Skocz do zawartości
inmar

Wysokie PO4 i NO3

Rekomendowane odpowiedzi

@brzydzi, Grzesiu a czy Ty masz może dużą Hankę? ostatnio (znowu) obiło mi się o uszy, że w preisie jest wysoki poziom PO4. sama rozważam powrót do tej soli (mniej wymagająca obsada) ale te fosforany mnie zastanawiają.

Może troszkę OT-owo, ale czy ktoś ma Hankę i mierzył PO4 w preisie ostatnio nabytym?


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brzydzi,z tego co już wiekszość wywnioskowała pellety nie zbijają tych parametrów tylko je utrzymują na zadanym poziomie.Wcześniej trzeba NO3 i PO4 zbić czymś innym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety @nika nie mam żadnej hanki. Jedynie opieram się na salifercie :). Kurcze kiedyś miałem problem z niskim, zerowym PO4 i NO3 i nagle ...............ciach, mam problem z wysokim. Druga sprawa, w akwa nie ma zbyt wiele koralowców, bo je straciłem, są ryby, ale ilość nie zwiększyła się, ba karmię teraz 4 kostki dziennie, a wcześniej 8-10 kostek dla ryb, oraz kilka dla korali więc ???? co jest, bo ja już głupi jestem...:). Dałem kulki, najpierw 300 ml, dosypałem do 500 ml, ale nic to nie dało, parametry cały czas wysokie, zacząłem dozować zeostart 2 po 5 kropli dwa razy dziennie, daję już 2 tygodnie, a parametry dalej stoją....dlatego zastanawiam się czy nie zacząć dozować jakichś bakterii bo nie daję żadnych, może pomogą???

EDIT, @inmar dlatego daję zeostart 2 ale on tez coś nie zbija tych parametrów, wiem że trzeba czasu, ale już powinno być widac efekt, jakiś spadek...


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

kulki żeby coś pomogły to trzeba ich mieć około 1L. na 500 litrów wody ( ja tak mam ), bakterie daję co tydzień, z tego co wiem to raczej bardzo wskazane, jeszcze możesz zwrócić uwagę na cyrkulację czy syf ci na dnie i skale nie osiada. No i sprawa najważniejsza porządny odpieniacz co by dał radę to wszystko usunąć


250L Korali 7, oświetlenie 6x39W, Profilux II Plus EX, 450L jeden samp na oba zbiorniki 160 l. obiegowa OR3500, cyrkulacja 1 x koralia 7(10500 L.) i Tunze 6105 (13000 L.), oświetlenie 7x80 W. ATI ściemnialne, mikser AM 500, reaktor butlą sterowany profiluxem, Odpieniacz Reef Octopus 5000

200 L. +

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przerabiałem miesiącami wódkę i zeostart2,ale u mnie nie było efektów,oczywiście mogłem podawać złe dawki.Teraz za namową kolegi z Austrii zakupiłem i jestem w trakcie podawania produktów Microbit-Lift.Za jakiś czas opiszę efekty.To są właśnie bakterie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brzydzi sorry ale pamietam te twoje teksty jak wiele osób narzekalo na kulki a ty chwaliles sie ze ty dajesz po 10 kostek dziennie tak ci super kulki dzialaja. Nie pisalbym tego ale to jest po prostu smieszne. Brzydzi z akwarium jest tak ze na poczatku akumuluje ten caly syf zeby potem buch i wywalic tone glonow.

Dowcip polega na tym ze jak juz wywali trzeba duzo pracy i czasu w zaleznosci od wielkosci akwarium zeby oczyscil sie system. Moim zdaniem powninines spokojnie dozowac Zeostart np.pewnie ze dwie krople dzienie nie wiem jakie masz akwarium i ograniczyc karmnienie. Mi przy zbiorniku 850 l zajelo to pol roku.

Pozdrawiam i zmiast kulek zacznij lykac wegiel.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jaki litraż i ile ryb ale 10 kostek dziennie to myślę na jakieś 2000 l z ładna obsadą i nie wiem czy za dużo by nie było ,,ja na mój system 650 l 8 niewielkich ryb w tym jeden pokolec wrzucam pół kostki dziennie ,,pamiętaj ,ze ryby praktycznie żerują cały czas i wiecznie są głodne ile byś nie dal ,,pokarm musi zniknąć w ciągu kilkunastu sekund i nie powinien osadzać się na piachu czy skalach ,same tez zawsze sobie coś tam znajda do zjedzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, chyba mnie nie zrozumieliście. Znam zasady karmienia itp, na prawdę :):):):). Widzisz @Ra, może Cię to śmieszy, ale mnie nie - jest ciekawy dział z dowcipami, tak na marginesie i bez żadnej uszczypliwości, żart oczywiście. Nie jestem osoba, która lubi dogryzać :D. Niestety nieraz trzeba czytać ze zrozumieniem, ale cóż. Dawałem nawet więcej niż 10 kostek dziennie i nie było żadnego problemu, skała na pewno nie skumulowała tego wszystkiego bo odpieniacz ładnie pienił, teraz tez. Po prostu zaciekawiła mnie nowość - sól... i padły mi koralowce. Po tym system się załamał bo nie miało co pobierać tych dwóch składników. I tu jest pies pogrzebany - nawet nawiązując do siebie :D. Jak teraz bezpiecznie po takim czasie (około 4 m-cy) zbić PO4, bo niestety nie ma na razie tendencji do tego. Czy zrobić restart? Czy jeszcze czekać na zeostart 2.

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brzydzi przy takim karmieniu to on ci kubel syfu dziennie powinien wywalac.

Moim zdaniem daj absorber na PO4. Dwie krople zeostatu 1 rano druga wieczorem. Regularne podmiany wody i spokojnie.

Jesli chodzi o karmienie to dawalbym 1 gora dwie kostki dziennie.

Restart nic ci nie da. Musisz wypracowac swoja metode jak prowadzic swoje akwarium. Niestety w wiekszosci wypadkow jest to metoda prob i bledow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#321589 brzydzi :

... Po prostu zaciekawiła mnie nowość - sól... i padły mi koralowce. Po tym system się załamał bo nie miało co pobierać tych dwóch składników. I tu jest pies pogrzebany ...

Grzesiu, nie chcę się wcinać ale nie do końca zgodzę się z tym twierdzeniem brak obsady/sól/katastrofa,

Gdy przenosiłam się z 200l na obecne, akwarium było prawie puste. hm... praktycznie było puste - kilka miękkich i trzy sps-y. i taki stan trwał ponad 6 miesięcy.

od początku dawałam dobrą/bogatą sól (podmianki co tydzień) i wszystko hulało a parametry wzrocowe. to tylko tyle, że nie uważam że brak obsady/uboga obsada, przy bogatej soli może stanowić przyczynę problemów.

ps. w ogóle uważam, że najlepszą drogą do sukcesu jest powolne zasiedlanie akwarium, bardzo powolne. To już nie tyle do Ciebie, co tak sobie rzucam w przestrzeń :)


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napewno dobrze zadziała RowaPhos w FR509 z zasileniem 500l/h, ja na 650 litrów dodaję 200 ml i jest ok, jak często zmiaiam? różnie to bywa raz co miesiąc, raz co 2 miesiące, do tego przy każdej podmianie BioDigest i BioPtim, sporo żywej skały w akwarium i sporo w sumpie,

karmię 4 kostki IT dziennie, plus ZooMax i PhytoMax codziennie na przemian, parametry stabilne, NO3 - 0,1-0,2/Salifert,

PO4 0.00 Hanna Checker, od ponad 2 lat na soli Preis, nie zmieniałem soli, nie eksperymentowałem, jestem zadowolony,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nika wszystko oki, tez tak miałem. Akwarium mam dość długo, wcześniej nie było problemów, na prawdę. Teraz coś jest nie teges, ale nie mogę dojść co:/. Już myślałem o wszystkim, i dlatego napisałem o braku obsady koralowej. Na prawdę nie wiem co jest, ryby wyglądają pięknie, te korale co są też nie najgorzej, ale te parametry nie dają mi spokoju bo chce zasiedlić szczepkami, a nie chcę wywalać ich do śmietnika, bo to już niestety przeżyłem. Co do soli to nie będę tego ciągną dalej, nic niestety to nie da, stało się i już. Trzeba zacisnąć żeby i iść dalej, trudno, moje ryzyko, pretensji nie mam do nikogo.

Ale nadal czekam na odpowiedź czy mogę stosować zeobak, który jest po terminie, data na buteleczce to 08.2010r, przez cały czas stoi w lodóweczce - nawet żona nie widziała :):).

pozdro


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu... Korale NIE POLECIAŁY CI OD SOLI!!! Jestem tego pewnien. Nie bronię tutaj TMBA, absolutnie, po prostu zacząłem studiować przypadki gleby niby po TMBA, zauważ że WSZYSTKIE wydarzyły się na "naszym" terenie, mniej więcej w tym samym czasie, WSZYSTKIE też miały oprócz soli jeszcze jeden wspólny mianownik, myślę że wiesz jaki. A ZS2 i Zeobak przeterminowany to możesz w kibel wylać! Dziwisz się że Ci nie działa ZS2? Skoro termin minął pół roku temu? Ja jadę na ZS2 od trzech prawie lat i uwierz mi, DZIAŁA.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde, to niestety muszę nową buteleczkę zakupić zeostartu. @seb co do soli, mierzone miałem parametry i potas był poza skalą jak dozowałem tą sól, fakt zasolenie lekko za wysokie, ale takie miałem ZAWSZE. Na preisie nie było żadnego problemu, dopiero po.....ale co tam, nie ma co tego roztrząsać :). Szkoda prawie całej butli zeostartu...., może ma ktoś odsprzedać z 50 ml na spróbowanie czy mój faktycznie do kibla ma iść :).

ps. @seb, a już miałem u Ciebie zamówienie robić w tygodniu, tylko to PO$ mnie hamuje :/

pozdro


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio ktoś pisał,może na drugim forum,że można podawać przeterminowany,pół roku myślę,że nie jest to długo,bardziej to pewnie z jakichś przepisów wychodzi,ale Seb na pewno ma rację ( ale przydziobałem ).

Ja kilka miesięcy podawałem zeosart2,ale mi nie wyszło,miałem wtedy Turboflotora 1000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek, na rację nikt nie ma monopolu, szczególnie w akwarystyce :) Co do terminów, to moim zdaniem akurat takie rzeczy jak bakterie i pożywka dla niech mają prawo się przeterminować, sam ostatnio wywaliłem jakieś 300 ml ZS2, nie był przeterminowany, a jakoś słabo działał, octem śmierdział, a jakże, tyle że nie śmierdział alkoholem, a różnicę poczułem dopiero jak otworzyłem nową. Bakterie tym bardziej moim zdaniem może trafić szlag, szczególnie kiedy mają dostęp tlenu, dlatego jak dla mnie kupowanie dużych opakowań, których nie jesteśmy w stanie szybko zużyć mija się z celem. Grześ, na Twój baniak (około 500 jeśli dobrze pamiętam)dawka docelowa moim zdaniem to kropelka rano i kropelka wieczorem, możesz zacząć od trzech, czterech, jak wywali Ci bąble na skale to na kilka dni odstaw, zmniejsz dawkę o połowę i zacznij znów, jeśli znów wywali, odstaw i w taki sposób dojdziesz do dawki docelowej. Przy ZS2 czy jakimkolwiek innym żarełku dla bakterii nieodzowny jest porządny odpoieniacz, inaczej cała para idzie w gwizdek, a syf zostaje w baniaku... Wracając do Twojej "gleby", bo mnie to męczy, to pomyśl czy w tym czasie nie dokładałeś jakich korali do baniaka?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brzydzi, tak jak napisał Ra i Rutra, na zbicie P04 zastosuj np. RowaPhos w filtrze.

Następnie przy kontrolowanym wprowadzaniu P04 do systemu /w pokarmie, chemii, itp./

odpowiednio dobrana do obsady filtracja /ilość żywej skały, wydajny odpieniacz/ i jej

wspomaganie musi utrzymać P04 i N03 w ryzach. Cyrkulację masz przecież dobrze dobraną.

W moim systemie, przy 23 rybach, BioPellets znakomicie sobie dają radę /na ten rodzaj

wspomagania filtracji przeszedłem w marcu 2010r. z filtra glonowego/.

Pozdrawiam


133x70x60h, sump 220l, AM NG 2x250W HQI + 4x54W T5, obieg RD6500, BK250, cyrk. T 2x6105 ster.

7095, dolewka 40l, T osmolator, TEC III NG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę temat,otóż problem fosforanów dalej nie znikł.Jadę na polimerach,jakiś czas było dobrze i znów rosną.Obsada sporo zredukowana,karmienie również.Może to wina,że przestawiłem odpieniacz bardziej na sucho,ale na mokro to u mnie było dziennie 5l w kiblu i musiałem sól codziennie uzupełniać,ale działało.Nie mam już pomysłów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar pojawił się nowy produkt na usuwanie fosforanów , zerknij na sąsiednie forum.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem,4x4,ale ja bym wolał znaleźć przyczynę.Tymczasowych kulek mi ubywa więc kto wie czy nie spróbuję,choć nie wiem czy można mieszać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#344946 inmar :

Wiem,4x4,ale ja bym wolał znaleźć przyczynę.Tymczasowych kulek mi ubywa więc kto wie czy nie spróbuję,choć nie wiem czy można mieszać.

Mieszać pewnie nie można , musisz mieć dodatkowy filterek , a jakie masz NO3 ?


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualne parametry to NO3 około 0,02 a PO4-0,03-0,04.Polimerów ubywa,ale nie dosypuję natomiast od jakiegoś czasu stosuję VSV i przez to stoją w miejscu.Za cholerę nie umiem zejść niżej z fosforanami.Dziś zbadałem wodę RO i wyszło mi 0,04 a jutro rano sprawdzę solankę bo się rozrabia.Jeśli więc jeszcze sól dodaje jakieś 0,02 to wlewam co 10 dni 0,06 fosforanów a akwarium potrafi tylko zredukować o połowę.Zastanawiam się,czy przyszedł koniec na membranę,która ma ponad 2,5 roku.Żywica DI niedawno wymieniona a TDS pokazuje 000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inmar a czemu chcesz zejść poniżej 0,04?? masz po prostu ambicje sportowe hehe czy jest to jakiś naukowo udowodniony argument-dotkniesz palcem wody w kuwecie od hanki albo nie domyjesz dokładnie po przednim badaniu i już masz wynik zawyżony-naprawdę nie chodzi tutaj o wartości drugie miejsce po przecinku, jeśli jest poniżej 0,1 na Hance jest dobrze

Hanka to nie jest urządzenie z atestem labaratoryjnym!!!!!!!!!!!! ma prawo do błędu związanego z metodologia przyrządzania wody do badania pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz akurat interesuje mnie aspekt wysokiej zawartości fosforanów w RO.Resztę wszystko wiem,ale chciałem zobaczyć same zera i już.Wolę mieć taki system filtracyjny by lepiej podwyższać wyniki zwiększonym karmieniem i podawać bez płukania niż walczyć ciągle z obniżeniem fosforanów,ograniczać karmienie i bawić się w płukanie.Nie chodzi oczywiście o lenistwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.