Skocz do zawartości
smk

"Prodzekt" mojego nowego akwa 450L

Rekomendowane odpowiedzi

Z roznymi tworzywami sztucznymi to niestety ten problem, ze z zalozenia powinny nie ulegac roznym reakcjom, ale niestety zycie jest inne. Zeby bylo smieszniej to spory wklad ma swiatlo - ale pominmy - moze sproboj zdobyc oprawki hermetyczne z innej firmy ( istnieje szansa, ze beda trwalsze ) lub pokombinuj z bryzgoszczelnymi.

Z innej beczki - mozna liczyc na jakies zdjecie obecne akwarium? Lub z podlaczania nowego sumpu? Przyjemnie sie oglada :D Pozdrawiam,

M.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie nowy sump, będą i zdjęcia :D Wczoraj przy okazji naprawy oświetlenia zrobiłem generalne sprzątanie aż się ślimak z sumpa wkurzył że mu glony wymiotłem z szybek.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam widze na pięknych fotkach że dołożyłeś do systemu AM SN400 - mam pytanko czy długo go miałeś zastawiony przed puszczeniem i czy odkarmiałeś to ustrojstwo w międzyczasie czy po prostu puściłeś po jakimś tam czasie ?? no i jak to pracuje. Też to kupiłem ale zastawiałem i czekam niedokarmiając jak będzie efekt :D pozdrawiam.


500 Liter-ków + ze 100L wody w sump-ie aaaaaaa i graciarstwa trochu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po dlugiej przerwie mały update do mojego "serialu brazylijskiego"

W końcu po chyba 2 miesiącach trzymania cheato w szachu pod zwykłą żarówką 40W w końcu dopadła mnie wena na zmontowanie normalnego oświetlenia nad sump. Na razie jednen PC 24W 6500K, ale zostawiłem nad sumpem miejsce na drugą taką samą konstrukcję (jakby mnie naszła wena za kolejne 2 miesiące :( ). Na razie zobaczymy jakie będą przyrosty pod 24W PC.

Konstrukcja DIY mojego projektu, do wykonania zaprzągłem ojca elektryka :D

818-sump_swiatlo.jpg

Tu zmontowane światełko nad sumpem

818-sump_mm_swiatlo.jpg

Tu fotka dla Romana , który chciał widzeć jak u mnie jest zrobiony mix DSB + Miracle Mud. Jak widać na fotce wlot (z prawej) jest na wysokości jakiś 12cm i troche wymieciony jest piasek od tej strony i delikatnie wznosi sie ku lewej gdzie górą wypływa do komory pompy. Jakoś na razie słabo zasiedlone jest DSB bo nie widać charakterystycznej sieci kanalików przy szybach. Po 3 miesiącach czas najwyższy chyba, ale przełoże pare kawałków skały to się zobaczy.

W sumpie cheatomorpha. Nie ma korzeni i pływa w toni więc nie grzebie mi w DSB.

Na fotce widać też denata - moja piękna lobophylia po 2 latach w moim akwarium wyzionęła ducha z nieznanych mi powodów i został sam szkielet w sumpie. Po prostu zaczęła się tkanka cofać co trwało 3 miesiące.

818-sump_mm_cheato.jpg

A tu widok ogolny na cały sump i ... tymczasowy od 3 miesięcy "baniak" żywca na wodę RO. Elektrozawór na 24V z osprzętem i czujkami do profiluxa na dolewkę bezpośrednio z sieci czeka w szafce obok na napływ weny żeby go zamontować. Nie to żeby wygodne napełnianie butli z wiadra co dzień mnie skłoniło do zamontowania tego :D

818-sump_mm.jpg


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@smk, mogę zapytać ile dostajesz od Żywca za reklamę wody mineralnej(Żywiec Zdrój)?:(.Jeśli nie płacą to może wymień butelkę w szafce na np.Coca Colę-płacą chętniej. Problem tylko taki, że coli nie ma w pięciolitrowych butelkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@michał - statecznik do świetlówek T5 / PC z aqva-light

nie pamietam który - ale ktorys z tych

http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c=313b02319693&UID_p=28c2f98a7cdf&UID=a8ffd0a9c2bd

http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c=994635d99cf3&UID_p=28c2f98a7cdf&UID=a8ffd0a9c2bd

@rs - coca cola chciała mi zapłacić za reklame ale ze względu na dobro moich zwierzaków nie zgodziłem się - w butlach po coca coli PH się zmienia :D

Nie wiecie że najtrwalsze są rozwiązania doraźne :( Butla miała być na tydzień, po tym jak zrobiłem większy sump kosztem dolewki. Jak siebie znam to przetrwa kolejne kilka miesięcy hehe.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No panowie (i panie) teraz po założeniu tego oświetlenia to się zaczeło dopiero kręcić :D Wczoraj zbadałem NO3 w moim baniaku i myślałem że się popłacze ze szczęścia - kolorek na skali testu Red Sea między 0 a 2,5mg/l YES!!! Gowniany test hagena juz od miesiąca nic nie pokazywał, mimo że red sea pokazywał 10mg/l)

W końcu po 1,5 roku szpagatów umysłowych i fizycznych przed moim akwarium udało się zbić NO3 z 50mg/l do ok 1mg/l. Jeszcze 2 tyg temu było 10mg/l więc niedługo dojdzie do 0 :D. I to wszystko mimo zwiększenia karmienia i rozpoczęcia dodawania zoo i phyto planktonu, a pokolce rosną.

A stało się to dzięki refugium z DSB (Kent Biosediment) + Miracle Mud na wierzch + cheatomorpha (dzięki Rebciu) + oświetlenie PC 25W (wystarczyło).

Polecam każdemu taki mix. Potrzeba tylko wszystko dobrze zaplanować, odpalić i czekać ze 1-2 miesiące.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kongratulejszyn:) teraz tylko czekac i sie bacznie przygladac, czy aby to bedzie stabilne. Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smk gartuluje, teraz licze, że Twoje akwa będzie należało do tych najładniejszych , jak np. Szymona, andrniewa i kilku jeszcze morszczaków , bo tych najładniejszych akwariów jest naprawde niewiele :D


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Synek no nie przesadzaj - to jeszcze przepaść i jeszcze sporo do zrobienia, ale myśle że będzie dzięki temu ładniejsze i łatwiejsze w utrzymaniu.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok 10kg kenta i 5kg MM jeśli dobrze pamiętam. Cyrkulacja OR3500 na obiegu z głownego do sumpa i nic więcej :D


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dno kent ok 7cm i na góre 3cm MM. Ze wzgledu na budowę mojego sumpa gdzie wlot jest na wysokości ok 12cm od dna piasek się trochę przesunął i na początku ma ok 6-7 a na wylocie z refugium ok 12cm


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co sadzicie o tak malym przeplywie? Zaleca sie o wiele wiekszy przeplyw niz ma SMK.

Moze sie ktos wypowiedziec?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukasz

Biorac pod uwage fakt, ze nad zlozem nie ma wysokiego poziomu wody (kilka cm?) to przeplyw jest pewnie stosunkowo szybki. Jak slyszymy to wystarcza. Pozostaje pytanie, czy gdyby zwiekszyc przeplyw to czy filtracja by sie poprawila.:D

Smk - gratuluje!:D Czy MM na DSB nie jest nowatorskim rozwiazaniem? Z checia nazwalbym to Systemem Pomorskim:D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@smk no tak, czekałem na Twoją wypowiedź a raczej na rezultaty zastosowania mixu DSB+MM. Słyszę że sukces więc gratulacje.

Widzisz kiedyś pozwoliłem sobie na chwilę luzu i nazwałem Twoje początki z akwa morskim SYNDROMEM SMK :D, myśle że czas na nowy "trend" MIX SMK :D

A teraz poważnie

Ja narazie mam DSB i ... i mam 2,5 mg/l myśle że niedługo dosypie MM, choć z drugiej strony nie wiem czy celowe jest obniżanie NO3 do zera.

Bardziej szukam odpowiedzi na inne pytania dotyczące tej metody (o przepraszam MIX'u SMK):

1. co po roku lub dwóch latach kiedy przyjdzie czas na czyszczenie lub podmiane?

2. wymieniać 50 % DSB, 50 % MM, czy inne proporcje?

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani mnie jedynie zastanawia, ze DSB potrzebuje duzej cyrkulacji, a MM malej, a u smk nie jest tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze SMK nam opowie?:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowiemusze was zmartwić, nie jestem w tym pionierem. Wpadła mi do głowy taka myśl ale zanim zastosowałem ten mix to sprawdziłem na reefcentral i było już kilka zastosowań "mixu pomorskiego" :D . Więc w sumie ktoś to inny wymyślił :D

Co do przepływu to moim zdaniem akurat 3500L/h (a po odjęciu strat na pompie pewnie ze 2500-3000l/h) w sumpie ok 120L to nie żadne tornado ale też nie totalne flaki z olejem (choć tu miłośnicy wielkich przepustów się nie zgodzą), więc wygląda na to że trafiło się jakieś optimum. Chodzi o to że DSB ma być napowietrzane tym szybkim przepływem od górnych warstw, moja konstrukcja sumpa ma wlot wody szparą ok 12cm od dna co kieruje strumień prosto nad złoże i do tego woda ta idzie prawie prosto od odpieniacza i pełna jest jeszcze maleńkich bąbelków. Dzięki temu DSB widocznie działa a MM to wystarcza. Jakby był mocniejszy przepływ to piasek mógłby się unosić, przecież MM to pyliste błoto (częściowo + jakiś tam kwarc bo sie mieni jak psu jajca).

Zresztą na wspomnianym reefcentral ludzie mają DSB na bypasach na malutkich pompkach i im działa więc może z tym dotlenieniem jest tak że wzmaga skutezność, a działać to działa i przy mniejszych przepływach.

Jeśli chodzi o wymiane to tu raczej pytanie do osób bardziej doświadczonych jak andrinew. Ja jeszcze się nad tym nie zastanawiałem ale widze to tak że najlepiej wymienić po półtorej roku połowę DSB i MM a drugą połowę po 2-3 miesiącach jak tamta zaskoczy z filtracją żeby nie załamać systemu. Ogólnie to grzebanie przy DSB chyba musi być bardzo ostrożne bo tam pełno syfu zostaje.

Poza tym szczerze mówiąc nie wiem co tu w końcu zadziałało, czy to DSB, czy cheatomorpha i czy MM miał jakiś zbawienny wpływ na glony. Zastosowałem taki mix bo już byłem załamany ciągłą bezskuteczną walką z obniżaniem NO3 i postanowiłem zastosować kilka metod na raz licząc że coś z tego, lub każda po trochu zadziała. W sumie to nic nie jest "by the book" bo niby DSB jest za płytkie (ale pomaga tu na pewno bardzo drobny piasek,kent jest wręcz błotnisty), MM jest połowę mniej niż zalecane przez producenta, a cheatomorphy nie obracałem ani razu mimo że powinno się to robić. Na razie wydaje się że sumarycznie jednak to zadziałało i mam nadzieje że nie jest to tymczasowy efekt.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla potomnych ciągne temat dalej mimo że dział nie ten, bo coś jest grubo nie tak u mnie w akawa i podejrzewam że może to być spowodowane jednak tym "DSB mix methode". I jak zwykle coś przekombinowałem.

Od jakiegoś tygodnia zeczęła mi lecieć pocilopora, która do tej pory przetrwała wszystkie dziwne zjawiska w moim akwa ciągle rosnąć. Wine najpierw zrzucałem na ślimaki nagostrzelne które zjadły mi jakieś 3 miesiące temu 2 montipory (choć niby to tylko montipory zjada ale wydawało mi się że to one). Dziś zaczęła mi lecieć lobophylia i... caulastrea. Miękkie rosną jak głupie (ale one lubią jak jest trochę NO3).

Przeprosiłem się z dawno nie uzywanymi testami i NO3 w granicach 30-40mg/l (gdzie zawsze było ok 2-5mg/l a NO2 jest wykrywalne czego nie widzidziałem od startu baniaka (0,3mg/l)

Dopiero po zrobieniu testów zobaczyłem że w moim DSB w sumpie wylazła czarna plama wielkości ok 4cm (przy szybie) co pewnie oznacza że coś tam ostro gnije i syfi mi wodę.

Coś musiało pójść nie tak z tym DSB bo nic mi nie padło, poza częściową utratą taknki przez te 3 korale. Nie sądze żeby one aż tak zasyfiły wodę.

Teraz pytanie co proponujecie:

- wywalić wszystko jak leci z sumpa i zostawić cheatomorphę (mam tam kupe drobnego życia zarówno w piachu jak i nad nim)

- zdjąć MM (ma ok 9 miesięcy czyli połowa żywotności MM), wywalić DSB i znowu wsadzić tylko warstwe starego MM

Oczywiście już robi się 120L na podmianę na jutro.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyczyna wysokiego NO3 napewno nie jest DSB . Raczej odwrotnie ,potrafi wyczyscić wode ,że korale głodują . Chyba że piach do DSB był wątpliwej jakości. Jesli zruszysz MM to lepiej go usuń całego i daj nowy.

Jesli DSB chcesz pozostawic to lej bakterie do czasu unormowania parametrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm twierdzisz że zostawić DSB i szukać przyczyny gdzie indziej?

Zbić NO3 mogę podmianami +bakterie (oczywiście w pewnych odstępach czasu), tylko jeśli nie DSB to co mogłoby być przyczyną tak znacznego wzrostu NO3?

Myślisz że to ta tkanka która zeszła częściowo z tych 3 korali tak zasyfiła? To by tłumaczyło NO2. Ale co w takim razie było powodem obumierania korali?


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.