Skocz do zawartości
squdo

Korale padaja - pomocy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich i niestety bardzo proszę o pomoc.

Już kiedyś miałem coś podobnego jednak po długiej nieobecności i samopasie w baniaku i wtedy Wasze rady pomogły:

link do tematu http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=30152&d=0 .

Aktualnie mniej więcej na poziomie około 1,5 tygodnia obserwuje znaczne pogorszenie stanu korali.

Zrobiłem podmianę wody sprawdziłem zasolenie, temperaturę. Uznałem że to może chwilowe.

Odpieniacz pieni jak dawnej choć zebrany syf ma jasną barwę i więcej wody a kiedyś był ciemny i suchy

Niestety aktualnie zoksantusy praktycznie się nie otwierają i widocznie zmniejszyła się ich ilość, jeden z korali (nie znam nazwy) jakby się sypie tak że widać już białą skałę która porastał.

Mam jeszcze fajny koral, tez nie znam nazwy zawsze po zapaleniu światła jego zielone części jakby puchły czy wysuwały się z jego jami i chętnie machał łapkami :( teraz niestety skurczył się.

Zauważyłem także że w oświetleniu led kilka ledów zaczęło mrygać okolo 10 sztuk na powiedzmy 300, nie wiem czy to ma znaczenie.

Mogę je wylutować gdyż z gwarancji już zapowiedzieli mi przysłanie nowych.

Testy wody przedstawiają się następująco:

PH: 7.7 lub 8.0

NH3-NH4: 0,1mg/l lub 02 mg/l - nie mogę się zdecydować

NO3: 30 mg/l

NO2: 0 mg/l

PO4: 0.1 mg/l

KH: 7,5 dHK

Pomóżcie proszę


początki 170L Delta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czym mierzyłeś te parametry?? jakie ledy masz?? sam robiłeś czy jakieś kupne?? daj jakieś fotki


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO3 30mg/l to troche przy duzo.

A Ca,KH,Mg mierzysz?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

używam tylko ledów, kupiłem Weipro. Może trochę niby zamało jednak wcześniej nie było problemów i wszytko rosło.

Mam dwa błazenki nie widać po nich nic złego, krewetka rośnie, kraby biegaja, Rozgwiazda piaskowa tylko padła jakieś 2 miesiące temu jednak miała objawy niedożywienia.

Testów ożyłem Saliferta i tropic marine dla NH3-NH4

Ca,Mg KH zmierzyłem, a reszty nie mam testów, wcześniej na forum czytałem, że nie koniecznie są potrzebne.

Fotki trochę kiepskie ale widać

http://squdo.kei.pl/_zdjecia/nanoreef/tragedia26IX2010/DSC00119.JPG

Ten wysuwał takie jakby krzaczki teraz cześć jego odpadła

http://squdo.kei.pl/_zdjecia/nanoreef/tragedia26IX2010/DSC00120.JPG

Ten normalnie był spokojnie 2 razy większy

http://squdo.kei.pl/_zdjecia/nanoreef/tragedia26IX2010/DSC00123.JPG

Te skałki porastały zooksantusy, teraz zostało już ledwo kilka grzybków które praktycznie się nie otwierają

http://squdo.kei.pl/_zdjecia/nanoreef/tragedia26IX2010/DSC00124.JPG

A tu była cała bryła czegoś czerwonawego, teraz powoli już odsłania się skała


początki 170L Delta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dalej nie napisałeś tego o co Cie Pieniek prosił, jak długo świecisz tymi ledami bo mnie one nie przekonują, jaka sól i jakie zasolenie masz w baniaku mierzyłeś? i naucz się że nazw korali bo podchodzisz jak dla mnie do tego trochę nie poważnie , nie ma czegoś takiego jak zooksantusy.... są zoanthusy


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól Preis,

świece ledami od 10 do 22

zasolenie jak z książki 1,023

temperatura 25 oC


początki 170L Delta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mg tak na"oko" to masz ze 200


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze 10% tygodniowe podmiany by z czasem pomogly ?

Sol powinna byc dobrej jakosci. Moglbys co tydzien podmieniac 20 l.

Mowie tak, bo wydaje mi sie, ze niektorych parametrow wcale nie testujesz, wiec duzymi podmianami mozna czasami tak na "slepo" pomoc, tyle ze powinny byc regularne i kuracja troche potrwa.

Ciekawostka jest, ze mamy tysiace postow na temat waznosci testowania wody i kilka glupkowatych wypowiedzi, ze nie warto testowac, a tak wiele osob zauwaza tylko te bezsensowne. Mysle, ze forumowicze powinni bardziej konkretnie przyatakowac takie wypowiedzi, wprowadzajace jednak duzo poczatkujacych w blad.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stawiłbym głównie na amoniak. Znam test TM i jeśli pokazuje Ci 0,1-0,2mg/l to bardzo dużo, rzadko mi pokazywał coś więcej niż 0,05mg/l nawet w dojrzewających akwariach. Pamiętaj, że w wodzie o takim pH w wodzie masz głównie amoniak, który nawet w małych stężeniach jest zabójczy. Na drugim miejscu, na pewno masz zbyt wysokie NO3. Wg mnie akwarium jest niedojrzałe, albo do akwarium został dostarczony amoniak (zgon ryby, korala) i zakłóciło to cykl azotowy, jeśli faktycznie NO2 wynosi 0. Możliwe też, że wprowadziłeś do akwarium za dużo zwierzaków na raz i system nie jest w stanie poradzić sobie z wytwarzanym przez nie amoniakiem. Sprawdź też odpieniacz, jakiego w ogóle używasz? Na pewno zacząłbym dodawać bakterie (hagen cycle, prodibio itp.).


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wczoraj zdesperowany odkryłem co było główną przyczyną. W dodatku w sam raz odpowiedz kolegi Snocho pokrywa się z sytuacją.

Mianowice postanowiłem sprawdzić dokładnie oświetlenie gdyż był to jedyny element który uległ zmianie. I tak to przyjrzałem się moim ledom. Zacząłem liczyć te które przestały świecić i te które jakby mrygają. Bardzo się zdziwiłem gdy okazało się ze około 15% ledów jest do wymiany, nie wiem dlaczego wcześniej nie było tego widać. Podejrzewam że światła miałem wcześniej akurat na granicy i wszystko było dobrze. Teraz gdy sukcesywnie moc światła się zmniejszała, dosyć powoli i niezauważalnie dla mnie doszło do stanu jaki mam. Obumarło klika korali; zgodnie z tym co pisze Snocho wzrosło NO3 i jakiś czas temu krab zabił ślimaka, ciała ślimaka nie znalazłem ale krab zmienił muszę. Miesiąc temu gdzieś tak znów krab zmienił muszlę i też ciała ślimaka nie widać.

W akwa mam: dwa błazenki, krewetkę, jednego turbo, wężowidło i dwa kraby, co prawda jednego też już dawno nie widziałem.

Dziś rano odpaliłem jeszcze jedną listwę LED, której wcześniej nie włączałem gdyż wydawało mi się ze ma za mocny zasilacz i jej światło znacząco odbiegało od pozostałych, było dużo jaśniejsze i bielsze.

Po około już 30 minutach jeden z korali otworzył się tak bardzo, jak jeszcze go chyba nigdy nie widziałem, co prawda otworzyła się tylko jego jedna z części ale i tak jest ogromna. Pod wieczór pozostałe części jakby również trochę się powiększyły. Zoanthusy także wyraźnie ucieszone z dodatkowego oświetlenia, szkoda że tak niewiele ich zostało :).

Pozostałe korale, niestety nie znam nazw niestety chyba obumarły. Na jednej skałce z koralem miałem też niewielkiego małża. Od dwóch dni się nie otworzył.

Tak to dochodzimy do wniosku, a ja nauczyłem się na własnych błędach, że prawdopodobnie w akwa powoli działo się coraz gorzej, jednak około 2 tyg temu nastąpił krach i już chyba niewiele mogę zrobić.

Ledy wymienią mi na gwarancji, zresztą zawiodłem się na weipro i kupie inne. Odpieniacz mam też Weipro ale już na ebay trafiłem okazyjnie DELTECA MCE600.

Przeglądając zdjęcia myślę ze jeden z moich korali to Clavularia a drugi Rhodactis

Nie wiem tylko jak stwierdzić czy korale całkowicie obumarły, część z nich - Clavularia jakby się posypała czy powiedzmy złuszczyła, drugi - Rhodactis stracił strukturę i podzielił się na kawałki z czego jeden odpadł i leży na dnie. Nie wiem czy czekać czy to wyciągać by nie narobić jeszcze gorzej.


początki 170L Delta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#285405 Ben_sage :

Kiedy swietlowki wymienileś? czy na samych ledach lecisz?

ja jestem sceptycznie do ledów przekonany , ale odgadłem na początku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mysle, ze przyczyna lezy znowu tutaj:

"jeden z korali (nie znam nazwy) jakby się sypie tak że widać już białą skałę która porastał.

Mam jeszcze fajny koral, tez nie znam nazwy...

Po prostu kupuje sobie te, no jak im tam, no korale no... fajne sa, kolorowe, nie znam nazwy, ale po co sie bede wysilał i cos czytal, jak zaczna padac to spytam na forum co i jak musze zrobic zeby juz nie padały...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety, kupuje korale, słyszę nazwę i zaraz już jej nie pamiętam :)

Nie chcę być wielkim akwa guru. Zależy mi by poprostu mieć akwarium.

Pytam czasami na forum i uważnie czytam odpowiedzi, nie ukrywam także, że często mi pomogliście.

W sklepie proszę o poradę i wybieram korale łatwe w hodowli. Aktualnie po wymianie oświetlenia jestem az w szoku jak ładnie wszystko się rozwija.


początki 170L Delta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie masz pamięci do nazw to je sobie zapisuj, albo jeszcze lepiej w drugą stronę, najpierw czytaj a potem kupuj.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ! Nie obraź się squdo, ale moim zdaniem Twoje podejście do akwarystyki jest... żenujące . Ja też mam zielonego korala i coś czerwonego i takie inne coś . Jak można takie bzdury wypisywać ? Czy sprawia Ci trudność sprawdzenie w necie jak dany koral się nazywa i czego potrzebuje do życia ? Poznanie nazwy i podstawowych wymagań to przecież podstawa . Nikt z nas za eksperta się nie uważa , ale podstawy trzeba wiedzieć. Pozdrawiam


150x50x50 + sump 103 l. 55 kg LR + 9 kg LS , cyrkulacja 2 x JVP 102, obieg At-306, odpieniacz - stożkowy, światło 2 x 54 t5 + HQI 70W + 120W LED, start 13.08.2010

Kupię szczepki korali miękkich i LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT
#302228 basterek-4 :

Witam ! Nie obraź się squdo, ale moim zdaniem Twoje podejście do akwarystyki jest... żenujące . Ja też mam zielonego korala i coś czerwonego i takie inne coś . Jak można takie bzdury wypisywać ? Czy sprawia Ci trudność sprawdzenie w necie jak dany koral się nazywa i czego potrzebuje do życia ? Poznanie nazwy i podstawowych wymagań to przecież podstawa . Nikt z nas za eksperta się nie uważa , ale podstawy trzeba wiedzieć. Pozdrawiam

:) - ale taka jest prawda,dawno nie widziałem takiego podejścia do własnego akwa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.