Skocz do zawartości
smk

Chłodzenie 12L rafki - co radzicie?

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś był wyjątkowo ciepły dzień, ledwo co ja dawałem rade wysiedzieć w domu w przeciągu przy otwartym oknie na taras i drzwiami wejściowymi. A moje 12L akwa pomimo spełniającego swoje zadanie (do dziś) wiatraczka prawie się gotowało. W szczycie miało prawie 31 stopni!

Macie jakieś sprawdzone sposoby bo dołożenie dodatkowego coolerka nic nie da skoro powietrze dookoła ma ponad 30stopni.

Może odpieniacz (zewnętrzny) wstawić do kubła z lodem i ten lód wymieniać co pare godzin? Obawiam się jednak że będą to zbyt duże wahania temperatury - ale chyba lepiej to niż mają się biedaczki ugotowac na zupkę rybną.

Ma ktoś jakiś pomysł?


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mój 8cm x 8cm sie wyrabia co prawda w słodkim 22L no ale to juz cos


pozdro wszystkim przyszłym i aktułalnym morszczakom:D:D:D:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam sie czy mowisz 112 L czy 12 L. W ubieglym roku ja wkladalem plastkikowe wklady do zamrazarki i wkladalem puzniej do sumpa. 200L zbiornik nie przekraczalo 27oC . Bez zadnych wiatraczkow. Duzym plusem jest zamkniecie okien i zamkniecie drzwi, aby cieplo nie przedostawalo sie do domu z zewnatrz w czasie dnia kiedy jest nawet powyrzej 30oC. wieczorem jak temp spadnie na zewnatrz mozna przewietrzyc przez noc mieszkanie. ustawienie grzalki na 24. Za tydzien dwa zalewam akwa, 400L mysle ze tez poradze sobie bez chlodziarki. Moze tylko w stanie wyjatkowym wklady plastikowe.


"<?))))><`?...¸??´?`?.¸Morskie¸.?´?`?...¸.?´><((((?>"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12L - 112L mam w pracy a chodzi mi o rafkę domową.

Wsadziłem do filtra w pokrywie woreczek z kostkami lodu z wody RO i temperaturka spadła jak na razie o 2 stopnie ale widze ze co godzine będe musiał nową partię lodu dokładać. Skuteczne ale bardzo absorbujące.

Ktoś ma mniej absorbujący pomysł niż kostki lodu i wkłady?


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mysle ze jednak dodatkowy cooler coś da bo jeden by wprowadzał powietrze a drugi wyprowadzał chlodzenie nie polega na wianiu w tafle wody pod kontem prostym a na zwiększeniu przepływu powietrza a tym samym parowania


pozdro wszystkim przyszłym i aktułalnym morszczakom:D:D:D:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale co da dodatkowy cooler nawiewający powietrze o temperaturze 30st? Woda od niego się nie ochłodzi.

A ten co mam wywiewa już ciepło wytwarzane przez powercompacta.

Tu raczej trzeba by coś pokombinować z jakimiś wkładami co to oddają ciepło (a raczej zimno) dużo wolniej niż lód - jest coś takiego?


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 12l mozesz wlozyc do lodowki.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe wczoraj mi to amozdan proponował

ale śmiechy śmiechami a chyba nejlepiej zrobie jak je przeniose na całe lato na parter do zaciemnionego pomieszczenia gospodarczego bo tam najzimniej jest nawet w bardzo gorące dni


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprobuj wklady do lodowek turystycznych. wolniej oddaja zimno niz zwykle kostki lodu i latwiej je pozniej wylowic i spowrotem do lodowki wpakowac


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@smk, a tak na powaznie. moze rzeczywiscie uzyc lodowki turystycznej (samochodowej). w supermarketach sa chyba po 100zl, moze daloby sie taka przystosowac albo uzyc mechanizm chlodzacy do obudowy DIY.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To juz moze plytki Peltiera do chlodzenia . wkacu to tylko 12L kilka moze wystarczy . Dac paste do przeprowadzenia ciepla, podkleic silikonem. plytki Peltiera sa w prznosnych lodowkach zasilanych na 12V . Dodam ze pobiera to duzo mA


"<?))))><`?...¸??´?`?.¸Morskie¸.?´?`?...¸.?´><((((?>"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm - poszperam w garazu - tam jakies 2 lodowki z wkładami powinny byc


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nawiewanie powietrza 30 stopni nadal bedzie chlodzic bo chlodzi nie powietrze ale jego parowanie


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2005-05-29 16:30 GMT - #26970 Cytat

No ale co da dodatkowy cooler nawiewający powietrze o temperaturze 30st? Woda od niego się nie ochłodzi.

A ten co mam wywiewa już ciepło wytwarzane przez powercompacta

Właśnie że się ochłodzi...

Gdzie dmucha Twój wiartaczek? powinien robić wiart nad lustrem wody!!! Samo parowanie silnie obniża temperaturę a ruch powierza stumuluje parowanie. Temperatura powietrza odgrywa rolę ale mniejszą.

No i uważaj bo ci te 12 litrów może w ciągu doby wyparować w połowie...

Stosując tą metodę można osiągnąć nawet temperaturę ujemną (oczywiście w war laboratoryjnych) mimo że dmuchasz zwykłym powietrzem... a przy użyciu alkoholu (szybko paruje) nawet ok -40 -50 stopni... to dlatego jak polejesz rękę wodą i dmuchasz na nią robi się chłodno mimo że woda i powietrze nie są aż tak chłodne...


Garfield

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ot madrego to i warto posluchac :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurka a mnie madrym nie nazwal mimo ze to samo napisalem :) Czuje sie pokrzywdzony chlip chlip :)


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale jak ladnie Garfield ubral to w slowa, cos o jakims alkoholu pisal jeszcze.... :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.