Skocz do zawartości
Tofik

Lista zakupów.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Nareszcie doczekałem się fuchy, i praktycznie w kieszeni mam już 1500zl.

Czytałem już praktycznie wszystko, co jest dla początkujących.

Przygotowałem już wstępnie listę zakupów, ale chciałbym ją jednak zweryfikować, przed wydaniem kasy, bo to jednak nie 15zl.

1)Akwarium full optiwhite 6mm 50*50*40 - nówka nie śmigania - 100L, może mało, ale nie mam miejsca na inne wymiary, a to mi musi wystarczyć, poza tym mam je dosłownie po cenie materiałów, bo handluję akwariami z opti.

2)Falownik: JVP - 1. - cena około 40zl

3)Kent Marine 6,4 kg - około 75zl

4)Żywa skała 10kg - wezmę tą po 35-38 - razem 380zl

5)Filtr DI - najtaniej znalazłem za 60zl

6)Filtr RO3 - mam już więc nie muszę kupować

7)Żywy piasek 4,5kg wystarczy? - około 85zl

8)Oświetlenie - i tu brak pomysłu ze względu na wymiary akwarium, zastanawiam się nad 70W/HQI plus jeszcze jakieś 2x30 świetlówek t5, - chciałbym zmieści się do 350zl

9)Hydrometeor - około 24

10)Dobudowanie Panelu np z szkła albo plexi

- co w nim dac, jakie wkałdy? biobale, odpieniacz, gąbki coś jeszcze? Jaką pompę polecacie? - szukamy coś z średniej półki.

11)Odpieniacz BOYU WG-310 - 80zl - czy on jest igiełkowy? - słyszałem ogólnie dobre opinie a mogę go mieć za 50

11)Testy wody: na razie mam JBL kropelkowe na no3.

Jakiej firmy polecacie w miarę nie drogie?

na razie wychodzi: około 1100zl bez wysyłki

O czym jeszcze zapomniałem?

- rzeczy takich jak termometr, rybki, korale nie liczymy - to dojdzie z czasem.

Jakie ryki proponujecie do tego litrażu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

testy kup Saliferta bo JBL do morskiego jest słaby,

Hydrometr weź lepszy najlepiej JBL,

Biobali nie używaj


250L Korali 7, oświetlenie 6x39W, Profilux II Plus EX, 450L jeden samp na oba zbiorniki 160 l. obiegowa OR3500, cyrkulacja 1 x koralia 7(10500 L.) i Tunze 6105 (13000 L.), oświetlenie 7x80 W. ATI ściemnialne, mikser AM 500, reaktor butlą sterowany profiluxem, Odpieniacz Reef Octopus 5000

200 L. +

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomysl nad zwyklym szklem. OptiWhite jest drozsze z 6mm zwyklej szyby nie wplynie na kolor wody. OpiWhite jest godne polecenia przy wiekszych baniakach gdzie grubosc szyby to 10mm i wiecej. Oszczedzona kaske mozna wydac na cos innego np lepszy odpieniacz. Wiem ze masz to szklo taniej ale moze zwykle bedziesz mial jeszcze taniej :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzałki też nie liczę, bo mam.

Co do od pieniacza Boyo, to ludzie go polecają, a jeżeli nie ten, to jaki? - nie podawajcie nawet droższych niż 180zl, bo na takie po 600 mnie nie stać.

Co myślicie o takim:

http://allegro.pl/item1066211373_odpieniacz_mini_nano_rafa_nowosc_weipro_sa2002.html

pomysl nad zwyklym szklem. OptiWhite jest drozsze z 6mm zwyklej szyby nie wplynie na kolor wody. OpiWhite jest godne polecenia przy wiekszych baniakach gdzie grubosc szyby to 10mm i wiecej. Oszczedzona kaske mozna wydac na cos innego np lepszy odpieniacz. Wiem ze masz to szklo taniej ale moze zwykle bedziesz mial jeszcze taniej

Raczej nie uda mi się załatwić taniej, wszak to tylko 80zl.

Nie opłaca mi się szukac taniej z float, i zaoszczędzić tych 30zl

Czy coś jeszcze trzeba dokupić, zarówno na start, jak i na czas dłuższej ekspatriacji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a coś jeszcze?

Bo nie chcę żeby okazało się, że wydam tyle kasy,a się okaże że za miesiąc, albo 2 będę musiał robić zakupy, za drugie tyle, obowiązkowo, bo inaczej akwa panie

Czy tyle piasku i żywej skałotwórczy? kupię max 12kg na start.

reszta zakupów będzie ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piachu i skały powinno wystarczyć. Co do światła to na początek samo 70 w hqi powinno wystarczyć jeżeli chcesz zmieścić się do 350 zł (oprawa przemysłowa jakieś 140 plus żarnik koło 180) 2x T5 jak najbardziej ale wtedy koszta plus jakieś 200.

A tak z innej beczki- strasznie trudno będzie Ci zmieścić się w 1,5 tys. Nie lepiej poczekać, troszkę dozbierać i założyć od razu całe oświetlenie i lepszy odpieniacz??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tofik, dwa słowa o wymiarach zbiornika i światełku:

przy planowanym 50x50x40 będzie Ci ciężko znaleźć (a w zasadzie nie znajdziesz) świetlówki T5. gdyby długośc zbiornika wyniosła 60cm wtedy masz akuratnie pod T5 24W.

i jeszcze co do HQI 70W, przyznaję ostatnio nie śledziłam nowości, ale swego czasu pamiętam, że z takimi żarnikami (70W) nie mozna było poszaleć z wyborem K :) ale jak mówię, może coś się zmieniło i teraz wybór jest.

edit:

są jeszcze T5 8W i 14W one są krótsze, ale to raczej słabsze światełko (bardziej jako nocne).

jeżeli miejsce pozwala to dążyłabym do 60cm.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ze światełkiem - chociaż te 55cm na szerokość, świetlówki mają 550mm, plus oprawki - które mogą przecież po 1,5cm wystawać poza akwarium :)

Wygodnie jest móc sobie dobrać takie T5tki jakie Ci się podobają, w śród żarników 70W nie ma za dużego wyboru (tak ja Nika wspomniała) temperatury barwnej...


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wymiarów, to nie podlegają manie, bo akwarium już jest sklejone.

Co najwyżej, dodam 10cm na panel, taki dokleję i świetlówki będą wystawać i świecić nad panelem częściowo.

Jakiej barwy szukać? 14 000 - 20 000?

Są i takie:

http://allegro.pl/item1059104460_zarnik_hqi_70w_14000k_rx7s.html

http://allegro.pl/item1059104398_zarnik_hqi_70w_20000k_rx7s.html

HQI też już mam wystarczy że zmienię palnik.

Co do od-pieniacza i oświetlenia, w ogóle do założenia.

To nie jest tak, że ja chcę kupić te rzeczy i za tydzień ruszać, chcę wydać kasę, bo potem się rozmyślę :).

Planuję ruszać pod koniec września, a w tym czasie zbierać, na korale, ryby, jakieś tak inne pierdółki.

Nie rozumiem, co macie na myśli: za słaby od pieniacz, czym ten za 80zl różnic się będzie od takiego za 350.

Dlaczego, taki za 80, to już odpada, i nie da rady? - Jak to stwierdzacie.

Jakby porównywać filtr wewnętrzny z kubełkiem to rozumiem. Ale jeżeli wyglądają tak samo, inna jest tylko marka, no może inne wymiary.

Jak działa ten odpieniacz łopatkowy? Bo na kostkę lipową i na wirnik igiełkowy to wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tofik kolezanki i koledzy dobrze Ci radza. I chyba wszyscy rozumiemy o co chodzi z finansami na starcie. Moze podlap druga fuche. Planowanie tak wszystkiego na styk sprawi ze ponownie wydasz pieniadze. Zrob dluzsze to akwarium bo bedziesz sobie plul w brode o te centymetry. Co powiesz o takiej lampie?

HAGEN GLO 2x24W jest to sama belka z odblysnikiem, satecznik elektroniczny. Estetyka bez dlubania, kombinowania. Lampa jest bez swietlowek, ale dokupisz je i miescisz sie w budzecie 350zl. Nie tylko akwarium zyska na dlugosci ale rybcie i twoje oko. Zaciski na szyby mozesz zdjac tak zeby opierala sie na samych drutach. Jezeli wyjdzie Co zbiornik okolo 120l na start dla korali miekich to spokojnie wystarczy. Bedziesz chcial wiecej swiatla i bardziej wymagajane korale dokupisz druga belka. Piachu 4,5 kg moze wytarczy, ale jego jak i testy mozesz kupic po dwoch miesiacach. Skaly przydaloby sie z 15kg i odpoeniacz nie Boyu. Jednym falownikiem cyrkulacji nie zrobisz. Przy tej wielkosci akwarium nie robil bym panelu bo juz niec tam nie zmiescisz Jakis odpieniacz wewnetrzny i kawalek plexy w kolorze tla do zamaskowania gratow. Nie wklejalbym tego na stale tylko zamocowal tak zeby latwo wyjac

Z rybek do takiego litrazu to Blazenki, Gramma loretto, Magnifica, Gobi

EDIT:

aha to jak juz wszystko masz to po ptokach


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już wspomniałem:

Nie startuję w tym miesiącu nawet, dopiero po wakacjach, więc chcę kupić, coś co może poleżeć, a już kasę wydam, bo potem się rozmyślę jeszcze :).

Panel chciałem zrobić, ale poza akwarium nie w. Tak więc akwa miało by 50*60*40. A sama przestrzeń dla korali i ryb 50*50*40.

Nie napisałem też że chcę się zmieści w 1500zl wiem o tym, że jak g... kupię to potem muszę kupić coś normalnego i wydać 2 razy więcej.

Co do łapmy: minimalny rozstaw to te 60cm a więc mi by pasowało. Jeżeli świeciło by częściowo na panel. - to chyba nie duża strata by była?

Ale mogę w takim 100L hodować korale twarde też tak? - kwestia światła.

Aha, jak mi za mało bezie 1 falownika do drugi jeszcze dokupię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz zjechać z kosztami to szukaj rzeczy używanych, np. czasami ludzie sprzedają skałę na targowisku i wtedy cena jest trochę inna ok 20-25 zł. Z tymi wymiarami to poprzednicy mają absolutnie rację - potem będziesz rzeźbił, kombinował i się irytował, że ci brakuje kilku cm. Skoro masz już HQI to oświetlenie może zrobić sobie sam - trochę aluminium i śrubek, statecznik, oprawki, odbłyśnik i oświetlenie HQI 70w + 2x24WT5 gotowe. Na początku świetlówki możesz wziąć od kogoś używane, z czasem jak wsadzisz zwierzaki kupisz sobie nowe.

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO to znaczy ile proponujecie wymiary?

Tylko proszę ja Was! Jedynie gdzie mam miejsce na akwarium to biurko, więc nie szalejcie. Wydłużyć je o 10cm?

mam drugie akwa, z którego 60*25*35, mógłbym wyciąć szyby 2, i wydłużyć, ale kosztem wysokosci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tofik zapomni o HQI czy litrach. Pokaz napierw biurko albo zrob probe. Probe najlepiej zrobic z dziewczyna:bump1 Nie zadne stykanie sie ogonkami tylko mocne ruchy. Wtedy 100kg mozesz postawic. Bez tego na biurku balbym sie postawic piko rafke 20L


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kwesta miejsca to wywal biurko i postaw szafke z sumpem.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I ucz się do kolokwii na dywanie...

mieszkam w typowej kawalerce dla studneta, tam mam wszystko na wcisk, 100L to max.

Pewnie Sump postawić za drugie 200zl sump do 100l lol

też jestem zdania, że akwarium powinno być tak duże na ile pozwalają warunki, i dom urządzając pod pokój z akwa, a nie akwa pod pokój...

Ale nie tym razem 100L to max co zmieszczę więc nie ma mowy o 160, nawet jeżeli koszta są te same

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tofik to pisz od razu ze student jestes , ze mieszkanie wynajmujesz itp, pracujesz. Im wiecej napiszesz o swojej sytuacji i mozliwosciach tym latwiej i trafniej bedzie mozna doradzac. W jakim miescie ta kawalerka? Skontaktuj sie z akwarystami z okolicy, obejrzyj akwa na zywo latwiej bedzie Ci podejmowac decyzje.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem z Białegostoku, byłem już u osoby posiadającej morskie.

Chyba temat już wyczerpany, akwa musi byc jakie mam 50*50*40, do tego dobuduję 10cm panelu za albo z boku akwa.

Chyba jebak z boku.

HQI 70W, kwesita tlyko 14k czy 20k temp?

PS. Biurko poszerzę i wzmocnię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tofik, jak cos to mam sumpa na zbyciu:) tylko dlugosc jego okolo 70cm...


Akwarium 120x60x60,sump 80x40x35,cyr:SUNSUN 12000l/h + 6000l/h,AquaBee UP3000,2xMAXSPECT 160W,Bubble Magus BM110

Obsada:Forcipiger flavissimus,Zebrasoma flavescens,Zebrasome Xanthurum,Siganus vulpinus, Paracanthurus hepatus, 3 Anthiasy, 2 Occelarisy

http://mojarafa.blox.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile za ten sumpik?

PS. zastanwiam się czy nie zamienic tego dziwoląga 70*25*35 na sump zamiasst panelu - bo mam go za darmo, tylko media i pompkę kupic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak masz możliwość to rób sump - same zalety

Pozdrt


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.