Skocz do zawartości
hubertk

30l nano rafa zupełny nowicjusz

Rekomendowane odpowiedzi

NO2 i NH4 jak juz ktos podal wyzej musza byc niewykrywalne, zanim w ogole bedzie mozna sensownie mierzyc NO3, i wpuszczac zycie - pozniej juz w zasadzie testy na NO2 i NH4 beda zbedne. Na poczatek nic wiecej mierzyc nie trzeba, poza ofc temperatura i zasoleniem.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompę skieruj pod taflę wody. Ma to być tak jak w naturze - pomijając prądy oceaniczne, wodą przy rafie ruszają fale morskie od powierzchni. Tu też odbywa się wymiana gazowa, zatem również natlenianie. Likwidacja filmu z powierzchni jest bardzo ważna. Jeśli tworzyłby się kożuch z powodu braku cyrkulacji powierzchniowej, to w tym kożuchu szybko rozmnożyły by się różne patogeny, m.in. powodujące trudno do wyleczenia choroby skórne rybek itp...

Ktoś radził, by mieć mniej skały. Że gruzowisko. A guzik prawda. Więcej skały, to zdecydowanie lepsza filtracja biologiczna :) .

Gąbkę wypiernicz, po co Ci ona. Nic Ci nie wyzbiera w tak małym zbiorniku. A już wkładanie jakiekolwiek odpieniacza, to wywalona kasa w błoto w tak małym zbiorniku. Same podmianki załatwią Ci problem. Gdy włożysz odpieniacz, to szybko się przekonasz, że nic nie odpieni.

Mam pewne doświadczenie (i dobre i złe) z nano-rafą 30L. Przerabiałem to i dobrze Ci radzę.

1586-img_1425.jpg

Dziennik 30L

Na razie tylko cyrkulacja, więcej skały i co jakiś czas mierzyć NO2. Potem NO3 jak NO2 spadnie do 0.

Potem wpuszczać pustelniki. A potem zapytasz co na początek, zobaczymy.

Jeśli masz wodę z innego baniaka, to tylko na plus. Dojrzewanie masz prawie z głowy.

Jak włączysz pompę, światło na full, to przekonasz się też, że grzałka będzie praktycznie niepotrzebna (tak jak napisała Ona - pozdrawiam :yes )


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź, czegoś takie potrzebowałem, jeszcze jedno pytanie, to co włożyć w tę kaskadę zarówno w jedną jak i drugą komorę?


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaskada moze chodzic pusta tylko dla cyrkulacji, a w razie potrzeby wlozysz tam wegiel, jakies phos balls czy cos takiego. Mozna tez jakies kawalki male skaly aby powiekszyc powierzchnie filtracyjna.

Albo odlozyc na półke:)


30L 30x30x35 aquael nano reef,koralia nano, preis, 4kg LR, 4,5kg LS Natures Ocean White

Rhodactis,Zoa,Protopalythoa,Pseudogorgonia,Clauvaria,Capnella, Glony&Algi&Gąbki

Akwarium w pracy http://it-nanoreef.blogspot.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla cyrkulacji to mam jeszcze te pompkę cyrkulacyjna.... Czyli skoro może chodzić pusta to niech na razie chodzi z tą gąbką, przecież ona chyba nie zaszkodzi, prawda?

h.


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaskade najlepiej zaopatrzyc w koncowke zbierajaca film z powierzchni wody (skimmer) a do srodka mozesz wlozyc wate i co 2-3 dni koniecznie ja wymieniac. I tak jak napisal macieks bedzie sluzyc jako kontener na ewentualne wklady.


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć rozumiem, że to jest specjalna wata akwarystyczna, prawda? A jeszcze ktoś wspominał, że można do niej wrzucić aborbent - Purigen?

h.


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uzywam JBLa. Taka paczka za ok 20 zl starcza mi na baaaardzo dlugo. Pewnie ktos napisze zebys zadnej waty nie wkladal, ale jak zobaczysz jaki ma kolor po wyjeciu to zrozumiesz czemu warto. Tylko naprawde musisz ja jak najczesciej wymieniac!

Jesli chodzi o absorbenty to ja stosuje wylacznie wegiel, ale na szczescie inny nie bylk mi do tej pory potrzebny.

Zastanawiam mnie to, co napisal mufi n.t. odpieniacza. Ja wlasnie mialem dokladac panel do mojej kosteczki 35x35x35 pod odpieniacz, bo przyznam szczerze, ze po mimo podmian wody z wiekszego akwa kostka nie wyglada tak jak bym chcial.

Moze ktos sie wypowie jeszcze w tej sprawie?


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja w 25 litrach używałem włókniny filtracyjnej w kaskadzie, ale nie upychałem nią całej kaskady, a jedynie wkładałem pojedynczy listek przy wypływie wody i wymieniałem go co 2-3 dni.

z odpieniaczem daj sobie spokój, sama podmiana wystarczy, nawet na utrzymanie prostych sps/lps, wiem bo sam je trzymałem w moich 25 litrach.

purigen możesz jak najbardziej wrzucić do którejś komory, bardzo fajny preparat i na pewno nie zaszkodzi tym bardziej zę paczka za 30 zł wystarczy Ci na baaaardzo długo.

dodatkowo możesz jeszcze wrzucić 2-3 łyżki stołowe eco phosu w rajstopie - wyciągnie krzemiany i pozbędziesz się brązowego nalotu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, zakupię zaraz po pracy tę watę. W sklepie jest w paczkach po 100 gr, wiem że pytanie trywialne, ale czy mam wyjąć tę gąbkę i wsadzić paczkę tej waty czy jakoś to dzielić rwać itp. A co do węgla to wyczytałem, że można go stosować najdłużej tydzień bo oprócz syfów wypłukuje i pożyteczne rzeczy.

h.


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprostu urwij kawalek odpowiadnie do przekroju komory. Tak jak napisal Natan - to ma byc cienka, pojedyncza warstwa zbierajaca syfek. Latwa do wyjacia bez "plukania" jej w wodzie dostajacej sie do akwa.


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do węgla, to zdania są podzielone, ale nie ma obaw, że wypłukuje dobre rzeczy. Stosuje się go głównie po kuracjach chemią. Ale spora grupa akwarystów morskich, głownie w USA, stosuje filtrację głownie właśnie w oparciu o węgiel, i nie chodzi tu o to że węgiel coś wyciągnie, tylko o sporą jednak ilość powierzchni do osiedlania się bakterii. Z resztą włożenie kawałków skały będzie miało podobny efekt.

Na pewno zastosowanie węgla poprawi krystaliczność wody.

Ja bym jednak wsypał skałę do tej kaskady. 100 razy lepiej ona zadziała na zbiornik, niż inne wynalazki. Ewentualnie tak jak koledzy radzą, jakiś absorbent fosforanów czy krzemianów można dołożyć obok i też będzie OK.

Jak masz czas, to możesz się bawić z wyjmowaniem i płukaniem watki co 2 dni, ale ja osobiście nie miałem na to ani czasu ani cierpliwości. Lepszym rozwiązaniem jest moim zdaniem polepszenie filtracji poprzez lepszą cyrkulację i ilość skały, w tym w kaskadzie jako uzupełnienie, a produkt uboczny wymienia się przy podmiankach.

Cyrkulacja powierzchniowa załatwi przy okazji problem uwalniania N w postaci NO3 do atmosfery (częściowo).


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, ale co położyć ja na tej gąbce i przykryć tym plastikiem?

a na allegro znalazłem takie coś http://allegro.pl/jbl-symec-250g-wklad-wata-do-filtra-i1262858623.html

i piszą tam, że tą watę się czyści, możliwe to jest?

Myślę też nad włożeniem do komory kawałków skały drobnych.

h.


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

płatek waty umieść tuż przy wypływie wody z kaskady, nie miałem kaskady fzn wiec nie wiem jak to tam wyglada, ale coś wykombinujesz, usuń z niego wszystkie gąbki itp bo są niepotrzebne, wata przy wylocie wszystko wyłapie.

watę normalnie odcinaj nożyczkami; jakaś polska firma produkuje watę 0,5 cm grubości sprzedawana w płatach jakieś 66x8 cm jest ich 10 albo 12 w paczce - ta się nada idealnie.

http://allegro.pl/aquaszut-wloknina-filtracyjna-wata-10-szt-paski-i1275399813.html

do środka wrzuć garść węgla w rajstopie, lub w specjalnym woreczku (19zl za 2 sztuki), kup węgiel "gruboziarnisty" ten drobny za bardzo pyli, węgiel wymieniaj raz w miesiącu od razu całość.

węgiel np preis - w Acroporze kupisz małe opakowanie za 30 zł, a wystarczy Ci na 4 miesiące.

http://sklep.acropora.pl/Preis_Kohle_wegiel_aktywowany-993.html

do środka wrzuć jeszcze 3 łyżki stołowe eco phosu w rajstopie, wymieniaj co 2 tygodnie.

http://sklep.acropora.pl/EcoSystem_Eco_Phos_500ml-203.html

czasem w Acroporze mają otwarte większe opakowanie, jak ładnie się uśmiechniesz to Ci sprzedadzą 200 ml.

i tyle, nie umieszczaj żadnej skały bo jest niepotrzebna, i tylko utrudni czyszczenie filtra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#290592 Natan :

i tyle, nie umieszczaj żadnej skały bo jest niepotrzebna, i tylko utrudni czyszczenie filtra.

Poddaję się... :)

:)


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sie o co spierac. Zywa skala w filtrze napewno nie zaszkodzi oczywiscie pod warunkiem, ze bedzie miala ciagly przeplyw wody. Ale Natan ma tez racje z czyszczeniem filtra. ja mialem na samym poczatku akwa 30L z kaskada (jest gdzies moj temat w dziale dla nowicjuszy) i mialem w niej kilka kawaleczkow skaly, maly woreczek z weglem i na samym wyplywie wate. Kaskada "ciagnela" wlasnie ze skimmera powierzchniowego i dla tego taka konfiguracja.


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za żywą dyskusję. A teraz takie pytanie. Kiedy powinienem zacząć podmieniać wodę. Akwarium jutro skończy tydzień tzn siódmy dzień jest dziś. Od wczoraj zaczęła mi brązowieć skałą i piasek. Pan w erybce powiedział, że pierwszą podmianę mam zrobić za tydzień. Oczywiście już kilka razy dolewałem RO.

h.


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO możesz sobie na razie darować podmiany wody


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i bądź tu mądry :) jeden pisze nie robić drugi pisze robić, czyli co mam robić? I widzicie jakie jest życie początkującego trudne. A Wy starsi stażem później z nas się wyśmiewacie, że mamy tyle pytań i wątpliwości .... i sprzeczności.

Mam od wczoraj kraba tzn miałem mieć kraba, a mam muszlę, która się od wczoraj nie ruszyła nawet na chwilkę. Wydaje mi się, że widziałem wczoraj jedną jego nogę i, że była czerwona. Co prawda w nocy coś musiało poruszyć moją jedną skałką bo nie jest na tym miejscu na którym była, obsunęła się na 100%. Ale muszla kraba jest w tym samym miejscu co wczoraj po wrzuceniu do wody. Mam podejrzenie, że w skałkach jest jeszcze ktoś, ale czy to możliwe. Wcześniej wspominałem, że mam jakieś takie ciemne nitki na piasku, jakby czyjeś odchody.... Piasek, właśnie hmmmmm cały zrobił się brązowy....

h.


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli nie masz DI to ten braz zostanie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

strasznie enigmatyczny jesteś. Jaki stan pozostanie? Z tym brązowym piaskiem (wodę dolewam z erybki RO) czy z tym krabem, że bez ruchu już zostanie do końca życia?

h.


120x50x50 + sump 80 l, 35 kg LR, 8 kg LS, cyrkulacja 12000 l/h, 3000 l/h, 800 l/h..., Deltec AP600, LED 144w...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brąz zostanie - czyli lektura o krzemianach i okrzemkach na dzień dobry.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.