Skocz do zawartości
fal

Duża konsumpcja MG

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zauważyłem , że mój zbiornik ma bardzo duze zapotrzebowanie na magnez , dlaczego tak się dzieje ?

Nad CA i KH panuję , ale magnez mimo podawanej sporej dawki dziennej caly czas spada , oczywiscie zwiększam dawkowanie , ale skąd bierze się takie zapotrzebowanie , korali nie mam dużo.

Parametry mam takie

CA - 370

KH - 7,8 - 8

MG - 1185

PH - 7,9 - 8,1

NO3 - 0,01

PO4 - 0,04

To chyba na tyle


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze tak powiem, podbije temat bo odpowiedzi brak a u mnie ten sam problem.

KH 7

Ca 390

Mg 1170

Mimo ze dodaje codziennie 2ml Liquid Magnesium od Saliferta, wynik w zasadzie stoi w miejscu.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widocznie lejesz tylko tyle ile wynosi dzienne zuzycie,musisz lac wiecej do czasu az Mg wzrosnie do 1300-1350.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nalezalo by zaczac od dokladnosci testow. Przedewszystkim na kh. Twardosc weglanowa to wlasnie pomiar ilosci przedewszystkim weglanu wapnia i magnezu. Nie jest mozliwe podniesienie poziomu wapnia i magnezu bez odpowiedniego kh. Mozna przyjac ze KH jest parametrem okreslajacym nam zdolnosc rozpuszczania sie w wodzie tych wlasnie zawiazkow.

Bardzo czesto jest tak, ze to wlasnie KH spada najszybciej. A po dodaniu bufera podnosi sie takze poziom Ca oraz Mg.

Takze w akwarium wcale nie musi byc wiele sps. Wystarczy ze jest skala. Sa wtedy rurowki, glony wapienne i masa innych organozmow zuzywajaca interesujace nas zwiazki.

Takze proponuje zajac sie dokladnym pomiarem i stabilizacja KH. Wtedy Ca i Mg bedzie tylko do kosmetycznych poprawek :strutin

pozdrawiam

lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potężne ilości MG konsumują glony wapienne.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie małe wyjaśnienie do postu @chodiego

" ... z uwagi na to, że testy KH mierzą tak na prawdę ogólną buforowość wody (zasadowość), a nie twardość węglanową.

Z tego powodu również inne związki niż węglany wapnia czy magnezu wpływają na wartość odczytu akwarystycznego testu KH, jak węglany sodu czy potasu. Również fosforany mają zdolności buforujące, więc większy poziom fosforanów również będzie wpływał na odczyt "akwarystycznego KH".

... Znaczy to, że mają inne związki buforujace w wodzie, niż tylko węglany wapnia czy magnezu. Wina leży w nazwie testu, gdyż sugeruje ona że test mierzy twardość weglanową. Test ten powinien się nazywać "Test na zasadowość wody", a nie "Test KH"."

Źródło: http://www.discusforum.pl/printview.php?t=1730&start=0&sid=aa79125fd2155d98a101886c02bf212d

Zasadowość wody:

http://www.profesor.pl/publikacja,4548,Artykuly,Kwasowosc-i-zasadowosc-wody-jako-wskazniki-jej-jakosci-Znaczenie-kwasowosci-i-zasadowosci-wody

Należy otworzyć plik PDF.

Jest możliwe wykazanie przez testy wysokiego poziomu Ca i Mg pomimo niskiego kH ponieważ te testy są zupełnie od siebie niezależne. Testy na Ca i Mg oznaczają tylko te kationy i nie są w żaden sposób zależne od kH próbki. Zależność taka może tylko wystąpić w przypadku, gdy robimy tylko same podmiany solanki. Wlanie jakiegokolwiek dodatkowego preparatu do akwa powoduje rozjechanie się tej zależności. Nawet przy Ballingu trzeba uważać, ponieważ zawilgocenie składników też zmienia proporcje kH do Ca w płynach.

Powyższe stwierdziłem osobiście 2 lata temu, gdy przy kH na poziomie 10, Mg miałem na poziomie 2200!!! Zawalony był test Zooleka na Mg, co zostao potwierdzone przez labolatorium Zooleka w wysłanej próbce wody i reszcie testu.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ludzie, jaki weglan magnezu ?? w wodzie morskiej nie ma grama weglanu magnezu.

przeciez w wodzie morskiej plywa chlorek magnezu, i mozna go kupic gotowego jako odczynnik (np MgCl2 uwodniony) i dozowac tyle ile nam wyjdzie z zapotrzebowania, na gotowo. Jak dla mnie to najlatwiejszy parametr do utrzymania.

Robimy roztwor woda + chlorek magnezu i dozujemy. mierzymy, korygujemy dawke i jest magnezu ile sie chce. Nie mam kalkulatora do magnezu, ale pewnie ktos w necie by mial, trzeba poszukac, tak aby wyliczyc ze przy x spadku magnezu w ciagu dnia trzeba lac y roztworu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodi zapewne zastosował skrót myślowy. Nie każdy jest po szkole chemicznej.:strutin

2NaHCO3 + MgCl2 --> 2NaCl + Mg(HCO3)2


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlodzimierz w tym rownaniu to akurat magnes pojawil sie w sposob magiczny :-):-):-)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj, czepiasz się :strutin. Poprawione, śpieszyłem się do pracy.

Edit:

Dopiszę jeszcze jak wkład dolomitowy (magnezowy), np, Aqua Medic reaguje w reaktorze wapniowym

MgCO3 + H2O + CO2 --> Mg(HCO3)2


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a po co ten caly Mg(HCO)3 z reaktora skoro naturalna woda morska go nie zawiera?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@KIDULT, długo "siedzisz" na forum więc chyba czytałeś:strutin o reaktorach wapiennych? Jak nie wiesz:shocking, to jest metoda suplementacji magnezu w przypadku nie stosowania Ballinga.Dodaje się 10 - 25% objętości zasypu. Tyle w temacie.

http://www.reefshop.pl/eshop/aqua-medic_aqua-medic-dolomite-1l-jony-wapnia-i-magnezu.html


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli to tak samo jak np. do Iraku nie pojedziesz na wakacje (a zawsze chciales) bo jest wojna, ale za to pojedziesz do Iranu bo nazwa podobna i tez cieplo ?

ja tego nie rozumiem, po co pakowac jakis weglan magnezu do wody z reaktora jak mozna po prostu chlorek magnezu wsypac do wody i bedzie to blizsze naturalnemu skladowi? wiec po co wklad magnezowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale musisz zrozumieć ludzi, którzy korzystają tylko z reaktora teraz i przed wiekami, gdy nikt nie wiedzial co to Balling i nie mają, nie chcą suplementować magnezu w inny sposób. Może niech się wypowie ktoś kto stosuje reaktor i wkład magnezowy.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.