Skocz do zawartości
bazyliusz

Z czego stelarz?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich jestem nowym uczestnikiem forum. Zaczynam się przygotowywać do założenia akwarium. Na samym początku mam drobne pytanie a mianowicie z czego wykonać stelarz pod zbiornik? Akwarium musi być rogowe o wyniarach 107cm na 107cm po rogach i z przodu panorama ok 150cm, wysokość zbiornika 60cm. Czy stelarz wykonać ze stalowych elementów, czy zrobić go z drewna np: z buczyny lub dębiny. Dodam, że zajmuję się stolarstwem więc wykonamnie go z drewna to dla mnie pikuś- Pan Pikuś-. A tak przy okazji jeśli potrzebuje ktoś z Was pomocy przy jakiś pracach stolarskich to oferuję swoją pomoc. Pozdrawim Wszystkich Tomek z Łodzi.


550l + 160sump, 2xHQI 150W, 6X T5. Odpieniacz 2X turboflotor 1000SL.

W przygotowaniach 320x70x70cm- Prace trwają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeśli faktycznie Twoją specjalizacją jest drewno to faktycznie nie ma co Cię namawiać do stali, co nie znaczy że to materiał zły wręcz przeciwnie, ale jeśli wykonasz zgodnie z zasadami połączeń stolarskich i zabezpieczysz drewno przed ewentualnym kontaktem z wodą to droga wolna......

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w stanach wiekszosc zbiorników i to nawet te wieksze stoją na drewnie wiec niema obaw, jak dobrze wykonasz bedzie super a zapewne sam najlepiej wiesz jak to zrobić,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, ja mam stelaz z profilu 4 i ladnie wykonczony i jest OK - ale drewno ladniejsze :-) tyle ze sie balem


M5 - "Chcesz się ścigać, nie masz szans" - Jeremy Clarkson

akwarium 430L, sump 90L, dolewka 20L, ATI T5, NJ4500, T6065+6045, APF600, FR509, Dr Witt, ARM, Doser One, LR 73kg, LS 27 kg

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=259310

stopg.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam kwasówkę polączoną (obłożoną) drzewem .... podobno na lata


ponad 1000l wody w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rób z drewna:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jeśli drewniany to czym to zabezpieczyć przed wilgocią czy tez wodą która będzie w szafce ??? farba do malowania łodzi?? też jestem ciekaw...


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LAkier okrętowy :googleye

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.districolor.fr/protection-du-bois/vernis/vernis-alkyde-urethane/vernis-yacht-levis-4018.html

http://www.budmet.net.pl/rodzaj.php?link=levis&rodzaj=yacverbril

ten lakier jest zaje... doskonały ! tylko pamiętaj że nie "oddycha" więc drewno musi być idealnie suche !


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze preferuję drewno lub płytę, ale trzeba to dobrze zrobić. Do niedawna żyłem w przekonaniu, że akwarium postawione na kantówkach jest nie do ruszenia. Artykuł, który dowodzi, że niekoniecznie:

http://www.klub-malawi.pl/artykuly_klubowiczow/zrob_to_sam/jak_powstawal_moj_zbiornik_1300_litrow.html

Nie wiem, może gość użył mokrego drewna, może było źle sezonowane. Specjaliści od drewna, jeśli mieliby możliwość rzucenia okiem pewnie powiedzieliby co zawiniło. Niestety zdjęć wypaczonego stelaża w artykule brak.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daimen dokładnie tak jak napisał @seb.

Zabezpiecz to lakierem jachtowym do drewna. Polecam taki z Leroy Merlin tylko w tej chwili nie mogę sobie przypomnieć nazwy (polecany był właśnie na tym forum - jak będę przy okazji to sprawdzę).

Ja miałem tak zabezpieczoną szafkę z płyty wiórowej (+ pociągnąłem wszystkie łączenia silikonem) i po 3 latach ZERO problemów z wilgocią (a w szafce stał sump).

Zardzewiały mi zawiasy od szafki ale wilgoć nie spowodowała najmniejszych szkód w drewnie.

Miałem też podobnie zrobioną szafkę pod słodkie tyle, że jej nie zabezpieczyłem i po paru latach w miejscach gdzie zdarzało się wychlapać trochę wody szafka spuchła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można tak i tak. Drewno ładne, profile stalowe sztywniejsze i jak coś zchrzanisz łatwo poprawić ale trzeba jakoś obudować więc wybór należy do Ciebie.


150x50x50 + sump 103 l. 55 kg LR + 9 kg LS , cyrkulacja 2 x JVP 102, obieg At-306, odpieniacz - stożkowy, światło 2 x 54 t5 + HQI 70W + 120W LED, start 13.08.2010

Kupię szczepki korali miękkich i LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.