Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Roznica T5 a T8

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś porównałem kilka świetlówek T5 i T8 akwarystycznych (co prawda do słodkiego ale to chyba nie ma znaczenia) i jednak jeśli chodzi o Lm/W T8 wygrywa z T5 i to sporo. Muszę poszukać tych danych może mam gdzieś na kompie. W każdym razie z tego co pamiętam najsprawniej wychodziły najmozniejsze T8 (czyli 36 i 54W). Dane sprawdzałem na stronach producentów (PHILIPS, OSRAM publikują takie dane).

Do tej pory nie rozumiem dlaczego wszyscy traktują T5 jako coś oczywistego.

Fakt że T5 są mniejsze, ale przecież nie zawsze miejsce jest problemem.

A i jeszcze jedno: porównujmy T8 na statecznikach elektronicznych a nie na indukcyjnych (to a propos tego co napisal loccutus)


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swietlowki t5 uzyskuja swoje lumeny z mniejszej powierzchni niz swietlowki t8 co przeklada sie na znacznie silniejszy strumien swietlny,dzieki czemu swietlowka t5 swieci mocniejszym swiatlem niz t8.

A dlaczego nie oswietla sie pomieszczen t5kami? bo poprostu moga oslepiac osoby przebywajace w pomieszczeniu.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

waźmy przykład mojego akwa 112l długość 80cm więc świetlówki t8 25w (74cm) będą pasowały jak ulał i teraz:

wariant t8:

4x1500lm=6000lm zużycie prądu na "sucho" 100w

wariant t5

4x1120=4480lm zużycie prądu na "sucho" 96w

więc przy świetlówkach pasujących do zbiornika tą kwestie pozostawiem bez komentarza:strutin


New project 75×60×60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie to swietlowki t8 25w daja 1500lm?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niewiem czy moge podać link ale wcześniej była podawana nazwa sklepu


New project 75×60×60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj nazwe swietlowki.

Znalazlem,Hagen PowerGlo 25w 1400lm a w wersji t5 24w 900l.No ale akurat ta w werssji t5 mialem kiedys i faktycznie jest duzo gorsza od t8,no i made in china.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#255917 Peniek :

A jakie to swietlowki t8 25w daja 1500lm?

SYLVANIA Aquastar 10000K

#255910 Peniek :

A dlaczego nie oswietla sie pomieszczen t5kami? bo poprostu moga oslepiac osoby przebywajace w pomieszczeniu.

:)

Mylisz się

T8 są dłuższe i dlatego mają więcej lumenów czyli oświetlisz większy obszar pomieszczenia niż T5


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aquastar to sie nadaje tak do solniczki jak swinia do chomonta.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

Mylisz się

T8 są dłuższe i dlatego mają więcej lumenów czyli oświetlisz większy obszar pomieszczenia niż T5

No teraz to glupstawa piszez.

Powies sobie nad oczami lampe t5 ze swietlowkami o barwie 5000-6500K to zobaczysz jak daje po galach.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#255925 Peniek :

Aquastar to sie nadaje tak do solniczki jak swinia do chomonta.

No jedni stosują tą swietlówke do akwa a czy jest dobra czy nie? nie wiem.Zresztą to nie o tym piszemy Peniek


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nemezis Aquastar swieci na rozowo,wiec nie wiem czy taki kolor w akwarium morskim by Ci sie spodobal.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#255926 Peniek :

:)

Mylisz się

T8 są dłuższe i dlatego mają więcej lumenów czyli oświetlisz większy obszar pomieszczenia niż T5

No teraz to glupstawa piszez.

Powies sobie nad oczami lampe t5 ze swietlowkami o barwie 5000-6500K to zobaczysz jak daje po galach.

To w biurach myślisz że patrzą żeby po gałach świetlówki dawały? czy żeby bylo oszczędnie i oświetlały większy metraż pomieszczenia?


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#255929 Peniek :

@Nemezis Aquastar swieci na rozowo,wiec nie wiem czy taki kolor w akwarium morskim by Ci sie spodobal.

To tylko jest przykład T5 vs T8 w lumenach a nie że są super i mają wszyscy je kupować


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pracowalem nie raz przy zakladaniu oswietlenia w biurach,bankach i nigdy nie widzialem oswietlenia na t5.

@Nemezis to jest forum o akwarystyce morskiej,wiec porownywanie byle jakich swietlowek z typowo morskimi nie ma sensu,no chyba ze w off topic.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak co roku odzywa się ten sam temat, a ja myślę że T-5 czy T-8 to niewielka różnica. Ale jak to w reklamie niewielka robi dużo, są argumenty za i przeciw a tak naprawdę wiele się nie różnią :)


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#255932 Peniek :

Pracowalem nie raz przy zakladaniu oswietlenia w biurach,bankach i nigdy nie widzialem oswietlenia na t5.

Masz rację,o tym pisze :)


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To się fachowo nazywa efekt olśnienia i rzeczywiście występuje przy świetlówkach T5, oraz wszelkich innych punktowych mocnych źródłach światła. Nieprawdą jest że się nie stosuje T5 do oświetlania biur/sklepów itp. Stosuje się. Taki Kanlux ma w ofercie conajmniej kilka rodzajów opraw rastrowych T5. Sam montowałem nie raz 4x14 T5 rastry.

http://www.luxmarket.pl/uploads/assortment_files/097.pdf

Powtórzę jeszcze raz i ostatni : T5 są wydajniejsze od T8 o kilka do kilkunastu procent. Wydajniejsze to znaczy że z jednego Wata doprowadzonej energii generują o kilka % więcej lumenów światła od świetlówek T8.

Świetlówka T5 o porównywalnej długości do świetlówki T8 - np 24W T5 i 18W T8 będzie ZAWSZE mocniejsza (wygeneruje więcej światła). Dlatego używamy ich w akwariach gdyż zależy nam na jak największej ilości światła pod pokrywą. Świetlówki T5 zajmując tą samą powierzchnie co T8 dają już wyraźnie więcej światła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to kiepskie porownanie 24w t5 i 18w t8 bo oczywiste ze bedzie jasniej :)

Trzeba by wziac lampe o dokladnie takiej samej mocy i porownac.

Taka np. 3x24w t5 oraz 4x18w t8. Moc ta sama, a w/g producentow jednak t8 wygra.

T5 sa o niebo lepsze wynika z tego nie w lumenach z wata a w wymyslonym chyba przeze mnie parametrze [lumenach z metra rury]. Hahaha

pozdrawiam

lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to kiepskie porównanie tylko właściwe. Generalnie źle do tego podchodzicie. Źle w cudzysłowie.

Nie patrz na moc, bo to jak powiedziałem raptem kilka marnych % różnicy na korzyść T5. Patrz na to że w takiej samej przestrzeni zajmowanej przez oprawę na suficie - świetlówki nie zostały wymyślone dla akwarystyki!! - upchasz więcej W w świetlówkach a więc więcej światła w pomieszczeniu.

Zgadza się i tu masz odpowiedź dlaczego T8 są popularniejsze do oświetlanie biur itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodi ja nie wiem czy są lepsze jeżeli chodzi o pole do popisu to t5 GÓRĄ ale jeżeli chodzi o wydajność czysto teoretychnie(24w@tp vs 25w@t8 to już wielka LIPA i ja wiem że trzeba iść z duchem czasu i rozwoju pytanie tylko dokąd nas ten rozwój prowadzi?? a nasza dyskusja ma myśle sprowadza sie do "czysto teoretycznej debaty" bo przecież nie chodzi o to aby zaraz zmieniać t5 na t8 i cofać sie w czasie :)


New project 75×60×60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie marnych bo cale 25%. A to baaaardzo duzo :) bo wynika z tego ze 24w t5 powinna dawac min 25% wiecej lumenow niz 18w t8. Czy daje? Nie wiem. Ale racja napewno i niewatpliwa zaleta t5 jest wlasnie ich wielkosc. Co by nie bylo roznica obwodu wynosi ponad 40 mm a to znaczaca roznica.

Dla mnie jest oczywiste ze t5 sa dla akwarystow a t8 dla pracownikow biurowych :)

i nich tak zostanie :)

pozdrawiam

lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#255947 chodi :

Dla mnie jest oczywiste ze t5 sa dla akwarystow a t8 dla pracownikow biurowych :)

i nich tak zostanie :)

pozdrawiam

lukasz

A ja myślę że t8 są dla akwarystów i wole t8 a nie t5

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

T5 są czasem dla marketingu - zwłaszcza jak trzeba podkreślić kolory mięcha we witrynie chłodniczej marketu;) Albo dla oka inzyniera jak musi mieć bardzo dobrze odwzorowane kolory tego nad czym pracuje, albo dla mechanika żeby przez efekt stroboskopowy ręki we wirujące kółko maszyny nie wsadził.

Chociaż dziś już tez nie ma problemu z T8 o Ra>90 i statecznikami elektronicznymi do nich.... Może rzeczywiście zarządzić trend powrotu do T8 ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#255949 slawomirdyl :
#255947 chodi :

Dla mnie jest oczywiste ze t5 sa dla akwarystow a t8 dla pracownikow biurowych :)

i nich tak zostanie :)

pozdrawiam

lukasz

A ja myślę że t8 są dla akwarystów i wole t8 a nie t5

pozdrawiam

No to pokaz te akwa z sps'ami na t8kach.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#255954 loccutus :

Może rzeczywiście zarządzić trend powrotu do T8 ? :)

Ja jestem zaaaaaaaaaaa...........:)


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.