, ponadto są bardziej ciemne - taki ciemny beż, są znacznie mniejsze i w wyglądzie takie pałeczkowate.

ponoć są lżejsze i ponoć po nich nie siada odpieniacz.

::::

Jeśli ktoś byłby zainteresowany zakupem paczki 500 ml "na pół" to proszę się odezwać na pw. Potrzebują jedynie 250 ml więc 500 ml nie jest mi potrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasem sa te NPX Bioplastics

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.