Skocz do zawartości
smk

"Prodzekt" mojego nowego akwa 450L

Rekomendowane odpowiedzi

@smk napisz jak sobię poradziłeś z durso, bo ja mam w tej chwili bardzo podobny problem


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie miałem to zrobić bo bawie się ustawianiem odpieniacza i durso.

Durso już działa jak ta lala - problemem okazała się... za duża przepustowość spływu z sumpa. Skręciłem zawór spływu trochę i wpakowałem w górny otwór w durso zaworek regulujący dopływ powietrza (tak bezceremonialnie wetknąłem na chama taki plastikowy za 1,2zł). Cisza, spokój i piękny podręcznikowy poziom wody w kominie (w połowie zgięcia durso).

Jeszcze walcze z poziomem wody i piany w DownDrafcie, ale wygląda na to że jest już chyba tak jak powinno być. Co prawda odłamał mi się zaworek od kontroli powietrza, ale na razie działa super na... gume do żucia hehe. Później to poprawie bo nie wziąłem do pracy żadnych sprzętów do wierceni i klejenia.

Zaraz zaczne odpinać komputer z małego akwa i podłącze do dużego.

Pyknąłbym zdjęcie ale aparat oddałem do naprawy (rodzice mi rozwalii na wczasach). Jutro wezme drugi z pracy i popstrykam.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A napisz mi jeśli możesz ile poniżej poziomu wody zaczyna się kolanko syfonu


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poziom wody jest mniej wiecej po srodku kolanka. To znaczy jakbys rure położył na wodzie to powinna byc zalana w połowie.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem, mi chodziło o ogólny poziom w akwarium. Czyli na jakiej wysokości w porównaniu do lustra wody w akwarium jest górna krawędź poziomej części syfunu durso i jescze jedno - czy całkowicie udało Ci się wyeliminować bąbelki powietrza spływające do sumpa


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie pytanie - czy zastosowałeś w dolnej części rury przejściówkę redukującą średnicę rury, tylko tak naprawdę spodkałem się z dwoma wersjami; jedna że ma być większa o 1/4 cala, druga, że mniejsza o 1/4 cala.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rebciu - powinna byc zwezka w durso jesli srednica rury jest mniejsza niz 32mm. dle 32mm i wiekszych nie trzeba

pozioma czesc jest ok 5cm ponizej lustra wody w akwarium (czyli ok 6cm jest roznica miedzy lustrem wody w akwarium a w kominie)

Kapsel ruso jest równy z krawędzią akwarium (kapkę niższy żeby zaworek się mieścił)

babelkow splywa do sumpa kupe, zastosowałem kolanko 90st na samym dole zeby powietrze nie cofało sie do spływu. wylew splywu jest ok 5 cm pod woda.

Zeby nie wracały do akwarium zastosowałem gąbkę aquashuta na wlocie pompy OR 3500

jutro porobie zdjęcia


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Mariusz Szramek

irób już zdjęcia akwa ze skałką bo nie moge w nocy spać :) JUż je widzę oczyma wyobraźni POZDRO SMK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@SMK - ja na razie poszedłem w inną stronę, zobaczymy jak będzie.

To jest tekst, który napisałem w moim wątku dotyczącym problemów z Durso

"Chyba się udało wyciszyć, ale nie typowym Durso. Dwie kształtki-zagięcia 90 stopni - czyli wersja bez trójnika. na górze wywierciłem otwór 5 mm. W kominach zaworami ustawiłem poziom tak 3-4 cm poniżej poziomu lustra wody w akwarium, a syfony jeszcze o 3 cm niżej. Jak na razie wszystko gra - błoga cisza."

Dodam, że nie ma bąbli powietrza.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem sobie do akwarium na allegro zawór elektromagnetyczny na 12/24V za 49zeta - niezle.

Chyba dobry nie? http://www.allegro.pl/show_item.php?item=73005298

Firma konkretna - robi sprzęt dla przemysłu więc powinno być bezproblemowo. Sprzedawca mało gwiazdek ale widze ze same pozytywy. Atrawa tez kupil i wystawił pozytywa.

Jakby ktos chciał coś więcej o tym zaworku to tu jest strona produktu i pliki PDF nawet

http://catalog.festo.com/enu/asp/DefaultPSresult.asp?ID=157559&L=001

Podłączyłem dziś jeszcze profiluxa do dużego akwarium. Wszystko ładnie śmiga. Tunze niestety narazie zostaje na singlecontrolerze, bo mimo że mam kabelki potrzebne to nie moge go wpiąć do profiluxa bo po prostu nie ma gniazd wolnych, a przynajmniej musze 2 zostawić na oświetlenie. Przydałby się tu profilux II - właściwie jedyną różnicą między II a I są 3 "międzymordzia" na karty rozszerzeń, a już jest dostępna karta z gniazdami do oświetlenie i belek sterowalnych. Bede musiał pomyśleć nad zmianą na II w przyszłości (ktoś chętny na profilux plus I?)

Zostało mi jeszcze podpięcie oświetlenia ale cały czas czekam aż mi poprawią pokrywe - jutro podobno ma już na 100% być - zobaczymy.

Zwijam się w końcu do domu bo już prawie 24:00 a ja dalej przy tym akwarium. Módlcie się żeby działało bezproblemowo bo na noc nikogo w firmie nie ma :)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie poziom wody w kominie jest 1cm ponad poziomym odejściem. W sumpie tyle baniek powietrza, że się zastanawiam, czy nie zrobić z tego odpieniacza :)


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@smk zawór który właśnie kupiłeś jest ok. Mam go i od ponad 3 miesięcy chodzi bez problemu. Festo to porządna firma. Uważaj na podłączenie wężyków. Najlepiej użyć do niego oryginały Festo, bo gniazda w zaworze to takie szybkozłączki i tu żeby utrzymać szczelność potrzebne są dobrze dobrane wężyki, uwaga fi4 mm, a nie fi6mm więc możesz się trochę namęczyć, żeby dalej zawór podlączyć do reaktora, gdzie zazwyczaj masz fi6mm.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

thx alex za info

Porobiłem dziś zdjęcia - akwarium mimo że zalane i ze skałą jest cały czas w budowie więc nie zwracajcie uwagi na bajzel na półkach i w kablach. Wszystko ładnie pospinam (może jeszcze dzisiaj).

818-akwa_30_listopad.jpg

tak wygląda akwa w całej okazałości - na poprawienie pokrywy cały czas czekam, miała być na dziś, a teraz niby ma być na jutro. Męcze ich i mam nadzieje że jutro zaczne w końcu montować oświetlenie.

818-szafka.jpg

Widok na sump - 2x OR3500 (jedna na powrót druga na odpieniacz), odpieniacz DownDraft by "Sami Wiecie Kto" :) (Swirlej), grzałka 300W, elektroda PH dendrele, czujka temperatury profiluxa i system uzupełniania wody AM Niveaumat. Obok zbiornik na wode RO i tymczasowa butelka na syf z DD :) . Po lewej dwie listwy z 2x4gniazdami sterowalne przez profiluxa i miejsce na butle CO2, elektrozawór i inne duperele (zamówione już). Gotowy do podłączenia "panel sterowania" oświetleniem z belkami ściemnianymi T5 (3x54W + 5*80W = 562W światła)i zewnętrznymi sterownikami stateczników do profiluxa.

818-szafka2.jpg

Tu na razie ogólny bajzel. Profilux na środkowej półce wraz z kontrolerem Tunze Singlecontroler. Na górze pokarmy, odczynniki, refraktometr, testy itp, na dole rękawice, książki i ogólny burdel :)

818-durso.jpg

komin w całej okazałości - spory ale łatwo w nim grzebać. Widać różnice poziomów między akwa i kominem ok 6cm, powrót wody z sumpa (na I planie) i durso (na II planie)

818-durso2.jpg

Komin od góry - wylot na cholernie drogich rurkach Lock Line (120zeta za ten kawałek giętej rurki z siren.pl) i "profesjonalne" łączenie systemu lock line z PVC 32mm tworzone nad palnikiem (siren sprzedaje ten system a nie ściągają nawet złączek łączących te dwa systemy rur i na patencie trzeba to robić).

No i efekt psuje ten pedalski wściekło żarówiasty zaworek na durso - no ale innych nie mieli.

818-stream.jpg

"Pompeczka" 12 000 L/h - coś słabo dmucha i zastanawiam się nad drugą po przeciwnej stronie akwa (jest tam wylot z pompy 3500 L/h ale to troche mało)

ok to na razie tyle - jade po silikon i jakieś bajery do podwieszenia kabli i działam dalej


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nono zapowiada sie pieknie. Powiedz tylko czy ja zle widze czy rzeczywiscie nie msz rewizji??? A z tym Stream to sie moze wydawac ze slabo dmucha ale te pompy maja wlasnie strumien szeroki ale slabszy i wolniejszy.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie mam rewizji - rura ma 32mm i duzy zapas przelotu wiec po co miałem osłabiać baniak dodatkowym otworem w dnie? W razie "W" baniak spokojnie przyjmie dodatkowe 20-25L ktore dzieli pompe powrotu od pracy na sucho.

Aha no i wyprzedzam pytanie - sump nie ma przegrody żadnej. Też wydawała mi się zbędna.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak - falowanie bedzie na pompach Tunze (na razie jedna 12000 L/h drugą dokupie)

SCWD bardzo ładnie się sprawdza w moim drugim akwa - działa już prawie rok i ani razu go nie czyściłem i nigdy też nie miałem z nim problemów. Super sprawa, ale teraz sprawdze droższe rozwiązanie ale za to łagodniejsze dla rybek i korali (szeroki mniej agresywny strumień wody)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś zrobiłem testy i w sumie tylko NO3 ma ok 12mg/l - reszta wyników spadła do zera :D

Czyżby już powoli wychodziło na prostą? W końcu to jakby nie patrzeć już 2 tygodnie się kisi a wlałem ok 100L starej wody i biostarter, więc powinno być ok w ciągu tygodnia.

Na dniach wsadze piach i jak po ok 1-2 tyg nie bedzie żadnego wzrostu szkodliwych substancji to przymierze się do przenoszenia zwierzaków.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie, całość akwarium 112L razem - mam już kupca na cały komplet


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
smk :

...

Aha no i wyprzedzam pytanie - sump nie ma przegrody żadnej. Też wydawała mi się zbędna.

też mam sump bez przegród i rzeczywiście potwierdzam że bez komór da radę. Jedyną wadą dal mnie takiego rozwiązania to brak refugium/karcera dla ewentualnych anarchistów, czy innych niemiłych.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hara - NO3 i NH3 mierze testami tetry a NO2 Sera


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W KONCU pokrywe mi zrobili - teraz nic tylko montować świetlóweczki i odpalać te 500W :D

do pełni szczęścia mi jeszcze zostało:

- odebrać kable do świetlówek (przesyłeczka idzie z aqvalight)

- odebrać piasek z reefshopu (ma być w poniedziałek) i wtedy pobawić się w mały aquascaping (dekorowanie akwarium)

- odebrać zawór magnetyczny i butle CO2 z allegro

- wywiercić otwornicą dziure w szafce i wstawić wentylatorek żeby się para nie zbierała

no i przerzucić zwierzaki za jakieś 10 dni bo parametry wody już są całkiem możliwe do przyjęcia zwierzaków a czas goni bo musze 112L akwa wydać


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.