Skocz do zawartości
brzydzi

bielenie raz jeszcze :(

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety dziś zauważyłem ponowne bielenie korali. Dwa moje spsy leca od dołu. Myślałem, że już wszystko jest oki, więcej karmiłem, odpieniacz na suchą pianę. Wszystko było oki, a tu dziś niespodzianka. Dwa spsy lecsa od dołu. zastanawiam się czy może miec na to wpływ PH. Jak mierzę wieczorem to PH jest w granicach 8,0 - 8,1 , natomiast rano (gdzieś 7.00) PH wynosi 7,57 - 7,6. PH mierzą elektronicznie, ale nie mam płynu do kalibracji i ostatnio była robiona z 4 miesiące temu. Mierzyłem PH salifertem ale na nim praktycznie mam o 0,2 stopnia więcej niż na elektronicznym. Co może być powodem takiego stanu. Parametry Mg 1410, Ca 420, NO3 2, PO4 0,02, Kh 9,3. Obsada dośc spora. Oprócz tego mam jeszcze problem z bordowym glonem na tylnej szybie i pompach, ale o tym juz pisałem w innym poście.

Grzegorz

ps. słabiutkie zdjęcie, ale zawsze coś

dscf2878j.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temp rano 23,5 a wieczorem 26. Temp mierzona skalarem więc chyba będzie oki?? Kurczeczy aż tak duży wpływ na korale ma temperatura - chodzi o bielenie??

pozdro Grzegorz

ps. tylko ja nigdy nie miałem grzałki w akwa. Wcześniej miałem bielenie, ale było to spowodowane (tak mi się wydaje) brakiem karmienia korali. Zacząłem karmić i wszystko wróciło do normy, az do wczoraj:/


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#262548 brzydzi :

Kurcze czy aż tak duży wpływ na korale ma temperatura - chodzi o bielenie??

Temperatura ma ogromne znaczenie. Przez globalne ocieplenie cała wielka nasza kochana australijska może niedługo wyginąć :clapping


cc183b31859f2d3073f0571477a8ac16u1871a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafale, zasolenie mam takie same od dwóch lat. Mierzę je tym samym spławikiem AM. Chyba sie nie "rozhuśtał" nagle :clapping. Po drugie zawsze sypię tyle samo soli:/


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korale , które lecą fragmentuj koniecznie , bo stracisz całe.

Po odcięciu bialego szkieletu przed wyrzuceniem obejrzyj go pod lupa i potem daj do RO , myslę że znajdziesz tam jakies żyjatka. Masz jakieś wargacze w zbiorniku ? Jesli tak to przegłodź ryby aby oczysciły korale .

Przy poziomie PO4 0.02 masz zdecydowanie za wysokie KH , taki poziom bedzie stresował korale i beda traciły tkanke na tipach . Lepiej zejdź ponizej 8 póki czas.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju więc mogą to być pasożyty - jakieś żyjątka? Czy inny wpływ np KH? Oki więc od jutra dam mniej płynu na kh z ballinga, ale na ca muszę dać normalnie bo poleci. Zmierzyłem temperaturę, na skalarze mam 25,7 , TDS 27 ??, a na spławiku AM 24 ???? Kurcze, któremu wierzyć.


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli koral traci tkankę od dołu to przewaznie z braku pokarmu czyli zerowe NO3 lub zbyt słabej cyrkulacji . Jednak w Twoim przypadku te przyczyny odpadaja bo masz doswiadczenie i domyslam się że zaddbałes o to. Kolejną przyczyną są własnie pasożyty , które najbardziej dokuczają koralom o ciekniej tkance ( własnie takie jak na fotce).

Tutaj niezbędne są wargacze , bo chemicznie odradzam walkę w obsadzonym zbiorniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zasolenia to również polecam sprawdzić u któregoś z kolegów na innym przyrządzie.

Włśnie niedawno jeden z kolegów z forum przekonał się jak precyzyjny spławik recznie kalibrowany potrafił oszukiwać. Pokazywał 1.024 a w rzeczywistosci było 1.034 , naszczęscie korale nie padły tylko stopniowo traciły kolor do białosci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro postaram się sprawdzić na którymś czy coś jest. Jedynie mam bardzo dużo wężowideł tych malutkich no i kiełży. Nie zauważyłem nic nowego, ale prawdę mówiąc nie "powiększałem obrazu". Cyrkulacji mam sporo i karmienie jest również wg mnie dobre. Jutro będę przyglądał się koralom. Jedynie z wargaczy mam "wargatka" seudocheilinus hexataenia. Nie wiem czy on sam wystarczy na moje akwa jeżeli są w nim pasożyty. A zapytam, jest jeszcze inna walka z pasożytami, oczywiście oprócz chemii?/

pozdro Grzegorz

ps. kurcze zasolenie od zawsze takie samo, ale trzeba będzie porównać, tylko u mnie nie bardzo jest gdzie porównać....


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brzydzi jak to są pasożyty to tylko restart leczy przerabiałem to przez te kur...je... a co do zasolenia możesz mi przysłać wodę to sprawdzimy na hanni


180x60x60 SPS PROJECT 26-04-2009 BioPelletes 08-03-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoj wargatek jest bardzo przydatny i napewno da sobie rade. W koncu szuka i poluje caly dzien.

Jesli NO3 nie bylo przez dluzszy czas zerowe, to przyczyny leza gdzie indziej. Moze po prostu byly w akwa jakies gwaltowne skoki (zasolenia, kH ?). Moze przedawkowanie elementow sladowych ?

W kazdym razie trzeba mocno pilnowac, zeby NO3 nie bylo zerowe.:clapping


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brzydzi, myslę że spławik AM to nie najlepszy pomysł , ostatnio przerabiałem problem wysokiego zasolenia. Jeśli mogę Tobie coś doradzić to zainwestuj w dobry spławik np TM , nie mówię że Twój źle mierzy , ale dokładność jego pozostawia wiele do życzenia.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli spławik od lat dobrze wskazuje to sam sie nie zepsuje

nie ma o czym rozmawiać


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#262612 Foo lszklo :

brzydzi jak to są pasożyty to tylko restart leczy przerabiałem to przez te kur...je... a co do zasolenia możesz mi przysłać wodę to sprawdzimy na hanni

z tego co pamiętam to miałeś ślimaki na montiporach, ja swoje moczyłem nadmanganianem potasu i po 2 miesiącach moczenia każdej montipory nie ma po nich śladu. Także niekoniecznie musi być restart.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, wczoraj od razu odłamałem zdrowe części korala i przykleiłem na nową podstaweczkę. Niestety dziś jedna odnoga korala biała, nie widzę na nim żadnych pasożytów przyglądałem się uważnie i nawet robiłem macro aparatem :/. Tkanka na koralu wygląda jakby się łuszczyła, zaraz zmierzę parametry żeby były wiarygodne (chodzi o godzinę), ale rano KH o godz. 8.30 wynosiło 8,0 a PH 7,65. Nie wiem czy to jakaś choroba czy coś innego, jedynie zauważyłem że ponownie szyby u mnie robią się białe po kilku godzinach od czyszczenia , a używam soli TM BA. @Foo lszklo dzięki, chyba skorzystam z pomocy przy zasoleniu. Wcześniej JanuszD podesłał mi ROWE na PO4 i po zmierzeniu mam 0,024 więc nie jest źle. Odpiemniacz zbytni syfu nie wywala, ale jest to duży odpieniacz "Skibowski" do akwa ok 800 - 1000 litrów. Kurcze mam nadzieję, że nie będzie trzeba robić restartu bo korale ładnie rosna, szybko, pozbyłem się zielonego nalotu, jedynie mam trochę aiptasii ale to ma się zmienić bo niedługo będzie kilka wurdemani, a teraz to bielenie, szkoda korali....

zdjęcie poglądowe:

dscf2883g.jpg

Uploaded with ImageShack.us

pozdro Grzegorz, dziękuję za zainteresowanie :kapelusz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterii nie dozuję w ogóle. Podmianki robię co 10 - 12 dni 10%. W sumpie mam glonowy oświetlany na zmianę z akwa no i duży odpieniacz ale skręcony. Oprócz tego jest jeszcze 500 ml peletek. Inna sprawa na szybie tylnej mam bordowy glon - meszek. No a ta acra to chyba pójdzie do kosza bo widzę, że na drugiej odnodze również jest już biała plamka :clapping. Kurcze nic w akwa nie zmieniałem, jedynie mam pelety od 13 kwietnia, a tydzień temu dołożyłem 200 ml bo było ich tylko 300. Czy to ma wpływ?? Karmię tak samo - ryby 8 kostek dziennie, korale co trzy dni 7-8 kostek na noc. Żadnych amino, Cv itp nie dozuje.


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brzydzi spróbuj przekazać komuś korala na leczenie. Może masz o okolicy kogoś kto ma stabilne parametry.


Sto kilo szczęścia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie myślałeś o odłożeniu na razie paletek ? Skoro po zwiększeniu zaczęły się problemy.


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, przecież pelety usuwają z wody NO3 i Po4, ja nie mam tych parametrów zerowych. Oba są wykrywalne, no chyba że pelety usuwają jeszcze coś jeszcze ale co?? Zapytam jeszcze o tą temperaturę, czy ktoś miał takie objawy jak temp. był za wysoka czy za niska?? Szczerze mówiąc nie miałem nigdy grzałki, a w zimie kilka razy nie było mnie w domu po dwa dni i temp w mieszkanku "spadła" do 17 i nie było problemu z bieleniem:( Co to jest?? Jeszcze raz tkanka jakby odklejała się od korala, tak jakby.....hm łuszczyła się farba.

pozdro Grzegorz

ps. Andrzej pisał, że mam chyba dużo bakterii i stąd ten nalot na szybach, czy one mogą być przyczyną tych problemów??


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie bakterie mogą być przyczyną takiego stanu rzeczy. Podobnie jak przy przelaniu wódki, nadmierne wykwity bakteryje kończą się masowym pomorem zwierząt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc jak pozbyć się bakterii skoro ich nie dozuje, jedynie mam pelety??


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pelety są źródłem pokarmu dla bakterii. Bakterie się mnożą pod wpływem obecności peletów. Bakterie dozuje się w celu utrzymania gatunkowej równowagi mikrobiologicznej w systemie. Jednak nawet bez ich dozowania "jakaśtam" równowaga się ustala i jeden szczep bakterii zaczyna dominować. Tak więc brak dozowania bakterii, nie wpływa na zahamowanie ich wzrostu, lecz tylko na bilans gatunkowy ekosystemu. Jak zmnieszyć ilość bakterii? Bardzo (!) powoli zmniejszać ilośc pożywienia (źródło węgla).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.