Skocz do zawartości
thomas kay

Wybór salimetru

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Kompletuję sprzęt do mojej nano 45l i nie mam zielonego pojęcia jaki sprzęt wybrać do pomiaru zasolenia. Chodzi mi o coś w cenie kilkudziesięciu zł. Ponieważ każdy z was taki sprzęt posiada więc liczę na masę subiektywnych opinii.

Z góry dzięki za odp.

Pozdr.


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam JBL z termometrem ok 70pln w zupełności wystarcza


130l / panel / 4 x 24W Hagen Glow / 2 x ATI Actynic / 2 x ATI aquablue / weipro 2012 na newjet 1700 / 2 x Jvp 101 / miekkasy / Lps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez polecam hydrometr JBL z termometre, troche trzeba na niego uwazac bo dosc latwo zbic.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem podobny, zanim go nie wyrzucilem na smietnik. Na wskazowce, z biegiem czasu, odklada sie kamien, przez co robi sie coraz ciezsza... Mozna moczyc w occie, ale jak czesto ?

Najdokladniejszy jest dlugi splawik, ale to dla dziewczat z delikatnym obchodzeniem sie z rzeczami (rowniez martwymi). Moim zdaniem najwygodniejszy jest refraktometr, ktorego koszt zwraca sie po zbiciu pierwszych dwoch splawikow.:)

Przynajmniej temperatura wody nie ma wplywu na odczyt.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tropic Marin robi kapitalne spławiki. Stani, ja prze refraktometr prawie wysadziłem baniak, a właściwie przez oszukany płyn do kalibracji, potem się na niego obraziłem, kupiłem spławik, miałem go rok, potłukłem, przeprosiłem refraktometr:D i tak szczerze to chyba najwygodniejszy sposób, tak jak mówisz, warunkiem jest żeby był dobry, np. Knop, Deltec, żadnych no name i przede wszystkim często kalibrować RO, ja to robię przed każdym pomiarem, zajmuje chwilkę a daje pewność dokładnego pomiaru.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co ma zasolenie do wysadzenia zbiornika ? Spławik czy refraktometr pokazuje nam ile mamy soli w wodzie jeżeli się myli to pewnie jakieś 0,1 % czyli jak mamy zasolenie 30 % a robimy podmianę i zasolenie będzie 31-32 % przy 10 % podmiany różnica będzie znikoma. Ja dodając sól biorę garneczek od jajeczek z kuchennej szafeczki nabieram

dwa garneczki i jest OK a swoją drogą w związku że ślepy jestem to mam elektroniczny reflaktometr pewnie made in China i porównywalne pomiary z innymi baniakami i reflaktometrem są ok, moim zdaniem obojętnie co mamy ale kontrolujmy.


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ani spławik ani refraktometr nie pokazuje nam "ile mamy soli w wodzie", a dalej jest jeszcze gorzej. Sławku nie pisz czegoś jeśli choć trochę nie jesteś pewien, bo to forum jednak parę osób czyta i aż strach pomyśleć co będzie jak uwierzą w to, co piszesz...


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#292065 snocho :

Ani spławik ani refraktometr nie pokazuje nam "ile mamy soli w wodzie", a dalej jest jeszcze gorzej. Sławku nie pisz czegoś jeśli choć trochę nie jesteś pewien, bo to forum jednak parę osób czyta i aż strach pomyśleć co będzie jak uwierzą w to, co piszesz...

To znaczy że od kilku lat moje akwarium nie powinno istnieć ?


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, że fragment z garneczkiem od jajeczek z kuchennej szafeczki jest bardzo dobry i fajnie jest poznać Twoje doświadczenia z akwarium.

Tylko jak na wstępie dajesz trochę info na temat, powiedzmy, chemii wody to chociaż sprawdź je w jakiejś wikipedii, bo wychodzą głupoty jak stodoła.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To znaczy że coś że coś źle robię kilka lat ? Napisz proszę jak powinno się to robić i czym.


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może napiszę jaśniej - to jak solisz, czym solisz i kiedy solisz jest Twoją sprawą, tego nie mam zamiaru oceniać. I jeśli jesteś zadowolony z akwarium to wszystko jest OK. Chodzi mi o początek Twojego postu. Wiem, ze to nie forum chemiczne, ale pisanie o 30% zasoleniu na forum o akwarystyce morskiej to żenada...


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na złagodzenie ja kupiłem za 35 zł spławik,który leży jeszcze w szafce i zaraz potem kupiłem Knopa reflaktometr.Seb,mój też sprawdzam co jakiś czas na RO i tak co 3 miesiące lekko go trzeba skaliobrować,ale to o 0,01.

Z perspektywy czasu uważam,że trzeba kupić na początku akwarium,sump,lampę,pompy cyrkulacyjne,.....dobry miernik zasolenia,.....i wiele rzeczy innych.Potem rozglądamy się za życiem.Sam tak nie zrobiłem niestety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#292084 Radek Ch :

Chyba trochę rozumiem Sławka :) Po prostu na klawiaturze nie ma symbolu promili...

Przepraszam wszystkich oczywiście chodzi o promile.......


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TM robi faktycznie bardzo dobry spławik, tylko trzeba baaaardzo uważać bo jest niesamowicie delikatny, potłutłem chyba juz z 5 sztuk :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sławciu, zasolenie ma związek z wysadzeniem baniaka taki że mój refraktometr (deltec) został skalibrowany na płynie kalibracyjnym firmy X i wziąłem to za pewnik, idąc dalej, kierując sie wskazaniami tegoż refraktometru utrzymywałem zasolenie nie 1.025 tylko 1.032...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To możę tylko dodam że dzięki za poradę, zamówiłem JBL z termometrem. Jakiejś porady odnośnie tego sprzętu?? Jeszcze go nie mam w ręce, właśnie jest w drodze. A mógłby mi ktoś jeszcze dokładnie napisac co to jest ten spławik TM? Z góry dzięki tnx


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na żywca:D

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb

Będziesz mi kasował pssty cały czas ? OK poczekam jak zaśniesz :)


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sławek, priv.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zablokowane ale zawsze możesz zadzwonić :)

888 111 445

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.