Skocz do zawartości
bazyliusz

Co można przywieść z Chorwacji?

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie może głupie, ale w czerwcu jadę na mały urlop do Chorwacji. Czy można z tamtąd przytargać np. skałe i piach lub cokolwiek co można wykorzystać przy obsadzie akwarium ? Narazie jestem na początku mam szkło, buduję stelarz. Wtym miejscu dzięki za porady. Ale do czerwca zgromadzę sprzęt i zaleję zbiornik więc wpadłem na pomysł aby trochę ograniczyć koszty. Jestem nowicjuszem więc jeśli pytanie jest głupie to przepraszam. poz Tomek.


550l + 160sump, 2xHQI 150W, 6X T5. Odpieniacz 2X turboflotor 1000SL.

W przygotowaniach 320x70x70cm- Prace trwają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz np przywieść fajne zdjęcia. Albo flaszke rakiji...

Co do zwierząt TO KATEGORYCZNIE NIE WOLNO PODKRADAĆ STWORÓW Z MORZA, ANI MUSZELEK, ANI SKAŁY!


250l+90l sump, marea stream 2400, aquael reef circulator 2600, JVP-101(przejściowo) AM Or 2500, Turbofloator 1000 + AM PH 2000l/h, HQI 150 10000K+2xT8 20W, wiadro chemipure i purigen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bazyliusz pytał o Chorwację :) rafy w Chorwacji ? kilka krabików napewno nie uszczupli zasobów morskich a w akwa coś nowego sie pojawi .Wiem,wiem nie wolno , ale jak nie wolno ,to trzeba szybko :)


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myszon z Radkiem CH gdzie widzieliscie ta rafe w Chorwacji z checia pojade i obejrze.

Z gory dzieki za informacje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, masz rację - w Morzu Śródziemnym nie ma raf... koralowych - ale rafy są :) Ze swojego pobytu w Chorwacji 15 lat temu jednak doskonale pamiętam, że podczas nurkowań wyraźnie nam przypominano, żeby nie wynosić życia spod wody...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przywiozłem kilkadziesiąt krabów, krewetki i piękne rurówki, nie wiem czy można przewozić przez granicę czy nie bo nigdzie takiej informacji nie znalazłem. Miejscowi wyciągają z wody wszystko co się da i generalnie nikt nie gania np. wędkarzy ale z wywożeniem przez granice może być inaczej.

Celnicy sprawdzają wyrywkowo co któryś samochód, mi się udało ale miałem mokro w majtach.

Jedno co jest pewne to sobie zafunduj napowietrzacz na baterie i zabierz ze trzy 5L butelki z woda z morza żeby podmieniać poczas podróży, bez tego raczej nic nie dowieziesz.


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i dobrze Ci mowili bo takie bezsensowne wynoszenie to zwykly wandalizm i sadyzm

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej chodziło mi o skałę i piasek czy można włożyć do zbiornika.


550l + 160sump, 2xHQI 150W, 6X T5. Odpieniacz 2X turboflotor 1000SL.

W przygotowaniach 320x70x70cm- Prace trwają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.

jako (były) terrarysta mogę podać takie coś

http://terrarystyka.pl/index.php?option=com_smf&Itemid=148&action=printpage;topic=10925.0

więc trzeba zerknąć na stronę CITES i zobaczyć czy to co chcesz przywieźć tam jest.

Jako że piasek i skała nie widnieje na takiej liście, powinno być dozwolone.

Zostaje jeszcze pytanie o prawo w Chorwacji- czy nie mają specjalnych zapisów.

2.

Ale zastanów się dobrze co chcesz przywieźć, bo szkoda by było potem coś wyrzucić, bo zachłanność wygrała. A zwierzaki- wiadomo szkoda aby umarły w podróży, lub okazały się szkodnikami.

Słowem działaj rozsądnie. Nie rób szkód większych niż potrzeba.

Edit: (Kto szuka ten znajdzie) http://www.zagrzeb.polemb.net/index.php?document=41

"Nie wolno wydobywać muszli żywych mięczaków z dna morskiego. Podczas wędrówek w lasach i górach Chorwacji wskazane jest poruszanie się wyznaczonymi szlakami. W terenach trudnodostępnych można napotkać jadowite węże, niebezpieczne są także miny pozostałe po wojnie lat dziewięćdziesiątych."

Jedyny zapis który znalazłem jak widać dotyczy mięczaków.

Reszta wg. przepisów UNII (patrz wyżej)


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że w Chorwacji nie ma ani skały koralowej ani piachu koralowego:waving a to z takiej prostej przyczyny że nie mam tam koralowców z których skała i piach powstaje, zamiast tego są kamory i żwir:clowning


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kraby to w większości szkodniki- więc nie ma sensu, ślimaków też nie, chyba że takie bez muszli. Może jakieś glony, bądź pąkle- ale czy potem w warunkach jakie zapewnisz w akwa nie okaże się że mają się świetnie i staną się plagą nikt nie zagwarantuje. Zarazem pomyśl czy nie przywieziesz jakiegoś pasożyta bądź innego paskudztwa którego też nie będzie się dało pozbyć z akwa.

Więc może lepiej darować sobie.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z Chorwacji można przywieźć sporo fajnych rzeczy ale wypada miec chyba osobne akwarium, to jednak morze zimniejsze niz w Indonezji, za to woda nie musi byc tak rygorystycznie czysta :-).

Nie wolno przywozić tego co jest pod ochroną (np. koral czerwony).

Większość stworzeń nie jest; ukwiały, pustelniki, jeżowce??, wężowidła, krewetki, rurówki

chitony, ślimaki, małże, rozgwiazdy (te szare są b. drapieżne, te klorowe nie wiem).

Raz znalazłem na dnie kawałek rafy wielkości pięści ale generalnieżycie rozwija sie na skałach wapiennych.

Taki kawałki podziurkowne jak pumeks tez moga byc fajne i zawieraja w sobie sporo żyjątek.

Jak nie jesteś zbyt zachłanny to wystarczy baniak 5L + 10L na podmiane podczas drogi + napowietrzacz na miejscu i podczas noclegu (w samochodzie niekoniecznie).

Z tymi mięczkami to jakaś bajka: całe ich góry leżą na targu rybnym. Może chodziło o pozwolenie na masowy połów?

Na forum cro.pl udziela się Leon, chorwat pracujący w instytucie morskim, zawze możesz go spytać.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.