Skocz do zawartości
smk

"Prodzekt" mojego nowego akwa 450L

Rekomendowane odpowiedzi

andrniew :

Przyczyna wysokiego NO3 napewno nie jest DSB . Raczej odwrotnie ,potrafi wyczyscić wode ,że korale głodują . Chyba że piach do DSB był wątpliwej jakości. Jesli zruszysz MM to lepiej go usuń całego i daj nowy.

Jesli DSB chcesz pozostawic to lej bakterie do czasu unormowania parametrów.

Ano dokaldnie jak w przypadku baniaka mojej siostry , wlasnie taki byl ten drugi worek piachu i NO3 wywalilo w powietrze powyzej 60mg/l ...dzisaj juz jest tylko 30mg ,wlasnie mierzylem ....(dobry pomysl byl z tymi bakteriami zeby wlac pol flaszki:D (thx )

U siebie przed wsypaniem piachu do baniaka bede go sprawdzal testem ztanim go wsypie .

@smk , troszeczke za szybo leciales z tym wszystkim do przodu , po za tym Ty tam nie masz wogole DSB , tego piachu jest o duzo za malo i on nie spelnia swojej funkcji :)


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 2 podmianach mam wysyp cyjano.

NO3 jest nadal bardzo wysokie i się waha pomiedzy 60-100mg/l (2 różne testy)

Odpieniacz pracuje dość spokojnie i nie wywala jakiś niesamowitych ilości syfu. Nawet powiedział bym że wyjątkowo mało. Na fotkach widać odpiniony syf po ok tygodniu.

Wklejam fotki sumpa z DSB. Przystawiłem centymetr żeby było wiadomo jaka jest głębokość piachu (u góry warstwa Miracle Mud, na dole dość drobny Kent Bio Sediment). Martwi mnie ta czarna plama na środku DSB.

Co radzicie - wywalać wszystko czy zostawić?

818-image_conv010.jpg

818-image_conv009.jpg

818-image_conv012.jpg

818-image_conv013.jpg

ogólny widok baniaka w obecnym stanie - wszystkie miękkie poza sacrophytonem ładnie rozwinięte

818-image_conv007.jpg

818-image_conv008.jpg

fotki ofiar załamania systemu z resztką tkanki:

818-image_conv001.jpg

818-image_conv003.jpg

818-image_conv004.jpg

818-image_conv011.jpg


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, ze decyzja nie jest latwa. Kosztowalo Cie to sporo pracy i pieniedzy, niemniej jednak, bez tych filtrow, sytuacja bylaby latwiejsza do opanowania.

Wydaje mi sie, ze to jakis blad w filtrze jest przyczyna podwyzszonego NO2 i 3 i utraty tkanki przez korale a nie odwrotnie.

Moze z czystym sumpem mialbys NO3 nie zerowe, ale chyba tez nie az tak wysokie.

Czy masz az tak duzo ryb, ze boisz sie, ze odpieniacz i skala tego nie uciagnie?

Na jakim poziomie jest PO4?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

smk

- nie podoba mi się ta komora z DSB + MM, nalepiej byłoby wywalić wszystko, i wsypać tylko żywy piasek, pytanie tylko czy ruszenie tego mixu nie spowoduje dodatkowego załamania systemu,

- ponadto w komorze gdzie stoi odpieniacz czy tam nie zebrało się trochę "syfu" , w przyszłości zainwestowałbym w inny odpieniacz, taką ilość "syfu" to ja mam po 1 dniu, oczywiście składa się na to wiele czynników, ale jakoś nie pasuje mi ten odpieniacz,

- na zdjęciu tego dokładnie nie widać ale jaka wysokość warstwy piasku w głównym zbiorniku

- czy posiadasz jakiś filtr mechaniczny coś rodzaju gąbki lub waty ?

nie chcę cię martwić ale wyjście na prostą z akwarium w którym NO3 jest na poziomie 100 może być bardzo trudne, (sam to przerabiałem), w każdym razie trzymam kciuki za NO3=2 :D

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Remik, pewnie ta mała katastrofa w czasie Twojego urlopu miała duży wpływ na sytuację w jakiej się teraz znalazłeś. Z tego co wiem będzie nowy odpieniacz, który pewnie poprawi sytuację ale nie usunie NO3. Ja na Twoim miejscu zrobiłbym podmianę 50% i potem co tydzień podmianki 20-25% do zejścia NO3 do jakiś akceptowalnych wartości. Dodatkowo duża butla Cycle Hagena poprawi sytuację :D Może ten mix jaki zastosowałeś nie nadaje się na DSB i lepiej zamienić go na porządny żywy piach.

Tak się zastanawiam - mówiłeś mi, że Olimpia mocno zakręciła powietrze w odpieniaczu po wywaleniu syfu do zbiornika. Może doprowadziło to do drastycznego zmniejszenia się ilości powietrza w wodzie i nastąpił zgon dużej ilości bakterii oraz innego życia w tym DSB i stąd ta kaszana.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam już zamówiony odpieniek ATI BM 200, tak na wszelki wypadek ale myślę że ten odpieniacz daje radę i nie to jest przyczyną. W tym beascie zamontowana jest igła OR3500 więc pieni to bardzo dobrze. Taka pompa jest zmontowana w AM Shorty 5000. Zresztą co on tam wywalił przez ten tydzień. Jakby było za dużo substancji organicznych to by wywalał znacznie większe ilości. Tak przynajmniej na chłopski rozum mi się wydaje. No ale tak czy siak żeby wyeliminować tą przyczynę za ok tydzień będzie nowy odpieniek.

Podmieniłem przez 2 tyg 240L wody z ok 640L w obiegu. Oczywiście do wody doadwałęm bakterie.

Mam już zrobioną beczkę 120L na kolejną podmiankę i tylko zastanawiam się czy wywalić przy okazji podmiany DSB mix czy tez nie. Najwyżej zrobie to jakoś tak żeby wyciągnąć całą wodę z sumpa wraz z syfem który uwolni się z DSB. Niestety całe życie także pojdzie w długą ale cóż. Zostawie cheatomorphe a w niej też sporo życia się chowa.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może jestem jeszcze początkujący...mam ok. 1 rok akwarium dopiero, ale...mi sie wydaje ze DSB po prostu oddaje to co pochłonęło przez cały okres istnienia, ja bym wywalił to w pierwszej kolejności..i jeszcze ten brązowy kolor - co najmniej niepokojące...


160L + sump 40L, 150W HQI BLV Nepturion 14kK, 2 x ATI blueplus 39W i 2 x ATI actinic 39W, OR 2500, 5000 l/h, odpieniacz TUNZE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smk - wylacz obiegowke, wywal wszystko z supa - umyj go i podmiane wlej do sumpa, nie dawaj jesc ryba przez kilka dni, ani innych wynalazkow, skalibruj od nowa odpieniacz; monitoruj NO3/po4, moze wrzuc wegiel na jakis czas

za jakis czas podejmniesz decyzje o dawaniu nowego DSB ale juz bez mixa

sprawdz wielkosc BM200 jest dosc spory

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Remik, odpieniacz odwala większość czarnej roboty w zbiorniku i czym lepszy tym mniej tej czarnej roboty zostaje dla pozostałej filtracji. Pamiętasz jaki byłeś zdziwiony ile syfu wywalił mój odpieniacz w czasie naszej wizyty w Egipcie? Teraz jest jeszcze lepiej. W cztery dni wywala mi teraz 2-2,5l czarnego syfu i z pewnością po tygodniu kubek by się przelał. Musiałem zamówić zpecjalny pojemnik ok. 8-9l na syf w razie takich wyjazdów. Pojemniczek coś na wzór amerykański często obserwowany przy ich setupach, zabezpieczony przed przelaniem oraz z filtrem węglowym aby smrodek się nie wydostał.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzieś wyczytałem, że taka czarna plama w DSB to może być H2S. jesli sie wydostanie do wody w obiegu to może być bardzo niebezpieczne dla ryb i innych zwierząt w wodzie z małą cyrkulacją.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywaliłem wszyściutko z refugium, zasyałem na nowo samym Miracle Mud, zrobiłem kolejne 120L podmianki i zmontowałem odpieniacz ATI BM200.

Odpieniacz śliczny i pianka jak złoto ale co do kontroli jakości firmy ATI to potwierdza się wszystko co pisano tu i na reefcentral. Sam odpieniacz jest bez zastrzeżeń (poprawili się jeśli brać pod uwagę poprzednie opinie), ale pompa po odpaleniu warczała jak stary traktor ursus. Po rozebraniu wirnika okazało się że jest niewielki 1-1,5mm odprysk na rancie i trochę drobinek magentycznych na korpusie wirnika. Oczyściłem to wszystko i chula dużo ciszej ale i tak bedzie trzeba w najbliższym tygodniu wymienić wirnik bo prędzej czy później coś pierdyknie.

W weekend zrobie kolejną podmiakę 120L, po tygodniu kolejną i zobaczymy jak będzie z azotanami.

Dorzuciłem jeszcze do zbiornika głównego nassariusy, 2 rozgwiazdy piaskowe i kilka ślimaków, co powinno tochę pomóc w oczyszczaniu piasku w zbiorniku głównym. Jutro przytargam do biura aparat i zrobie fotki, bo dziś jest 22:00 i jeszcze nie dałem rady wyjść z biura :) (choć z drugiej strony to chyba dobrze bo będzie $o$ na zachcianki takie jak morszczyzna :D


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Remik :), reasumując -koniec z mixem Żywy + MM,

w takich ilościach tygodniowe podmiany mogą wywołać stres u zwierzaków, ale to tylko moje przypuszczenia, w każdym razie powinno się poprawić i jestem ciekawy jak teraz system się spisze przy samym MM. Jeśli chodzi o ATI cieszę się że powstało coś alternatywa do Royala :D

aha, dobrze jakbyś przy tych podmianach przedmuchał skałę.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smk

Wstawaj juz i pokaz co nowego nabroiles :)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fotki sumpa po "renowacji". Pienidło pięknie bije pianę. W kubku widać syf po 1,5 dnia działania (pierwsza dobe wywalił mi dwa razy wodę do kubka zanim go ustawiłem).

Z boku sumpa nieśmiertena butla 5L po wodzie żywiec :) oraz filtr z ATI phos na bypasie

818-conv_obraz 001.jpg

818-conv_obraz 003.jpg

818-conv_obraz 004.jpg

818-conv_obraz 007.jpg


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz prosze o tym, jak u Ciebie wyglada kultura pracy ATI BM200 - czy glosny jest, jak Cie sie podoba jego praca i takie tam. Bede wdzieczny :)


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce chwalić dnia przed zachodem słońca ale po 2 dniach muszę stwierdzić że mi się podoba i to bardzo.

Wykonanie samego korpusu odpieniacza pomimo wcześniejszych opisywanych na reefcentral wpadek jest dość dobre. W moim egzemlarzu w odróżnieniu od innych jest duży luz (ok 2-3mm) między kubkiem i szyjką(nie wiem czy zamierzone czy nie). Dzięki temu kubek wczodzi (wpada) na miejsce luźno. Nie zauważyłem żeby miało to jakieś negatywne skutki w stylu wyciek piany z rury reakcyjnej czy coś takiego (bo sam kubek jest duży i dość ciężki).

W tym modelu jest zaworek bramowy więc można sobie elegancko wyregulować poziom piany w szyjce. Dość czule reaguje na zmiany ilości substancji organicznych w wodzie, przez co chyba dobrym pomysłem jest wyłączanie na czas karmienia zwierząt. Także poziom wody w komorze musi być stały.

Fajnie że jest cały przeźroczysty bo dokładnie widać ile syfu tam się zbiera i kiedy wyczyścić.

Pompa pieni rewelacyjnie. Pompuje duże ilości powietrza a bombelki są znacznie drobniejsze niż w przypadku igły AM.

Co do ciszy to ciężko powiedzieć. Moja pracuje dość głośno choć nie powinna (2x głośniej niż moja OR3500 na igle). Prawdopodobnie to wina wybracji od wirnika spowodowana małym odpryskiem. Dam znać jak wymienie wirnik.

Ogólnie to taki "Bubbleking dla ubogich" :) czy jak kto woli kto nie może / nie chce wydać tyle kasy ile kosztują produkty royala na dobry odpieniacz. Dobry odpieniacz ale musisz się liczyć że każdy egzemplarz ATI ma jakąś "niespodzankę" dla ciebie, bo dział kontroli jakości to oni chyba w Chinach mają a nie w Niemczech.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje :yes

Kiedys jeszcze, przy tym odpieniaczu, MM tez wyrzucisz i bedzie calkiem czysto, spokojnie i tanio. Normalnie sielanka:D

Napisz moze kiedys, na jakim poziomie ustabilizowaly sie parametry.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To prawdopodobnie jest przyczyną nadmiernych wibracji pompy

818-conv_img_7568.jpg

818-conv_img_7571.jpg


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie kupowałes ten odpieniacz ?


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te odpieniacze nie sa zle trzeba przyznac , ale pienia o wiele lepiej jak sie zetnie w nich ta rurke w srodku i zostawi tylko okolo 10 cm dlugosci.( po niedzieli go odpale , bo wlasnie skale odbieram to pokaze )

Ps; Jedna pompa pieni wystarczajaco dobrze , nie potrzebna druga do tej wielkosci zbiornika ktory mam obecnie .(drugie wejscie na pompe zaslepilem)

Odpieniek jest prawie bezglosny na jednej pompie , jak sie zamknie szafke to go wogole nie slychac , jak zalozylem dwie pompy to go troche slyszalem.

dsc00008.jpg

3478e336016cc8.jpg


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafal - to akurat nie wina sprzedawcy (ktory informował ze odpieńki ATI z jakoscia są jakie są) i załatwia nowy wirnik.

Odpieniacz dostałem całkiem nowy jeszcze nieodpakowany. Po prostu w ATI chyba wcale nie sprawdzaja sprzetu przed wysyłką. No ale coś za coś. Jak ktoś chce mieć na tip top to moze zawsze zapłacić 3x tyle za bubble kinga royala. Zamawiając liczyłem się z tym że coś będzie z odpieńkiem nie halo i trzeba bedzie reklamować.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smk- doskonale cie rozumie :)


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciezko powiedziec o ile nizej w moim utrzymuje sie ten korzuch piany po scieciu wewnetrznej rurki , piana zeszla w dol i utrzymuje sie mniejwiecej w polowie rury reakcyjnej , tym samym zostal przedluzony kontakt bombelkow z woda , zmniejszyly sie turbulencje zauwazylem i ogolnie jest o wiele lepsze odpienianie niz z ta dluzsza rurka . ( przynajmniej w moim jest tak i u Rafala bylo podobnie ) nie scinac orginalu , a jak juz to na wlasne ryzyko :)

Kaki ktora dzisiaj wyrzucil do kubka gdy wlozylem skale do baniaka , wam nie pokaze bo byscie sie mogli porzygac :D

3479a4175c7ed5.jpg

pozdr..


Pozdrawiam Zbyszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe zbychu, właśnie się zastanawiałem co to za wersja ATI BM200 taka jakaś trochę inna a potem sobie przypomniałem że to pewie twoja produkcja :) Bardzo ładny.

U mnie wirnik wymieniony i jest znacznie ciszej (czyli tak jak powinno). W sumie to ten nowy przyszedł też poobgryzany taki ale działa cicho więc jak dla mnie super.

W baniaku NO3 po szczytowaniu w granicach 100 mg/L (tak pokazywały testy, choć stan zwierząd nie wskazywał na taki skok azotanów), po w sumie 2 podmianach na przestrzeni 3 tygodni, NO3 spadło do ok 20mg/L wiec nie jest tak zle. Zobaczymy co bedzie dalej.

Po miesiącu stosowania ATI phos (czy jak to sie tam nazywa) i nie czyszczeniu z tyłu szyb... nie było co skrobać z nalotu glonowego. Teraz się zastanawiam czy nie przegięłem w drugą stronę z PO4 i czekam na test ROWY zeby sie o tym przekonac.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.