Skocz do zawartości
mlody_lukasz

[200l] wody

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na mojej "stronce". Na wstępie powiem dość niewiele o moim akwarium, gdyż jeszcze nie fukcjonuje :p

Jestem w czasie kompletowania, ale już chyba praktycznie skończone. Zdjęcia dodam zapewne jutro, być może ze skałą, albo też i nie. Tworząc ten wątek chciałbym uzyskać kilka słów krystyki, ale również i odpowiedzi na pytania albo moje błędy. Starał będę się zamieszczać wszystko właśnie tu. Strasznie dużo czytam i staram się wyłapywać to co najważniejsze, ale chyba to zdecydowanie za mało, więc dlatego po części założyłem ten wątek, jak i też radził mi zrobić to slawomirdyl za co dziękuję. Zacząłbym od przedstawienia zbiornika ;

- akwarium o grubości 8 mm (wym. 100x50x40) - 200 litrów

- Hagen Glo 4x39W

- Deltec APH 525

- Pompa do tworzenia fal JVP-102 (5000 l/h) x 3

- Grzałka 300 W

W czerwcu będę miał sumpa ( 65x45x30 ) - 90 l

Ze względu iż zaczynam to bardzo skromnie :

30 kg żywej skały z 1,5 rocznego akwarium oraz 20 kg żywego piachu. Mam również 9 kg nowego piachu, ale zastanawiam się czy jest sens używania go. Może zostawię go i wsypię do sumpa

Sól jaką używam to REEF CRYSTALS 8 kg

A gdy już mowa o obsadzie pod postacią zwierzaków są to, lecz to dopiero sprawy przyszłościowe.

Astropecten polycanthus x 1

Fromia mileporella x 1

Stenopus hispidus x 1

Calcinus elegans x 1

Calcinus sp. x 1

Amphiprion ocellaris x 2

Nassarius sp. - Sand Snail x 4

Astrea tecta - Turbo snail x 4

Signigobius biocellatus x 2

Valenciennea puellaris x 2

Chciałbym zapytać o ;

1. Jakie bakterie polecacie do tego?

2. Czy powinienem dolać do baniaczka trochę wody z działającego zbiornika? Jeśli tak to może ktoś ma na zbyciu trochę z Saskiej Kępy z Wawki

3. Czy powinienem dokupić jeszcze 2x39w światła?

4. Czy mogę liczyć, że przy tej skale z działającego baniaka, mogę liczyć na stabilizację warunków w przeciągu miesiąca?

Za wszelkie komentarze i odpiedzi bardzo dziękuję i miejmy nadzieję, że w przyszłości zaowocuje :p


100x50hx40 + 95l sump / aph 525, 2 x jvp-102, 30 kg LR , 29 kg LS , 4x39w + 2x24w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Z wodą mogę pomóc

co 2 tygodnie podmieniam 30 litrów więc zapraszam

(w tem wekeend podmieniałem więc zapraszam za 2 tygodnie)

Używam soli Preis Meersalz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.Micro ble special blend lub MB7.

2Jutro robie podmiane ok 35l.jak chcesz mozesz podjechac.

3.To co masz dla miekkich i twardych lps wystarczy,dla sps mozesz z czasem dolozyc jeszcze 2 swietlowki.

4.Trudno powiedziec.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.A czy jest znaczenie gdy chcę wziąć wodę od kogoś z baniaka i używa innej soli?

2.Peniek napisz mi proszę kontakt jakiś do Ciebie, bo w razie czego skontaktuję się z Tobą, ale nie wiem jeszcze jak z transportem, bo nie mam samochodu. To najwyżej coś się wymyśli.

3.DarekB30* szkoda, że mieszkasz tak daleko, bo wpadłbym do Ciebie :p

4.A co myślicie, że za małą opłatą wziąłbym to ze sklepu akwarystycznego?


100x50hx40 + 95l sump / aph 525, 2 x jvp-102, 30 kg LR , 29 kg LS , 4x39w + 2x24w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

W piątki około 15-16 zajeżdzam na Grochowską pomarudzić w sklepie ze słoną wodą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe to może jakoś dałbym Ci może baniak duży i jakby Ci się chciało to podrzuciłbym mi to na grochowską jeśli nie załatwiłbym sobie tej wody. A nie jedziesz może wałem?


100x50hx40 + 95l sump / aph 525, 2 x jvp-102, 30 kg LR , 29 kg LS , 4x39w + 2x24w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"4. Czy mogę liczyć, że przy tej skale z działającego baniaka, mogę liczyć na stabilizację warunków w przeciągu miesiąca?"

Wydaje mi sie, ze jest to obojetne na jakiej skale bys to akwa postawil, ale w ciagu miesiaca napewno sie nie ustabilizuje. Stabilizacja o jakiej czesto mowimy powstaje w ciagu pierwszego roku.

Ale przeciez masz czas.:p


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy mogę wziąć wodę z dojrzalego zbiornika i wlac do swojej wody gdzie mam inna sól?


100x50hx40 + 95l sump / aph 525, 2 x jvp-102, 30 kg LR , 29 kg LS , 4x39w + 2x24w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#257585 mlody_lukasz :

A czy mogę wziąć wodę z dojrzalego zbiornika i wlac do swojej wody gdzie mam inna sól?

Tak, bez problemu. Oczywiście jak masz jakieś życia to wypadało by wyrównać emperature i zasolenie.

Niektórzy wręcz uważają że dobrze jest zmieniać sól- podmiana na róznych solach.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście w moim akwarium nie ma jeszcze życia, wiec większego problemu nie będzie.

Dziś byłem w erybce i wziąłem od nich 60l wody. Na wejściu dziękuję w szczególności Peniekowi, który chciał udostępnić mi trochę wody, ale niestety brak transportu robi swoje. Pamięć mam dobrą i na pewno odwdzięczę się :p

Również dziękuję tym co wypowiadali się, ale dziś nadal potrzebuję Waszej pomocy.

Chcę zapytać o ;

1. Wylałem i trzymam w baniaku 60l wody, która była już w moim zbiorniku i chcę zapytać czy z nią da się coś jeszcze zrobić? Mogę użyć jej do akwarium? Jest zmieszana z solą i zastanawia mnie to co robić.

2. Czy jest ktoś w stanie wytłumaczyć mi jak robi się badania wody? Mam testy Saliferta, a instrukcja jest po niemiecku :p


100x50hx40 + 95l sump / aph 525, 2 x jvp-102, 30 kg LR , 29 kg LS , 4x39w + 2x24w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#257684 mlody_lukasz :

2. Czy jest ktoś w stanie wytłumaczyć mi jak robi się badania wody? Mam testy Saliferta, a instrukcja jest po niemiecku :p

zobacz na www.salifert.pl

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo. Jeszcze jedno pytanko, czTy przy zasoleniu 1,028 mogę włożyć skałę? Właśnie TDS wskazuje mi 006 więc nie ma co filtrować wody a nie mam wkładów. Co prawda mam trochę żywicy i może ją wymienić i spróbować jeszcze pare litrów wydusić?


100x50hx40 + 95l sump / aph 525, 2 x jvp-102, 30 kg LR , 29 kg LS , 4x39w + 2x24w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest ktoś w stanie powiedzieć mi czy przy zasileniu 1.026 stanie się coś skale jak polezy tydzień? Pomocy a do tego jedna z moich skał ma kolor niebieski a dokładniej niebieskie plamy. To dobrze?


100x50hx40 + 95l sump / aph 525, 2 x jvp-102, 30 kg LR , 29 kg LS , 4x39w + 2x24w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po moim przyjeździe do kraju wkradł się pewien bałagan i chciałbym prosić o pomoc. Mianowicie chodzi o następujące kwestie ;

1. Czy skała, która leżała w wodzie o zasoleniu 1,026-1,028 jest nadal " zdrowa " ?

2. Jak najlepiej pozbyć się tego wstrętnego zamglenia w akawrium, które spowodowane było przez wsypanie piasku?

3. Jak najlepiej oczyścić piasek z syfu?

4. Czy może zostać wsypany najpierw piasek a potem wprowadzona skała?

Bardzo proszę o pomoc, bo dziś naprawdę straciłem głowę i już na prawdę nie wiem co robic :)


100x50hx40 + 95l sump / aph 525, 2 x jvp-102, 30 kg LR , 29 kg LS , 4x39w + 2x24w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Nie ma problemu o ile woda nie zakisla i byla caly czas napowietrzna

2. Samo przejdzie jak wszysto osiadzie na dnie

3. Nie wiem o jakim syfie mowisz. Jesli drobiny organiczne to odessac rurka albo ustawic pompy na dno i zalozyc jakas skarpete na odpieniacz i ustawic go na "mokro".

4. Raczej nie. Generalnie najpierw skala potem piasek. Po pierwsze wyglada naturalnie a po drugie nic ci takiej skaly nie podkopie jak lezy na dnie. W przeciwnym razie moze sie przewrocic.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrym pomysłem jest zainwestować w napowietrzacz? Czy wręcz przeciwnie?


100x50hx40 + 95l sump / aph 525, 2 x jvp-102, 30 kg LR , 29 kg LS , 4x39w + 2x24w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napowietrzacz przydaje się do przygotowania wody na podmiane, możesz go też wykorzystać do odpieniacza kostkowego, ale bezpośrednio w akwarium nie używa się napowietrzania.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super, bardzo dziękuję za odpowiedź kmirko i testera.


100x50hx40 + 95l sump / aph 525, 2 x jvp-102, 30 kg LR , 29 kg LS , 4x39w + 2x24w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za wielką przerwę. Trochę się wydarzyło i może zacznijmy od tego co się zmieniło.

No, a więc;

07.05

Zbiornik działa bez skimmera od 7.05.2010 r. W tym czasie skała żyła sobie bez odpieniacza.

Po wsypaniu piasku i włożeniu skały ;

powoeniuskay.jpg

A tu po kilku godzinach po włożeniu piasku ;

pogodzinieodmomentuwoen.jpg

14.05

Zbiornik chodził od 14.05.2010 r. i bardzo ładnie pracował bez sumpa! :clapping

odpieniaczdeltec.jpg

Od tego dnia zacząłem lać cycle. Dojrzerwanie pokazało się od 2 dnia, kiedy włączony został odpieniacz.

15.06

Wybrałem się z dwoma baniakami 30l do erybki po wodę z dojrzałego zbiornika. Na pewno było to dobre rozwiązanie. Na prawdę przyspieszyło dojrzewanie.

16.05

Po pierwszych testach ( 9 dni po włożeniu skały, 2 dni po pracy odpieniacza ) testy wyglądały następująco ;

N03 - 5

NO2 - 0,3

PH - 8,1

KH - 12

Zas. - 1.024

Miałem również niechcianych gości. Była to skała z dojrzałego akwarium, więc trafiło mi się również ;

3 aiptasie

nieznanykoral.jpg

17.05

To dzień pierwszego mieszkańca mojego akwarium. Był nim krab czerwononogi. Jest strasznie mały, a jego zachowanie jest bardzo dziwne. W pewnym sensie to moja wina. Chcąc wyrównać temperaturę w woreczku, wypadł mi do akwarium. Przez długi czas nie ruszał się i bałem się, że umarł. Wszystko okazało się być ok :)

img0468ibk.jpg

20.05

Zajrzałem do acropory, a tam mili panowie naciągneli mnie na 3 krewetki, które zwalczą niechcianych gości. Są bardzo nieśmiałe i nie chętnie pokazują swoją piękność :)

Gdy wrzuca im się artemię, szybko wychodzą na piasek

img0480ou.jpg

img0487x.jpg

img0490tp.jpg

24.05

To co działo się po moim przyjeździe do domu, opadły mi ręce! Całe tylnie szkło porośniete było glonami. Nie przypuszczałem, że w tak szybkim tempie glony opanują moje akwarium.

Dzień 24.05 był pełen wrażeń. Potrzebowałem nowych prefiltrów, gdyż wisła wylała, a woda w rurach była gigantycznie zanieczyszczona. Pojechałem i kupiłem ;

- prefiltry

- Byno Goby x 1

- Krab niebieskonogi x 3 ( ogromne ) :)

- Tectus fenestratus x 5

img0482e.jpg

img0488uj.jpg

Ryba jest dośc płochliza jak na początek, ale dużo czasu spędziłem przy akwarium. W rezultacie przestała być tak paniczna jak na początku.

Testy ;

NO3 - >10

NO2 - 0,1

PH - 8,1 - 8,3

KH - 11

NH4 - jakiś dziwny wynik, ale kolor kremowy

Zas. - 1.024

Na koniec trochę fotek ze wcześniejszych dni przy świetle 2x24w. Jeśli czas pozwoli to wrzucę jutro coś świerzego, bo wszystko jest tak strasznie czasochłonne.

img0467hn.jpg

Na zakończenie proszę o powiedzenie co jest dobrze, a co nie. Za wszelkie uwagi bardzo dziękuję.

Życzę wszystkiego dobrego.


100x50hx40 + 95l sump / aph 525, 2 x jvp-102, 30 kg LR , 29 kg LS , 4x39w + 2x24w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukasz po pierwsze musisz zwolnic i nadrobic zaleglosci z czytania.

Daj szanse temu baniakowi! Z ekipa czyszczaca mogles zaczekac do zakonczenia cyklu azotowego. Dlaczego nie przykleiles tla? Lampa o duzo za krotka, pisales o wersji 39W. Ordynarnie to wszystko wyglada. Gdybys zaczekal z piaskiem zaoszczedzilo by Ci to wiele problemow. Teraz gdy chcesz przedmuchac skale robi sie syf a efekt na piasku pewnie juz sam widzisz.

Przepraszam Lukasz za to wiadro zimnej wody, ale na pozytywne komentarze musimy jeszcze poczekac.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Cię Grzegorzu.

Dzięki za oblanie mnie zimną wodą. Co do ekipy sprzątającej, to doradzono mi tak w sklepie.

Jeśli mógłbyś powiedzieć mi jak najlepiej przyciemnić szybę?

Jeśli chodzi o piach to jest taki jaki był, bo skałę przedmuchałem już wcześniej. Był syf, ale udało się.

Tak jak pisałem wyżej, światło jest 2x39w, 2x24w, a zdjęcia są starszej daty. Dlatego więc postaram się wrzucić dziś coś nowego. Jeszcze raz dzięki za uwagi.

Pozdrawiam


100x50hx40 + 95l sump / aph 525, 2 x jvp-102, 30 kg LR , 29 kg LS , 4x39w + 2x24w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a na czym stoi akwarium?czy masz coś między szafką a szkłem?


120x43x50 plus sump,cyrkulacja 2x5000,odpieniacz diy na pompie octopus wirnik igiełkowy 1000l/h,oświetlenia 2x54 i 2x39

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod akwarium jest pusta pułka, a pod nią szafka odsuwana. Grubość płyty to około 38mm, więc jeśli chodzi o załamianie się pod wpływem ciężaru, mało prawdopodobne. A jeśli chodzi o to co mam pomiędzy płytą, a szkłem to pod spód dałem 2 warstwy miekkiej taśmy.


100x50hx40 + 95l sump / aph 525, 2 x jvp-102, 30 kg LR , 29 kg LS , 4x39w + 2x24w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.