Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Polimery w morskim

Rekomendowane odpowiedzi

A u mnie kulki kręcą się od samego początku dużego akwa czyli 20-21 miesięcy. Parametry ustabilizowałem po dojrzewaniu wódką, potem tylko kulki. Nigdy nie stosowałem żadnych absorberów ani węgla. Kto mnie zna, zna też mój pogląd: max. uproszczenie systemu.

Kulki, odpieniacz, balling i co tygodniowa podmianka to świętość. I jak najmniej moczenia rąk. Parametry: PO4 001 mała hanka, NO3 nie wykrywalne żadnym testem kropelkowym. Ryby już dość duże, w tym antiasy i lactoria cornuta, która je w zasadzie cały dzień - nie widać jej na foto bo jest w zbiorniku obok który chodzi w tym samym obiegu. Filtr regulowałem raz. Tak aby kulki kręciły się i nie miały szans na strefę martwą. Filmiki z netu olałem i nawet nieźle się ubawiłem. Ale taki już jestem. Filtr to zwykła rura otwarta z góry. Stoi obok odpieniacza, ale woda swobodnie spływa po ściankach rury. Do rzeczy: jak dla mnie kulki nie służą do zbicia parametrów, ale utrzymania ich na stałym poziomie. I moim zdaniem robią to świetnie. Na 500l wody w obiegu kręci się 700ml kulek. Gdy spada do 500 uzupełniam. Skoków parametrów nie zauważyłem. Załączam kilka zdjęć - słaba jakość, ale nie mogę sobie poradzić przy ledach. Kolory trochę przyblakłe po ostatniej awarii dolewki.

post-6697-0-36261300-1325978073_thumb.jpg


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za kolejny post ale dołącze jeszcze jedno foto, a dwa w jednym poście się nie mieszczą gdyż są za duże. A że na tablecie nie mam programu do obròbki to d..a.

post-6697-0-77241100-1325978919_thumb.jpg


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Geralt nie jestem zawiedziony u mnie po prostu ta metoda nie przyniosła pozytywnego skutku. Skusiłem się ponieważ widziałem baniak w którym się kręciły i jak dla mnie wyglądał rewelacyjnie /pozdrowienia dla Górka :welcome:/. Nie oczekiwałem super efektu po dwóch dniach (połowę zalecanej dawki wprowadzałem dwa miesiące). Nabawiłem się cjano a lpsy były zestresowane.

Po wyjęciu pelletów wszystko wróciło do normy. Żeby trochę rozwinąć moją poprzednią wypowiedź twierdzę że metoda ta jest przeznaczona dla doświadczonych akwarystów. Wprowadzanie zbyt szybko kulek do baniaka może się źle skończyć, przerwa w dostawie prądu też może być dużym problemem. Zbyt mało mamy informacji jak bezpiecznie i maksymalnie wydajnie je stosować. Chodzi dokładnie o cyrkulację, moc odpieniacza w stosunku do litrażu, gdzie dokładnie powinien znajdować się sam filtr z pelletami, jakiej mocy pompa powinna dmuchać w filtrze przepływowym itd, itd. Jednemu się udaje drugiemu niestety nie, kupując coś i wydając niemałe pieniądze chciałbym mieć pewność że to działa.

Nie jest moim celem zniechęcenie nikogo do stosowania tej metody bo nie mam w tym żadnego interesu. To jest forum gdzie według mnie wymieniamy swoje doświadczenia i spostrzeżenia. Dzięki temu nasza wiedza jest dużo większa a przez to nasze zwierzaki szczęśliwsze :)

pozdrówki


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o polimerach nic nie napisze bo nie znam się na tym ale,,,, Tomasz zbiornik powalający

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... choc po drodze zmienialem wegiel co 3 tygodnie, podmienilem w sumie prawie cala wode...

Węgiel to ja wyrzuciłem bo ewidentnie u mnie powodował, że woda traciłą krystaliczność. Gdzieś już o tym pisałem. Stracić litr kulek w dwa tygodnie? Podmiana całej wody w systemie to chyba dla większości systemów filtracyjnych śmierć.

Dalej

Geralt nie jestem zawiedziony u mnie po prostu ta metoda nie przyniosła pozytywnego skutku...Nabawiłem się cjano a lpsy były zestresowane...To jest forum gdzie według mnie wymieniamy swoje doświadczenia i spostrzeżenia...

Ozim, ale sam napisałeś

czyli to że kulki miały być wystarczającym rozwiązaniem problemu NO3 i PO4, a jak się okazuje nie są, ot co.

Mnie chodzi o to, że ja na akwarystyce morskiej się nie znam, ale takich twierdzeń nie piszę zwłaszcza jak systemu nie używam. Co to jest ta wódka. Ja odnoszę wrażenie, że to jest dopiero jakaś wiedza tajemna.

Nie chcę się uwewnętrzniać, ale ile trudu i pracy kosztowała mnie współpraca z kulkami to wiem ja i moja żona, która dzielnie mi pomaga. Ile razy miałem ochotę je wywalić. Nie czytajcie znowu tego, że kulki są skomplikowane trudne itd. Przeczytajcie co było powodem złych wyników wody u mnie. I może wódka czy zeovit też nie dały by rady jeżeli są inne poważne felery w systemie. Jak by tak nie było to każde akwarium wyglądało było jak Krzystofa Tryca.

A na koniec trzy zdania dla Kidulta. Moja przewaga nad Wami jest taka, że moje akwarium jest młode i mało "zaludnione" czyli nie mam co tracić. Brown jelly, które mnie kiedyś dopadło nie było powodem kulek, a kupienia zarażonej euphyli i z tym Twoja wódka też sobie nie poradzi. Dla mnie straty były ogromne.


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak a propos Twojego postu Gerald to fajna masz kierownice na zdjeciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Tak a propos Twojego postu Gerald to fajna masz kierownice na zdjeciu

to nie kierownica tylko wolant jak dobrze widzę :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak a propos Twojego postu Gerald to fajna masz kierownice na zdjeciu

:D To kierownica w samolocie - wolant, a w zasadzie w łodzi latającej, zdjęcie z muzeum w Irlandii. Pływam kiepsko więc na rafy na urlop nie jeżdżę ponurkować. Wolę takie klimaty.


Start 19 marzec 2010 ... od czerwca 2015 - OptiWhite 130*80*60h, Sump 140*60*40

Dolewka DIY 60l, 20kg LR, LED Reef Factory 210W, pompa Blue Reff Motion 12K z wylotem loc-line, ATI PowerCone 250iDC, Maxspect Gyre 350 + Jebao RW-15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

W moim systemie same biopaletki [ ok 3 litry biopaletek] wyciągały azotany do 10 mg/l fosforany do ok 0,1 i dalej nic mimo ze zużywałem ich 0,5 litra miesięcznie... W spływie z baniaka z paletkami rozwijał mi się bakteryjny śluz który spływał do sumpa jakieś 0,5 kubka tego świństwa dziennie zostawało na wacie filtracyjnej...

Teraz mam dsb w którym pływa spagetti, adsorbent fosforanów, krzemianów, węgiel, dwa pienidła tunze [na 1200 l 22 W Venturi] i medic [na 1000 l igła], algaescrubber i biopaletki na dopieszczenie [bakterie dolewam co tydzień] i jakoś do daje radę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przytakim stosunku no3 do po4 zauważyłem kiedyś że dalsze zbicie kulkami któregokolwiek parametru nie było możliwe. Natomiast sposób skomplikowania filtracji Twojego obecnego systemy jest zdecydowanie nie dla mnie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a gdzie na opakowaniu od biopelletek jest cos o stosunku no3 do po4? Kto jest w stanie zmierzyc to na tyle dokladnie aby cokolwiek porownac?

przykladowo mamy no3=8 i po4=0.04, stosunek jednego do drugiego to 200. W granicy bledu pomiaru mysle, ze no3 moze byc np. 5, a po4=0.01, wiec nie trudno polcizyc stosunek no3 do po4 wynosi 500. czyli poruszajac sie w obsarze odchylenia od sredniej wartosci stosunk no3 do po4 moze sie wahac przynajmniej o 150% !!!

Wiec Tomaszu mozesz cos wiecej o tym powiedziec? Jakis wyklad na temat

Skuteczne wrozenie ze stosunku no3 do po4

???

I jeszcze jedno, napsiales:

"Natomiast sposób skomplikowania filtracji Twojego obecnego systemy jest zdecydowanie nie dla mnie. "

to bardzo smutne, ze dalo sie wyczuc w tym nute pogardy. Efekt chyba najwazniejszy? Czego przykladem jest na przyklad ten pan:

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1744289&page=19

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KIDULCIE DROGI!

Nigdzie na opakowaniu nie jest to zaznaczone. Jest to spostrzeżenie własne ze zbiornika kolegi który prowadzi z moją niewielką pomocą. Im bardziej jeden z czynników zbliżał się do zera, tym drugi był trudniejszy do zbicia za pomocą kulek. Gdy PO4 hanka wskazywała 000 NO3 które pozostało na poziomie 5-6 przestało spadać zupełnie, podobnie jak przy wódce. Tak że podejrzewam iż spadek NO3 u kolegi owszem postępował, jednak na tyle wolno iż nie starczyło mu cierpliwości na zauważenie tego na niedokładnym przecież teście.

Dlatego jak napisałem, u siebie na początku parametry regulowałem wódką. Skończyłem dozowanie na wartości PO4 bardzo podobnej jak u kolegi bo 0,12 i NO3 3-4. Od tego momentu kulki nie potrzebowały pomocy.

PS . Właśnie dopisałeś jakąś bzdurę co do której muszę się ustosunkować. W mojej wypowiedzi odnośnie filtracji kolegi nie było żadnego lekceważenia ani pogardy. Stwierdzenie że Jego filtracja jest dla mnie za skomplikowana w żaden sposób mu ani nikomu nie ubliża, więc proszę daruj sobie. Nie ta nogą wstałeś?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to moze chociaz jakis wzorek chemiczny, jak bakterie kozystaja z no3 i po4?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wzory i teoretyczne dywagacje pozostawiam Tobie, gdyż nie wypowiadam się na tematy o których nie mam zielonego pojęcia. Tu akurat Ci nie doròwnam i nawet nie pròbuję. Opisałem jedynie moje spostrzeżenie, możesz się z nim zgadzać lub nie, Twoje prawo. Nie życzę sobie jedynie nadinterpretacji moich słòw.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomasz bardzo ladne akwarium a te kolory.

osobiscie z oswietleniem bym juz nic nie robil.

Pozdrawiam


Akwarium wystartowalo

120x60x50 + sump.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli Tomaszu chcesz powiedziec, ze zeby polimery dzialaly, trzeba znac jakas tajemna wiedze o stosunku no3 do po4, ktorej nie da sie zapisac zadnym wzorem, i Ty tak na prawde nie masz o tym pojecia. W sumie nic nowego dla mnie, wrecz jest tak jak podejrzewalem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli Tomaszu chcesz powiedziec, ze zeby polimery dzialaly, trzeba znac jakas tajemna wiedze o stosunku no3 do po4, ktorej nie da sie zapisac zadnym wzorem, i Ty tak na prawde nie masz o tym pojecia. W sumie nic nowego dla mnie, wrecz jest tak jak podejrzewalem.

Czytać !

Napisał, że jak NO3 było ZERO to nie zbijało PO4 a jak PO4 było ZERO to nie zbijało NO3 - trudne ?

Na wódce pisze jak stosować ?


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kidult, także możesz być z siebie dumny, dobrze podejrzewałeś. A żeby Cię jeszcze bardziej dowartościować powtórze jeszcze raz: nie mam pojęcia dlaczego, ważne że u mnie działa. "efekt chyba najważniejszy"- to chyba Twoje słowa?

I proszę ignoruj moje posty,gdyż może zauważyłeś od jakiegoś czasu nie udzielam się w pyskówkach. Może i Ty też kiedyś zmądrzejesz, to nawet fajne, radzę spróbować.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:clap:

330l: 100/60/55 optiwhite + sump , oświetlenie: 8x39 ATI Powermodule Obieg: RD 3500 odpieniacz: Bubble King Supermarines 200 Filtr:poompa NJ2300+deltec FR 509 +filtr NP-reducing BioPellets dolewka: Dr Witt + Eheim compact 300

cyrkulacja:2xkoralia 4+1x koralia 3: skała ok 50kg. Start 17.05.2010 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niejeden z nas nie wiem czy czytales to co powyzej, ale jak pisalem, poruszajac sie w obszarze bledu pomiaru caly ten stosunek rozni sie o 150% wiec jak to mozna zweryfikowac?

Na wodce nie pisze, leje na czuja i dziala jak nalezy.

Taka z Toba dyskusja Tomasz, jak nie potrafisz rzeczowego kontrargumentu napisac to "I proszę ignoruj moje posty,gdyż może zauważyłeś od jakiegoś czasu nie udzielam się w pyskówkach"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KIdult- jak czytam twoje posty to odnoszę wrażenie że jesteś malkontentem ,którego przygoda z akwarystyka morska to jedne wielkie pasmo i porażek i nieszczęść w każdym sukcesie doszukujesz się jakiejś tajemnej wiedzy i rozwiązań których Ty nie posiadasz.

Zawsze mnie uczyli że najprostsze sposoby są najskuteczniejsze a morszczyzna to potwierdza .Kilku pisało że jak wyjeżdżali i zostawiali akwa pod opieka innych osób po powrocie akwarium kwitło (nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu) codzienne siedzenie i kombinowanie nie pomaga w obserwowaniu zmian

tak na marginesie Ci podpowiem z własnego doświadczenia ze jak moja mała córcia jest niespokojna w nocy to przelewam

nad nią wosk żeby ja odczarować zawsze pomaga :thumbup:

możne Tobie też pomoże tylko nad akwarium

i nie bierz tego jako atak na twoją osobę tylko ku pokrzepieniu serc

pozdrawiam


akwarium 60x60x60 + 50l sump, odpieniacz DELTEK SC1350 lampa led 130W, biopellets

http://www.nano-reef...m=posts&q=32943

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Do tej pory lałem wódeczkę bez efektów. Dwa dni temu odpaliłem pelletki . Zastanawia mnie tylko czy wódkę odstawić czy jeszcze dozować tylko zmniejszając dawkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kidult,

Moze napisze to malo naukowo i zapewne ktos mnie poprawi:

-po przebadaniu skladu organizmow morskich (bakterie, glony, plankton itd) zauwazono, ze w ich skladzie, stosunek NO3 do PO4 wynosi 16:1. O taki wzor pytasz ?

Dodajac wodki (weglowodany) dostarczasz jednoczesnie trzeciego skladnika koniecznego do zycia. Jesli ktoregokolwiek z tych trzech zwiazkow zabraknie, to pozostale nie moga byc przyswajane. Jezeli ten stosunek jest mocno naruszony, to mowimy o limitacji ktoregos z nich (niekoniecznie na poziomie "zerowym"). Taki "zly" stosunek powoduje, ze bakterie, glony a tym samym korale nie przyswajaja pozywienia (poza plnktonem, jesli jest) i wstrzymuja rozwoj. Czesto zdaza sie, ze populacje nowych bakterii nie namnazaja sie i powstaja "odkryte" powierzchnie na dekoracji (piachu, skale, pompach itp). Takie odkryte powierzchnie sa chetnie zasiedlane przez szybciej przystosowujace sie organizmy (okrzemki, cyano).

Od lat dodaje wodke, i test Saliferta na NO3 (patrzac z boku mozna odczytac nawet stezenia ponizej 1 mg/l) i lepszy test na PO4 (oczyty ponizej 0,1 mg/l) , pozwalaja mi reagowac. Jesli obydwa sa "0" to przez kilka tygodni obserwuje korale (od dawna tak musze robic). Gdy cos z nimi robi sie nie tak, to przewaznie pierwsza moja reakcja jest podniesienie NO3 (przynajmniej na 1 dzien). Ostatnio nawet dozowalem rowniez PO4.

Mysle, ze kulkami mozna tez sie dobrze bawic. Obserwacja reakcji korali, cierpliwosc i dobre testy to ulatwiaja.

Ps: ten stosunek 16:1 nie musi byc tak dokladnie zachowany, ale przy np: PO4=0,1 latwiej jest prowadzic akwarium z NO3 ok 2 mg/l itd.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani.... unworthy.gifunworthy.gifunworthy.gifunworthy.gifunworthy.gif

KIDULT - kumasz? rtfm.gifrtfm.gifrtfm.gif


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.