Skocz do zawartości
TMK

żywe pokarmy, pożywność, wielkość, hodowla

Rekomendowane odpowiedzi

W morskim wszystko walczy i poluje :)

Spotkałam się ze stwierdzeniem,że np. mrożona artemia jest mało pożywna(kaloryczna? wartościowa?) w porównaniu do lasonogów, czy krylu. Ciekawe czy dotyczy to też zywej artemii?

Wiem (przynajmniej teoretycznie) ze mozna hodować fito i zooplankton. Są z resztą watki o tym na forum.

Zatanawiam się czy mozna hodować jakieś inne organizmy na pokarm. Takie larwy krewetek sa doskonałym pokarmem, ale myślę o małych organizmach które same by się rozmnażały.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie myślałem ostatnio o tym samym... miałem nawet pomysł na mysis, tylko kurcze one chyba za duże rosną. Chciałbym u siebie zrobić "zielony" - glonowy - kącik, mam nadzieję że zasiedlą go kiełże... tylko problemem mogą być nasze krewetki które świetnie sobie radzą z taką drobnicą....

a z mniejszych zwierzaczków? hmmm dobre pytanie - kto ma jakieś cenne uwagi chętnie również wysłucham :)


Aktualny baniak [209 x 60 x 60 cm]

Poprzednie zbiorniki:

http://nano-reef.pl/...l-yogher-vol-2/

http://nano-reef.pl/...zko-w-glowie-;/

akwarium morskie od 03.IV.2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od kąt mam zieleniaka rozmnaża mi się w nim zooplankton,może jest to jeden ze sposobów a że jest połączony obiegiem z akwarium przedostają się z wodą ku radości korali i ryb,jak już kiedyś pisałem dla mnie to jest bogactwo w moim akwa :)

szkoda tylko że nie jestem w stanie wiedzą i sprzętem tego pokazać,bo jest ich duża różnorodność(kształt i wielkość),jedyne które rozpoznaje to oczliki,kiełże i mysis

bc3c714488911b3cmed.jpg

7cdd23c188102238med.jpg

96e14673eb9f3e23med.jpg

5d860d8373c080a8med.jpg


Zaczynam od początku nie od zera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tamara z artemią jest ten problem, ze to nie jest zasadniczo organizm morski, tak wiec w swoim skladzie nie zawiera wielu waznych dla ryb skladnikow pokarmowych (NNKT itp...) lub zawiera je w niewystarczajacych ilosciach. Hodowla fitoplanktonu jest żmudna, zooplantkonu typu wrotki nawet bardziej, takze hodowla mysis w rozsadnych ilosciach tez jest trudna... msle ze jestesmy na razie skazani na mrozonki....


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno ilościowo jesteśmy skazani na mrożonki.

Ale wzbogacenie żywym pokarmem kusi...

Tak się zastanawiałam, co mogło by służyć jako taki pokarm.

Musi to być coś co:

Daje się hodować w stosunkowo duzym zagęszczeniu.

I łatwo karmić.

Najlepiej coś, co pływa lub unosi sie w toni

Jest zjadane przez dużą część organizmów (smaczne)

Z dostępnych w akwarium- kiełże, i inne podobne, widłonogi czyli oczliki morskie,

Też mam w akwarium duzo mikroorganizmów , niektóre zupełnie nie do rozszyfrowania, co to jest.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Odkopię temat. A czy np grindal też mógłby służyć za pokarm rybom morskim ? Albo stosowane w słodkowodnej tubifex, czy rozwielitki czy ochotka ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od pewnych sprzedawcow czesciowo tak. Rozwielitka czy tubifeks odlawiane z sadzawki moga byc zrodlem chorob. Jesli ufasz sklepom slodkowodnym... Poza tym ryby morskie tego nie znaja...a ich zoladki ???


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale poco kupować. Czy nie lepiej byloby urozmaicic diete ryb i kupic sobie raz w tygodniu coś z tej listy http://allegro.pl/solowiec-zywy-artemia-franciscana-45ml-i3168981032.html

Tanio i bez kłopotów. Chyba w każdym zoologicznym jeżeli nie maja to z pewnością idzie zamówić.


Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Od pewnych sprzedawcow czesciowo tak. Rozwielitka czy tubifeks odlawiane z sadzawki moga byc zrodlem chorob. Jesli ufasz sklepom slodkowodnym... Poza tym ryby morskie tego nie znaja...a ich zoladki ???

Są jeszcze inne pokarmy: taki grindal jest bardzo łatwy w hodowli i wiele osób karmi nim paletki. Więc ryzyko choroby jest bardzo bliskie 0 - takie samo jak karmienie pokarmem mrożonym z zoologicznego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moj syn kiedys wpadl na pomysl wrzucenia do akwarium kilku dzdzownic :) oczywiscie przyszedl sie najpierw zapytac ;) stwierdzilem ze co by nie bylo - te kilka malych robakow nie zadzkodzi. I nie zaszkodzilo a ryby wciagnely je jak spaghetti ze smakiem :) tak samo muchy, cmy inne owady.

dla mnie bardziej notmalne jest dokarmianie ryb tym co chocby teortycznie moze sie w morzu znalezc niz np szpinakiem czy bananami :)

problemem takiego "naturalnego" karmienia sa niestety zbyt szybkie przyrosty....

kiedys ogladalem program(ktory z reszta polecam wszystkim) o lasach namorzynowych jako kolebce zycia na rafie... jasno wynikalo ze ryby tam zywia sie planktonem niesionym przez rzeki wiec raczej im zoladkom obce "slodkie" jedzonko nie jest tak do konca :)

Edytowane przez chodi (wyświetl historię edycji)

Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Zgadzam się. Mięsko to mięsko. A bo to mało w Egipcie much lata ? I co żadna z nich nigdy do wody nie wpada i przed pyskiem ryb nie ląduje czy innych owadów ? Oczywiście jest kwestia pasożytów, nagromadzenia metali ciężkich innej maści chemii. I bardziej to naturalne niż sztuczne preparaty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiekam.

Poza tym moze byc tansze :animier:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Wymiekam.

Poza tym moze byc tansze :animier:

Ciężko stwierdzić ale raczej odwrotnie. Trzeba kupić zarodek hodowlany, trzeba skombinować/kupić to w czym się będzie hodowało, trzeba mieć oleju w głowie by wiedzieć jak się hoduje i czym karmić. I trzeba okresowo koło tego chodzić. Ale najczęściej ma się też kontrole nad tym co organizmy karmowe wcinają i co się potem rybom i innemu życiu w akwa dostanie ;P

Edytowane przez radiesteta (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jakiś czas ratowałam Heńka karmiąc Go doniczkowcem. Założyłam chodowlę i w tej chwili doniczkowiec ląduje w akwarium jako przysmak, bo wszystkie ryby bardzo się rozsmakowały w tych robakach. Jednak przypominam że to pokarm bardzo kaloryczny i podobno nie poleca się nim często karmić, bo dochodzi do otłuszczenia narządów wew. ryb.

Jest też świetnym trenerem dla Chelmonów nie chcących przestafic się na krożony pokarm.

Edytowane przez natalia83 (wyświetl historię edycji)

4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Jasne że kaloryczny ale też tak smaczny, że nie wiem czy jest ryba która by odmówiła go przyjmowania. Może jakieś wąskospecjalizowane ryby by się nie tknęły ale i to pewne nie jest. Poza tym jest świetny bo da się go nasączyć i lekami i witaminami i w ten sposób je podać. Powinno się go dawać z umiarem i urozmaicać nim inne pokarmy ale przecież o tym jest ten temat. Ktoś kto sie nie chce przemęczać kupi jakieś gotowe płatki lub mrożonki i tylko tym karmi bo to łatwe i proste jak budowa cepa. Kupić i wrzucić do akwarium i po sprawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tu sie zgadzam,

kupic skarmic i po sprawie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Staszku ale to przecie jak mcdonald :D mozna samemu dla siebie przecie kupowac mrozone obiady :D jednak domowe papu to domowe... :D


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie czy karmi ktoś obecnie doniczkowcem swoje ryby???? bo nabrałem ochoty by założyć własną hodowle tego robaka :D


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się nad tym. Bardzo syty i tłusty pokarm.

Dobry na wychudzone ryby. Ale trzeba podawać z umiarem.

Ja jednak się nie odważyłem


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja myślałem raz w tyg dodać jako na deser


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobre, ale trzeba uważać żeby wszystko zostało zjedzone


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja karmię często wodzieniem.

Podobno wartościowy pokarm i kosztuje grosze. Moje ryby dostają kota jak im podaję.

Hodowli raczej bym się nie podjął.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman a gdzie zaopatrujesz się w wodzień, i jak z ceną i jak często dajesz???


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja karmię często wodzieniem.

Podobno wartościowy pokarm i kosztuje grosze. Moje ryby dostają kota jak im podaję.

Hodowli raczej bym się nie podjął.

Witam

Karmię codziennie-1woreczek na 3 ryby przez 4 dni i 2 dni przerwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupuję akurat na giełdzie zoologicznej w Łodzi i płacę 20 gr. za woreczek.

Przy mojej obsadzie daję trzy woreczki na karmienie.

Jestem na giełdzie raz na dwa trzy tygodnie a kupuję zapas na tydzień lub półtora.

Można to kupić pewno w każdym sklepie zoologicznym od czwartku bo giełda jest ogólnopolska. Albo zamówić


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.