Skocz do zawartości
premiero

[375l] Mój pierwszy raz ;)

Rekomendowane odpowiedzi

Również witam kolegę ze Szczecina a w sumie dwoch nowych kolegów ze Szczecina :) bardzo fajny baniaczek lecz z tym światłem koledzy maja racje i co do odpieniacza niestety tez... ponieważ przy wiekszej ilosci zwierzat w akwarium ta filtracja moze okazac sie za slaba. Zapraszam do obejrzenia mojego akwarium, jak cos kontakt na priv. pozdrawiam


baniak 600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
morszczak-2009 :

(...) lecz z tym światłem koledzy maja racje (...)

No już nie przesadzaj. 2x80 [W] + 2x 54 [W] dla miękasów wystarczy w zupełności i dla mniej wymagających LPS.

morszczak-2009 :

Zapraszam do obejrzenia mojego akwarium, jak cos kontakt na priv. pozdrawiam

Chętnie obejrzę :)

zielony mintaj

mówisz isopody - hmm to raczej nie fajnie by było. Wydawało mi się że to copepody, bo mają takie cienkie ogonki a u isopodów ich nie widać. A może są i jedne i drugie? Muszę skombinować szkło powiększające.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 33-34

Wczoraj odebrałem paczkę ze sprzątaczami.

2 x Lysmata Amboinensis

1 x lysmata wurdemanni

1 x Lysmata Debelius

2 x Mitra Papalis

2 x Strombus SP

4 x Tectus fenestratus

1 x Archaster Typicus

1 x Calcinus elegans

1 x Paguristes cadenati

O godzinie 22 rozpocząłem aklimatyzację. Za radą FAQ przeprowadziłem ją stopniowo - najpierw woreczki pływały w wodzie w celu wyrównania temperatury, później po kolei każdy otwierałem, wywijałem brzegi i stopniowo dolewałem wody. Rozgwiazdę i debeliusa aklimatyzowałem metodą kropelkową. Po wypełnieniu woreczka kładłem go na dno dociskając szczypcami, tak aby zwierzaczki sobie same wyszły. Niektórym trzeba było pomóc, bo niestety nie chciały wyjść.

Po wpuszczeniu najbardziej aktywnym był krab niebieskonogi. Z zapałem zabrał się do koszenia trawnika. Natomiast czerwony olał sprawę i przycupnął sobie przy szybie. Papalisy od razu zakopały się w piasku i tyle je widziałem. Strombusy mnie zaskoczyły. Te ślimaki "podskakują". W ogóle, gdyby nie muszla to bym nie pomyślał że to ślimak. Ta śmieszna trąbka którą wysuwają i pożerają glony wygląda na prawdę zabawnie :0. Tectusy - oprócz jednego każdy poszedł w swoją stronę na wybraną skałkę i "zasnęły". Jeden za to cały czas aktywnie sprząta szybkę. Rozgwiazda po włożeniu zakopała się w piachu, a dzisiaj co jakiś czas wychodzi na wierzch i znowu się zakopuje. Krewetki czyszczące kręcą się w pobliżu odpieniacza, ale raczej trzymają się z tyłu, a nie na widoku. Wurdemanni najbardziej płochliwa wlazła między skały. Debelius - i tutaj się na chwilę zatrzymam - nie wiem co się z nią stało. Chyba zdechła! Już w woreczku wyglądała dziwnie, tak jakby trochę na boku leżała, ale się ruszała. Po włożeniu do akwarium wyglądała na "przymuloną" prawie w ogóle się nie ruszała, stała nieruchomo w miejscu i też tak jakby na bok się przechylała. Po zgaszeniu światła w pokoju po około 10 minutach trochę się ożywiła, i poszła w róg akwarium za skały. Tam sobie przycupnęła i tak ją znalazłem dzisiaj rano w akwarium. Tyle że dzisiaj nie daj żadnych oznak życia. Trącałem ją szczypcami, ale nawet nie zareagowała. Na dodatek wygląda jakby wurdemanni ją zjadała! Włazni na nią i tak szarpie nią jakby ją rozrywała. Nie wygląda mi to na wylinkę, bo chyba powinna być półprzezroczysta? Czy to możliwe żeby w ciągu jednej nocy debelius mi przeszła wylinkę? Czy wurdemanni zjada "padlinę"? Jak stwierdzić, czy to co leży to zdechła krewetka, czy wylinka? A jeżeli zdechła, to czy zostawić ją na "pożarcie" dla wurdemanni? Zastanawiam się co mogło się stać. Pozostałe zwierzaki zdają się funkcjonować normalnie. Jedynie czyszczące są jeszcze nieśmiałe i nie wychodzą na pole, ale przecież muszą się przyzwyczaić do nowego lokum. Czyżby tak źle zniosła transport? Qrcze, rozgwiazda przeżyła kalimatyzację, a debelius miałaby paść? Proszę o porady. Zdjęć niestety nie mam, bo jak na złość aparat się popsuł.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Często się zdarza, że skorupiaki przechodzą wylinkę po zmianie warunków. Jednak z drugiej strony rzadko się zdarza, że na wylinki rzucają się inne zwierzaki w celach konsumpcyjnych.

Najlepiej wyjmij ją i powąchaj - jak śmierdzi, to niestety krewetka padła. :)

Jeśli jest mała, to możesz zostawić - reszta czyścicieli się naje i przy okzaji trochę zabrudzi wodę, przyśpieszając cykl azotowy.

Trzymam kciuki, żeby jednak nie śmierdziała. :)


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjąłem, powąchałem, mało się nie przewróciłem i wywaliłem :) ...rwa, a taka piękna była.

Jakie macie doświadczenie w reklamacji żywego "martwego" towaru? Dla mnie ewidentnie krewetka nie zniosła transportu.

Tak sobie leżała (zdjęcie z telefonu) [']

DSC00642.JPG

Mam jeszcze jedno pytanie. Podczas wkładania czyszczących zauważyłem, że jedna krewetka ma w najdłuższej parze czułek, jedną krótszą. Czy to normalne? Różnica jest spora, bo lewy ma około 2 cm, a prawy koło 10 cm. Druga ma wszystkie 3 pary w miarę symetryczne.

Zrobiłem pierwszą podmiankę wody - 5%. Zauważyłem, że od razu odpieniacz siadł. Następnie zrobiłem testy:

Temperatura - 25,5

Zasolenie (gęstość) - 1,0235

NH4 < 0,25

NO2 - 0

NO3 - 0

PO4 - 0,03

PH - 8,4

KH - 9,5

Wygląda więc, że parametry wody są ok.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować reklamacji, ale ja bym nie pokładał w tym za wielkiej nadziei.

Czółkami się nie przejmuj, po wylince jej odrosną, a wylinkę przejdzie pewnie dziś albo jutro (zmiana warunków).


250L + SUMP 75L, "Black Python" 120W + 2xHagen GLO 1xATI Blue Plus 24W, Grey Dragon 6000, 2xTunze 6055 z Single Controller 7091 i Y-adapter + Tunze 6025, Deltec AP600, Deltec FR509, dolewka Dr Witt, GHL Profilux Dosing Unit SA 4, RO 75 GPD + DI

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=25772

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i zaliczyłem pierwsze karmienie :) Mrożone krewetki koktajlowe - wyjąłem jedną, sparzyłem gorącą wodą (momentalnie się rozmroziła i zrobiła miękka), pokroiłem na 8 kawałków i dałem każdej krewetce po jednym kawałku. Nie wiedziałem ile są w stanie zjeść, ale jak tylko włożyłem jeden kawałek i podstawiłem czyszczącym pod "nos", to tak się rzuciły, że aż czułem, jak wyrywają sobie na wzajem kawałek. Przegrany dostał drugą porcję. Widać było że się nie kryją i jadły na widoku. Dało się zaobserwować, jak rozłupują kostkę na mniejsze kawałeczki. Zjedzenie całego kawałka zajęło im około 15-20 minut, więc więcej nie dorzucałem. Inaczej było z wurdemanni, która siedziała w drugim kącie akwa - jak tylko dostała (a raczej wyrwała) kawałek schowała się ze zdobyczą między skałami - musiała sobie wcześniej poucztować na debeliusie, ponieważ skubnęła kilka razy swoją kostkę i wyrzuciła z kryjówki.

Swoją drogą zapach zamrożonych koktailowych był identyczny, jak debeliusa po wyciągnięciu z akwa - ewidentna padlina.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczekamy zobaczymy jak to z tym światłem będzie:) na początku też tak myślałem i jednak kupiłem więcej światła, SPS-y doszły. A z kąt brałeś te krewetki? co do odwiedzin to zapraszam, info na priw i spotkanie umówimy:)


baniak 600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 40

Nowi mieszkańcy mają się chyba dobrze. Wurdemanni i jedna czyszcząca przeszły wylinkę, bo znalazłem stare pancerzyki. Druga czyszcząca albo jeszcze nie przechodziła wylinki albo pancerzyk gdzieś się skrył. Strombusy - jak dla mnie odwalają więcej roboty niż wszystkie tectusy (które praktycznie nic nie robią tylko śpią) i kraby razem wzięte. Papalisy jak się zakopały, tak ich nie widziałem. Nie mam pojęcia gdzie są, a szkoda, bo miały piękne muszle i liczyłem że więcej jednak będą na wierzchu niż w piasku. Rozgwiazda za to pięknie się prezentuje, od czasu do czasu zakopując się i "lewitując" jak poduszkowiec po powierzchni piasku.

Zaobserwowałem ciekawe zachowanie wurdemanni. Po zgaszeniu świateł wychodzi z ukrycia i zaczyna się bawić. Włazi na pompy cyrkulacyjne i zsuwa się przed wylot tak, że wpada w silny strumień, który wystrzeliwuje ją w drugi kąt akwarium. Następnie wraca na pompę i tak w kółko. Sytuacja powtarza się praktycznie co dziennie.

Krab niebieskonogi również przeszedł wylinkę. Wyglądało to śmiesznie, bo jego pancerz rozpadł się na dwie połowy, i żona doliczyła się trzech niebieskich krabów;)

Z tego miejsca chcę również podziękować naszemu forumowemu morszczakowi, który wsparł mnie dobrymi radami, rzucając nowe światło na akwarystykę morską i motywując mnie do dalszej wytrwałości w dążeniu do upiększania swojego akwarium. Oczywiście dziękuję za szczepkę, byłem w takim szoku, że zapomniałem zapytać co dostaję, ale to chyba mięczak capnella.

A to parę zdjęć, które udało mi się pstryknąć:

20100606_0659.JPG

Krab niebieskonogi

20100604_0632.JPG

Rozgwiazda piaskowa

20100604_0637.JPG

Strombus

20100605_0650.JPG

Tectus

20100609_0683.JPG

Papalis

20100608_0676.JPG

Neomeris annulata (chyba)


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No no zapowiada się elegancki baniak będę śledził uważnie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dotychczasowi mieszkańcy - nowe zdjęcia:

20100613_0706.JPG

Cladonema

20100613_0710.JPG

?

20100613_0711.JPG

W trakcie czyszczenia

20100614_0713.JPG

Po częściowym obżarciu

20100612_0691.JPG

My Name is Strombus :waving

20100612_0688.JPG

Lysmata amboinensis

20100612_0695.JPG

Strombus-autobus

20100615_0722.JPG

Rozgwiazda alpinistka

20100614_0716.JPG

Capnella od morszczaka-2009

20100613_0703.JPG

CZYJE TO MACKI? MAŁE WĘŻOWIDŁO?

Ze zmian poczynionych w akwarium, jedyną jest "ulepszenie" turboflotora polegające na zmniejszeniu przepływu wody od dołu tak, aby większość wody przelewała się górą. Z pomocą przyszła mi pokrywka od pudełek do przechowywania żywności. Zatkałem prawie wszystkie dolne wloty (za wyjątkiem jednego) i dzięki temu pozbyłem się całkowicie filmu z powierzchni wody. Muszę jeszcze przez jakiś czas poobserwować jak zmienia się poziom wody w odpieniaczu.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ach te glony, bujne i długie:). Poczekaj a już niedługo, obudzisz się rano i spojrzysz na akwarium, w którym dostrzeżesz prawie czyste, piękne akwarium:)"BĘDZIE WIDAĆ SKAŁĘ":waving

A ja już mam dla Ciebie ukwiała:) chciałem dać Tobie jakieś fajne szczepki ale niestety:( teraz sam muszę kupić.


baniak 600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że nie mówisz o tej byczej aiptasi :waving

A co do glonów - to wierzę w salarisa :waving Na razie ładnie szarpie glony.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minęły dwa miesiące od ostatniej aktualizacji, więc chciałem podzielić się moimi nowymi spostrzeżeniami i nabytkami. Ciężko mi znaleźć czas na popisanie czegoś dłuższego, więc przepraszam, jeżeli będzie to trochę chaotycznie.

Zacznę od tego, że dojrzewanie przebiegało na prawdę na ostro. Szczerze mówiąc przez chwilę zwątpiłem czy dam radę pociągnąć to akwarium do przodu oraz czy w ogóle dobrze ogarniam temat. Glony miałem tak bujne, że zarastały CALUTKIE akwarium. Szczyt plech sięgał lustra wody. Z jednej strony miał to swój nawet urok, bo takie bujne falujące glony działały niezwykle "kojąco" dla oczu, niemniej jednak po dwóch miesiącach ich oglądania i ciągłego rozrostu miałem serdecznie dosyć tego "spokoju".

20100605_0652.JPG

20100623_0784.JPG

Z racji tego, że w akwarium podstawowe parametry, tj.: NO3, NO2, NH4, PO4 były niewykrywalne Salifertem, co przy tak ogromnej ilości glonów jest zrozumiałe, postanowiłem zasiedlić akwarium nowymi mieszkańcami. Zostali nimi:

20100623_0790.JPG

3xAmphirion Ocellaris

20100621_0760.JPG

1xEnctanamea Qadricolor

20100626_0834.JPG

1xLincka Legiviata

20100622_0766.JPG

1xSalaris Fasaciatus

1xDolabella auricularia

4xTurbo

Tutaj mała uwaga. Zakup niebieskiej rozgwiazdy był straszną wtopą, po części z mojej winy. Po prostu nie przyszło mi do głowy zapytać, jaki będzie miała rozmiar. Niestety, dostałem dorosłego osobnika, który mierzył ponad 25 cm. Rozgwiazda przeżyła 2 miesiące w akwarium, po czym zdechła. Widziałem że się u mnie męczy i próbowałem ją zwrócić do sklepu, niestety sklep ten nie chciał jej ode mnie przyjąć. Zajączek mimo 4 godzinnej aklimatyzacji również nie przeżył. Próby reklamacji nie zdały rezultatu, po prostu mnie zignorowano, nawet nie udzielono mi odpowiedzi. Sklep zaskoczył mnie niestety niemile i na pewno więcej zakupów tam nie zrobię. Nie będę wymieniał nazwy tego sklepu, powiem tylko że jest w Poznaniu na literkę "A". :).

Pozostali domownicy szybko "zaprzyjaźnili się" z nowym domem. Salaris wyglądał na wniebowziętego taką ilością paszy do ogarnięcia. Nie żałował sobie, był wręcz niechlujny i rozrzutny. Szarpał glony aż miło, robiąc straszny burdel w akwarium. Dzięki niemu / przez niego przynajmniej raz dziennie musiałem czyścić pompy i wlot do odpieniacza, bo się zatykały.

Błazenki niezbyt zainteresowane ukwiałem, zresztą do dnia dzisiejszego, zwiedzają akwarium. Dwa są większe, a jeden mniejszy. Większe trzymają się częściej razem, mały próbuje się "doczepiać" do nich, ale największy go często przegania. Obecnie pływają w trójkę z Chromisami (chyba czują się częścią stada).

Kolejne zakupy zaobfitowały w dosyć sporą dostawę koralowców, a były to:

20100701_0851.JPG

Hydnopora

20100701_0841.JPG

Favia

20100703_0874.JPG

Physogyra

20100701_0843.JPG

Rhodiactis + Sinularia na małży

20100715_0941.JPG

Tubipora Musica

Anthelia

20100703_0867.JPG

Calustrea Ultra Fluo

20100715_0943.JPG

Sinularia Dura

Discosoma

20100703_0870.JPG

Clauvularia zielona i czerwona (szczepki)

20100701_0849.JPG

Fungia

20100701_0857.JPG

Euphyllia Glabrescens

20100701_0839.JPG

Lobophylia Hemperchi

20100711_0900.JPG

20100720_0978.JPG

Zoanthusy zielone i niebieskie

6xChromis Virdis

1xLysmata wurdemanni

20100716_0960.JPG

Okazało się również że w bonusie dostałem masę aiptasi, której do tej pory nie miałem oraz jakiegoś kapiszona którego nie widziałem ani razu do dzisiaj, pomimo wielogodzinnego ślęczenia zarówno w dzień jak i w nocy przed akwarium. Nie wiem czy to modliszka, czy pistoletowa. Jest na tyle wredna, że słyszę jak strzela mi dosłownie przed nosem, a ja jej nie widzę! Na szczęście nic z obsady mi nie ginie.

Korale wydaje mi się że w dobrej kondycji, rybki - tylko 4 trzymają się w stadzie pozostałe 2 chowają się po kątach. Wydaje mi się że nic z nich nie będzie. Wurdemanni od razu odnalazła koleżankę i od tej pory nierozłącznie chodzą w parze.

W międzyczasie miałem przygodę z Calcinusem Elegansem, który niestety pożegnał akwarium na zawsze, po tym jak wykończył mi 2 turbo i 1 Tectusa. Strombus obronił się przed atakiem najeźdźcy wykazując się niezwykłym talentem sprinterskim. Po prostu uciekał w podskokach - takich na 20-25 cm wysokich i tyleż długich. Czarę goryczy przelał moment, gdy zobaczyłem jak krab dosłownie przebija mi napompowane kuleczki physogyry - zanim go zdjąłem uszkodził mi 1/3 korala! Niezmiernie tego żałuję, bo cały był niesamowicie piękny, mam nadzieję, że kiedyś się zregeneruje. Od czasu eksmisji kraba w akwarium nastąpił błogi spokój i całkowity brak agresji.

Wyskoczył mi 1 chromis, jeden z tych "fiśniętych" - czas pomyśleć o koronie.

Kolejne zakupy przyniosły do akwarium (Brak fotek, aparat odmówił posłuszeństwa).

1xZebrasoma Flavences

3xChromis Virdis

4xNassarius

4xTectus fenestartus

1xStrombus

Uważny czytelnik mojego "dziennika" zapewne pamięta, że nie chciałem w obsadzie mieć żółtka. Jednak po dłuższym zastanowieniu, kupiony został jako wzmocnienie ekipy wykańczającej glony. Gdy go zobaczyłem na żywo, od razu wiedziałem że dobrze zrobiłem. To piękna rybka, nie wiem jak mogłem jej nie chcieć. Cieszę się, że nie musiałem jej uczyć jeść mrożonek, u mnie wcina mrożoną artemię, glony ze skały i suszone algi nori. Żadna z rybek nie chce jeść peletek (mam z Ocean Nutrion Formula One i Formula Two). Czasem skubną ale od razu wypluwają.

W międzyczasie doświadczyłem tygodniowego - nie wiem jak to nazwać - załamania się części koralowców. Po prostu przestały mi się otwierać. Długo zastanawiałem się co może być przyczyną - nie taka solanka, temperatura, oświetlenie - ale przecież nic nie zmieniałem w tej materii. Przez chwilę chciałem winę zrzucić na odświeżacz powietrza (elektryczny), ale też go wykluczyłem. W sumie do dzisiaj nie jestem pewny co mogło być przyczyną, ale skłaniam się do uznania iż było to zbytnie wyjałowienie wody. Wszystkie parametry NO2,NO3,NH3+NH4,PO4 niewykrywalne były Salifertem. Postanowiłem więc wzmocnić karmienie aby pobrudzić wodę. NO3 wzrosło do 5mg/l i co się okazało - wszystkie korale odżyły i zaczęły się pięknie pompować. Physogyra mało nie "pęknie" takie wielkie bąble ma. Euphylia równie zdrowo wygląda i się buja.

Czas sobie płynie, a ja w końcu nie mam glonów nitkowatych / włosowatych! Dobra ekipa czyszcząca załatwiła sprawę, akwarium sobie powoli cały czas dojrzewa. Pozbycie się glonów zaskutkowało podniesieniem NO3 do poziomu 10 mg/l - postaram się je zbić i utrzymywać na poziomie 5 mg/l. W zamian za tamtą algę, pojawiło się bryopsis i valonia - grrrrrrrrrr. O ile drugi glon nie jest dla mnie problemem, nawet zostawiłem sobie kilka ładniejszych skupisk bąbelków, o tyle ten pierwszy jest prawdziwym utrapieniem. Rośnie szybko, trzyma się mocno. Zacząłem podnosić magnez za pomocą Kent Tech-M, ponieważ wyczytałem, iż poziom 1500mg/l jest pomocny w walce z tym badziewiem. Zobaczymy czy to prawda. Przy okazji wyszło że moja sól ma tylko 1200 mg/l magnezu. Chyba trzeba będzie pomyśleć o powolnej zmianie soli i czuję że będzie to KENT.

Sprzętowo wiele się nie zmieniło. W sumie jedynie co to zrobiłem dolewkę na timerze i elektrozaworze. Pociągnąłem z kuchni do pokoju rurkę od osmozy i zakończyłem w akwarium. Woda dolewa się raz dziennie przez 12 minut. W planach mam budowę korony z pokrywą na której dam oświetlenie i rozbuduję je jeszcze o kolejne 2x80[W]. Oczywiście na górze pokrywy będą 3 wentylatory 120[mm] sterowane za pomocą jakiegoś komputerowego sterownika.

Coraz bardziej brakuje mi sumpa. Chciałbym schować w nim odpieniacz i pozbyć się bąbelków w akwarium. Nie wyglądają one zbyt estetycznie. Zrobiłbym też refugium, a w ogóle to zachciało mi się wywalić odpieniacz i oprzeć filtrację na DSB w akwarium głównym i dużym refugium w sumpie. Do tego jednak musiałbym zmienić również akwarium, a to w tej chwili niewykonalne ze względu na koszta. Z czasem na pewno będę chciał dołożyć jakiś reaktor wapienny z wkładem magnezowym, może jakiś komputer od muftiego, ale to ciągle plany. Kasa za każdym razem sprowadza mnie na ziemię.

Z najbliższych planów mam kupno w kolejności:

1xLabroides dimidiatus

1xSynchiropus splendidus

1xPseudocheilinus hexataenia

1xNaso Literatus / Elegans lub Siganus lo Vulpinus (tu nie mogę się zdecydować, bo ponoć borsuki należy trzymać parami, a o Naso czytałem że ryba straszną ma przeżywalność, albo raczej nieprzeżywalność).

I na tym chyba skończę zarybianie akwarium. Chciałem jeszcze Pterapogona, Hepatusa i Białobrodego, ale dla nich miejsca w tym akwarium raczej nie starczy.

Z korali chciałbym trochę więcej miękkich, sarco zółte lub niebieskie, sinularię w różnych kolorach, xenię białą, parę kolorowych grzybków. Z LPS-ów jeszcze fajnie by było jakąś tubkę i chociaż jednego SPS-a dołożyć (może seriatoporę hystrix lub caliendrum).

Na koniec rzut całości sprzed ponad miesiąca. Mój aparat robi zdjęcia kiedy chce, więc nie mam zbytnio aktualnych fotek. :) Aktualnie skała jest goła od glonów oraz pięknie pokryta różowymi glonami wapiennymi, szczególnie fajnie widać je pod światłem aktynicznym.

20100719_0974.JPG


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jesli myslisz ze sol Kent ma wysoki poziom Mg to sie mocno rozczarujesz(moja miala ponizej 1000),nie mowiac o malej wydajnosci tej soli.

I dlaczego dolewke zrobiles na timerze a nie na plywaku?

Przeciez parowanie nie zawsze jest takie same.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolewka jest na timerze bo to najtańszy sposób. Poza tym pływaki w moim przypadku, gdzie nie mam sumpa, nie zdałyby za bardzo egzaminu - różnica poziomów wody w akwa to milimetry, a lustro wody faluje no i nie wyglądałoby to zbyt estetycznie. Co do parowania, to zależy ono między innymi od temperatury, tak samo jak wydajność osmozy (cieplejsza - więcej paruje, ale i osmoza więcej produkuje, zimniejsza - spada parowanie i wydajność osmozy). Póki co się sprawdza :) A z solą KENTa mnie zaskoczyłeś. Z tego co wyczytałem w necie, referencyjny poziom Mg w tej soli był około 1350 mg/l, a w mojej AM tylko 1200 mg/l (w solance wyszło mi 1180 mg/l).


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam można prosić o nowe fotki pozdrawiam


Pozdrawiam Adrian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W akwarium zachodzą teraz duże zmiany, głównie sprzętowe. Z najważniejszych należy zaliczyć dołożenia sumpa, zmiana oświtlenia na LED-y, profilux i czekam na nowy odpieniacz. Dopiero jak będę miał komplet sprzętu, zacznę szukać "cukierki".

Przybyło kilka maluśkich szczepek, które troszkę się rozrastają. Będzie też zmiana obsady, pozbywam się większości miękkich i chcę spróbować z SPS-ami.

Generalnie nie ma się czym chwalić, nie jestem na razie zadowolony :p.

Parę wygrzebanych zdjęć sprzed jakiegoś czasu

20110213_1326.JPG

20110108_1286.JPG

20110106_1272.JPG

20110106_1274.JPG

20101219_1216.JPG

20101219_1211.JPG

20101115_1195.JPG

20101115_1193.JPG


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to akwarium wygląda super będę śledził postępy i trzymam kciuki powodzenia


Pozdrawiam Adrian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kojaczek5

akwarium super się prezentuje, też tak chce, a naso :love "pikny"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo, brawo! czekamy na więcej foteczek :p


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.