Skocz do zawartości
bazyliusz

Skała z Chorwacji

Rekomendowane odpowiedzi

Na riwierze Makarskiej jest sporo dolomitów pięknie wydrążonych przez małże i inne zwierzaki - po 3 tygodniach tam spędzonych przywiozłem trochę życia w 6 litrowych butlach po wodzie mineralnej ;-) sporo krewetek, kilkadziesiąt pustelników i ślimaków, 6 różnych babek oraz kilka ukwiałów pomidorowych. Nurkowałem przy brzegu z rurką oraz w polskiej bazie nurkowej i z tego co się dowiedziałem nie ma praktycznie żadnych ograniczeń co do połowów takiej drobnicy - jedyne problemy może sprawić węgierska kontrola graniczna a dokładnie weterynaryjna. Nurkowałem w miejscu przypominającym rafe - sporo życia a jak się później przekonałem większość można spotkać przy brzegu.

Na chwilę obecną większość ślimaków została wyżarta przez kraby, ukwiały czują się dobrze i są piękne, ryby się zaaklimatyzowały bez problemu, dwie krewetki popełniły samobójstwo wyskakując z baniaka.


Start 03.08.2009 - Zbiornik 600 l, sump 200 i prawie wszystkie potrzebne rzeczy ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na riwierze Makarskiej jest sporo dolomitów pięknie wydrążonych przez małże i inne zwierzaki - po 3 tygodniach tam spędzonych przywiozłem trochę życia w 6 litrowych butlach po wodzie mineralnej ;-) sporo krewetek, kilkadziesiąt pustelników i ślimaków, 6 różnych babek oraz kilka ukwiałów pomidorowych. Nurkowałem przy brzegu z rurką oraz w polskiej bazie nurkowej i z tego co się dowiedziałem nie ma praktycznie żadnych ograniczeń co do połowów takiej drobnicy - jedyne problemy może sprawić węgierska kontrola graniczna a dokładnie weterynaryjna. Nurkowałem w miejscu przypominającym rafe - sporo życia a jak się później przekonałem większość można spotkać przy brzegu.

Na chwilę obecną większość ślimaków została wyżarta przez kraby, ukwiały czują się dobrze i są piękne, ryby się zaaklimatyzowały bez problemu, dwie krewetki popełniły samobójstwo wyskakując z baniaka.

Własnie jestem na riwierze makarskiej. Rzeczywiście dla osoby spragnionej obserwacji życia podwodnego jest super (dla osoby która szukać wrażeń jak na rafie to oczywiśce nie to samo). Pod każdym głazem wężowidła w różnych kolorach, rozgwiazdy (takie białe z czerwonymi kroplami - nie wiem co za gatunek) oraz różnorakie kraby. Na głazach gąbki żółte, czerwone, czarne. Można znaleźć jak się poszuka rurówki z czerwonymi piuropószami. Ukwiały pomidorowe oraz anemonia virdis. W nieuczęszczanych miejscach można znaleźć różne rodzaje babek. Naprawdę ciekawa obserwacja podwodnego życia. No i oczywiście masę rybek ale raczej małych, do 20 cm. Tak samo ślimaki leżące tysiącami na skałach.Plusem jest to, że to co miejscowi traktują jak pasożyty, to dla nas akwarystów jest ciekawym przedmiotem obserwacji i zapewne można to wyłowić bez szkody dla środowiska. Skoro miejscowi jedzą kraby i jeżowce oraz wyławiają ryby sieciami to zapewne wyłowienie jednego wężowidła i jednej babki katastrofy nie sprowadzi.

Oczywiście Chorwacja to nie rafa koralowa, ani generalnie park narodowy. W morzu można znaleźć zatopione opony (jak się poszuka) i inne śmieci. Ale i tak jest to naprawdę ciekawe doświadczenie mimo, że do rafy to jednak Adriatykowi bardzo daleko.

Edytowane przez kolalysy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia porób...


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.