Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Nocne rozmowy o rafie

Rekomendowane odpowiedzi

siemka, co robicie tak pozno na forum? :googleye

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekamy aż coś napiszesz:clowning

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No sie nie doczekalismy :googleye


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to widzisz, a ja czekam co Ty skrobniesz :googleye

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bajke o czarodziejskim mlynku chyba duzo osob pamieta, ale jak rzeczowo wytlumaczyc dziecku dlaczego woda w oceanie jest slona?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz ostatnio bylo na demotywatorach :googleye Choc moze dziecku to nie bardzo .... Byl zeskanowany artykul z gazety, ze pletwal blekitny podczas wytrysku uwalnia 1800dm3 spermy :-) z czego tylko ok 1% trafia do partnerki :-)) I dlatego woda jest slona :strutin


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co to Anglia nie spi?

Lukasz jakby moj syn tak na lekcji odpowiedzial to z jednej stronny bylbym z niego dumny z drugiej na wywiadowce spalil sie ze wsydu.

Ja pytam na serio! Dlaczego woda jest slona?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalej szukam odpowiedzi na nurtujace mnie pytanie


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie to nurtowało ludzi od bardzo dawna. Już w starożytności zrodził się pogląd, że Ziemia pod wpływem ciepła pochodzącego od słońca "wypociła" sól, doprowadzając do zasolenia wód morskich. Innego rozwiązania tej zagadki szukano w oparciu o twierdzenie, że gdy słodką wodę przesączy się przez popioły to staje się ona wodą słoną. Budowano więc hipotezę o zasoleniu wód morskich dzięki osadom przypominającym popiół, a powszechnie występującym na dnach mórz. Przeszło 2000 BP (Before Present) filozof Seneka wyraził pogląd o pochodzeniu soli w wodzie morskiej wskutek wypłukującej działalności wód rzecznych, które niezmordowanie wynosiły i wynoszą sól z lądów. Ten właśnie pogląd przetrwał bardzo długo. O ile jednak dawne próby odpowiedzi na frapujące pytanie opierano przede wszystkim na intuicji i teoretycznych rozważaniach, to prawdziwe naukowe próby jego rozwiązania datują się od XVII wieku. W 1670 roku angielski uczony Robert Boyle w swojej pracy Obserwacje i eksperymenty dotyczące zasolenia morza udowodnił obecność niewielkich ilości soli w wodach rzek. Badacz ten rozpoczął oznaczenie zasolenia mórz drogą odparowania wody morskiej oraz ważenia pozostałego osadu. Działający nieco póĽniej Edmunt Halley (przełom XVII i XVIII w.) zaproponował, aby w oparciu o szacunek ilości soli odprowadzanej z lądów przez rzeki do mórz oraz zawartości soli w wodach morskich wyznaczyć wiek tych wód. W XVIII wieku Francuz Antoine Laurent Lavoisier i Szwed Tornbren Bergman dzięki bardzo starannemu, stopniowemu odparowywaniu wody morskiej wykazali jej bogaty skład chemiczny, uzyskując kolejne składniki: węglan wapnia, gips, chlorek sodowy (sól kamienna), sól glauberska, sól Epsona, chlorek wapnia i chlorek magnezowy. Z czasem okazało się, że w bardzo rygorystycznie dobranych warunkach odparowywania można z wody morskiej uzyskać aż ponad 50 różnych soli. Kolejny milowy krok w poznaniu chemizmu wód morskich został dokonany dzięki słynnemu rejsowi statku Challenger z 1872 roku, który zebrał nie tylko próbki z powierzchni, ale także z wód głębinowych (do głębokości 1500m). Badania tych próbek przeprowadził Niemiec Wilhelm Dittmar, który stwierdził obecność takich pierwiastków, jak chlor, brom, siarka, sód, wapń, magnez, potas i węgiel. Późniejsze prace doprowadziły do odkrycia dalszych 65 pierwiastków. Już po wyprawie statku Challenger, w 1899 roku, John Joly zrealizował pomysł Edmunda Halleya. Uwzględniając sumaryczną zawartość chlorku sodowego w wodach oceanu światowego w zestawieniu z roczną dostawą soli przez rzeki Ziemi, ustalił, jak się wtedy wydawało, wiek wszechoceanu na około 90 milionów lat. Obecnie wiemy, że Joly oszacował nie wiek oceanu, a czas pobytu chlorku sodowego w wodzie morskiej. Składnik ten stale dostarczany do mórz podlega równocześnie wiązaniu w osadach morza. W dziejach Ziemi wiele soli wypadło też z oceanów formując różnowiekowe złoża soli. Na podstawie dotychczasowego opisu można by sądzić, że wielowiekowe już dociekania przyczyn i czas zasolenia oceanu światowego nie dały pozytywnego rezultatu. A jednak właśnie dzięki tym badaniom możemy udzielić odpowiedzi na interesujące nas pytanie. Jest bardzo prawdopodobne, że zasolenie oceanu światowego pozostaje niemal niezmienne od momentu narodzin. Aby zatem zrozumieć fenomen zasolenia wód morskich, trzeba raz jeszcze cofnąć się do momentu, gdy Ziemia kończyła swój etap astralny i rozpoczęła żywot planetarny. Około 4.5 miliarda lat temu glob ziemski nie tylko rozwarstwił się na jądro, płaszcz i skorupę, ale zyskał pierwotną atmosferę i zalążkową hydrosferę. Ponieważ jony chlorkowe - największy składnik zasolenia mórz - wydzielają się w tym samym geologicznym procesie co para wodna, należy przyjąć, że powstające oceany od samego początku były zasolone. Najprawdopodobniej początkowo stężenie chlorków było w wodach morskich nieco mniejsze, ale szybko osiągnęło stan właściwy swemu środowisku. Później, i to aż do czasów współczesnych, zasolenie wód morskich nie podlegało istotniejszym zmianom. Nieprzerwanie trwał i trwa nadal odwieczny cykl dostawy oraz jej wypadania w wody morskiej. Cykl ten odznacza się zapewne czasem wyliczonym przez Joly'ego, tzn. 90 milionów lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lizadr piekny artykul ;) Tylko wynika z niego, ze jednak naprawde nie wiemy dlaczego :-))) Same zalozenia hipotezy :-) Ale przynajmniej ludzkosc wie, z jakich skladnikow i w jakich proporcjach przygotowac sol syntetyczna dla nas :-)

pozdrawiam

lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LiZaRd super opis, ja jeszcze slyszalem hipoteze ze zasolenie powstalo na wskutek ciaglego parowania wody przez miliony lat.

Pozdrowienia dla wszystkich ktorzy nie spia i drinkuja w srodku tygodnia :clowning


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grześ, niestety... Dziś do Ciebie przyjść nie mogę... http://dano2005.wrzuta.pl/audio/3UpFDVxsxOg/piesn_-_dzis_do_ciebie_przyjsc_nie_moge

aaaaaaaaaaaaaaaaleeeeeeeeeeeeee luksusowa z kolką i cytrynką tuli me serce:)

zdrówko:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zdrowie:)

Ale co sie odwlecze to nie uciecze

PS mam nadzieje ze nie ciepla jak wtedy:D


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja zadam wam zagwozdkę, na długie bezsenne noce:

Załóżmy, że nie ma czegoś takiego jak Bóg, że to tylko ludzie wymyślili z potrzeby wierzenia w coś....

Mniejsza.

Jak wiemy gwiazdy, planety, księżyce itp, itd zrodziło się z tak zwanego wielkiego wybuchu. Bez niego nie było by nic.

Moje pytanie: skąd wzięła się materia którą wyrzucił BigBang??

EDIT: skąd się wzięły cząsteczki które wyrzucił wielki wybuch? co je stworzyło?

Miłego myślenia :clowning ja myślę nad tym od 2 tygodni i nic mi do głowy nie przychodzi, s

W miarę przystąpienie zadałem pytanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kto to był "Big Bang?" nie muuufff mi że to fiiieli fybuchhhhh był:DDDDD


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic nie dzieje się z przypadku


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tofik

Nie wiem czy problem chcesz analizować pod kątem metafizycznym, wtedy można o nim rozmyślać i rozmyśla się od dobrych kilku tysięcy lat.

Jeśli chodzi o fizykę wielkiego wybuchu, to zadałeś sobie złe pytanie. Nic nie stworzyło cząsteczek, które powstały po Wielkim Wybuchu. W dużym skrócie wszystkie cząstki powstały z energii Wielkiego Wybuchu. Zwykle odkrycie Einsteina wiążące masę z energią uzmysławia ile energii możemy uzyskać z masy. Tu było odwrotnie to z E powstała m. Pozostają jednak pytania co do cech osobliwości i dlaczego osobliwość wybuchła rozpoczynając ekspansję wszechświata, i to bada nauka. Pytanie skąd się wzięła osobliwość jest błędne, bo nie możemy rozpatrywać niczego, co było przed Wielkim Wybuchem. Dlaczego? Bo nie było "przed Wielkim Wybuchem". Nie było materii, czasu, sił, nie było próżni. Nie można napisać, że nie było niczego, ponieważ "nic" również nie istniało. Dlatego nauka nie rozważa pytań, na które chciałbyś znać odpowiedź. To już rozważania nt "siły sprawczej".

Jeśli natomiast interesuje Cię fizyka Wielkiego Wybuchu, to na początek polecam książkę Igora Nowikova "Czarne dziury i Wszechświat". Tytuł nieco oklepany, ale książka naprawdę fajnie łączy tematy astronomiczne z fizyką i matematyką. Jest tam też najlepiej napisany tekst o nieskończonościach jaki kiedykolwiek wpadł mi w ręce.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciemno wszedzie i glucho wszedzie... co to bedzie??


projekt 180l + sump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#280426 Tofik :

Moje pytanie: skąd wzięła się materia którą wyrzucił BigBang??

EDIT: skąd się wzięły cząsteczki które wyrzucił wielki wybuch? co je stworzyło?

Miłego myślenia :) ja myślę nad tym od 2 tygodni i nic mi do głowy nie przychodzi, s

W miarę przystąpienie zadałem pytanie?

Moim zdaniem cały ten "wielki wybuch" to sprawka talibów. tylko oni mają "jaja" żeby się na coś takiego porwać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie robicie offtopa w oftopicu.

Luzne rozmowy o rafie a Wy schodzicie na filozofie, potem bedzie polityka, religia i sex jak to zawsze w towarzyskich rozmowach bywa


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może o muzyce nocą...np. takie cóś...http://www.youtube.com/watch?v=zskw3mCQFL4

Chyba pozytywny skutek, oglądania TV, czasem można usłyszeć urywek ciekawej piosenki, na tyle, że chce się poszukać oryginału:)

The White Stripes - Jolene

Co prawda w oryginale pierwotnym była Dolly Parton ale im wyszło to lepiej...


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro o nocnej muzyce

to


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm tak...wygina śmiało ciało


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.