Skocz do zawartości
bazyliusz

Skała z Chorwacji

Rekomendowane odpowiedzi

Będąc w Chorwacji przywieźliśmy z synkiem kilkanaście kilogramów skały, a dokładniej piaskowca na którym było sporo życia. Szczególnie fajne glony. Czy można dołożyć ją do akwarium? W końcu pochodzi z morza, ale z drugiej strony to piaskowiec. Do baniaka czy na skalniak?


550l + 160sump, 2xHQI 150W, 6X T5. Odpieniacz 2X turboflotor 1000SL.

W przygotowaniach 320x70x70cm- Prace trwają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piaskowiec ma dość zwięzłą strukturę i, IMHO, nie zapewnia właściwej filtracji tak jak robi to żywa skała.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wytargałem, ciekawe bryłki fajnie porośnięte. Chciałem je dołożyć do baniaka i zobaczyć co wyrośnie. Obecnie mam ok 40kg normalnej żywej skały.


550l + 160sump, 2xHQI 150W, 6X T5. Odpieniacz 2X turboflotor 1000SL.

W przygotowaniach 320x70x70cm- Prace trwają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zupełnie się nie nadaje:

1. piaskowiec - zawiera krzem

2. na pewno nie czysty piaskowiec - w dalmacji występuje skała pochodzenia wulkanicznego - zawiera w zasadzie całą tablicę Mendelejewa ze szczególnym naciskiem na pierwiastki ciężkie

3. po trzecie - takie pytania zadajemy zanim zaczniemy dewastację środowiska naturalnego


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja bym nawet powiedział, że szkoda.

Nie dramatyzujmy z z powodu 2/3 kawałkach piaskowca porośniętymi glonem. Oczywiście nie pochwalam ale nie wysyłajmy kolegi za kraty :) Każdy z nad morza przywoził muszelki, kamyczki, duperelki. Życzę by młody Bazyliusza też podłapał bakcyla na solniczki.


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#278101 ice4 :

Nie dramatyzujmy z z powodu 2/3 kawałkach piaskowca porośniętymi glonem. Oczywiście nie pochwalam ale nie wysyłajmy kolegi za kraty :) Każdy z nad morza przywoził muszelki, kamyczki, duperelki. Życzę by młody Bazyliusza też podłapał bakcyla na solniczki.

Tu się nie zgadzam- na to przymykać oko, na tamto... Jedyny sposób żeby ludzie zaczęli szanować środowisko, to nałożyć takie kary, że latami będą spłacać- nic innego nie poskutkuje.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co to za roznica zabrac skale z chorwacji i zaplacic w sklepie za skale polawiana w indonezji?? Tylko nie mowcie, ze w indonezji to jest kontrolowany odlow bo padne:D


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#278112 nowy_zarażony :

A co to za roznica zabrac skale z chorwacji i zaplacic w sklepie za skale polawiana w indonezji?? Tylko nie mowcie, ze w indonezji to jest kontrolowany odlow bo padne:D

Tak jest to jest dopiero dewastacja środowiska


120x43x50 plus sump,cyrkulacja 2x5000,odpieniacz diy na pompie octopus wirnik igiełkowy 1000l/h,oświetlenia 2x54 i 2x39

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

he, he :) a my to niby skąd mamy żywą skałę. Wyhodowaną? Jak każde państwo narzuci takie obostrzenia jak Egipt to skończy się akwarystyka morska prowadzona na żywej skale. Policzcie ile ton przywozi się do samej Polski. Nasze hobby jest niestety destrukcyjne i nie ma to znaczenia czy kupimy żywą skałę w sklepie czy z innych źródeł, i tak jest to dewastacja, więc nie róbcie zaraz linczu na koledze.


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bazyliusz :) Następnym razem zapytaj przed faktem to zaoszczędzisz troszkę miejsca w samochodzie. Gdybyś jeszcze miał mieć pożytek z tej skały - na pewno mniej osób byłoby przeciwnie nastawionych - ale skała raczej wyląduje na skalniaku... Środowisko rzecz jasna szanować trzeba ale nie doprowadzajmy do sytuacji gdzie chcecie go krzyżować za parę kilo piaskowca a zaraz z uśmiechem na ustach pójdziecie i kupicie dużo więcej żywej skały - którą to też ktoś musiał 'wytargać' z morza by sprostać naszym zachciankom... to troszkę podwójne sumienie


150L + 80L Sump, LED 90W, BEAST400, JVP-102, powrót 2000l./h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym wrzucił do baniaka z cyrkulacją i zobaczył co się stanie (oddzielnego oczywiście)


100x50hx40 + 95l sump / aph 525, 2 x jvp-102, 30 kg LR , 29 kg LS , 4x39w + 2x24w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź i proszę nie wieszajcie mnie za kawałki piaskowca.


550l + 160sump, 2xHQI 150W, 6X T5. Odpieniacz 2X turboflotor 1000SL.

W przygotowaniach 320x70x70cm- Prace trwają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To sa zwykłe kamienie, zupełnie nieporowate, w żadnym razie nie przypominają "żywej skały" więc ja bym dał na skalniak. Tylko po co wozić ponad 1000 km kamienie do skalaniaka ? :)

W Chorwacji nie ma żadnej rafy ani w Dalmacji ani gdzie indziej. Jest zwykłe gruzowisko kamieni pochodzenia górskiego a nie wytworzonego przez żywe organizmy, wśród których można spotkać nieliczne interesujące akwarystę morskiego gatunki (np jeżowce, małe babki, slimaki, kraby pustelniki itp), . Nie ma żadnego porównania np z Egiptem.

Wróciłem z Chorwacji tydzień temu.


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie porzebywam w Chorwacji. W miejscowości Vodice, która to miejscowość jest centrum wydobycia korali z Morza Adriatyckiego u wybrzeży Chorwacji. Nie ma tu bogatego życia rafowego, bo rzeczywiście dno jest kamieniste, ale wydobywa się tu korale podobne do Acropor, i to masowo, które są następnie sprzedawane w sklepach z pamiątkami i na targowiskach. Cena jednego koralowca sięga 400-500 kun (ok. 300PLN!!). Korale żwieżo wyłowione mają zabarwienie od różowego do ciemnobordowego. Innych nie widzaiłem. Na targu są już martwe, białe, typowe LPS, ale widać nieco zabarwienia pierwotnego.

Dodatkowo jest tu trochę gąbek, rosnących na potęgę i zdaje się widziałem nieco głębiej coś z rodzaju "ogórkowatych", tylko ciemne to było.

Głazów nie ma co rzeczywiście wozić. Są ciężkie. Ale krabów cała masa tu jest różnych odmnian. Zastanawiałem się, czy taki delikwent mógłby przeżyć w naszych baniakach ? :) Aha, i co rusz to ślimaki podobne do Turbo :)

W Vodice jest takie małe muzeum akwarystyczne. Jest parę okazów. Krabów masa, również piękne Mureny i Rekiny! Ale takie małe, maks. do 1m długości. Żyją na większych głębinach, płochliwe.

No i piękne rozgwiazdy, aż się ziiłem, że w Adriatyku są równie piękne rozgwiazdy jak np. w Indonezji :)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#278259 mufti :

[] zdaje się widziałem nieco głębiej coś z rodzaju "ogórkowatych", tylko ciemne to było.

[]

To strzykwy, czasem grube jak przedramię i takie długie


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skałę nie zawsze targają a natury bo są zakazy ,Robią tak ze wkładają tam skałę powiedzmy martwą i za parę miesięcy wyciągają już porośniętą "naturą" i na handelek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przywiozłem z Chorwacji z 20 krabów mogłem nawet ze 100 bo w cholere tam tego było ale nie potrzebowałem część poszło do mojego akwa część do kuzyna mi przeżyło z 6 ale jak likwidowałem 300l to dałem wszystko do kuzyna i odzyskałem tylko 2 zresztą nie są one aż tak skuteczne i ładne jak elegansy wiec nawet sie o nie nie upominałem przypadkiem jak wyciagalem swoja skale z jego zbiornika to na niej wrocily. Miałem jeszcze z Chorwacji kilka fajnych babek i takie krewetki przeźroczyste z niebieskimi plamkami dosyć ładne żyły dość długo(z 5miesiecy) i pewnie dalej bym je miał gdyby nie moje błedy!

Widziałem też zajeb... slimaka(nie ogórek) czy coś tam podobnego ale miało z 30cm wiec nie miałbym tego gdzie trzymać.

A te rozgwiazdy też miałem wziąść tylko 2 dni przed wyjazdem pływając z rurką dopatrzyłem dorosłego osobnika miała z 50cm średnicy więc podziękowałem i też nie wiadomo czy to by nie zżarło korali?

Co do małych ślimaków niby turbo przywiozłem kilka jeden zjadł wszystkie. Przeżył i jest teraz u kuzyna miałem go brać ale widziałem jak dobrał się do turbo i na drugi dzień została tylko muszla:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu żywej skały czyli tej która trafia do akwariów więc spory procent pochodzi ze sztucznych hodowli. Skały wiesza się na sznurkach w rejonach znanych z naturalnych raf koralowych. Wisząc tam miesiącami zarastają życiem, potem trafiają na rynek. Z resztą były chyba filmiki na ten temat.


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym poszedl w kierunku skaly Diy na forum byly gdzies filmiki,akurat w Uk skala jest bardzo dobra ale mowi sie ,ze bedzie na nia wkrotce Ban,a na tych filmach w Indonezji biora cement (prawdopodobnie portlandzki) i mieszaja go z grubszym piaskiem aragonitowym formuja calkiem ciekawe ksztalty jak wyschnie to do wody na pare miesiecy i eko zywa skala gotowa,mam tylko pytanie czy takie cos nie bedzie oddawalo czegos do wody z powrotem? na forum sa osoby,ktore licza sie z kazdym groszem a chcieli by miec akwarium rafowe chociaz male,masa osob robi sobie oswietlenie diy,odpieniacze diy to moze ktos sprobowal by zrobic sobie taka skale diy? wiadomo,ze trzeba bedzie ja pomieszac pozniej z zywa,i bedzie dluzej dojrzewala ale koszt zupelnie inny od typowej zywej skaly


350 litrow Rena Aqualife,tunze 4*6045 ,deltec mce 600 turbo,266w t5 mix lps i miekkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielu robi skale z cementem i kawalkami skal morskich.Jedynie trzeba ja moczyc i wymieniac wode poprzez wiele miesiecy.Bardzo wysokie

PH ktore powoduje cement.No ale koszt jest bardziej mniejszy,pozatym mozna robic tz sciany koralowe.Ladnie to wyglada,robia tez puleczki na korale itp.Siatka z plastiku jest pomocna przy budowie.Caly proces dojzewania jest szybszy.Nawet chlopaki dodaja cieki makaron (robia sie male

tunele).Wiele mozna poczytac na chamerykanskich forums.

Sk


120 GL tenk(454.24L),110Lb Fiji Pucani Skala ,Pompa Vortech 40W,20W,360W Swiatla 50/50,8W LED nocne,60Lb piasku(2mm zmielone muszle).Pare Kolari ,Wiele rybek,slimakow pod piaskowych,reef krebow.55 GL Tenk glonowy ,Filter Bio Pellets

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.