Skocz do zawartości
fifek33

wilgoć

Rekomendowane odpowiedzi

witam czy wy również macie problem z dużą ilości wilgości z powodu akwariumu??

Zamontowałem wywietrznik i nic nadal dużą ilość pary na szybach w domu może macie jakies sposoby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wilgotność ok. 70%. W zimie na jednej ścianie mam pleśń,ale bywa tam od zawsze i muszę odsuwać na zimę kanapę.Jednak szyby mam czyste.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A u mnie doskonale sobie z tym radzi klimatyzacja z funkcją osuszania powietrza, a szkła w sali gdzie stoi akwarium mam naprawdę sporo,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wogóle nie widze problemu z wilgotnością - nic nie paruje ani innych objawów też nie ma (na razie :-))


M5 - "Chcesz się ścigać, nie masz szans" - Jeremy Clarkson

akwarium 430L, sump 90L, dolewka 20L, ATI T5, NJ4500, T6065+6045, APF600, FR509, Dr Witt, ARM, Doser One, LR 73kg, LS 27 kg

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=259310

stopg.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#286928 rutra :

A u mnie doskonale sobie z tym radzi klimatyzacja z funkcją osuszania powietrza, a szkła w sali gdzie stoi akwarium mam naprawdę sporo,

Wiadomo,że klima osusza luft.W aucie przeca tak robimy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarium zabuduj w szafkę od podłogi po sufit, u góry w szafce wyciąg na dole kratka zasysająca, wilgoci brak szyby suche. Jeden kolega miał tak zrobione wilgoci 0...!


baniak 600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w mieszkaniu 50 m2 mam dwa akwaria ( w sumie prawie 700 l wody więc parowanie spore) i zero wilgoci. Dziwię się sam , bo wszyscy sąsiedzi mają z nią problem (nikt nie ma akwa ). Jedyne co przychodzi mi do głowy to to, że sporo kwiatków doniczkowych posiadam i pewnie one (rosną wyśmienicie) wilgoć wykorzystują .


150x50x50 + sump 103 l. 55 kg LR + 9 kg LS , cyrkulacja 2 x JVP 102, obieg At-306, odpieniacz - stożkowy, światło 2 x 54 t5 + HQI 70W + 120W LED, start 13.08.2010

Kupię szczepki korali miękkich i LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości - macie higrometry? Jaką macie wilgotność? U mnie w pokoju 20m2 gdzie stoi 375l akwa, wacha się od 40 do 60%.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale mierzycie te wilgotnosci teraz, czy np zima, przy dzialajacych grzejnikach? Bo u mnie jak bylo akwa ok 250l, to zima wilgotnosc spadala i do 30%, a i latem bardzo rzadko przekraczala 60% - najwieksza byla wlasnie chyba wiosna - jesienia


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem wentylacji krate założyłem w kanale kominowym a lekko grzyb widać w rogu pokoju pod sufitem i znacie zapewne słowa żony. mieliście podobny problem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie już z tego powodu miałem likwidować moje 430l. na wszystkich szybach woda a przy nich na ścianiach pleśń. ALE ... od dwóch dni mam w każdym pokoju leciuteńko rozczelnione okna i nawet w pokoju w którym jest zbiornik przy zamkniętych drzwiach ani kropli :) (zmiany w temp pomieszczenia nie odnotowałem). Zbiornik ZOSTAJE!!!

p.s a już miałem wracać do 80l


Powrót do Solniczki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co sie orientuję w Castoramie są pochłaniacze wilgoci, podobno całkiem dobrze dają radę.

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie brak cyrkulacji w pomieszczeńiach zamknięte okna plastikowe,nia podpiwniczone ,nieizolowane podłogi to przyczyna wilgoci ,akwarium nie zrobi takich cudów ,mikro uchyły w oknach,przewody kominowe drożne,wietrzenie pomieszczeń to cała przyczyna ,zmiana przyzwyczajeń że zamarzniecie i będziecie chorować ,no chyba że na morską chorobę:)


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też miałem problem z wilgocią w pokoju do czasu zakupienia pochłaniacza wilgoci.Urządzenie zbiera 5 litrów wody na dobę.Obecnie w pokoju wilgotność wynosi 50 procent,wcześniej było 80 procent.


.,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w druga stronę, zimą jest przerażająco sucho. Mam odkryte podand 400 l i reef maxa,ktory też paruje.

wyjątkowo stare i nieszczelne okna, dobrą wentylacje grawitacyjną, i centralne ogrzewanie płatnr ryczałtem od metra.

Najmniejsza wilgotność jaką zaobserwowałam to 26%. Mam dobre urządzenia takie z certyfikatem, bo te najtańsze potrafią sie różnić odczytem o 10%


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#286931 inmar :
#286928 rutra :

A u mnie doskonale sobie z tym radzi klimatyzacja z funkcją osuszania powietrza, a szkła w sali gdzie stoi akwarium mam naprawdę sporo,

Wiadomo,że klima osusza luft.W aucie przeca tak robimy.

aż się wzdrygnąłem na pierwszy rzut, że to o mnie mowa

u mnie nie ma problemu z wilgotnością. zgadzam sie z przedmówcą odnośnie nowych okien, hermetycznych wnętrz, z których nijak wilgoć ma drogę ujścia. najlepszy mały luft/szczelina w oknach żeby był przewiew. Zresztą co do ciepła w domu - ponoć wietrzone codziennie na jakąś chwilę mieszkanie szybciej i efektywniej(czyt. ekonomiczniej) się nagrzewa od niewietrzonego.


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#302614 luft :

resztą co do ciepła w domu - ponoć wietrzone codziennie na jakąś chwilę mieszkanie szybciej i efektywniej(czyt. ekonomiczniej) się nagrzewa od niewietrzonego.

No nie ma bata, niewietrzone mieszkanie nie traci ciepła, więc się nie schładza. Każde wietrzenie to konieczność ogrzania świeżego powietrza-czyli idzie kasa.

Bardziej ekonomiczne jest krótkie, intensywne wietrzenie, niż zostawienie uchylonego okna na długo - o to chodziło w tej bajce.

Marcinekk, możesz podesłać linka do Twojego pochłaniacza?


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem z tym wietrzeniem. Ja ogrzwania nie podkręcałem temperatura bez zmian. zawilgocenia niema. zato Akwarium u mnie ocalone. rozczelnienie okien u mnie zadziałało :) no gra gitara


Powrót do Solniczki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#302628 kapuhy :
#302614 luft :

resztą co do ciepła w domu - ponoć wietrzone codziennie na jakąś chwilę mieszkanie szybciej i efektywniej(czyt. ekonomiczniej) się nagrzewa od niewietrzonego.

No nie ma bata, niewietrzone mieszkanie nie traci ciepła, więc się nie schładza. Każde wietrzenie to konieczność ogrzania świeżego powietrza-czyli idzie kasa.

Bardziej ekonomiczne jest krótkie, intensywne wietrzenie, niż zostawienie uchylonego okna na długo - o to chodziło w tej bajce.

Marcinekk, możesz podesłać linka do Twojego pochłaniacza?

Każdy kwadrat traci ciepło. Mowa o naszych mieszkalnych kwadratach, w których zyjemy oddychamy wydalamy wodę, a do tego mamy akwaria, gotujemy, kąpiemy się, podlewamy kwiaty... etc.

Nie jestem fizykiem ale podam życiowy przykład. Kiedy bardziej odczuwasz chłód będąc na zewnątrz?

a) gdy jest + 3 stopnie

:) minus 3 stopnie

Poniżej zera woda zamarza, wilgoc powietrza spada. Powyzej zera wilgoć wnika w nasze ubrania zmniejszając izolacje termiczną dzięki czemu szybciej odczuwamy chłód, tracimy ciepło.

Mieszanka gazów(powietrze) w mieszkaniu regularnie odświeżana poprzez wietrzenie "szybciej i efektywniej(czyt. ekonomiczniej) nagrzewa mieszkanie od niewietrzonego".

Kapuhy - weź pod uwagę chociażby to, że wilgoć niewietrzonego mieszkania zmniejsza właściwości izolacyjne ścian (przez wnikanie cząsteczek H2O szukających ujścia)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

są różne pochłaniacze a castoramie i obi są tam te pochłaniacze firmy metylan na allegro też to znajdziesz, a swoją drogą co do wentylacji panowie wałkowałem temat kiedy wykańczałem poddasze i głównym problemem są cegły czy tam to coś z czego nasz dom jest zbudowany, druga sprawa to tynk, gips najgorszy prawie w ogóle nie oddycha najlepszy tradycyjny tynk cementowo-wapienny najlepszy, następne to okna każde nowe okno posiada pozycję mikrowentylacja a pokoju gdzie występuje duża wilgotność (łazienka, kuchnia, pokój z baniakiem) mikro powinno byc cały czas włączone. a jeżeli ktoś mieszka na poddaszu to już jest jazda źle wykonana izolacja dachu i możemy się pożegnać z akwa na poddaszu


odpieniacz i dolwajka już jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to masz znów trochę za sucho, ale powiem wam o innej sprawie otóż warto monitorować jakość powietrza w domu zwłaszcza przy naszym hobby o co chodzi.

jakiś rok temu może więcej zacząłem mieć krwotoki z nosa, rano krew, trochę pary krew byle co właściwie krew z nosa, w końcu poszedłem do lekarza i co się okazało że nie praktycznie już śluzówki w nosie,

-ale jak to panie lekarzu?

-a czym się pan zajmuje?

-ano pracuję w pralni.

-a duże tam wachania wilgotności?

-ano zdarza się

-a jakieś sole inne substancje w powietrzu są?

-ano są

i wyszło szydło z worka sprawa wygląda tak że do dziś moja śluzówka w nosie nie jest w dobrej kondycji czasem są krwotoki czasem nie

warto na to zwrócić uwagę


odpieniacz i dolwajka już jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#286950 basterek-4 :

Ja w mieszkaniu 50 m2 mam dwa akwaria ( w sumie prawie 700 l wody więc parowanie spore) i zero wilgoci. Dziwię się sam , bo wszyscy sąsiedzi mają z nią problem (nikt nie ma akwa ). Jedyne co przychodzi mi do głowy to to, że sporo kwiatków doniczkowych posiadam i pewnie one (rosną wyśmienicie) wilgoć wykorzystują .

bo do wszystkich sasiadow leci od Ciebie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupiłem pochłaniacz wilgoci , kratka wentylacyjna jest mikrouchył w oknach jest a para na oknach nadal i lekki grzyb przy suficie macie jeszcze jakieś rady bo to może być albo nie być dla mego akwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.