Skocz do zawartości
Wisnia69

Start zbiornika 120l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zacząłem zakładanie swojego pierwszego zbiornika 120 litrów. Wczoraj doszły do mnie wszystkie potrzebne akcesoria. Falownik kolralia 1, sól Tropic Marin Bio-Actif 4kg(muszę dokupić już więcej) , żywa skała 20kg,Automatyczna dolewka, Filtr RO 400L/24h ( nie do osiągnięcia:D) Wcześniej kupiłem akwarium lido 120 z szafką, oświetlenie juwel, odpieniacz sera ps130 (wiem, że to niezbyt ciekawe rozwiązanie ale na początek powiedziano mi, że może wystarczy), termometr ,Bakterie hagen.

Wczoraj zacząłem od zrobienia wody Ro, zacząłem około 15:00, myślałem ze do wieczora się wyrobię, ale wyszło na to, że połowę zbiornika miałem koło 22. Błąd zrobiłem w tym, że zamówiłem filtr ro, sól i żywą skałę na raz. Przesyłka miała przyjść ranom filtr mial mieć 400L/24H ale trochę to się nie sprawdziło. Dzwoniłem to Pana który sprzedał mi sprzęt i skałę, i powiedział, że po min. 3-4h po zasoleniu mogę włożyć żywą skałę ( w takim przypadku). Wiadomo najlepiej było by po 24h ale woda szła za wolno a skała w opakowaniu wysychała, także jak zacząłem o 15 to zalałem zbiornik do połowy, zasoliłem i około 2:30 w nocy zacząłem układać skałę. Mam nadzieję, że wszystko będzie ok. Jak zacząłem o 15 tak skończyłem dzisiaj około 5 rano.

Wiem, że trochę za szybko to wszystko się działo, ale czy może się coś stać albo zwrócić teraz na coś uwagę?

Niedługo zamierzam dolać drugą cześć wody, posoloną mniej więcej koło 3 w nocy. Sól zarówno do akwarium jak i przygotowana na dzisiejszą 50%dolewkę, najpierw rozpuszczałem w miseczce a dopiero później dodawałem rozpuszczoną sól do Ro a następnie do akwarium. Także do akwarium wlewałem prawie przezroczystą wodę( bardzo ładnie się ta sól rozpuszcza)

Trochę niezbyt ciekawie wystartowałem ale mam nadzieję, że później będzie lepiej. Prosiłbym o jakieś wskazówki na kolejny okres zajmowania się akwarium.

Drugim problemem jest temperatura. Około 12 włączyłem światło było 25,3 C, 12:23 25,5C, 13:00 25,8C, 13:20 25,9. Na razie podłączyłem wentylator taki duuży żeby się chłodziło. Czy jak doleję więcej wody, tzn drugie 50% to nie bedzie aż tak szybko rosnąc temperatura?

I kiedy mogę dolać drugie 50 % wody?

I jeszcze jedno pytanie, odpieniacz działa, wyrzuca piane która później zamienia się w pojemniczku na wodę, ale cały czas jest praktycznie biała, czy tak powinno być na początku?

Dzisiaj mam zamiar dokupić resztę potrzebnego sprzętu tak żeby mi na wtorek doszło. Co powinienem jeszcze dokupić?

Chciałem się jeszcze zapytać jaki dzisiaj wynik testów wody powinien otrzymać? Na chwilę dzisiejszą posiadam szybki test 5w1 do wody słonej i słodkiej,( NO3, No2, KH, GH, PH) Gdzieś już widziałem odpowiedz na forum ale nie mogę znaleźć drugi raz więc prosiłbym o odpowiedź:D

Jak napisałem wyżej dzisiaj będę domawiał resztę sprzętu, w tym testy.

Trochę się rozpisałem, ale więcej chyba jest informacji niż pytań. Wybaczcie, że to trochę chaotyczne jest, ale po pierwsze jestem trochę, zły, że nie wszystko wyszło tak jak chciałem, a dwa spałem kilka godzin tylko.

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam:)


663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wisnia69, witamy :D

faktycznie trochę chaotycznie zacząłeś, ale mam nadzieję, że teraz już kolejność będzie odpowiednia.

poczytaj tematy przyklejone w "dziale dla nowicjuszy" - tam masz często krok po kroku, co i jak i kiedy robić...

1. woda, solankę przygotowujemy następująco:

-napuszczamy wodę RO/DI do pojemnika

-tem. ma być 25 C

-w niej rozpuszczamy sól

-sprawdzamy zasolenie, 1,024-1,025

-i tak z pompką miesza się 48h

wtedy dolewamy ją do zbiornika

czy przy Ty też masz filtr DI z żywicą ? czy tylko sam RO?

jeżeli skała obecnie jest zakryta wodą, to zostaw i nie dolewaj a brakującą część solanki przygotuj już poprawnie.

2. cyrkulacja, jedna pompka koralia 1 to na pewno za mało, nie wiem jakie są wymiary zbiornika, ale myślę że tu raczej koralia 2 i 3 miały by co robić.

3. oświetlenie kupiłeś, ale jakie?

4. odpieniacz, nie znam tego co posiadasz , praktyka pokaże. zależy też jaką będziesz miał obsadę, chociaż powoli zaczęłabym się na targowisku rozglądać za innym odpieniaczem. aha i najlepiej jak w kubku pienidła, mamy "ciemną kawę".

4. testy, skup się na salifercie ewn. tropic marine i nie żadne 5 w 1. przydadzą się NO3, NO2 i potem Ca, Kh, Mg, i PH

pisałam ogólnikami, bo to wszystko było już wielokrotnie omawiane.

skorzystaj proszę z wyszukiwarki forumowej.

:D


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#275175 Wisnia69 :

Trochę niezbyt ciekawie wystartowałem ale mam nadzieję, że później będzie lepiej. Prosiłbym o jakieś wskazówki na kolejny okres zajmowania się akwarium.

I jeszcze jedno pytanie, odpieniacz działa, wyrzuca piane która później zamienia się w pojemniczku na wodę, ale cały czas jest praktycznie biała, czy tak powinno być na początku?

Dzisiaj mam zamiar dokupić resztę potrzebnego sprzętu tak żeby mi na wtorek doszło. Co powinienem jeszcze dokupić?

Chciałem się jeszcze zapytać jaki dzisiaj wynik testów wody powinien otrzymać? Na chwilę dzisiejszą posiadam szybki test 5w1 do wody słonej i słodkiej,( NO3, No2, KH, GH, PH) Gdzieś już widziałem odpowiedz na forum ale nie mogę znaleźć drugi raz więc prosiłbym o odpowiedź:D

Jak napisałem wyżej dzisiaj będę domawiał resztę sprzętu, w tym testy.

Czesc Wisienka,

Co do odpieniacza to co jest biale woda czy piana? Jesli woda to czy chodzi o to ze jest metna? To pewnie od soli - za kilka godzin minie. Na razie odpusc sobie odpieniacz na 24h. Ustaw tak pompy cyrkulacyjne zeby dmuchaly na skale. Sugaruje skaly na razie nie ustawiac w konkretny sposob tylko tak aby woda miala swobodny dostep do mozliwie duzej powierzchni. Najlepiej poloz mozliwie plasko na dnie. I kilka razy dziennie przedmuchuj pompa.

Tak jak pisala Nika testy saliferta mozesz na poczatek jeszcze dokupic NH4. Zamow jakas lepsza (silniejsza) pompe cyrkulacyjna - nawet dwie. Co do temperatury to im wecej wody tym wieksza bezwladnosc temperaturowa a tym samym mniejsze wahania.

Powodzenia

Bartek


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, Kupiłem filtr Ro na razie bez DI. Wszystko oprócz akwarium, odpieniacza i oświetlenia kupiłem na erybce. Pani powiedziała mi ze na razie koralia 1 wystarczy i jak się wszystko "dotrze" kupić druga większą. Co do odpieniacza powiedziała mi ze lipny jest, także na pewno będę się zastanawiał nad innym.

Myślałem nad jakimś większym odpieniaczem ale jak bym kupował to zrobiłbym sumpa, bo na razie wszystko będzie się mieścić w komorze na filtr.

Ośietlenie mam JUwel marine i blue 2x24W + dwa odbłyśniki. Jedno niebieskie na tył i drugie białe na przód.

Wymiary akwa:

Pojemność: ok 120 l

Wymiary: 61 x 41 x 58 cm

Wysokość szafki: 73 cm

Czytałem ze powinno być więcej ale na razie nie mam jak podłączyć większej ilości świetlówek.

Chwile mi zajęła odpowiedź bo porobiłem jeszcze kilka zdjęć , żeby pokazać czy jest ok w miarę ustawiona skała?,

oraz jak wygląda ta niby piana z odpieniacza.

Temperaturę zbiłem teraz do 25.1 C.

Woda miesza się w wiadrze od 3 w nocy, zasolenie jej jest 1,023-1,024 a w akwarium 1.024. Także już nic nie będę zmieniał i po 48h ją doleję. Bo skała akurat jest na styk zalana.

Zastanawiam się tylko czy instalować dolewkę przed dolaniem wody, czy przez jeden dzień nic nie będzie?

Pytałem o testy te 5 w 1 bo mi pokazało ze woda RO ma 0kh, 0gh, i ph najniższe na tym pasku, no3 i no2 0 ale to wiadomo że ma tak być.Ale z tymi trzema tak ma być? (kh, gh, i ph)

I praktycznie to samo po zmierzeniu z solą, ale sprawdzę jeszcze raz.

Kh później wzrośnie czy jak to jest? Bo jakoś nie znalazłem tego.

Wszystkie przyklejone tematy już przeczytałem wcześniej po 2-3 razy przed kupieniem akwarium, ale widzę, że trzeba wszystko jeszcze raz przestudiować.

Mam jeszcze 9,07kh żywego piasku Nature's Ocean Bio-Activ Live&襦 Aragonite Natural White.

I nie wiem już w końcu kiedy go dodać? jak doleję wody? czy dzisiaj czy w ogóle za tydzień?. Niby jak wrzucę go po dojrzewaniu to będzie czystszy ale jak nie trzeba czekać to bym go dał wcześniej.

i zastanawiam się jeszcze czy kleić skałę czy zostawić.

A i jeszcze jedna sprawa. dostałem gratis jakieś korale chyba, Pani powiedziała żebym od razu je włożył. Ja mam je przykleić czy one same wrosną w skałę po jakimś czasie?

I tak w ogóle nie wydaje się wam że jakoś mało te 25kg skały? Może jakoś lepiej to ustawić, ale ogólnie wydaje mi się, że jest ok. Czekam na opinie na temat ustawienia skały jak i o resztę pytań.

Dziękuję z góry za odpowiedz i pozdrawiam:))!!!!


663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc! tak sie sklada,ze mam to same Lido 120 jako nano rafke,ten sam kolor nawet:waving,u mnie przerobka go wygladala tak- pudlo z filtrem wewnetrznym zostalo wyciete, bezsensem jest trzymac go,swiatlo mi sie spalilo ale to czesta przypadlosc w juwelach:banghead,zostala zamontowana lampa 4 razy 24W t5,dlugo uzywalem tunze reefpack 200 jako filtracji i bylem b. zadowolony,ale trafil sie uzywany w dobrym stanie deltec mce 600 i mam go podpietego od paru miesiecy na bocznej sciance,jak cyrkulator robi u mnie stuningowane tunze 6025 podajace (zamiast 2500 litrow ) okolo 3500 l po drobnej przerobce,dsb,sporo skaly,duze podmianki 10 l tygodniowo i akwarium smiga az milo (musze wrzucic fotki na forum),z obecnej konfiguracji jestem bardzo zadowolony (duze przyrosty u zoa i lpsow oraz wybarwienie),jakbys mial jakie pytania wal na priv smialo,pozdrawiam


350 litrow Rena Aqualife,tunze 4*6045 ,deltec mce 600 turbo,266w t5 mix lps i miekkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wisnia69, wg. mnie filtr DI powinieneś kupić od razu. nie ma co z tym czekać, bo lejesz do akwarium wodę, nie do końca "oczyszczoną". woda, która trafia do akwarium powinna mieć wg. TDS-a wynik 0. Rzadko kiedy sama RO da taki wynik (zazwyczaj ma oczyścić ok. 95%), po to więc dodajemy żywicę. nie wiesz ile masz po RO , a jeśli sporo? na starcie już stwarzasz warunki dla okrzemków... a po co? nie co czekać i kup ten filtr DI + żywicę.

* z cyrkulacją też bym nie czekałą, bo na co? skała na której opiera się filtracja, czy z obsadą czy bez, powinna być od początku dobrze obmywana przez wodę, a koralia 1 tego nie zapewni.

* światła na pewno trzeba będzie dołożyć, a ile to zależy od tego co chcesz trzymać w zbiorniku, takie optimum to 3x24W lub 4x24W

* o testach już pisałam , a Ty czytałeś więc n-ty raz analizować bez sensu. testami, które kupisz będziesz mierzył parametry w akwarium, ewentualnie, kontrolnie przygotowanej solanki. ale tylko gdy napoczniesz kolejne, nowe opakowanie soli.

* do badania "czystości" wody używamy miernika TDS, warto mierzyć wodę z kranu, potem po RO i po DI.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ten filtr DI to pasuje do każdego filtra ro ? Może jakiś link ze sklepu?

No trochę kasy na raz poszło, wszystkiego się od razu nie kupi. To teraz jaką ta pompkę kupić? Koralia ile?

I tak się jeszcze zastanawiam jak tam pod pokrywa jeszcze dwie świetlówki zainstalować?

A i jeszcze o jedno miałem zapytać. Kiedy dodać bakterie. Teraz do połowy zbiornika czy jutro jak będę dolewał kolejną część wody. No i nie wiem jeszcze jak zrobić z tym piaskiem.

Pozdrawiam.


663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzie kupiles taki fajny pojemnik na wode ,chodzi mi o ten niebieski i ile ma litrow,jaki koszt.

widze baniaczek po malu zalewasz ale tak jak wczesniej napisano kup DI unikniesz wielu problemow z glonami.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojemnik ma 50 litrów. Kupiłem go w sklepie gospodarczym. Taki mały sklepik w mojej miejscowości. Podejrzewam, że w każdym mieście coś podobnego powinno się znaleźć.

Tak w ogóle to się zastanawiam co z tym filtrem. Bo jak go kupię to co już tylko podmieniać wodę mi zostaje w dalszym czasie, bo przecież chyba nie wywalać całej wody teraz i od nowa zalewać?


663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wisnia69, wody nie wylewaj bo szkoda trochę. jutro kup filrt DI + żywicę (MB 20) , zainstaluj i dopiero łap drugą partię wody. na niej przygotuj solankę i dolejesz do akwarium. od razu kup TDS.

pompy cyrkulacyjne nie muszą być koralii, mogą być JVP, mogą być tunze - wedle gustu i kieszeni, ale też powinny być już.

jeżeli koralię 1 kupiłeś teraz w sklepie, to ja bym ją wymieniła na koralie 2 i dokupiła jeszcze jedną pompkę. mam dużo sympatii do e-rybki i lubię tam robić zakupy, myślę ze nie powinni robić problemów z wymianą.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo teraz przygotowuje się 50 L solanki,którą miałem wlać jutro. Czyli co ją mam wylać? Nie powiem, że trochę szkoda. Wszystkie rzeczy mogę kupic tylko wysyłkowo, czyli jak jutro zamówię to będzie w najlepszym wypadku na wtorek a jak nie to na środę.

Zaraz popatrzę jeszcze na te filtry Di i żywicę oraz na TDS.


663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wisnia ci powiem ze jak to czytam to normalnie czyste wariactwo bez papierow :D

No ale tak to jest jak za szybko skała przyjadzie.

Ja zalewam od wczoraj moj baniak woda, pozniej zasolenie a skala mysle ze w przyszlym tygodniu bedzie. Ale RO/DI mam z TDS. Jak pisali kolezanki i koledzy wczesniej DI kup jak najszybciej. Prosty przyklad, jak puszczalem wode bez DI to TDS pokazywal wynik 001 wiec sam widzisz, nawet na nowych wkladach cos przejdzie.

Poza tym cyrkulacje wstawiaj wieksza, wiem kasa na raz duza poszla, no ale co zrobic. Na forum szukaj okazji bo ostatnio ich wysyp jest jak by nie bylo.

Powodzenia i trzymam kciuki.

Pozdro

PS Nic nie wylewaj na tym etapie jeszcze daj, a jak juz bedziesz mial DI to stopniowo powymieniasz podmiankami wode i bedzie git (tak mysle)


A miało być tak pięknie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KH i Ph masz 0 w solance? Lipne te testy albo coś źle mierzysz.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdziłem teraz jeszcze, to w solance pokazuje mi na zero a w akwarium po jednym dniu prawie bo wczoraj wlewałem, jest chyba 300 , pójdę i sprawdzę później, w każdym bądź razie na "uśmiechniętej mince" która mówi ze wszystko OK.

Natomiast w solance( jeżeli dobrze rozumiem to woda RO z solą) która się miesza teraz w wiaderku to praktycznie pokazuje ze zero. Ale ja rozumiem ze po wlaniu do akwarium skała robi swoje i dlatego poziom KH robi się taki jak trzeba. No chyba ze jest inne wytłumaczenie? Czyli chyba jest OK.

To w takim razie wleję jutro tą wodę co mam, kupie filtr DI i przy podmianie będę już dawał taką jak trzeba tak?

Muszę jeszcze sól dokupić bo wziąłem tylko 4kg na start. Zostaje mi jeszcze pompka i testy.

Tak się zastanawiam te testy Salifert najlepsze? Bo widzę każdy po 50zł prawie i tak myślę czy by nie kupić ich w zestawie albo może jakiś inny zestaw? A no i jeszcze zostaje mi ten miernik TDS. Macie jakiś link gdzie kupić jakiś podstawowy miernik TDS za dobre pieniądze? tylko nie jakiś shit co się popsuje za dwa dni ale nie tez z najwyższej półki.

Dzięki za pomoc, Pozdrawiam

Jeszcze miałem zapytać:

Co ile w moim przypadku robić te podmiany, ilu procentowe i po jakim czasie od dzisiaj?


663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj, coś chaotycznie piszesz, czego miałeś 300? Zerknij choćby tutaj jakie powinny być mniej więcej parametry w świeżej solance.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam są w różnych jednostkach. Pokazało 15kh i jakieś 5 w solance. Coś chyba te testy trefne jakieś chyba. Kupie jakies normalne i sprawdzę. Chociaz chyba mam gdzieś jeszcze jakieś innego. To jak znajdę to sprawdzę.

Idę jeszcze raz zrobić testy innymi, i jeszcze raz tymi samymi, może jakiś pasek trefny był, bo mi tu bzdury kompletne wychodzą.

znalałem jeszcze tylko testy aquatest zoolek- tylko nic nie jest napisane czy jest też do słonej. i Tam mi wychodzi 4-6 KH, czyli lipa. ale jezeli w morskim wynik mnożyło by sie razy dwa to by wyszło. Nie wiem co to ma być. Sól mam TM Bio Actif która miała być dobra i ciekawe czy jest. No nic chyba muszę kupić jakieś testy normalne bo tymi starymi nic nie wychodzi.

@Wisnia69, nie pisz posta pod postem, zawsze gdy coś Ci się przypomni możesz użyć opcji "edytuj" - pkt. 6 REGULAMINU


663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PODOBNO ŻYCIE NA ZIEMI RODZIŁO SIĘ W CHAOSIE ALE CZY W AŻ TAKIM???

Wiśnia 69 zwolnij więcej czytaj forum i wolniej podejmuj decyzje.

przed tobą długi okres oczekiwania w tym tempie albo sam dostaniesz zawału albo przyprawisz o zawał kogoś kto będzie to czytał. Boje się że w tym tempie łatwo możesz coś schrzanić, poczytaj najpierw o tym jakie masz mieć paramaetry wody i co ich przekroczenie powoduje, jak wpływać na poprawę poszczególnych paramatrów a co może je popsuć. Przed tobą długie 6 tygodni oczekiwania aż akwa dojrzeje a może i dłużej bo potym falstarcie z wkładaniem skały na szybkiego pewnie sporo bakteri i drobnych organizmów w niej żyjącej obumarło. Nie spiesz się obserwój akwa może coś fajnego wyjdzie ze skały, poczytaj o dojrzewaniu akwarium i o cyklu azotowym, przez najbliższy miesiąc badanie parametrów to tylko zabawa bo i tak mysisz czekać aż dojżeje. Wyczekaj 6 tygodni i odezwij się do mnie ponieważ mieszkamy po sąsiecku to dam ci jakąś szczepkę ale uwaga za 6 tygodni.

orty do poprawy,

pkt. 8 Regulaminu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wisnia69,witamy na forum nowego zapalenca,kolega SAYKOR dobrze ci radzi,teraz jesli na to ci finanse pozwola to zakup zywicy MB20 oraz dodatkowej pompy cyrkulacyjnej to priorytet,nastepnie UZBROIC sie w cierpliwosc[to hobby cie tego nauczy] zaczac wertowac dzial dla nowicjuszy,wiedza jaka tam jest dostepna jest naprawde bezcenna i mysle rownierz przyjemna,jak juz bedziesz mial zalane akwa nie "stosuj" pelnego cyklu swietlnego,na poczatku nie ma sensu,czy tego chcesz czy nie cykl dojrzewania cie nie ominie,pozdrawiam grzegorz

ort do poprawy

pkt. 8 Regulaminu


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze przez nastepne 2 miesiace byloby dobrze robic 10% podmiany / tydzien i poza temperatura i zasoleniem nie testowac wody. Nie trac swojego i forumowego czasu na zgadywanie, co jakis test 5 w jednym czy inny, o ktorym nie wiesz czy jest do slonej wody czy nie, mial na mysli. Wyrzuc je lub odsprzedaj.

Przez ten czas dowiesz sie (choc juz podano) jakie i jakiej firmy testy bedziesz potrzebowal. Prawie wszyscy mamy na mysli Saliferta (lub TM) i raczej tego sie trzymaj nie zwracajac juz wiecej uwagi co Ci ta mila i uczynna pani podpowie (i nie mam tu na mysli Moniki). Kupisz inne testy to znowu bedziesz zgadywal i nic nie rozumial (no ale beda tansze). Mozesz wstrzymac sie z kupowaniem testu na PO4. Tu nawet Salifert nie jest miarodajny. Czytajac forum zorientujesz sie jak reagowac na rozne wyniki testow i dochodzic przyczyn, gdzie sie popelnilo blad.

W przyszlosci czeka Cie wzmocnienie oswietlenia i zapewne zmiana odpieniacza. Mysle, ze spokojnie moglbys dolozyc pompe Tumze (2500 l/h).

Sol masz az za dobra. To jedna z najlepszych soli, choc nie dla kazdego. Jest przeznaczona do wypelnionego szybko rosnacymi koralami zbiornika.

Ze skaly bedzie sie teraz troche sypalo i zanim nie wlozysz piasku, to bedzie Ci latwo to zbierac z golej szyby wezem , przy podmianach wody.

Takze pozostaje tylko czekac, czytac i pytac. Przez dluzszy czas nie wpuszczaj ani jednej rybki. Dzieki temu woda szybciej dojdzie do ladu.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Zrobiłem sobie wykaz taki co już mam i co mam jeszcze zamiar kupić, napisze go zaraz to moze ktos się wypowie czy wszystko jest w miarę ok na tą chwilę i czy coś kupić jeszcze cz nie.

Co do wpuszczania rybek to nie miałem zamiaru nic szybko kupować, zastanawiałem się tylko nad jakimiś bezkręgowcami które pomogą mi w przejściu przez okres dojrzewania.

1.

A co do skały to właśnie widziałem, że jakieś brudy pływają i tak się zastanawiałem czy zrobiłem błąd w tym, że jej nie czyściłem? i czy jeszcze raz wywalać i zalewać od nowa?

już sam nie wiem co robić

Pan w sklepie powiedział mi, że ta skała jest z jego zbiornika, jest odgazowana i, że tylko wystarczy usunąć z niej mokre gazety i można wkładać ją do gotowej wody( no tutaj to z tą wodą wyszło tak średnio)

2.

Niech mi ktoś może jeszcze powie jakie niebezpieczeństwa czekają na mnie w tym akwarium , bo po przeczytaniu kilku postów w dziale dla nowicjuszy trochę się zacząłem zastanawiać. I teraz pytanie czy jest to trochę wyolbrzymianie, czy na prawdę jest łatwo jakiegoś "syfa' złapać i się przez coś poważnie rozchorować. Sam posiadam legwana zielonego , który posiada mnóstwo bakterii, Salmonelle, coli i wiele innych. I chociaż posiada on dużo bakterii to mycie rąk bo każdym kontakcie, nie całowanie legwana:P i nie przytulanie się do niego jak do psa mocno ogranicza możliwość zarażenia się. Przecież koty też przenoszą bakterie i psy również a mało ludzi choruje.

Więc się zastanawiam czy na prawdę jest jakieś duże zagrożenie i trzeba uważać czy czy jest to takie zagrożenie jak w przypadku legwana itp. I myślę tutaj też o moim starcie z akwa czy już coś tam takiego jest czy trzeba to "coś" kupić, przykładowo jakąś skrzydlice, chyba tylko o niej wiem że jest jadowita, no i jeszcze gdzież tutaj przeczytałem , że zoa wydziela toksyne, ale nie wiem w jaki sposób miała by sie dostać do mojego organizmu.

3.

cTo takie oddzielne pytanie o bezpieczeństwo, bo mnie trochę zaniepokoiły posty innych. ale wracając do sprzętu to tutaj podaje liste:

To co już mam:

-Akwarium Lido 120 i szafka oraz grzałka i filtr z zestawu.

- filtr ro 400L/24H ( Te 400L to chyba nie do osiągnięcia)

http://www.erybka.pl/product_info.php?cPath=236_115_116&products_id=1268

-sól Tropic Marine Bio Actif 4KG

http://www.erybka.pl/product_info.php?cPath=1_134&products_id=2688

-Areometr sera

- Bakterie Hugen Cycle

http://www.erybka.pl/product_info.php?products_id=210

- Automatyczna dolewka

http://www.erybka.pl/product_info.php?products_id=2791

- 20kg żywej skały też z erybka

- Pompkę Koralia 1 taką mi doradzono w erybka

http://www.erybka.pl/product_info.php?products_id=2086

- Oświetlenie Juwel Marine i Blue biała z przodu, niebieska z tyłu, 2x24w T5 oraz dwa odbłyśniki.

- Odpieniacz Sera PS 130

http://www.akwamaniak.pl/sera-marin-protein-skimmer-odpieniacz-akwari%C3%B3w-morskich-150l-p-3977.html

- Żywy piasek z którym na razie nie wiem co zrobic, ale dopóki nie ogarnę wszystkiego to zostanie chyba w pudełku

http://www.erybka.pl/product_info.php?cPath=1_21&products_id=2050

A chce kupić jeszcze (znaczy raczej muszę):

-Miernik TDS

http://www.erybka.pl/product_info.php?products_id=2691

-Sól taką samą

-Testy salifert (taki mi na forum wcześniej polecili)

http://www.erybka.pl/product_info.php?cPath=1_12_105&products_id=3025

-Filtr DI który nie mam pojęcia czy będzie pasował do mojego RO i jak go podłączyc

http://www.erybka.pl/product_info.php?cPath=236_115_116&products_id=1896

- no i jeszcze jakąś pompę , tylko się zastanawiam czy taka z allegro za 60zł będzie gorsza od tej za 250 i nie wiem też o jakiej mocy kupić tą drugą

http://www.erybka.pl/product_info.php?products_id=2088

- Jakiś klej do korali i do skały, nie wiem czy będę kleił ale wole mieć na wszelki wypadek, bo w mojej miejscowości nie mam sklepu żeby kupić cokolwiek do morskiego.http://www.erybka.pl/index.php?cPath=1_226

Wiem, że to dużo pytań, ale na prawdę wolę zapytać i się czegoś dowiedzieć, niż nie zapytać i popełnić jakiś błąd. Wszystkie tematy przyklejona przeczytałem już po 3-4 razy a na razie jestem na 20 stronie w czytaniu postów dla nowicjuszy, także jak te odpowiedzi są gdzieś na 100 stronie to mi chwile zejdzie zanim do nich doję:D

Więc prosiłbym o pomoc.

Wiem, że trochę zaczynam być już męczący ale już taki jestem...

Mam nadzieję że pomożecie:)

Pozdrawiam:)


663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wisnia69, te wszystkie pytania należało zadać zanim zakupiłeś i włożyłeś skałę. no ale stało się i po temacie.

Forumowicze usiłuja Ci pomóc i naprowadzić, i w zasadzie w Twoim temacie masz już opinie/odpowiedzi na męczące Cię wątpliwości.

nie wiem czy pisanie n-ty raz tego samego coś zmieni.

a jeśli chodzi o bezpieczeństwo :D to na razie się nie martw, wystarczą gumowe rękawiczki. lepiej nie brać skały w "gołe" ręce bo możesz mieć spotkanie z wieloszczetem, a to trochę boli.

Natomiast co do toksyn i jadów, to zależy od zwierzaka w akwarium, ale wierzę, że zanim cokolwiek kupisz, to najpier poczytasz o tym co chcesz nabyć.

klej do korali, chcesz to kup ale przez dobrych kilka tygodni raczej nie powinien być potrzebny.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tym co przeczytałem to nie ma szans żeby coś kupić zanim dokładnie nie przestudiuję co to jest. To ze wieloszczet mnie poparzy i mnie poboli n-czasu to się nie przejmuję, bardziej mnie martwi jakieś zarażenie czymś lub dostanie się do mojego organizmu czegoś szkodliwego. Ale wydaje mi się, że to podobny temat bezpieczeństwa jak z moim legwanem.

Nie da się o wszystkie rzeczy zapytać od razu. Nawet jak przed założeniem akwarium będzie się czytać dużo to i tak co innego przeczytać a co innego przeżyć na własnej skórze jakieś zdarzenie. I w takim wypadku to może całkiem inaczej wyglądać.

I przy czytanie wydaje się to trochę łatwiejsze a w praktyce trochę trudniejsze. No ale nic wziąłem się za to to postaram się wybrnąć:D

Chciałem dzisiaj zamówić tą resztę rzeczy, a jak już pisałem, że nie mam sklepu w pobliżu to chciałbym na raz juz drugą partię w internecie kupić. O testy pytałem ok, ale np z tym filtrem DI to nie wiem czy on będzie ok, tak samo jak miernik TDS. A chciałbym to dzisiaj zamówić to może na jutro jeszcze by było.

No nic zamówię te wszystkie filtry , testy i jeszcze jedną pompkę i będę próbował to ogarnąć wszystko.


663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o filtr DI - dopinasz go na sam koniec i nie ma opcji żeby nie pasował. Podłącza się go takimi samymi platikowymi wężykami jak są w reszcie filtra. Tylko zamiast bezpośrednio z osmozy do akwa/pojemnika na dolewkę przepuszczasz wodę przez taki właśnie filtr.

Jeśli chodzi o miernik TDS to sugerowałbym dorzucenie paru zł i kupienie przepływowego z możliwością pomiaru w 2 miejscach (standardowo dajesz za membraną i za DI). Pozwala to na lepsze oszacowanie zużycia mebrany/żywicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Już zamówiłem prawie wszystko , jeszcze tylko sprawdzam i będę próbował to wszystko ogarnąć:D

Już teraz wolniej i na spokojnie;) Jak coś mi wyjdzie w praniu to się odezwę:D Dziękuję wszystkim za pomoc:)

Podejrzewam, że w niedługim czasie znajdę jakieś pytanie;)


663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz dla zabawy polozyc niebieska rure z przodu a biala z tylu i zdecydowac, czy tak nie jest przyjemniej.

Slusznie rozumujesz, ze pompa z Allegro nie musi byc gorsza od sklepowej. Bedzie za to tansza.

Kleju do korali jeszcze dlugo nie bedziesz potrzebowal...Ustawisz kamyk z koralem miekkim na skale lub samego korala przyszpilisz lub przymocujesz gumka i za kilka dni przyrosnie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.