Skocz do zawartości
sasz5

Moja upragniona nano rafa Reefmax

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów. Na wstępie jako nowy członek forum, chcę się przedstawić. Szymon Nowrot woj śląskie - z zamiłowania i pasji akwarysta od 19 lat. Zawodowo - Aquascaper (iwagumi, japońskie aranżacje, akwa roślinne), a prywatnie, po godzinach czas na ostatni etap rozwoju każdego akwarysty - kawałeczek oceanu w pokoju.

Na początek tylko tyle że wczoraj udało mi się zakupić ReefMaxa w dobrej cenie z szafką. Akwa zostało zalane wodą już namieszaną o zasoleniu 1.023 PH 8,6 KH 6 reszta jest niemierzalna.

Jutro zakup żywej skały w chyba najlepszym sklepie na Śląsku - w Zabrzu, oczywiście w ...... nie będę robił kryptoreklamy

Foto powklejam jak jutro stworzę coś ze skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sasz5, witamy na forum.

temat przesunęłam do działu "Reefmax", który powstał z myślą o tych zbiornikach.

myślę, że znajdziesz tu sporo podpowiedzi co do rozwiązań w tych zestawach :clowning


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie to forum to pewnie bym jeszcze trochę poczekał z tym akwa. A tak dzięki temu jak dobrze pójdzie to za 3 miesiące będę się cieszył moją nano rafą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc sasz5. Sam jestem tutaj w miare krotko ale witam kolejnego Reefmaxiarza. :clowning

Jezeli zawodowo sie zajmujesz takimi sprawami to juz nie moge sie doczekac jak zrobisz RM. Jest na Reefcentral dyskusja na temat aquascapingu w stylu Bonsai. Fajne efekty w malych zbiornikach. Mysle, ze warto przejzec.

Powodzenia

Kuba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Czas na aktualizację mojej nano rafy. Dziś nareszcie zakupiłem 14 kilo żywej skały. Udało się coś stworzyć, raczej to nie finalne ułożenie skał ale mi sie podoba. Uprzedzając pytania kolegów i sugestie - skała po prawej u samej góry zniknie i zrobi miejsce koralom, póki co jest aby było więcej powierzchni filtracyjnej. Zaczynam w tej dyscyplinie sportu, więc zapraszam do komentowania. Jak na razie fotki z zakładania akwa. Czekam z niecierpliwością na Wasze opinie. Pozdrawiam Szymon

dzień 1 - zalewanie Reefa wodą o zasoleniu 1.024 temp.25 stopni z akwa w którym chodziła przez 24h oraz drugi dzień z rana - żywa skała

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.......To było do południa, po południu dosypałem piasek i na obecną chwilę mój zbiornik wygląda tak:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz - wybaczcie ale musiałem napisać - jest pierwsze życie i o ile sie nie mylę to są rurówki - naliczyłem 3 sztuki i mają się świetnie. Jeśli to co innego to dajcie znać. Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie pierwsza to Aiptasia , druga natomiast rurówka .


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bzdura, to nie jest aiptasia na 1szej fotce, rurówka, nie widzicie jak sie zakręca piórami do skały? Prędzej na drugim zdjęciu po lewej, to przykryte piachem jest aiptasia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 5 po zalaniu

Już po weekendzie, który u mnie minął pod znakiem pracy dlatego nie było żadnej aktualizacji. Czas to zmienić.

Co do ostrej dyskusji na temat moich darmowych mieszkańców to moim zdaniem - choć moja wiedza na temat morskiego jest niewielka - po obejrzeniu owych stworzonek pod lupą na 99% zakwalifikował bym je jako rurówki. Obie mają pierzaste końce.

Pojawili się też nowi mieszkańcy w moim zbiorniku - gratisów c.d - mała rozgwiazda jeśli się nie mylę to jest to Asterina oraz chyba nie proszony gość - podejrzewam Aiptasia. Jak ktoś znajdzie chwilkę czasu to dajcie znać czy dobrze sklasyfikowałem.

A teraz z innej beczki - doszli również nowi mieszkańcy. Zanim koledzy zaczniecie się wypowiadać, że za wcześnie itp bo akwa dopiero 5 dni - to ja dodam, że znajomy likwidował morszczaka bo mu technika padła i wsio już sprzedał a tylko została mu clavularia(o ile dobrze ją rozpoznałem) i sarcophyton oraz 2 ślimaki - nie wiem jakie i tu proszę Was o pomoc oraz krabik Paguristes cadenati i dał mi to za free bo już mu to lekko zaczynało padać - 4 dni bez filtra itp.

Jak na razie cały zestaw gratisowy z tzw. odzysku żyje i ma się świetnie.

W najbliższym czasie nie przewiduję takich gratisowych akcji. Raczej chcę powoli ale do przodu a wtedy będę się cieszył pięknym akwa bez większych problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze zapomniałem dodać foto pasażerów na gapę - zapytam od razu na 1 foto to aiptasia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Takie pytanie do wszystkich ReefMaxiarzy - po ilu dniach od zalania akwa odpienek zaczyna coś tworzyć?

Dopiero jak pojawi się więcej życia - jak azotany azotyny amoniak wzrosną?? Sorki za pytanie ale wolę wiedzieć za wczasu czy coś z nim nie tak czy po prostu nie ma co robić, żeby potem nie było jakiś niepotrzebnych problemów. Za odpowiedź z góry dzięki.

P.S Zapraszam do komentowania mojego akwa - wszystkie uwagi mile widziane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tam nie pamiętam dokładanie, ale od początku starałem się regulować odpieniacz by sie zaznajomić z tym urządzeniem. Choc masz zywa skale to wciaz malo zycia wiec odpieniacz za bardzo nie ma czego jeszcze wyrzucac, ale kręć obserwuj ile z tego odpieniacza mozna uzyskac. ja bede przerabiac wirnik w swoim sprzecie, sam jestem ciekaw jaka przyniesie to poprawe. dopiero gdy osadzilem jakies zycie, zaczalem czyms je karmic, wtedy odpieniacz zaczal zbierac jakis osad. wczesniej "tylko piana".


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Co do odpieniacza, to się nie przejmuj. Z tego co widzę to skala jest raczej czysta i nie ma za bardzo na niej co gnić, więc opdieniacz nie wywala syfu. Napewno początkowo ustaw go na mokrą pianę.

Przy Twoim podejściu myślę, że akwa ma potencjał, jedno co Ci radzę to przemyśl dobrze obsadę koralową i wprowadzaj zwierzęta sukcesywnie.

Pozdrawiam i życze powodzenia.

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Tomko za info. Obsadę mam już wstępnie zaplanowaną i jeśli dalej wsio będzie tak szło jak do tej pory od drugiej połowy września zaczynam powoli kompletować rafę.

P.S Tak między nami to bardzo ciekawe zjawisko u mnie - 8 dni po zalaniu i 6 dni po włożeniu żywej skały oraz piasku na skałach pojawiają się fioletowe glony wapienne. Jak dla mnie szok. Ale skała chodziła prawie 3 miechy w akwariach w sklepie i dostałem od nich prawie 50% wody z działających zbiorników + bakterie na start do filtra. Zobaczymy. Na razie u mnie zasada: Spiesz się powoli a szybciej założysz akwa. !!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glony wapienne na piasku? Szczerze wątpie :) A BTW, że się tak zapytam skała klejona jakoś czy luzem leży? Bo widzę conajmniej dwa kawałki co jak spitolą to może być :banghead, a ryzyko drastycznie wzrośnie po wpuszczeniu np. pustelnika!

A aranż skały naprawdę bardzo interesujący - sporo zakamarków a rybki to kochają!

tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ulozenie skaly prawie idealne,dlatego ze ta sklala na samej gorze jest niepotrzebna,jak ja wywalisz na dol to zrobi Ci się fajne miejsce na ladnego koralowca.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnie tez ta skała na samej górze nie do końca leży. jest niby ladnie ale zajmuje juz i tak swietna plaska powierzchnie

dlatego warto jeszcze cos pokombinowac

pozdro


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Tomko źle mnie zrozumiałeś te filetowe glony pojawiają się na skałach - najwięcej na tej górnej półce.

Co do skał - nie są niczym klejone ale konstrukcja trzyma się baaardzo solidnie. Co do skały u góry od samego początku wiem że jej tam nie będzie - jest teraz bo miałem i na start sie przyda pod wylotem z panela ale kiedyś zrobi miejsce na jakiś ładny koral. Jak na razie wszystko ok. Nie dawał mi tylko spokoju odpienek i dziś go wyjąłem i....okazało się że wężyk z powietrza wypadł z zaworku, więc ja mogłem sobie czekać...Chwilowo jeszcze nie ma co pienić ale mokry syf już się pojawia. Dzięki kolego "luft" naprowadziłeś mnie i już odpienek działa. Jak w ciągu najbliższego tygodnia sie nic nie zmieni to w drugiej połowie września dorzucę grzybki od kumpla i zakupię zoa.

P.S Dzięki za komentarze i zapraszam do dalszych, dla mnie sama skała robi wrażenie a co dopiero efekt końcowy który przewiduję na święta w grudniu. Dla mnie najfajniejsze jest to, że moja ukochana żonka czyli tzw. główna księgowa - jest zachwycona akwa i nie pyta co, jak, po co i za ile. :)

Parametry:

NO2 - 0

NO3 - 0,2mg/l

NH3 - <0,01mg/l

PH - 8,2

KH - 6

temp - 25,4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam z rana.

Taka mała aktualizacja - jaki nastrój za oknem (zimno i pada)taki i widze w akwa. Mój sarco po tym jak wczoraj mu się trochę przemieściło (źle go ustawiłem na początku) dziś postanowił sobie strzelić focha. Mianowicie wypuścił polipy ale klapnął sobie na skałach tak jakby był zwiędnięty. Clavu szaleje w nocy śpi a jak tylko włączą się rano ledy nocne to zaraz wypuszcza piękną trawkę. Mam nadzieję że sarco polubi nowe ułożenie i się podniesie.

Dziś jadę po testy Ca i Mg bo mam KH = 6 i boję się żeby nie było za mało wapnia i magnezu. Wiem że optimum to najlepiej tak z 8. Wiem że KH nie wiele nam mówi ale warto sprawdzić Ca.Co radzicie? Zostawić i poczekać czy zacząć może zabawę z sodą oczyszczoną?

I jeszcze pytanko co do odpieniacza - u Was też tak działał na początku jak na foto - drobna mokra piana tylko w tej tulejce, komorze a nie w osadniku? Czy to norma czy mam zacząć już coś majstrować przy odpienku. Przypominam akwa ma 8 dni i parametry jak wyżej.

Za sugestie z góry dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez tak mam.... brunatna woda w osadniku zamiast szlamu :/


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak miałam. Ale na pocieszenie powiem, że mimo tego robiąc regularne podmianki udawało się utrzymać dobre parametry a obsada była spora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.