Skocz do zawartości
luft

OŚWIETLENIE - ile i jak świecicie w swoim RF

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie. Sprawdziłem wstecz... stricte taki temat się nie pojawił (poza... przeróbkami oświetlenia).

Podzielcie się proszę jakie ustawienia "wbiliście" w program, w jakich godzinach świecicie jakim światłem?

Czy używacie oryginalnego oświetlenia czy zastosowaliscie jakieś przeróbki?


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Podaj wymiary zbiornika to coś pomyślimy.

Ja świecę 2 niebieskie LEDy, 8 niebieskie plus białe, 2 niebieskie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemanero... Aktyniczne od 11 do 23 zaś reszta 12-22


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Martin@

wymiary : 60x40x45 pojemność: 80l oświetlenie: 3x24W T5 (55cm)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz na to:

http://tinyurl.com/34yb22v

Wygląda ciekawie do małych zbiorników. Dwie takie żarówki LEDowe daje 42W. Wystarczy kupić zwykłą lampkę w IKEI i wkręcić. Bez wentylatorów, więc cisza i spokój. Nie jest to tanie bo ok 400zł sztuka, ale prądu połowę mniej i większa żywotność :strutin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyglada to bardzo dobrze!

Do tego zrobic mimo wszystko wykombinowac gustowna pokrywe do reefmaxa i mozna podbijac salony naszych małych M:)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie a jak ze świeceniem podczas dojrzewania ?

Zaczynam od przyszłego tygodnia i nie chciałbym przesadzić ze światłem


ReefMax 80L, 16kg LR, 9kg LS, Koralia 1,JVP-101, Chemi Pure Elite, Active Carbon, Purigen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli czekasz na dojrzewanie to 4h/dzień wystarczy, Ja tak świeciłem ale żadnego dojrzewania się nie doczekałem... :)


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świeciłeś po 4h wszystkimi świetlówkami ?

Jak długo tak świeciłeś ?

Pozdr i dzięki za odp.


ReefMax 80L, 16kg LR, 9kg LS, Koralia 1,JVP-101, Chemi Pure Elite, Active Carbon, Purigen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym miesiącu planuje koniecznie wymienić oświetlenie. Póki co bujam się na aquaelowskich świetlówkach.

Wiecie - nie znam się na tym temacie, a chcę możliwie najlepiej wybrać. Przeglądam świetlówki ATI. Ale i tak na sucho przez internet niewiele mi to mowi jak nie widze na zywo wyjsciowej barwy gdy sa zapalone te 3 swietlowki. Gdzies tam rozmyślam jakby to wyglądało przy ledach w T5. Może ktoś pomoże mi z tym bólem?


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swiece po całosci w reefmaxe tzn 2 razy HQI po 75W 10000K + 2x T5 24 W twarde maja fajne przyrosty a miekkie nie cierpia jedyne co musialem załozyc to szybe z filtrem UV :)


DOBRE RADY + PRACA + WIEDZA = PIĘKNA RAFA

Reefmax + zdjeta pokrywa-- lampa Led 90W Filtracja : purigen,silicatex , chmi-pure,LR , + odpieniacz DIY . Falowniki 2x. Obsada: wszystkiego po trochu:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zelix napisz jak zrobiłeś te lampy hqi (bebechy - statecznik, odbłyśnik z obudową) i jat to zmieściłeś pod pokrywą.


Borsuk nie żyje !!! :(

4669-2.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#312821 intryg :

@zelix napisz jak zrobiłeś te lampy hqi (bebechy - statecznik, odbłyśnik z obudową) i jat to zmieściłeś pod pokrywą.

witam wiec tak .. zaczne od tego intryg, że to nie jest pod oryginalna pokrywa zrobilem metalowa obudowe do tej obudowy zamontowałem dwie oprawki halogenowe z pochwytami na hqi wewnatrz ,wypuscilem kable idące za akwa gdzie znajduja sie dwa gotowe zapłnniki do HQI firmy brilux .Teraz przód: zajmuje wymontowany panel ze statecznikami i timerem z oryginalnej pokrywy zamiast statecznika pojedynczego T5 do wyjscia timera 220V dochodzi kabel zasilajacy startery briluxa do Hqi odbłysnik przykrecony nad panelem ze statecznikami i timerem na zewnatrz pokrywy z przodu przykrecony org. programator:)

Tak wiec timer ustawiony np. najpierw t5 1h potem hqi .. aha jako nocne sa jeszcze 2 diody cree royal blue odpalane recznie z przycisku... i to koniec PS całosc wisi 20 cm od tafli wody zamiast oryginalnej szyby jest wycieta na zamowienie taka sama tyle ze z filtrem UV bo paliło korale teraz wszysko hula ok


DOBRE RADY + PRACA + WIEDZA = PIĘKNA RAFA

Reefmax + zdjeta pokrywa-- lampa Led 90W Filtracja : purigen,silicatex , chmi-pure,LR , + odpieniacz DIY . Falowniki 2x. Obsada: wszystkiego po trochu:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zelix

tak patrze na fote i widze ze hqi to zrobiles z normalnych halogenow za 12 zl w casto :D

Ja w tych oprawach zmiescilem 150 W :googleye

I mam pyt czemu nie dales 1 150 W?

zeby moc wlozyc rozne zarniki tzn o roznej barwie?

Koszt zrobienia 1 lampy hqi to ok 90 zl wiec to nie duzo a masz bogatsze spektrum:clapping:clapping


kryzys w baniaczku przyjme wszelkie zycie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepne się pod temat...

Właśnie padła mi jedna świetlówka (10000K) w ReefMaxie. Najprawdopodobniej padł również statecznik. Ponieważ muszę już włożyć swoje łapska w ta obudowę postanowiłem przy okazji zrobić mały upgrate.

Tak więc dołożę jedną swietlówkę. Zakupię jakiś statecznik T5 2 razy 24W i...

poradźcie jakie świetlówki dobrać do takiego zestawu... (będą 4)

Może jakies inne pomysły na oświetlenie, jak już i tak muszę to rozgrzebac ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym zatrzymał się tylko na 4 świetlówkach.. 96W na 80 litrów wody to aż nad to.. to wychodzi 1,2 Wata na 1 litr wody...

Tak że sam widzisz... HQI... kolega, udowodnił że można... ale czy to nie będzie za dużo??


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że niby za dużo czego? To tak jakbyś nie jeździł w góry bo tam za dużo świeżego powietrza.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem tak miedzy 1997 - 2004<rip> mialem akwa morskie w kt. bylo prawie 700 l w całm obiegu, technologie oswietlenia wtedy dla mnie dostepne to hqi oraz aktynika na poczatek swieciły 2X aktynika i 2x 150 W hqi po pół roku nie liczac dojrzewania juz 3 x 250W plus 4 aktyniki. Światla bylo ok dopiero po zmianach co dało sie odczuc po rozwoju korali .Jak wszyscy wiemy sa organizmy bardziej i mniej swiatłolubne oraz nie foto.. wiec zalezy tez co sie hoduje ja lubie DUZO i w miare mozliwosci kolorowo:) czyli mix, jest to troche nieprofesjonalne podejscie lecz cieszy oko :] Dlaczego 2x 75W o nie 1X 150W?? to proste .. zeby mozna bylo wyłączyc jesli swiatło by mi nie odpowiadało 1 z nich :)Gdy kupilem reefmaxa (cel- powrót do hobby oraz zarazenie nim mojej kobiety)liczylem ze technologia T5 to cos xtra ale,,, po paru miesiącach wyleczylem sie pamietajac stare dobre czasy hodowli i przyrostów korali na hqi owszem nie neguje t5 ale chyba trzeba ich dosc duzo by bylo ok poza tym nie ma efektu migotania swiatla wiec mi sie nie podoba .Co innego technologia led wg mnie super sprawa ale nie chcialem juz inwestowac w reef maxa bo to za maly baniak jak dla mnie, kobita zarazila sie hobby:) i tez chce tone wody w domku jak dam rade to kwiecien stawiam o to juz oświetle pacyfic sun Led potrójna belka + swietlowki :)To moje zdanie odnośnie świecenia lepiej za duzo i jak cos wylaczyc niz za malo i kombinowac pozdr.

Ps

#314274 TomekSz :

Podepne się pod temat...

Właśnie padła mi jedna świetlówka (10000K) w ReefMaxie. Najprawdopodobniej padł również statecznik. Ponieważ muszę już włożyć swoje łapska w ta obudowę postanowiłem przy okazji zrobić mały upgrate.

Tak więc dołożę jedną swietlówkę. Zakupię jakiś statecznik T5 2 razy 24W i...

poradźcie jakie świetlówki dobrać do takiego zestawu... (będą 4)

Może jakies inne pomysły na oświetlenie, jak już i tak muszę to rozgrzebac ?

Ja bym dał taki set 1x 10000K ,1X blue plus , 1X KZ fiji purple i 1 X 20000K bedzie ładnie wygladac:), kombinacja sprawdzona nie wyssana z palca:waving


DOBRE RADY + PRACA + WIEDZA = PIĘKNA RAFA

Reefmax + zdjeta pokrywa-- lampa Led 90W Filtracja : purigen,silicatex , chmi-pure,LR , + odpieniacz DIY . Falowniki 2x. Obsada: wszystkiego po trochu:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zelix dobre barwy...


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o zakupie powiedzmy 5 metrów taśmy z ledami i wklejeniu tego cacka ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka taśma nie nadaje się do oświetlenia zbiornika..


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi tworzy sie taki zestaw:

ATI Blue Plus T5 24 W (taka wymienilem w sobote)

ATI Aquablue Special T5 24 W

ATI Actinic Blue 24 W


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy taśma z ledami białymi działa negatywnie na mieszkańców akwarium?natomiast mam zamontowane diody niebieskie w taśmie i jak na razie nie widać żadnych negatywnych skutków.Koralowce ładnie "pompują".Diody te używam od ok 1,5 miesiąca więc zobaczymy co będzie dalej

Ps:Kupiłem tez na próbę odcinek diod białych(zimne)ale po włączeniu już na "oko" widać było że bliżej im do 6000k wiec sobie odpuściłem.Za to niebieskie świecą bardzo ładnie,korale pięknie świecą,wg mnie dużo lepiej jak pod świetlówką aktyniczną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#314671 roman763 :

Nie wiem czy taśma z ledami białymi działa negatywnie na mieszkańców akwarium?natomiast mam zamontowane diody niebieskie w taśmie i jak na razie nie widać żadnych negatywnych skutków.Koralowce ładnie "pompują".Diody te używam od ok 1,5 miesiąca więc zobaczymy co będzie dalej

Ps:Kupiłem tez na próbę odcinek diod białych(zimne)ale po włączeniu już na "oko" widać było że bliżej im do 6000k wiec sobie odpuściłem.Za to niebieskie świecą bardzo ładnie,korale pięknie świecą,wg mnie dużo lepiej jak pod świetlówką aktyniczną.

Jeśli tylko glony nie wyskakują (czasami się pojawiają nawet przy niebieskich) to jak najbardziej


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.