Skocz do zawartości
Roman Rożek

Jakość mierników/testów PO4

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zastanawia mnie jakość mierników PH4 oraz opłacalność ich zakupu, poniżej podaje wg mnie ,do wglądu "ranking" począwszy od najlepszego:

1. Hanna - HI 93713 - cena około 1200 zł

2. Hanna Phosphate Checker HI 713 - cena około 300 zł (nowość)

3. Rowa - PO4 test - cena około 270 zł

4. Salifert Test PO4 - cena około 50 zł

czy różnica w cenie pomiędzy miejscem 1 a 2 przekłada się na jakość, czy nr 2 wystarczy w zupełności do podstawowego pomiaru, i czy nr 2 będzie dokładniejszy od nr 3 ?

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...

1. Bardzo dobry i najdokładniejszy ze wszystkich w/w wymienionych mierników (ale żeby uzyskać dokładny wynik trzeba wykonać około 4-5 testów i wyciągnąć średnią, czasami można otrzymać tzw kosmiczny wynik czyli powyżej 0.8 a wykonując powtórnie testy około 0.04)

2. Porównując w stosunku do HI 93713 wypada gorzej (chociaż parametry odczytu takie same) moim zdaniem jest dobry do określenia poziomu czy jest więcej PO4 niż 0.1, ponieważ w przedziale PO4 0.01 do 0.09 często padał wynik 0.00

3. Rowa....hmm..jakie oko taki odczyt

4. POMYŁKA

Reasumując poz.2 wypada najlepiej stosunek ceny do jakość (opierając się na polskich dostawców)


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie małe dygresyjne pytanko. Czy warto widzieć aż tak dokładny wynik pomiaru fosforanów? Do czego dla przykładu Wam potrzebny moze być aż tak wyśrubowany pomiar? Daje to coś?

Właśnie rozważam, czy warto się pchac w takie dokładne pomiary, żeby wyrównywać poziom fosofranówi i nie wiem czy warto, jeśli są i tak niskie?....


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no proste ze tak, 0.06 a 0.01 to roznica ogromna, przeklada sie w sposob WIDOCZNY golym okiem na wybarwienie SPSow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam ten sam dylemat...

jeśli wynik 0,01 i 0,06 są aż tak różne, że widać gołym okiem to po co ten test? nie wystarczy obserwować korale?

rozumiem, że test jest ważny, żeby zbadać czy nie masz za dużo fosforanów (gdy coś się dzieje nie tak z koralami) - ale to już raczej chodzi o większe wartości - dodatkowo słabo jakoś wierzę, że te najniższe odczyty są dokładne - tym bardziej, że słyszę, że potrzeba brać np 5 wyników i robić średnią...

trudna decyzja bo jednak to dość spora kasa...


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#259634 KIDULT :

no proste ze tak, 0.06 a 0.01 to roznica ogromna, przeklada sie w sposob WIDOCZNY golym okiem na wybarwienie SPSow.

Czyli że co? Że jak np. ponizej 0.01, to SPS bieleją? Czy jak? Nie za bardzo kapuję właśnie tego. Sam zbiłem fosforany przez głupotę (końska dawka rowy w obiegu) i LPS są mocno jasnawe, ksenia niebieska leci... Zero glonów (oprócz szyby - mgiełka, bo sól TM BA)

I teraz nie wiem czy warto zmierzyć i podbijać PO4 czy na oko podbijać ?

Jakbym miał gwarancję, że warto zmierzyć i stwierdzić te 0,01 czy 0,02, to bym się nie wahał i kupił ten drogi test. Ale skoro na oko można też stwierdzić, to teraz zgłupiałem, bo nie wiem w końcu, czy jest za dużo czy za mało?...:)

Do tego NO3 praktycznie niewykrywalne, pH ostatnio cholernie wysoko (8.3-8.5) i na to wszystko redox powyżej 400... Niby wszystko żyje, ale widzę po niektórych LPS że są "spultane"....:)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajnie mieć 0,01 przez cały czas ... ale nie wiem czy nawet sam producent zagwarantuje, że zawsze da się zmierzyć poprawnie taki wynik ..

a jeśli za którymś razem wyjdzie 0,03 to co? zwiększać dawkę absorberów? a jak 0,00 to karmić więcej? można by zwariować tak ciągle mierzyć i reagować :))))

myślę, ze obserwacja korali + raz na jakiś czas zmierzenie u kogoś i utwierdzenie się, że jest dość nisko przy moim akwarium chyba musi wystarczyć - bardziej za nomową Rafała19 zastanawiamy się nad pożadnym miernikiem zasolenia


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

myślałem już że temat popłynął a tutaj niespodzianka :), w każdym razie dziękuję,

Macie racje mówiąc że najlepszym miernikiem będą nasze korale, tą zdolność posiadłem przy ostatnim zbiorniku, natomiast są takie momenty kiedy miernik naprawdę się przydaje:

- przy zakładaniu nowego zbiornika (jestam na takim etapie), przed włożeniem życia dobrze byłoby sprawdzić parametry wody

- jeśli założymy że nie jesteśmy idealni i popełniamy błędy to z czasem podczas prowadzenia może zdarzyć się tak że nie będziemy zadowoleni z kolorów swoich podopiecznych i wtedy zaczniemy szukać przyczyny i co zmierzymy najpierw...

reasumując miernik powienien być zaplanowany w budżecie, a jeśli okaże się że doszliśmy do idealnych warunków w naszych akwariach do możemy zawsze odsprzedać.

Mój wybór padł na "depilator":)

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znajomy uzywa hanki tylo podczas wprowadzania nowego papu lub suplementow. Dzwina i ciekawa rzecza jakia od niego uslyszalem, to ze po4 nie rowne po4 :-) Sa jedzonka, ktore zawieraja w sobie sporo po4 jednak nie powoduja wzrostu stezenia tego w zbiorniku i odwrotnie. Jest to zwiazane z jakimis zwiazkami w ktorych wystepuja te fosforany i sa w rozny sposob przyswajane. Dziwne to dla mnie i nie wnikalem w szczegoly ale fakt jest taki, ze kolega uzywa wlasnie dokaldnej hanki tylko przez pierwszych kilka dni wprowadzania nowego jedzonka czy specyfiku aby okreslic dokladnie reakcje systemu na "nowy skladnik" i podjac jakies kroki.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mufti: mialem na mysli, ze utrzymanie takiego poziomu przez dluzszy czas przeklada sie na wybarwienie. pozatym jest wiele czynnikow, ktore powoduja ciemnienie spsow, oczywiscie wszystkie mozna nazwac w jeden sposob: stres, czyli dotykanie, przestawianie, wahania parametrow. kiedy widzisz ze cos jest nie tak, wystarczy Ci minuta aby sprawdzic PO4.

ja dzis kupilem hanna checker. mierzylem u siebie wode 2 razy (2 saszetki). wyszlo mi 0.00 za kazdym razem. mam nadzieje ze korale zaczna teraz nabierac kolorow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.