Skocz do zawartości
Amnor

Czas na BIO Pellets

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i pytam.

Jako że powoli w pudełku z RowaPhos zaczyna przezierać dno, zamierzam w najbliższych dniach przestawić system na BioPalety. W związku z tym, że wątki ich dotyczące są dość szerokie i niejednoznaczne, poproszę o porady i sugestie wynikające z doświadczenia osób, które dotychczas je przetestowały u siebie.

1. Ilość kulek.

W systemie mam około 260L wody netto. Zamierzam włożyć do filtra 260ml kulek. Czy to dobra ilość, czy lepiej włożyć 520ml? Wyczytałem że są dwie szkoły, ale nie doczytałem (nie znalazłem), która jest lepsza i dlaczego.

2. Filtr i cyrkulacja.

Mam filtr Deltec FR509 podpięty do pompy obiegowej o wydajności 5.900 l/h, więc mogę płynnie (przy użyciu zaworu kulowego) sterować wielkością przepływu przez niego w zakresie od 0 do około 3.000 l/h (reszta musi zasilić odpieniacz i powrót).

Z tego co wyczytałem chodzi o to żeby kulki były w ciągłym ruchu, ale też żeby nie 'wariowały' po filtrze?

Czy filtr Deltec FR509 jest w stanie 'przepuścić' przez siebie dostateczny przepływ wody żeby zapewnić ruch 260ml kulek (lub 560ml, jeśli tak jest lepiej)? Jaki orientacyjnie powinien to być przepływ w l/h, bo filtr w specyfikacji ma podany przepływ 500 l/h (zakładam jednak, że jest to przepływ przez filtr wypełniony 'po brzegi' złożem - z 'luźnymi' kulkami zapakowanymi do 1/4 lub 1/2 objętości chyba będzie większy?)?

3. Wypływ z filtra/zasilenie odpieniacza.

Obecnie moje instalacja wygląda następująco:

- SUMP jednokomorowy z dodatkową cyrkulacją robioną przez AQUAEL Circulator 1100 usytuowany pod zrzutem z akwarium

- powrót, odpieniacz i filtr Deltec FR509 zasilany z jednej pompy - Grey Dragon 6000

- rozdział wody z pompy obiegowej na powrót i poszczególne urządzenia za pomocą odrębnych zaworów

- wyloty z odpieniacza i filtra w okolicy wlotu pompy obiegowej (filtr około 15-20cm, odpieniacz około 20-25cm)

Pytanie:

Czy jest sens przerabiać instalację tak, żeby wylot z filtra z BioPaletami bezpośrednio zasilał odpieniacz?

Jeśli tak, to widzę następujący problem:

Odpieniacz ma przepływ maksymalny na poziomie około 700 l/h, a żeby pracował na suchej pianie nawet mniejszy. Do zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji kulek potrzebny będzie na pewno dużo większy strumień wody. W związku z tym i tak będę musiał dołożyć zawór, który pozwoli na powrót nadmiaru wody z filtra do SUMPA. Do tego według opinii niektórych użytkowników kulek, lepiej jest żeby nie zasilać odpieniacza bezpośrednio z wylotu filtra.

4. Filtracja do momentu rozruchu kulek.

Do czasu aż kulki nie zastartują zamierzam wyłożyć woreczki z RowaPhos i PURIGEN na filtrze przepływowym z watą akwarystyczną bezpośrednio pod zrzutem z akwarium. Wiem że to nie najlepszy sposób na zapewnienie filtracji przy użyciu tych wkładów, ale nie planuję kupować dodatkowego filtra na ten krótki okres. Czy są jakieś przeciwwskazania?

O czymś zapomniałem?

Z góry dziękuję za rady. :kapelusz


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Widzę, że nikt jeszcze nie nabrał dość doświadczenia żeby coś doradzić. :D

Nic, przyjdzie mi kombinować samodzielnie.


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam na bieżąco.

Sęk w tym, że chociaż dużo osób się wypowiada, to jednak konkretów jest mało. Wiem, wiem... kulki to nowość i wciąż są w fazie wstępnych testów, więc trudno o usystematyzowaną wiedzę i konkretną odpowiedź co i jak oraz o gotowe rozwiązanie.

Jednak właśnie z tego powodu, że te informacje są tak rozmyte i niejednoznaczne, wolałem dopytać zanim zacznę sam kombinować. Ale spoko... Dam radę - po prostu zrobię jak mi się wydaje, że będzie dobrze i tyle. :D


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie,że spoko.Mamy dwa główne watki jeśli chodzi o polimery i tam na prawdę jest wszystko co na razie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielu z nas maja swoja opinie co ja i gdzie.Jesli pod koniec bedzie dobry efekt to kazdemu co i jak zrobil bedzie otpowiadalo.

Bez jakiegos zdjecia jest troche ciezko tobie cos tam poradzic.Siedze na wielu formus i to moge tobie doradzic.

Po okolo tygodnia kulki wydzielaja wiele odpadow,wata moze sie zapchac.Osobna pompa do kulek wymagana,nalot powoduje

trochy spadek tej pompy.Masz jakies gabki ,wate w filtrze jest mozliwosc ze bakterie zaczna sie rozwijac w nich.(lepiej jak sie zadomowia na kulkach)

poprzez piewsze szesc tygodni skimer zachowuje sie dziwnie i odplyw syfu z niego powinnien byc zalozony(odplyw za kubek zbierajacy

syf)Nastepny problem niektozy maja z Ph.(jak masz za molo kulek to dla tego go nie masz)Zawielle co2 twozy sie w tenku i dlatego bardzo

szybko spada.Pozatym caly system tenkowy bedzie pokryty filmem z kulek (podwojenie illosci bakteri).Poprez zwiekszonej illosci bakteri(wiellu

rodzajow)skimer czsami wybucha bo zaczyna sie mala zez pomiedzy gatunkami bakteri.Przedawkowanie kulek jest nie mozliwe(nie ma jedzenia nie ma bakteri).Po jakims czsie syf z skimera zmieni kolor i zacznie smierdziec jak zgnile jajka-tz koniec dojzewania i kulki maja pelna obsade bakteri(tez tych niemozliwych:) )

SK


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Sławek. :D

Na razie nie będę robił żadnych przeróbek w hydraulice. Na ten moment wygląda to tak:

4406-tn_78.jpg

4406-tn_sump.jpg

O wydajność pompy się nie boję - mam bardzo duży zapas.

Z filtra, w którym będą kulki wyrzucę wszystkie gąbki. Wata zostanie jedynie pod spływem, tak jak mam teraz. Wymieniam ją w zależności od potrzeb - słyszę kiedy się zapycha, bo wtedy woda zaczyna spływać przez rewizję (im bardziej zapchana wata, tym większe chlupanie)

4406-tn_107.jpg

Z kubkiem sobie poradzę - najwyżej zrobię jakiś spływ DIY, ale trochę się boję o to pH, bo i tak cały czas mam stosunkowo niskie. w każdym razie póki nie spróbuję, póty się nie przekonam.


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amnor,ja podniosłem sobie Ph preparatem TM.Podawałem przez 3 dni odpowiednią dawkę i teraz mam spokój.U mnie teraz mam 7,9-8,15 a wcześniej 7,15-7,9.Raz na dwa tygodnie w przypadku spadku należy podać jedną dawkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tych zdjec widac ze bardzo dokladnie

I dobrze podchodzisz do swojego hobby.

Gratulacje! Twoje rozwiazanie calego

systemu filtrowego jest na szustke

Prawdopodobnie jest to wszystko umieszczone

pod tenkiem,zamkniete.

Prawdopodobnie poprzez braku wentylacji

Co2 zgromadz sie w srodku I Ph zaczyna

isc do dolu.Morzez latwo to naprawic.

Zamontuj maly wentylator przy otwoze z boku

szwki(wywierc otwor) I zrob drugi otwor na drogim

boku.(podobnie jest to zrobione w lampach).

Tak samo daj wezyk powietrzny od skimera

poza szawke(powietrze bez CO2)

Wielu z nas jak zaczynali z kulkami podeszli do tego

tematu troche inaczej:

kulki na sucho(bez moczenia)

moczenie poprzez 24H w RO

Dodawanie mowych bakteri do filtra z kulkami

(zakecaja te same kture ostatnio urzywales)

50/50(dodawac kulki na raty)

moczenie kulek w wodzie z tenku(morska)

Ja osobiscie mialem dylemat Bo uparlem sie

na zovid bakterie I troche poloigonu mialem

(rybki zyja tylko pare twardziakow zrezygnowalo z

lokatorki)

Mysle ze dasz sobie rade.Badz cierpliwy

Bo z tego co pisza chlopaki u nas(za oceanem)

to caly proces potrzebuje okola 2 do 3 miesiecy

(bez dodania nowych bakteri do kulek)

GL Sk :D


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slawekkrzyzanowski

Sam też doszedłem do podobnych wniosków. Przez ostatnie dni staram się żeby przez cały czas w pokoju z akwarium było otwarte okno i do tego nie zamykam drzwi szafki. pH wzrosło nieznacznie (do 8,0), ale i tak jest niskie. Czytałem że światło LED też może być przyczyną.

Szafkę przerobię według Twoich zaleceń jak tylko znajdę trochę więcej czasu. W sumie zamontowanie wentylatora i wlotu powietrza do odpieniacza, to znacznie lepsze rozwiązanie, niż niezamykanie drzwi od szafki. :D

A jak to nie pomoże, to wykorzystam patent, który stosuje inmar (:D).

W połowie przyszłego tygodnia wprowadzam kulki do obiegu. Dam znać jak to u mnie będzie działać.

Zrobię tak jak napisał Sławek - 50% od razu i 50% powiedzmy po 2 tygodniach (docelowo 260ml), każdą porcję namoczę przez kilka godzin w wodzie z baniaka i dodam do filtra porcję bakterii CYCLE i Waste Control (tych używam przy podmiankach). Wylot z filtra będzie skierowany do SUMPa i niech się woda miesza - może odpieniacz nie wysiądzie na tak długo.

Jeśli się okaże że jest problem z natlenieniem wody, to pompa której używam do robienia cyrkulacji w SUMPie ma możliwość dodatkowego natleniania, więc w ostateczności wykorzystam to i będę kombinował co zrobić z pęcherzykami powietrza.


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#252022 Amnor :

Slawekkrzyzanowski

Sam też doszedłem do podobnych wniosków. Przez ostatnie dni staram się żeby przez cały czas w pokoju z akwarium było otwarte okno i do tego nie zamykam drzwi szafki. pH wzrosło nieznacznie (do 8,0), ale i tak jest niskie. Czytałem że światło LED też może być przyczyną.

Szafkę przerobię według Twoich zaleceń jak tylko znajdę trochę więcej czasu. W sumie zamontowanie wentylatora i wlotu powietrza do odpieniacza, to znacznie lepsze rozwiązanie, niż niezamykanie drzwi od szafki. :D

A jak to nie pomoże, to wykorzystam patent, który stosuje inmar (:D).

W połowie przyszłego tygodnia wprowadzam kulki do obiegu. Dam znać jak to u mnie będzie działać.

Zrobię tak jak napisał Sławek - 50% od razu i 50% powiedzmy po 2 tygodniach (docelowo 260ml), każdą porcję namoczę przez kilka godzin w wodzie z baniaka i dodam do filtra porcję bakterii CYCLE i Waste Control (tych używam przy podmiankach). Wylot z filtra będzie skierowany do SUMPa i niech się woda miesza - może odpieniacz nie wysiądzie na tak długo.

Jeśli się okaże że jest problem z natlenieniem wody, to pompa której używam do robienia cyrkulacji w SUMPie ma możliwość dodatkowego natleniania, więc w ostateczności wykorzystam to i będę kombinował co zrobić z pęcherzykami powietrza.

Jak wszystkie kulki dojzeja co nie zdziw sie ze Ph bedzie okolo 8.2-8.5

Jedna zaleta tych malych diablow dzieki ceszkiej pracy faceta co je dostosowal do naszych morskiej wody.

Niestety ale LED jeszcz nie zawitaly u mnie.(chyba pdchodze do nich jak Szkot)Masz chwile to moze podziel sie z nami co jak reaguja z kulkami.

Sam mysle ze sa one rowniez "kropka na i" Led+Kuleczki=spokoj i stabilnosc w tenku.

Postaram sie pozniej podac pare pomyslow ktore mam w swoim systemie ,moze cos tam bedzie tobie odpowiadalo (Co2 problem)

Sk

Ps.

Czasami Chemia w tenku moze spowodowac niskie Ph.Szczegulnie Calcjumm przy niskim Potasjumm staca Ph bardzo.

Zeovid wegiel jest z mojego doswiatrzenia naj bardziej dobry i pracowity.


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie o moczenie kulek.

Kto moczył, w czym, jak długo i czy zaobserwował jakieś pozytywne efekty (np. szybszy start)?

Mój pomysł jest taki, żeby zapakować kulki do woreczka filtracyjnego i zostawić na noc w SUMPie, a rano przełożyć do filtra, zalać bakteriami i wystartować.

Czy to ma sens, czy lepiej moczyć poza systemem?

I przy okazji... Jaką dawką bakterii zasilić kulki? Taką jak na przykład przy podmiance? A może taką jaką producent zaleca stosować w ramach cotygodniowej pielęgnacji zbiornika?


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jechalem na sucho.(bark czsu).Wiele

odpadkow wydala sie na poczatku.Jedynie

mam je w troche innym filtrze I dlatego odpadki

nie zawalily calego systemu filtrowego.

Jesli planojesz wmoczyc je we wodzie morskiej

to chyba przydala sie jakas pompka(bakterie

padna z braku O2).Po zalozeniu filtra z kulkami

dolej bakterie przy pompie do filtra I bakterie znajda

sobie nowe M3.Jest barzo dobze dodawac nowe

bakterie do calego systemu co jakis czas(podalem

caly artykol na piewszym poscie o kuleczkach)

Powodzenia I czkam na twoje pozytywne wynniki.

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś wystartowałem z BIO Pellets. :)

Przed włożeniem do filtra moczyłem je przez 4 godziny w wodzie z RO (którą później w większości wylałem), co jakiś czas intensywnie mieszając.

Po wyczyszczeniu filtra kulki trafiły na swoje miejsce, a wraz z nimi solidna porcja bakterii CYCLE i Waste Control (dawka zalecana przez producenta dla cotygodniowej pielęgnacji zbiornika - u mnie 70ml tych pierwszych oraz 30ml drugich).

4406-tn_157.jpg

Nie zmieniałem ani systemu filtracji, ani hydrauliki. Woda po przejściu przez filtr z kulkami trafia do SUMPa (mam jedną komorę), gdzie miesza się z wodą ze spływu i z odpieniacza, a następnie jest zasysana przez pompę obiegową i rozdzielana pomiędzy powrót oraz urządzenia filtrujące. Zobaczymy jak to się sprawdzi... Bezpośrednio po starcie kulek odpieniacz oczywiście siadł całkowicie. Teraz, po około godzinie widać pierwsze, nieśmiałe próby bicia piany.

Do czasu aż kulki nie zaskoczą na dobre, postanowiłem nie rezygnować całkowicie z dotychczasowej filtracji. Rowa Phos, PURIGEN oraz węgiel trafiły w woreczkach filtracyjnych pod spływ. Węgiel zresztą tam docelowo zostanie.

4406-tn_156.jpg

Nie jest to najefektywniejszy sposób wykorzystania tych wkładów, ale lepszy rydz, niż nic...

Jutro czeka mnie niestety powtórne rozbieranie filtra, bo przez pośpiech i nieuwagę kilkanaście kulek dostało się do jego spodniej części - pod sitko i gąbkę - i grzechoczą niemiłosiernie. :) Poza tym chyba użyłem za grubej gąbki i boję się, że jak kulki nasiąkną wodą, to przepływ wody będzie za słaby, żeby nimi kręcić (już teraz zawór mam odkręcony na 3/4).

Przed włożeniem kulek zmierzyłem też podstawowe parametry:

PH - 8,3

NO3 - 0 (Salifert więc myślę, że jest koło 0,2-0,5)

PO4 - 0,05

Jutro sprawdzę, czy coś się zmieniło.


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kulki jak na razie spisują się chyba świetnie. Parametry wody po 24 godzinach to:

PH - między 8,0 a 8,3

NO3 - 0 (jakby ciut bardziej różowy niż wczoraj - powiedzmy 0,5)

PO4 - 0,02

Poza znaczącym spadkiem PO4 odnotowałem nieco większą przejrzystość wody oraz nieco obfitsze kształty korali. Okrzemki jak były na dnie, tak są, ale dam kulkom trochę więcej czasu.

Okazało się również, że gąbka na dnie filtra jest jednak potrzebna. Bez niej kulki pracują tylko w jednym miejscu, jako że woda płynie wtedy najłatwiejszą drogą. Gąbka rozprasza nurt i kuleczki pracują w całym filtrze. Zmieniłem za to gąbkę na cieńszą i teraz żeby kulki ładnie się kręciły wystarczy zawór odkręcony na 1/2.


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Male pytanie poziom wody w filtrze jest jak na zdjeciu.

Czy jest zapelniony caly?

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr oczywiście jest pełen. Zdjęcie pstryknąłem jeszcze przed startem kulek.


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ladnie to cacko zrobiles.Jeszcze parenascie

tygodni i polimetry bedom szalaly .

GL man

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzeje ze wszystko idzie Ok

z polimetram

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. :)

Jak na razie wszystko zdaje się iść w dobrym kierunku.

Kulki się kręcą, korale zadowolone i coraz intensywniej wybarwione, rybom pierwszy stres minął, a mi uśmiech nie schodzi z twarzy, że wszystko tak ładnie wygląda.

Parametry po 4 dniach od włożenia kulek:

NO2 - 0 (przed było 0)

NO3 - 0-0,2 (przed było 0,5)

NH4 - 0 (przed było 0,25)

PO4 - 0,03 (przed było 0,05)

pH - 8,0 (przed było 8,3)

Odpieniacz pieni pięknie - za wyjątkiem 3 pierwszych godzin po wprowadzeniu kulek, kiedy siadł całkowicie, nie zauważyłem żadnych zmian.

Generalnie, jak na razie, rewelacja! :)


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie po 2 tygodniach Po4 spadlo o polowe.

(mialem tragedie).Trawa dlugowlosa pada powoli.

Tylko Syn klnie jak te gabki myje.jechalem na Zeivid

I po przestaniu dodawania calego zestawu

chemi przez trzy miesiace myslalem ze padna.

Jak Syn wyslal mnie zdjecie ta malo co z krzesla

nie spadlem.Kolor skal(dalem suche pol roku temu)

jest bardzo specificzny do tego rodzaju bakteri.

Chcac nie chcac mam Zoeovid tenk.Filter ktory

zklepalem do kuleczek sprawia sie znakomicie

(mimo paru. bledow).Mam nadzieje ze druga wersja

bedzie troche lepsza.(wiele nocy bylo nie przespanych)

Nie moge sie doczekac jak zaczne dlubac w

Acryliku.Jak sie sprawuje twoja inzynierka?

Do uslyszenia

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy pewny jesteś za test NO3,a fosforany no proszę tyle czasu z nimi walczyłeś i wystarczyły 2 tygodnie i po sprawie


380l+100lsump,HQI2x250W+T5 2x54W,cyrkulacja30000,ATI BM200,Eheim 1262,Reaktor wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedynie panowie martwie sie za jak wszystko

spadnie do zera to niestety ale tylko twardziaki

nam w teku zostana.( mam nadzieje ze jakas

poprawke sie znajdzie)

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sławek obawiam się , że masz rację , kuleczki to nie najlepszy pomysł w zbiorniku z miękkimi


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.