Skocz do zawartości
StefcioHD

CHCĘ MIEĆ morskie, ale .......

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chęci mam, żeby mieć i zająć się akwarystyką morską, ale…… No właśnie  Brak funduszy. Kompletnie brak. Może ktoś ma, zbędne akwarium (nie za duże), jakiś osprzęt itd. Będę wdzięczny za pomoc. Sam temu nie podołam. KRYZYS winny wszystkiemu.


StefcioHD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A skąd jesteś ?


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak przy okazji, zdajesz sobie sprawę ile kosztuje utrzymanie akwarium morskiego ? Założyć to nie sztuka, ale później utrzymać.. to tak jak z samochodem można kupić tanio malucha ale trzeba go ubezpieczyć, lać paliwo, wymieniać płyny i elementu zużywające się..

zanim się zacznie cokolwiek warto przemyśleć.. nie tylko emocje brać pod uwagę.


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak Sienki ma rację, ile mozesz miesięcznie poswięcić kasy na akwarium?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, nie mam tego za wiele, ale od kiedy postanowiłem dać na luz z browarkami, w kieszeni zostanie około 150 zł miesięcznie (przynajmniej zdrowszy będę i brzuchal nie będzie tak szybko rósł)


StefcioHD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, nie mam zapałek w kuchni, bo zapomniałem kupić. Cholerny KRYZYS, to przez niego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 150 zeta to 200l utrzymkasz z palcem w nosie.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z was robił podsumowanie przy zakładaniu morskiego ? Bo mi wychodzi ok 5 tys. zł przy 200l

Więc to nieprawda że utrzymanie jest kosztowne, ale bardziej zgromadzenie sprzętu, uruchomienie oraz zakupienie życia.

Utrzymanie to koszty poboru prądu, wody i okresowy zakup pokarmu ew. chemi czy soli czyli od 40 wzwyż na miesiąc.

Mnie tez dopadł kryzys... jem spleśniały ser, piję stare wino i jeżdżę autem bez dachu...


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#263618 Sienki :

(..) zdajesz sobie sprawę ile kosztuje utrzymanie akwarium morskiego ? Założyć to nie sztuka, ale później utrzymać..(..)

Właśnie moim zdaniem założyć to sztuka. Bo 90% kosztów to sprzęt i życie.

Później to prąd, woda, preparaty ( ale preperaty nie koniecznie, przykład Niki )

Stefcio chce małe akwarium więc miesięczne koszty wątpię żeby przekroczyły 30-50 zł.

Ale i tak na początek niech poczyta dokładnie forum i się zastanowi 3x zanim faktycznie zacznie przygodę z morszczyzną.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A prefiltry do osmozy+zywica,a wymiana swietlowek co pol roku i zarnikow raz na rok,absorber PO4,wegiel i testy to dostajecie gratis ze sklepu?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Peniek, wszytko kwestia dogadania.

Przy 40 litrach to ile on tej RO potrzebuje ? Może się dogadać z kimś z okolicy i brać od niego RO ( za browar)

Filtracja pewnie będzie oparta na LR i nie wiem czy absorbery będą mu potrzebne.

Chcieć to móc :)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@SkoczekPL majac do dyspozycji 150zl/m nie bawil bym sie w nocniki 40l ,tylko zakladal conajmniej 200l.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwazam tak jak Skoczek. Ja tez sie uparlem i zalozylem 33 L. Po pol roku bylo juz 100 L a koszt zalozenia nie musi isc w tysiace.

Ja zaczynalem od skaly z dzialajacego zbiornika - znaczniejk taniej niz w sklepie, miniflotora + pompki (calosc za 100 zl kupisz) ale fakt faktem, ze trzeba sobie zdawac sprawe z przyszlych wydatkow: prad, sol, to chyba na poczatek tyle. Nawet testy wody mozna zrobic od czasu do czasu u kogos znajomego lub a sklepie z morszczyzna.


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko dalej nie wiadomo skad kolega jest?


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ale ja mam nieodparte wrażenie że StefcioHD chciałby minimalnym kosztem zrobić sobie akwarium - na zasadzie, ze - "dajcie". Zauważcie tytuł - wielkie litery - CHCĘ MIEĆ. Chcę, i tyle. IMHO lepszy tytuł, jeśli już to powinien brzmieć "Jak zarobić forsę na morskie". Ale najłatwiej się wykręcić kryzysem. Jak się nie ma forsy, to się nie zakłada akwarium, albo robi się słodkie, do czasu gdy KRYZYS minie. Założenie założeniem, ale sami wiecie że później trzeba forsę cały czas do zbiornika wlewać. Nie wiem. Bardzo średnio podoba mi się takie podejście. Jeśli się nie ma kasy na założenie, to nie ma co nawet myśleć o zbiorniku. Sorry. Możecie mnie zjechać :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie. Jestem z Legionowa. Utrzymać w kosztach m-c dam radę. Nie poradzę sobie ze startem. Nie myślałęm o niczym wielkim. Nawet ta "30tka" jest już czymś.


StefcioHD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz 150 zł miesięcznie to sporo.

Miesiąc pierwszy

Kupujesz akwarium 112, Na Allegro od 95 zł za nowe, ale bywają uzywane też. Kupujesz jakąs kaskadę aquaela.

Czytasz forum

Miesiąc drugi

Wklejasz szybę tworząc panel, i kupujesz elementy do oswietlenia: startery, oprawwki bryzgoszczelne, swietlówki uzywane dostaniesz za darmo.

Czytasz forum

Miesiąc trzeci. kleisz koronę lub pokrywę z pcv, kupujesz pompki cyrkulacyjne (też mogą być używane),

Czytasz forum

Miesiąc czwarty

Oszcędzasz na żywą skałę, czytasz forum

Miesiąc piaty - Jęśli nie przeszło Ci chcenie kupujesz sól i żywą skałę. I stajesz się morszczakiem

Oczywiście kilka browarków będziesz musiał poświęcić na wodę z RO czy podmianki, zrobienie testów, pierwsze szczepki....


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TMK ujęłaś to pięknie, nic dodać - nic ująć, a tak na marginesie to Pan StefcioHD mógł by się przywitać w stosownym dziale :) i uzupełnić profil - bo tak jest fajniej :)


150x50x50 + sump 103 l. 55 kg LR + 9 kg LS , cyrkulacja 2 x JVP 102, obieg At-306, odpieniacz - stożkowy, światło 2 x 54 t5 + HQI 70W + 120W LED, start 13.08.2010

Kupię szczepki korali miękkich i LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moj tato ma takie powiedzenie: "jak się nie ma miedzi, to się na d...e siedzi", czy jakoś tak:) niekoniecznie przy akwarium morskim.

Proponuję na początek zbirać kasę i duuuzo czytac. Następnie robić zakupy jak już będzie się wiedziało cosik o tym hobby:) pozdrawiam


200l + sump, AM HQI150W AM16K, T5 2x39W AM Reef White, T8 Arcadia Marine Blue,

odpieniek Weipro przerobiony +p. 1500l/h, pompa obiegowa 3000l/h,

cyrkulacja mj1200l/h+2xPH402, mixer KM500, UV,PHmetr, osmoza AM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie i panie, już nie piszcie że zabawa w akwarium morskie jest takim tanim hobby, nie nastawiajcie chłopaka na 200l, bo po pierwszym miesiącu się przekona ile wszystko kosztuje i akwarium znajdziemy w dziale targowisko.

Nikt nie pisze tu jeszcze o kosztach dodatkowych typu szybki na ten panel ,silikon akwarystyczny, przecież ich nie wklei na gumie do żucia (pompy może ktoś mu podaruje ale takie przy których nie da się zasnąć lub, prądożerne z epoki kamienia łupanego).

Same utrzymanie 150zł za miesiąc ? no niby ok pod warunkiem że wliczamy w to tylko zużycie prądu i wody ewentualnie jakiś pokarm.

a co gdy do tych 150zł trzeba mu będzie dołożyć bo trzeba będzie wymienić świetlówki, a za chwile wkłady w ro, sól, bo kuchenną przecież nie posoli. ?


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ehh masakra :) sam wiem że kosztuje to więcej, szczególnie że nie chcesz siedzieć i oglądać samej skały w półmroku :)

ja obecnie chce akwarium 500l i w związku z tym od 2 miesięcy zbieram sprzęt, a daję sobie jeszcze 14-16 miesięcy - więc półtora roku :) a do tego dodam że już mam małe zaplecze i obecne akwarium można potraktować jako poligon doświadczalny i szczepkowe. Forum czytam codziennie groooobo ponad godzine.. akwarystyka ma uczyć cierpliwości! więc powoli do celu.


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja pozdrawiam kolegę z Legionowa gdzie 2 lata w JW 2621 zostawiłem w MSW.Ale dobrze trafiłeś i bardzo dobrze zacząłeś bo co niektóry kupił a potem się pytał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chcesz akwarium to se zarob. tak ja ja i reszta kolegow.

Nie se tylko sobie .....i mam nadzieję że jak na tym czy innym forum zapytasz o coś - to dostaniesz odpowiedz w podobnym tonie. " Se poczytaj"

Żal.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec do dzieła zbieraj kasę, czytaj pytaj (te dwie żeczy masz za darmo) i powodzenia


250L Korali 7, oświetlenie 6x39W, Profilux II Plus EX, 450L jeden samp na oba zbiorniki 160 l. obiegowa OR3500, cyrkulacja 1 x koralia 7(10500 L.) i Tunze 6105 (13000 L.), oświetlenie 7x80 W. ATI ściemnialne, mikser AM 500, reaktor butlą sterowany profiluxem, Odpieniacz Reef Octopus 5000

200 L. +

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.