Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Nie chciałem zakładać nowego wątku odnośnie skały więc przykleję się tutaj z moim pytaniem. Doradzcie mi jeśli możecie czy jak już mamy taką żywą skałę prosto z frachtu, leży to to w solance, cyrkulacja włączona to czy potrzeba to oświatlać w czasie odgazowywania, a jeśli tak to pełne oświetlenie czy może być zubożone, np jedna jarzeniówka zamiast 3 ...4. NIe chodzi mi tu o oszczędności tylko o sens tego się robi...


Słodkowodne 560l + 80l

Piko rafka 50x35x45 + komin zew. + sump 25x25x30, Koralia nano, Turboflotor Blue 500

5,0 kg LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze sobie lezec pod mniejszym oswietleniem. Cyrkulacja i filtracja powinna byc silna. Najlepiej pompa i jakis dobry odpieniacz. Temperatura tez za bardzo nie powinna odbiegac od normy.

Warto pomyslec o podlaczeniu absorbera fosforanow.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zapytać ile powinno znajdować się kg skały w 200l akwarium? Czy 30 kg wystarczy?


100x50hx40 + 95l sump / aph 525, 2 x jvp-102, 30 kg LR , 29 kg LS , 4x39w + 2x24w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#255034 mlody_lukasz :

Chciałbym zapytać ile powinno znajdować się kg skały w 200l akwarium? Czy 30 kg wystarczy?

Tak, jak będziesz miał za mało to dokupisz, a jak za dużo to do sumpa wrzucisz :)

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#255037 mlody_lukasz :

To można jej mieć za dużo też? :)

Jakie są skutki?

Za dużo w sensie wizualnym - będziesz miał zagracony zbiornik :) Generalnie dla systemu filtracji im więcej skały tym lepiej, ale wizualnie nie zawsze dobrze wygląda, niektórzy lubią dużo przestrzeni w akwa, a nadmiar skały ze zbiornika głównego przerzucasz do sumpa i wszyscy są zadowoleni :)

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem do siebie do akwa 240L 40kg skały (16,7%). Jak to wyglądało na początku, można sobie zobaczyć na zdjęciach które zamieściłem jak układałem. Stwierdzam jednak, że trochę przesadziłem i część skały wylądowała w sumpie (tak do 10kg), teraz jest optymalnie. Sumaryczna ilość nie zmieniła się i na niej także oparta jest filtracja.


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to chyba lepiej jak kupię więcej, to moje pierwsze akwarium i będę się uczył, więc na początku wydaje mi się, że chyba kupię te 30 kg i będę cieszył się z właściwych warunków. Właściwie to w razie jakiś problemów do sumpa albo na targowisko i po sprawie :)

Poza tym, po wprowadzeniu skały i zasiedleniu jej koralowcami, będzie wyglądało to może dobrze. Najwyżej napiszę potem czy był to dobry wybór. Dodatkowo mam w zbiorniku 30 kg piachu. Wydaje mi się, że jeśli chodzi o życie w akwa to jest dość dużo jego :)


100x50hx40 + 95l sump / aph 525, 2 x jvp-102, 30 kg LR , 29 kg LS , 4x39w + 2x24w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#256550 basterek-4 :

Witam! Właśnie znalazłem ciekawy artykuł o skale

http://reefkeeping.com/translations/polish/2004-05/rs/feature/index.php


150x50x50 + sump 103 l. 55 kg LR + 9 kg LS , cyrkulacja 2 x JVP 102, obieg At-306, odpieniacz - stożkowy, światło 2 x 54 t5 + HQI 70W + 120W LED, start 13.08.2010

Kupię szczepki korali miękkich i LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś z tym linkiem nie jest OK


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#256552 slawomirdyl :

Coś z tym linkiem nie jest OK

sprawdziłem, działa chyba że chodzi o treść:)


150x50x50 + sump 103 l. 55 kg LR + 9 kg LS , cyrkulacja 2 x JVP 102, obieg At-306, odpieniacz - stożkowy, światło 2 x 54 t5 + HQI 70W + 120W LED, start 13.08.2010

Kupię szczepki korali miękkich i LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz OK


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi na to ,ze skierowanie cyrkulacji prosto na skale nie jest najlepszym pomyslem? Jak to wczesniej na forum wyczytalem.


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, znajdował się TUTAJ:waving widocznie umknęło mi wśród pozostałych treści:googleye


150x50x50 + sump 103 l. 55 kg LR + 9 kg LS , cyrkulacja 2 x JVP 102, obieg At-306, odpieniacz - stożkowy, światło 2 x 54 t5 + HQI 70W + 120W LED, start 13.08.2010

Kupię szczepki korali miękkich i LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dostałem od znajomego reklamówkę "skały" z akwarium morskiego, które zlikwidował kilka lat temu. Kawałki są lekkie i bardzo porowate - na niektórych pozostały rurówki i muszle skorupiaków. Nie spotkałem się z taką skałą nigdzie w sprzedaży dlatego proszę o opinię czy to na pewno można użyć do morskiego.

Edytowane przez markus86 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba tuf wapienny.

Ja bym nie ryzykował przez możliwość oddawania czegoś do wody przez tą skałę . Te 3 kawałki to pewnie z 5 kg (czyli jakieś 100zł za nową skałę ) więc po co ryzyko . Skała to podstawa , która powinna być z pewnego źródła . Jeśli potem jakimś zrzędzeniem losu musiałbyś ją wymieniać to nie zrobisz tego tak samo jak z innym sprzętem (poza samym szkłem).


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

są to kawałki prawdopodobnie lawy wulkanicznej z oceanu,mogą być dużo lepszym medium niż skała koralowa martwa czy też żywa . Jednak po zdjęciu ie można tego w 100% potwierdzić


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie pytanie odnośnie skały. Przede mna zakup i się zastanawiam jak się ma czas który skała spędziła w sklepie do potencjalnego życia które może z niej wyjść. Nie zrozumcie mnie źle, nie chodzi o to że licze na piękne korale ze skały. Chodzi o podziwianie życia które sie na niej rodzi. Przykładowo Erybka miała dostawę skały w styczniu, czy teraz kupując ją po miesiącu mogę sie spodziewać że coś z niej wyjdzie? Dziś bylem w aquario i powiedzieli że z ich skały nic nie wyjdzie bo jest ona ograbiona z resztek życia jeszcze w miejscu z którego pochodzi. Jak to jest z tą skalą? Kupować a może czekac na dostawę świeżej?

Sent from my Lumia


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam skałę,która leżała trochę po dostawie.

Wyszły Zoa i rurówki. Makroglony również.

Niestety,briopsis też z niej wylazło i walczę z nim już pół roku. Makroglony zginęły przy wysokim Kh i Mg,

Drugi raz odpalałbym na suchej... Te kilkanaście Zoa nie były warte nerwów i kasy którą kosztuje te cholerne briopsis

...

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@markus86 - to mi wygląda na tzw. wapień drążony przywieziony z Chorwacji. Do akwarium raczej bym nie wkładał.

Bawiłem sie kiedyś w biotop Adriatyku.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.