Skocz do zawartości
sigreg

Kostka 40l - jakie swiatlo ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od dwoch lat zyje sobie u mnie rafka w "kubikowym" akwarium Boyu o pojemnosci 40 litrow (+-). Fabrycznie akwarium wyposazone jest w oswietlenie oparte na pojedynczym compakcie bialo-niebieskim na zlaczu 2G11 o mocy 18W, zasilanym przez maly magnetyczny statecznik i starter. Jak widac szalenstwa ze swiatlem nie ma.. Jakis czas temu dolozylem dodatkowego compacta 9W Blau Aquaristic, o swietle rowniez 50/50, po prostu wepchnalem go w wolne miejsce obok lampy glownej, zasilany jest wlasnym przewodem sieciowym i wlasnym malym statecznikiem. W sumie 27 Watt, czyli wciaz ledwo ledwo.

Prawie 2 tygodnie temu swietlowka 18W wyzionela ducha, od tamtego czasu mam problem zeby kupic nowa, akwarium juz drugi tydzien trzyma sie na pojedynczym kompakcie 9W, co prawda nic jak na razie nie pada, ale to wrecz grzech tak meczyc koralowce. Niby to normalny kompakt 18W na zlacze 2G11, jednakze w porownaniu z chociazby 18W Blau Aquaristic ten moj jest znacznie krotszy (ma zaledwie 22,5 cm nie liczac pinow), compact Blau nie zmiesci sie pod pokrywa przy oryginalnym mocowaniu.

Stad tez pomysl zeby przerobic pokrywe, po pierwsze zeby zwiekszyc ilosc swiatla do akceptowalnych wartosci (chcialbym osiagnac przynajmniej 0.7 - 0.8 W/L), a po drugie wejsc w taki standard oswietlenia zeby zakup nowej swietlowki nie zajmowal 2 czy 3 tygodni.

Co mamy ... mamy pokrywe z istniejącą instalacja czyli:

- dwa komputerowe wentylatory srednicy 6 cm kazdy do wentylacji i chlodzenia, zasilane pradem stalym przez maly transformator i prostownik

- powercompacta 18W zasilanego ze statecznika magnetycznego

- pojedynczy wylacznik wylaczajacy cala ta "elektrykie"

Wentylatory bedace przykladem kiepskiej jakosci planuje wymienic na nowe, lozyskowane, cichsze i wydajniejsze. Chce sie rowniez pozbyc statecznika indukcyjnego i zamiast niego zastosowac mniejsze (o ile to mozliwe) a na pewno mniej grzejace sie stateczniki elektroniczne, pozwoli to rowniez wyeliminowac ewentualne startery. Trzeba pamietac ze to mala kostka z niewydajnym chlodzeniem - temperatura moze byc problemem, zwlaszcza latem.

Pod pokrywa mamy do dyspozycji 35x15 cm, moze nieco wiecej jesli stateczniki zamontuje na przyklad na pokrywie a nie pod. 35 cm szerokosci to miejsce w ktorym musi sie zmiescic zrodlo swiatla lacznie z ewentualna oprawa i zasilaniem. Jest tez opcja zeby stateczniki wywalic poza pokrywe wogole, wtedy zrobi sie byc moze nawet 35x20 cm :)

Najwiekszy problem mam z wyborem zrodla swiatla. Standard 2G11 ? 2G21 ? Nie mam pojecia jakie rozmiary maja swietlowki o danej mocy z tymi przylaczami, nie wiem tez ktore latwiej kupic. Ponadto slyszalem ze swietlowki G23 maja wbudowany starter, wiec nie moglbym stosowac elektronicznego statecznika. Zeby uzyskac zalozona ilosc swiatla musialbym zamontowac 2x18W, pytanie co dajac minimum 36 watt zmieszci sie w 35x15 cm ?

Jest jeszcze kwestia doboru statecznika lub statecznikow, idealnie byloby zastosowac jeden statecznik elektroniczny majacy na przyklad 2 wyjscia 18W mogacy zasilac czteropinowe compakty, pytanie czy sa wogole takie ? Znalazlem statecznik elektroniczny z wyjsciami 2x18W ale zalecany do lamp T5, nie wiem czy nada sie do powercompactow.

Ogolnie zwracam sie do Was z prosba o pomoc w doborze sprzetu i oswietlania tak zeby zrodlo swiatla zmiescilo sie w przestrzeni 35x15 cm dajac przy tym minimum 35 Watt. Wszelkie sugestie dotyczace ewentualnej "gospodarki przestrzennej" w stylu "wywal statecznik poza akwa, wstaw jeszcze jedna lampe" beda rownie cenne :)

Pozdrawiam

Grzesiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko 35cm na 15?cm?

Jaki jest rozmiar tego akwarium?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma podstawe 35x38 (przednia szyba gieta, pomiar 38 po nadluzszym odcinku), ale..

13 cm przedniej czesci pokrywy zabiera otwierana czesc do karmienia, okolo 10 cm w tylnej czesci zajmuja dwa wentylatory, maly prostownik i statecznik obecnego oswietlenia. Zostaje 15... Jakby zrezygnowac z wentylatorow a stateczniki umiescic poza akwa byloby do dyspozycji 25x35 cm.

Grzesiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MiQ ... z nieba mi spadasz !! Dwie takie 24w powinny wejsc bez klopotu, przejscie z fabrycznych 18W na 48 ... super ! Znalazlem nawet odpowiedni statecznik 2x24W dla kompaktow na 2G11:

http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c=4a0441adc71e&UID_p=28c2f98a7cdf&UID=a8ffd0a9c2bd

W takim razie kwestia doboru oswietlenia zostala rozwiazana :strutin Napiszcie jeszcze czy w takim razie lepiej wziasc dwie bialo-aktyniczne czy tez jedna taka a druga 10.000K ? W akwarium obecna obsada koralowa to wylacznie miekasy i grzybki. Ale nie powiem, przy takim swietle mialbym ochote sprobowac prostego koralowca twardego.

Grzesiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może lepiej 2 stateczniki po 24W i sterować osobno ?? wtedy jedna aktyniczna zapala się wcześniej o godzinę, potem biała, po 10h biała gaśnie i za godzinę gasnie niebieska

co do proporcji białych do niebieskich to już nie wiem bo może starczy biała + niebiesko-biała ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Przerobka sie dokonala, zastosowalem dwa osobne stateczniki. Z obudowy usunalem:

- dwa stare wentylatory, jeden z zatartym lozyskiem

- statecznik magnetyczny "china noname" i zaplonnik

- pojedyncza oprawa 2G11 zamontowana w sposob umozliwiajacy uzywanie wylacznie swietlowek o mocy max 18W, takich jak w zestawie. Mocniejsza a wiec dluzsza swietlowka nie miescila sie na dlugosc.

- prowizoryczne oswietlenie PC 8W

Zostalo:

- wylacznik glowny

- transformator i uklad prostowniczy 230A AC / 9V DC

Nowy stuff:

- dwa nowe ciche wentylatory

- dwa stateczniki elektroniczne 24W

- dwie oprawy umocowane tak, zeby umozliwic montaz swietlowek do 24W

- no i oczywiscie dwie swietlowki PC 24W white/actynic 50/50 z Blau Aquaristic

Do zrobienia

- wymiana prostownika z 9V na 12V, wentylatory sa na 12V wiec przy 9 kreca sie wolniej niz by mogly.

Obecnie kostka ma przyzwoity wsp. oswietlenia, 48W na 40 litrow pojemnosci. Balem sie ze nowe oswietlenie spowoduje znaczace i szybkie nagrzewanie sie wody, na razie nie jest zle. Po 12 godzinach swiecenia temperatura wody wzrosla o 1.5 stopnia, moze byc gorzej w naprawde upalne dni. Stad tez pomysl na wymiane prostownika z 9 na 12V, szybsze wentylatory powinny nieco poprawic chlodzenie.

Dziekuje wszystkim za pomoc :clapping

Grzesiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.