Skocz do zawartości
-seba-

Czy szkło mi się rozklei ? Opinie na wagę złota.

Rekomendowane odpowiedzi

Prawie 2 lata studiowania tego forum :D, na początku nieśmiało i sporadycznie jako gość. W 2008 roku nadszedł czas założenia sobie konta :D . Rozpocząłem składanie oceanu z klocków. Po prawie dwóch latach czas najwyższy przywitać się :D i zamęczyć szanowne grono forumowiczów pierwszym postem.

Czy szkło mi się rozklei ?

Skręcanie, klejenie, ustawianie, podłączanie... stoi. Szafka a na nim szkło cieszące oczy.

Pojawił się jednak cień wątpliwości.

Zalałem całą machinę wodą, zimną, źródlaną z warszawskiego rurociągu :D Sprytny nie byłem... różnica temp. 15 st wody i 28 powietrza spowodowała, że zbiornik ciekł wszędzie. Po prostu woda wychodziła wprost przez szyby, rurociąg i sumpa :D

Zaczęło się wylewanie na hura wprost przez balkon.... trawa była w niebo wzięta o 01:00 w nocy.

W miedzy czasie zaobserwowałem dziwne zachowanie się silikonu.

Po testowym zalaniu wodą w górnych partiach akwa pojawia się na silikonie pajęczynka. Nie są to bąbelki powietrza. Silikon zachowuje się jak gotowane jajko. W momencie zalewania robi się biały co widać na załączonych fotkach. Po wylaniu wody ponownie staje się przezroczysty.

Tel do sklepu, sklep do szklarza...

- może sie tak dziać, zapewne zalał Pan zbiornik za zimną wodą i silikon zareagował tak na różnicę temp....

Czarodziej jakiś no ale nic , może mieć rację.

Pojechałem na urlop.

W miedzy czasie pękł mi sump, następnie jak wrócił z nową szybą to okazało się, że cieknie. Potem padła lampa... jeszcze się serwisuje ale to historia na innego posta.

Czy ktoś ma też takiego pecha jak ja, że zanim coś kupi to powinien najpierw to od razu zareklamować czy to się raczej nie zdarza?

Wracając do tematu... ponowne zalanie. Temp wody 29 st. temp powietrza w pokoju 29 st.

efekt identyczny. Pojawiać zaczyna się pajęczynka, silikon pracuje.

Tel do sklepu, sklep do szklarza...

- może się tak dziać ponieważ posiada Pan szkło opti i jest tam mniej silikonu co za tym idzie bardziej będzie on pracował. Nic absolutnie się nie stanie ze zbiornikiem.

Pomijając fakt estetyczny, czy ktoś z szanownych forumowiczów zaobserwował podobne zjawisko. Czy ktoś zna się na silikonach lub może jest szklarzem / posiada szklarza w rodzinie. Wiadome jest, że twórcy zbiornika nie na rękę jest ponowne jego poprawianie. Obiekt zainteresowania już raz wracał do szklarza ponieważ wywiercił mi za małe otwory :D

Bardzo wdzięczny będę za jak największą ilość opinii ponieważ przy moim szczęściu to co może się gdziekolwiek zepsuć na pewno się zepsuje mi :D

Zbiornik 250l ( 100x50x50 ) bez listew wzmacniających. W sklepie, gdzie kupowałem szkło posiadali większy bez listew i twierdzili, że nie mieli z nim nigdy problemu.

akwa-cale.jpg

akwa-lewy-przod.jpg

akwa-lewy-przod2.jpg

akwa-prawy-przod2.jpg

Pozdrawiam

-=seba=-


OptiWhite 250l 100x50x50 +sump,T5 6x39W, 2xKoralia3 + JVP101, New Jet 3200, IT 110, Biopaletki, 18 LS, 36 LR moczy i obrasta ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum.

Powiedz jeszcze - jaka jest grubość szkła ? 0,8 ?


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10mm


OptiWhite 250l 100x50x50 +sump,T5 6x39W, 2xKoralia3 + JVP101, New Jet 3200, IT 110, Biopaletki, 18 LS, 36 LR moczy i obrasta ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co ja nie raz zalewałem akwa słodkie w lato wodą z studni co miała ok. 14* i nic mi się z akwa nie działo...


112l 80x35x40 12,5kg LR 6kg LS HQI 150W 1xJVP 101 + Koralia nano Stożkowy odpieniacz DIY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wygląda to tak jakby ten sylikon się rozrywał w tym miejscu, jak szklarz robił moje akwarium pytałem się go o brak wzmocnień u góry, powiedział że nie ma sprawy, ale zamiast szyby 10mm musiałbym dać szybę 15mm żeby pod naporem wody nie wyginało szyby, za czym szło by rozszczelnienie zbiornika co gorsza możliwość pęknięcia szyby. A i jeszcze jak kleił moje akwarium, to z takim zapasem sylikonu od środka że nie mam idealnych kątów jak w twoim, tylko zaokrąglone.

Pozdrawiam.


baniak 600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jest OK


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

albo po prostu dał jakiś lipny sylikon, lepiej może wziąć ten baniak, iść do niego pokazać co się dzieje i niech poprawia a jak nie poprawi oczywiście w ramach reklamacji, to zanieść do innego a zanieść tamtemu rachunek:-)


baniak 600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

albo po prostu dał jakiś lipny sylikon, lepiej może wziąć ten baniak, iść do niego pokazać co się dzieje i niech poprawia a jak nie poprawi oczywiście w ramach reklamacji, to zanieść do innego a zanieść tamtemu rachunek:-)

A nie prościej przyprowadzić szklarza :D taka uwaga.

Jeżeli pajęczynka pojawia się w samym rogu, to to znak. że akwa się "rozrywa" albo po protu napręża - za długa szyba

- można było dać wzmocnienia racja, albo 15mm szklo - po prostu szyba się ugina w łuk i w narożniku są większe siły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

morszczak-2009 tylko Twoje ma 450 :D a moje o połowe mniej. Podobno dla tego dali nie 8 a 10 mm. O samą szybę jakoś się nie boję ale, że nie mam poklejonych rogów to włśnie mnie dziwi.

Jak się przyjżę tej spoinie to im niżej tym więcej silikonu. Gora wygląda tak, jakby za mocno docisnął szybę do szyby i mniejsza szpara jest. Tak obrazowo można to przedstawić 1,5mm na dole i 0,8 mm na górze silikonu.

Dzięki za każdą wypowiedź.

Pozdrawiam

-=seba=-


OptiWhite 250l 100x50x50 +sump,T5 6x39W, 2xKoralia3 + JVP101, New Jet 3200, IT 110, Biopaletki, 18 LS, 36 LR moczy i obrasta ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałeś to masz. Jeśli się klei akwarium cienkim silikonem to tak jest. Na przeźroczystym bardziej widać pracę, a że cienki to pracuje. Nie sądzę żeby ktoś uwzglednił Twoja reklamację bo tak jest przy takich akwariach. Jak da się więcej silikonu robi się matowy i nie ma efektu opti na klejeniach. Silikon jest praktycznie każdy taki sam- nie ma lepszych czy gorszych. Sprawdzałam własnoręcznie.

Inna sprawa czy to dobry wybór do morskiego, ale zwykle akwaria przyjmuje się trwałość 10 lat- dotyczy to jednak tych klejonych grubo czarnym silikonem. Jednak po 2-3 latach przeważnie jest decyzja o nowym większym.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się przyjżeć to plama jest po jednej i drugiej stronie :/ . Z tyłu tylko prawy róg się pajęczynkuje bo nie ma tam komina :D = wzmocnienia. Fotki nie mam bo lusterko weszło a aparat nie :D o fotce z lusterka nie pomyślałem.


OptiWhite 250l 100x50x50 +sump,T5 6x39W, 2xKoralia3 + JVP101, New Jet 3200, IT 110, Biopaletki, 18 LS, 36 LR moczy i obrasta ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak mam 450 ale to jest standardowe akwarium ze sklepu, ja pisałem o starym zbiorniku 300 a to już tylko o 50 mniej i było klejone przez szklarza:)

No racja z tym szklarzem do domu to lepiej;)


baniak 600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

ile dni po sklejeniu akwarium zalałeś wodą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spoko ja tak miałem przy szkle float, tez miałem takie pecherzyki i wszystko było ok.

jak byś miał czarny silikon to nawet jesli byś je miał to i tak byś ich nie widział z racji czarnego silikonu.

nie ma czegoś takiego jak gorszy silikon, pozatym zaden szklaż by go nie uzywał bo szybko by mu zepsuł reputacje.

...

zalej akwarium kranówką i niech postoi tydzien zobaczysz ze sie nic nie stanie.

...

Zalałem całą machinę wodą, zimną, źródlaną z warszawskiego rurociągu :D Sprytny nie byłem... różnica temp. 15 st wody i 28 powietrza spowodowała, że zbiornik ciekł wszędzie. Po prostu woda wychodziła wprost przez szyby, rurociąg i sumpa

zbiornik nie ciekł tylko na skutek różnicy temperatur woda zaczela sie skraplać na szybach, tak jak buteka koli wyjęta z loówki w upalny dzień.

...

wyluzuj, szklarz wie co robi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natan tak wiem , ze sie skraplało :D to była taka przenośnia, że szyba ciekła na całej powierzchni :D . Mój błąd, że zimną nalałem i nie dało sie szczeloności sprawdzić hehe.

Szkło zalałem około 2- 2,5 miesiaca po odebraniu od szklarza. Czekało sobie spokojnie w piwnicy na szafeczke i inne duperele.

Inspekcja wstępna też była

fot2-male.jpg

Dość drobiazgowa nawet

fot5-male.jpg

Tak, zaleje je ponownie mieralną z rurociągu :] jak tylko odbiorę sumpa, który oczywiście jest u szklarza bo cieknie. Sump był robiony w innym miejscu.

Tak offtopic ... jeśli ktos przeczyta tą informację i mieszka w okolicach Wawa - Wawer oraz miałby ochotę na zimnego browarka za możliwość popodziwniania działajacego zbiornika to chętnie podjechałbym. Obejrzał w akcji całą apraturę bo poza sklepową nie miałem przyjemności nacieszyc oka i ucha. W okolicach Wawa - Wawer to znaczy w całej Warszawie :D

-=seba=-


OptiWhite 250l 100x50x50 +sump,T5 6x39W, 2xKoralia3 + JVP101, New Jet 3200, IT 110, Biopaletki, 18 LS, 36 LR moczy i obrasta ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

-=seba=-

zapraszam do siebie, masz niedaleko

może jeszcze nie ma co podziwiać zbiornik ma raptem pół roku

ale chętnie wymienię się z Tobą doświadczeniami

tel do mnie 505-157-879

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seba, powodem takiego a nie innego zachowania się spoin są źle docięte szyby. Jeśli szyba nie jest docięta idealnie pod kątem prostym to po przyłożeniu jednej do drugiej na warstwie silikonu szyba zaczyna "sprężynować" i w miejce silikonu dostaje się powietrze, na zasadzie strzykawki. Żeby nie wywalać tafli szklarze często robią tak że spinają szyby taśmą czy pasami, a efekt jest taki jak na twoich zdjęciach. Klejenie baniaka w przypadku kiedy szyby są dobrze przycięte wygląda tak że kładziesz silikon, przykładasz szyby do siebie i pa, żadnej taśmy itp wynalazków, jeśli szyba jest dobrze przycięta, to sama jedna od drugiej nie odpadnie... Kilka baniaków już skleiłem i może autorytetem w tej dziedzinie nie jestem, ale wiem jaka jest różnica między taflami które trzymają kanty a tymi które ich nie trzymają. Na Twoim miejscu przyprowadziłbym tego szklarza za kołnierz do chaty, pokazałbym mu to i kazał napisać ośwaiadczenie że daje Ci gwarancję że nic z tym baniakiem się nie stanie, pomyśl co będzie za rok jak w mikroszczeliny wejdą glony, o efekcie wizualnym nie wspomnę...

Pozdrawiam

seb

ps. zadzwoń do tego szklarza i zapytaj czy kleił baniak taśmami podczas składania.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem Tak!!! Może i dociecie może mieć jakiś wpływ ale znikomy!!! Głównym powodem rozłażenia się akwarium jest brak górnych wzmocnień a kto wie może i na środku między górnymi wzmocnieniami przydał by się szklany szef spinający środkową część akwarium, zapobiega to rozciąganiu się akwarium w środkowej części. Puste akwarium jest prostopadłościanem ale po napełnieniu przednia i tylna szyba zmieniły się w telewizor i są wypukłe. założe się o piwo, ze jeśli zmierzysz szerokość przy pocznej ścianie i na srodku okaże się że przy bocznej scianie ma 50cm a na środku 50,5cm pod wpływem ciśnienia wody akwarium robi się jak balon i dlatego rozchodzi się na szwach. ja mam 308 l ze szkła 0,8 ale wzmocnienia są na dnie i na górze, a dodatkowo na górze jest szef poprzeczny. Jak szklarz mi kleił to akwa pokazał mi na 70 l akwarium jak rozciągają się szyby po napełnieniu. Włożył ręce do środka i zaczoł rozpychać ściany tego 70 l akwrium widać było gołymi oczami jak szkło się wyginało i wracało do dawnej postaci. Więc moja rada puki nie jest za puźno wypuść wode i w puste akwa wklej dwie górne listwy. Ale najpierw koniecznie zmierz szerokość akwa na środku i przy krawędziach a swoimi wynikami pomiarów pochwal się na forum. To będzie fajna lekcja fizyki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież normalne że akwa bez listew rozejdzie się na środku, nie wiem czym tu się chwlaić na forum?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale rozumiem ze szukamy przyczyny i chcemy coś zaradzić, dlatego to napisałem bo moim zdaniem to jest włśnie przyczyna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Helouł

Sump wrócił z reklamacji i aktualnie robię trzecie podejście do tematu. Przed chwilą zalałem trzeci raz w karierze wysoce mineralizowaną z rurociagu.

Jeśli chodzi o szklarza to wysłałem do sklepu te fotki w wersji XXL a oni pokazali je szklarzowi. Tak jak pisałem wcześniej, magik ponownie wyraził opinię, że absolutnie nic się z tym nie stanie. Dlatego ten mój post bo trochę mu nie wierzyłem.

Z tymi taśmami to nie wiedziałem ale zapewne spróbuję uzyskać tak drobiazgowe informacje.

Jeśli chodzi o rozchylanie się szyb to byłem tego świadom. Widziałem jednak sporo zbiorników nawet 130x50x50 bez listew wzmacniających i tak samo z 10mm szkła. Różnica była taka, że silikonu to tam ''nie pożałowali''.

U mnie zbiornik jest zrobiony dość budżetowo pod względem ilości silikonu. Po dzisiejszym zalaniu mam jakieś wrażenie, ze mniejsza ta pajęczynka troszkę.

Co do szerokości zbiornika. Zarówno z prawej jak i z lewej strony jest dokładnie 50cm.

Idealnie w połowie długości frontowej szyby szerokość zbiornika wynosi 50,2 cm

Akwa zalane jest dopiero od godziny.

Ponieważ do dnia dzisiejszego nie miałem możliwości przetestowania zestawu ( notorycznie coś się psuło albo przeciekało ) to postaram się przeczekać 24 lub 48h.

Małżonka na wychowawczym :D tak więc jakby zaczęło się coś rozklejać to narobi hałasu.... :D

Nie wiem czy mogę tutaj pisać o takim aspekcie ale solniczkę zamówiłem w diskus-zoo w Warszawie. Przy bonifikacie z powodu pomyłki w wyliczeniach ( do której się przyznano i chciano renegocjować ) oferta była najlepsza :D

Generalnie miła obsługa i zadowolony jestem z załatwienia sprawy. Może znacie osobiście tego szklarza ? :D

-=seba=-


OptiWhite 250l 100x50x50 +sump,T5 6x39W, 2xKoralia3 + JVP101, New Jet 3200, IT 110, Biopaletki, 18 LS, 36 LR moczy i obrasta ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś kiedyś powiedział, że to przypadłość białego silikonu...że zawsze bąbelkuje... ja mam dwa takie 200 i ok.400 bez wzmocnień... każde ma bąble i jak na razie (3 lata i jakieś 10 miesięcy) nie się z tym nie dzieje..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 140cm z białego silikonu i nie bombelkuje. Ale ma wzmocnienia. Szkoda że już zalałeś bo skoro szklarz pożałował silikonu, mogłeś kupić tubę 300ml takiego akwarystycznego, kosztuje 12-15 zł i jest dostępny w sklepach. Następnie zrobić od wewnątrz dodatkową spoinę, potem przeciąga się starą kartą do bankomatu i krawędzie są idealne, nadmiar który pojawi się za szybach na swieżo można usunąć papierem toaletowym a po wyschnięciu ładnie odcina się nożykiem do papieru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.